Moldavsko

Hlavné atrakcie Tiraspolu s fotografiami a popismi

Pin
Send
Share
Send
Send


Tiraspol je jedno z najkrajších miest v Moldavsku, ktoré je hlavným mestom nenávratnej Podnesterskej moldavskej republiky. Nachádza sa na ľavom brehu Nistrov. V roku 1792, na základe osobného príkazu Alexandra Suvorova, na brehu tejto rieky, ktorá bola v tom čase hranicou medzi ruskými a osmanskými ríšami, vzniklo osídlenie počas výstavby pevnosti Sredinnaya.

Po troch rokoch dostal postavenie mesta a nazval Tiraspol. V roku 1918 sa mesto stalo hlavným mestom Bessarabie a pripojilo sa k Rumunsku, ale do roku 1929 sa Tiraspol opäť stal súčasťou sovietskeho mesta. Od roku 1990 je hlavným mestom Pridnestrovskaia Moldavskaia Respublika (Pridnestrovskaia Moldavskaia Respublika).

Historické múzeum miestnej tradície

Galéria vznikla v roku 1958 a často zmenila svoju polohu. V súčasnosti sa nachádza v bývalej budove Nobiliárskeho zhromaždenia okresu Tiraspol. Expozíciu múzea predstavujú predmety, ktoré charakterizujú vývoj mesta v rôznych časoch: od jeho založenia, počas druhej svetovej vojny, a tiež od roku 1990 do súčasnosti, v čase, keď je Tiraspol hlavným mestom Podnesterskej moldavskej republiky. Okrem toho má múzeum samostatnú miestnosť vyhradenú pre galériu, ktorá hostí výstavy miestnych popredných umelcov.

Miesto: Strada - 25. október - 46.

Dom - múzeum akademika N. D. Zelinsky

Pamätné múzeum tohto vynikajúceho chemikov - organické bolo otvorené v roku 1987 v dome, v ktorom Zelinský strávil svoje detstvo a mladosť. Expozíciu výstavy predstavujú osobné veci, fotografie a listy vedca, prenesené do múzea jeho rodinou.

Dom - múzeum sa skladá zo štyroch miestností: v prvom dome bol obnovený dom Zelinského, v druhej izbe sú informácie o chemickom štúdiu v Odese a jeho diela, tretia izba predstavuje niektoré z jeho vedeckých prác sovietskej éry a štvrtá izba je venovaná jeho študentom pokračovať vo svojom prípade.

Miesto: Strada - 25. október - 44.

Sídlo múzea kavalérie brigáda G.I. Kotovskogo

Otvorenie múzea sa uskutočnilo v roku 1991 v budove, kde sa v roku 1920 nachádzalo sídlo svojej kavalérie. Konštrukcia je postavená v neoklasickom štýle a jej hlavnou hodnotou sú odkvapové odkvapy umiestnené nad centrálnym vchodom. Budova má tvar trojuholníka. Expozícia múzea tvoria cenné domáce predmety, plagáty patriace k dňom občianskej vojny. Tiež sa tu prezentuje guľomet Maxim, vojenská uniforma kavaleriánov z Kotovského brigády a hologram kolovských revolučných zbraní.

Miesto: Strada Manoilov - 34.

Prašný pivnica tiraspolskej pevnosti

Pevnosť Sredinnaya, od ktorej vznikla história vývoja mesta, bola založená v júni 1793 ako opevnenie. Mala osemhranný tvar, ktorý vyzeral ako bašta.

Štruktúra pevnosti zahŕňala sklady pre zásobovanie, sklepy na skladovanie střelného prachu, delostrelectva, stajne, kostol sv. Ondreja prvý volaný, kasárne pre vojakov, ako aj vojenská nemocnica. Do dnešného dňa sa zachovalo iba prašné pivnica bašta sv. Vladimíra, v ktorom sa od roku 2014 nachádza múzeum dejín tiraspolskej pevnosti. Miesto: Fedko - 28a.

Suvorovovo námestie

Toto je hlavné námestie mesta, ktoré sa nachádza v jeho centre. Zo všetkých strán je obklopený rôznymi zaujímavými miestami: na jednej strane budova vlády PMR a Pamätník slávy, na druhej strane pamätník AV Suvorov a na tretej strane námestia v kontakte s námestie De Volan, oddeľujúc ho od nábrežia mesta. K dispozícii je kino "Tiraspol" a centrálna fontána.

Monument A.V. Suvorov

Ako už bolo spomenuté, táto pomník sa nachádza na rovnomennom námestí Tiraspolu a jeho otvorenie sa uskutočnilo v roku 1979. Výška bronzovej pamiatky je 9 m. Socha je umiestnená na malom kamennom podstavci a predstavuje postavu veľkého veliteľa sediaceho na koni, ktorý sa chce dostať dopredu.

Suvorovova pravá ruka je vyvýšená a háčika jeho plášťa sa vyvíja za ním. Táto pamiatka venovaná Alexandrovi Vasilejevičovi je považovaná za jednu z najlepších v celom SNŠ.

Miesto: Strada 25 Október.

Pamätník slávy

Otvorenie tohto pamätného komplexu, ktorý sa nachádza v centre mesta, sa uskutočnil v roku 1972. Boli tu pochovaní obráncovia Podnesterska, ktorí sa podieľali na moldavsko-podnesterskom vojenskom konflikte z roku 1992, ako aj obete občianskych a Veľkých vlasteneckých vojen. Na území komplexu je večný oheň, ako aj tank T-34. Navyše je tu pomník miestnych obyvateľov, ktorí zahynuli vo vojne v Afganistane.

Pamätník vojakov - letec

Tento podstavec bol inštalovaný v roku 1975 v deň tridsiateho výročia víťazstva ruských jednotiek nad nemeckými fašistickými útočníkmi. Nachádza sa na námestí aviátorov a venuje sa vojakom 17. leteckej armády, ktorá v roku 1944 obhajovala hlavné mesto Podnesterska. Pamätník je legendárny sovietsky bojovník MIG-19, ktorý stúpa na vysokom podstavci, ktorý je označený pamätným nápisom.

Miesto: Yunost Street

Rekreačný park "Victory"

Toto je hlavná dovolenková destinácia miestnych obyvateľov. Park bol položený v roku 1947 a slúžil ako symbol víťazstva nad fašistickými útočníkmi. Na začiatku 60. rokov minulého storočia bola v strede parku postavená pomník G. Kotovského a v roku 1987 tu bola inštalovaná fontána. V parku jazdia pre svojich malých návštevníkov, kde sa konajú rôzne koncerty, ako aj množstvo uličiek obklopených rôznymi stromami, ktoré sú pre celú rodinu príjemné prechádzky.

Miesto: Strada Păcii.

Podnesterské štátne divadlo

Toto je jedno z prvých divadiel na území Moldavska, postavených v 30. rokoch minulého storočia. V roku 1990 začala rekonštrukcia priestorov, ktorá trvala 15 rokov, avšak v tomto čase divadlo nezastavilo svoju tvorivú činnosť. Budova bola postavená v neoklasickom štýle. Vchod je zdobený vysokými obdĺžnikovými stĺpmi a za nimi je balkón v tvare polkruhu. Vrchol fasády je obložený doskami z prírodného mramoru.

Miesto: Strada 25 Október 130.

Dom sovietov

Táto budova bola postavená v roku 1953 v štýle "Stalinovej ríše". Má štyri poschodia. Predná strana budovy je zdobená desiatimi vysokými stĺpmi, ktoré neboli úplne charakteristické pre administratívne budovy tej doby. Hlavná fasáda je dokončená v podobe veže s ostrým vežou, na ktorej stojí červená hviezda. Dnes je tu mestská rada.

Miesto: Strada 25 Október 10.

Katedrála narodenia

Chrám bol založený v roku 1998 v blízkosti Suvorovského námestia. Nasledujúci rok sa uskutočnila prvá liturgia a v roku 2000 bola zasvätená katedrála. Jedná sa o architektonický komplex pozostávajúci z farského domu, baptistickej cirkvi, katedrálnej knižnice, diecéznej administratívnej budovy a celku pre duchovných.

V budove farského domu je otvorená nedeľná škola. Komplex bol postavený v štýle kostolnej architektúry starovekého Ruska a budovy sú ozdobené sférickými kopulami a klenutými oknami.

Miesto: Strada Şevcenco.

Svätý - Nanebovzatie Novo - kláštor Nyametsky

Jedná sa o ortodoxný mužský kláštor, založený v polovici 19. storočia. Jeho súbor zahŕňa kostol svätého - vzostupu, katedrálu Sv. Mikuláša, kostol Nanebovzatia a kríž - oslávenie kostola Nanebovzatia Panny Márie. Stavba kláštora bola odložená o takmer 50 rokov.

V roku 1962 namiesto kláštora zatvoreného v sovietskych dobách bola na tomto mieste otvorená tuberkulózna nemocnica. Vnútri zvonovej veže založili galériu vojenskej slávy operácie Jassko-Kishinev. V roku 1990 bola zahájená rekonštrukcia rozpadnutého kláštora.

Vlaková stanica

Otvorenie stanice sa uskutočnilo v roku 1867 a viac ako sto a pol storočia prešlo veľkým množstvom vlakov. V súčasnosti kvôli nestabilnému vzťahu s Moldavskom prichádzajú na stanicu Tiraspol iba tri vlaky. Budova stanice je v neoklasickom štýle s barokovými prvkami. Je vyzdobená tromi klenutými oknami, ktoré vedú k hlavnému vchodu, rovnako ako k veľkým vitráľovým oknám. Steny budovy sú namaľované jemnou broskyňovou farbou.

Pin
Send
Share
Send
Send