Rusko

Mesto Ozersk: atrakcie a čo vidieť

Pin
Send
Share
Send
Send


Mesto Ozersk je centrom tej istej mestskej štvrti najzápadnejšej oblasti Ruska. Nachádza sa 120 km od Kaliningradu, v blízkosti poľských hraníc. Jeho názov získal v roku 1946 po prenose časti východného Prusko do Sovietskeho zväzu po výsledkoch druhej svetovej vojny. Do roku 1938 sa nazýva Darkemen. Potom bol premenovaný na Angerapp názvom rieky, ktorá preteká cez to. Mesto bolo spomenuté už od roku 1539.

Počas sveta boli vojny minulého storočia miestom neľútostného boja. Dnes v tomto malom útulnom a malebnom meste žije málo viac ako 4,1 tisíc ľudí. Má niekoľko zaujímavých objektov, ktoré priťahujú pozornosť turistov a návštevníkov mesta. Existujú dobré podmienky pre plavbu.

Nemocnice Fritz Shaddin

Nemocnica, ktorá dnes slúži obyvateľom mesta Ozersk a jeho okolia, bola postavená v roku 1934. Spája sa s názvom popredného nemeckého parazitológa Fritza Richarda Schadinna. Bol zodpovedným členom Petrohradskej akadémie vied.

Známe pre skutočnosť, že spolu s ďalším nemeckým vedcom E. Hoffmannom v roku 1905 objavili príčinu syfilisu. V roku 1935 dostala nemocnica svoje meno. V roku 2007 bola opätovne pridelená zdravotnej inštitúcii. Pamätná tabuľa vedca je otvorená v budove nemocnice.

Umiestnenie: ul. Suvorov - 14.

Hromový hrob sovietskych vojakov

V roku 1949 bola postavená pomník na masovom hrobe sovietskych vojakov a dôstojníkov. Pozostatky viac ako 1,6 tisíc bojovníkov, ktorí zahynuli v oblasti mesta počas Koenigsbergskej operácie vojsk 3. bieloruského frontu v roku 1945, sú tu pochovaní.

Ide o obdĺžnikovú plošinu, na ktorej troch stranách je múr s basreliéfmi a epitafmi. Na pamätných doskách sú mená padlých. V strede je pohár večného plameňa, figúrky bojovníkov s transparentmi. Chránené štátom. Umiestnenie: Námestie víťazstva.

Vodná elektráreň XIX storočia

Bol postavený v roku 1880 na rieke, ktoré prechádzalo mestom. Výstavba tohto objektu prispela k rozvoju osídlenia. V súvislosti s nepokojmi počas obdobia oboch svetových vojen sa jeho činnosť zastavila trikrát. V roku 2000 bola stanica modernizovaná. Vďaka novým výkonným turbínami dodáva elektrina takmer 40% bývania v meste. Pod priehradnou stanicou prebiehajú práce na vyčistení koryta rieky a zlepšenie podmienok prostredia.

Miesto: Moskovská ulica - 11.

Pohreb ruských a nemeckých vojakov v roku 1915

Koncom roka 1914 a začiatkom roku 1915 sa v oblasti mesta konali kruté boje. Vo svojom kurze zabili ruských a nemeckých vojakov. Boli pochované na mestskom cintoríne, kde bola neskôr postavená skromná katolícka kaplnka.

V 50. rokoch minulého storočia bol tento pohreb odstránený. V roku 1993 bola budova kaplnky prenesená do ruskej pravoslávnej cirkvi. O tri roky neskôr bol kostol zasvätený ako kostol sv. Alexandra Nevského. Neďaleko od nej je malý obelisk s obrazom ortodoxných a katolíckych krížov.

Umiestnenie: Sovetskaya Street - 32.

Evanjelickej cirkvi

Existujúci evanjelický kostol bol postavený v roku 1842. Bol postavený na mieste starých, zničený kvôli rozpadu. Nová červená tehlová budova získala nízku vežu a malý oltár.

Bol tu inštalovaný orgán z Koenigsbergu. Po rekonštrukcii, o päťdesiat rokov neskôr, sa v kostole objavila veža s hodinami. Počas vojny nebol kostol zranený. Nepoužívala sa však a čiastočne sa zrútila. Tento proces pokračuje.

Miesto: Komsomolskaya Street - 10.

Stud "Veedern"

V 18. storočí bola pod mestom založená žrebčína vo Veedernu, ktorá sa venovala chovu cenných plemien koní. V 20. rokoch minulého storočia bola základňa Cisárskeho zväzu súkromných chovateľov.

Po skončení vojny sa ekonomika zanedbala. Avšak bývalý starosta Moskvy, Yu.M. Lužkov bol založený stud "Veedern", kde založil pestovanie elitných plemien koní. Sú určené na použitie v domácnostiach a športoch. Dnes je to autoritatívny diverzifikovaný poľnohospodársky podnik.

Miesto: Bagration Street - 10a.

Vodný mlyn

V roku 1898 bola v meste postavená mlyn, ktorá bola v Prusku považovaná za najviac dokonalú. Jeho majiteľ, dedičný mlynár, napriek tomu, že sa objavil elektráreň, tradične využíval vodu.

Mlyn vyrábal múku vynikajúcej kvality, ktorá bola vyvezená do zahraničia. Po vojne sa vo svojich priestoroch nachádzali rôzne výrobné zariadenia, ktoré sa netýkali brúsenia múky. V dnešnej dobe je zrušená stavba mlyna.

Pamätná značka prvej baterky

Darkemen bol známy tým, že tu mal elektrické osvetlenie v roku 1886. Umožnila to výstavba vodnej elektrárne. Toto pouličné osvetlenie bolo prvé v tomto regióne Nemecka.

V septembri 2006 bol v centre mesta umiestnený pamiatkový znak pri tejto príležitosti. Bolo to predstavené mestu Ozersk obyvateľmi nemeckého Drážďan ako pripomienku prvých zdrojov elektrického svetla, ktoré osvetľovali ulice mesta.

Pamätník padlých v prvej svetovej vojne

Po skončení prvej svetovej vojny bol v blízkosti kostola postavený pomník padlých vojakov. Bol umiestnený na okrúhlej plošine s kamennou parapetou. V strede je šesťmetrový kamenný obelisk, na ktorom je opevnená pamätná tabuľa. Na to vedie schodisko nerezaného kameňa. Objekt je chránený miestnymi úradmi. Územie pamiatky je udržiavané v príjemnej podobe.

Budova pošty (XIX storočie)

Na konci 19. storočia bola v Darcemenu postavená poštová budova. Bol špeciálne postavený pre poštové oddelenie a napriek udalostiam v meste nemenil miesto určenia. Červená murovaná budova s ​​vežou v centre mesta slúži ako model nemeckej poštovej architektúry. Je to ornament mesta. Budova je udržiavaná v správnom stave. Od roku 2007 patrí k miestnym objektom kultúrnej hodnoty.

Miesto: Victory Square - 1.

Škola pomenovaná po poručíku Tarasova

V roku 1906 bola v Darcemenu postavená školská budova. Jedná sa o striktnú dvojpodlažnú budovu v nemeckom štýle, ktorá mala oddelenú posilňovňu. Po vytvorení regiónu Kaliningrad bola budova rozšírená a prepojená so športovou halou.

Pred vojnou mala škola názov nacistického aktivistu Horst Wessel. V roku 1990 dostala meno poručíka Dmitrij Petrovič Tarasov, ktorý zomrel pri výkone medzinárodnej služby v Afganistane. Na budovu školy je inštalovaná pamätná tabuľa hrdinu.

Umiestnenie: Suvorovská ulica - 15.

Pozrite si video: Snezhinsk Ozersk Russia Skynet (November 2020).

Загрузка...

Pin
Send
Share
Send
Send