Irán

Pamiatky Iránu: zoznam, fotografie a popis

Pin
Send
Share
Send
Send


Počas svojej histórie je Iránska islamská republika dlho obrovskou ríšou: staroveká Persia ovládala územie, ktoré sa dnes nazýva Blízky východ. Dnes je krajina centrom šiitského islamu.

Počet obyvateľov krajiny je približne 80 miliónov ľudí, plocha je 1 648 000 m2. Táto krajina je jedným z najpokročilejších na Blízkom východe av celom islamskom svete technicky a vojensky. Najdôležitejšie mestá v krajine sú:

  • Teherán je dynamický a krásny kapitál.
  • Kermanshah - hlavné zdravotné stredisko krajiny.
  • Hamedan je najstaršie mesto v Iráne.
  • Isfahan je mesto s jedinečnou architektúrou a početnými bazármi.
  • Kerman - kde sa predávajú najlepšie koberce na svete.
  • Širaz je mesto slávnych básnikov.
  • Tabriz je sídlom rajskej záhrady.

Všetky tieto mestá sú plné zaujímavostí, ktoré stojí za to vidieť. Možno sú tu hlavné:

Modrá mešita, Tabriz

Mešita v Tabrize bola postavená v roku 1465 podľa rádu Šah Jahana, ktorého mauzóleum sa nachádza na území patriacom do svätyne. Je pokrytá obrovskými mramorovými doskami, na ktorých sú vyryté verše z Koránu na pozadí jemných arabeskov. Strecha mauzólea a hlavnej miestnosti mešity sa počas zemetrasenia v roku 1779 zrútila, ale v 20. storočí obnovili architekt Reza Memaran Benam.

Zrkadlová mešita, Shiraz

Shah-Cherah (Pán svetla) - najobľúbenejšia a najpopulárnejšia turistická mešita Shiraz. Toto je hrobka synov al-Kadima, zabitých v občianskej vojne 835 rokov. Samotná mešita bola postavená v 9. storočí a mauzóleum v 14. storočí.

Interiér mešity je vyzdobený zrkadlovými striebornými doskami zdobenými drahými kameňmi. Táto zvláštna mozaika odráža svetlo a vytvára ilúziu obrovského magického zrkadla. Preto meno svätyne - "Zrkadlová mešita".

Imamská mešita, Isfahan

Postavený v priebehu obdobia Safari a dnes vyhlásený za miesto kultúrneho dedičstva UNESCO, mešita Imám je vynikajúcim príkladom islamskej architektúry. 7-farebná mozaika zdobená kaligrafickými nápismi je nádherná v svätyni.

Samotná budova má tvar polkruhu a 42 metrov vysokú. Na stranách mešity sú 2 minarety zdobené krásnymi drevenými balkónmi. Dátum výstavby a všetky druhy básní, vrátane tých, ktoré oslavujú Mohameda Alího, sú zakryté na jeho stenách.

Katedrála sv. Sarkis, Teherán

Katedrála bola postavená v rokoch 1964-1970 Sargsyanskými bratmi na pamiatku svojich rodičov. Jeho hlavnými atrakciami sú: galéria, kde bol zbor a zvonica postavená v roku 2000.

A dnes svätyňa vyzerá skvelo a je miestom, kde sa kresťania môžu modliť, vziať si duchovný odpočinok, kde sú organizované veľa slávnostných udalostí, najčastejšie spojených s angažovanosťou a krstom. Katedrála sa nachádza na ľavom brehu rieky Hrazdan v štvrti Kentron.

Miesto: Okres - 6, 295 - Oastad Nejatollahi Ave.

Mešita Imam Khomeini, Teherán

Nachádza sa vedľa obrovského trhu Teheránu, mešita Imám Khomeini je najrozmernejším a najživším lákadlom hlavného mesta.

Budova svätyne bola postavená na začiatku 18. storočia počas vlády Shah Kadzhali Fatah a Shah Nasreddin, ktorých mená sú minarety mešity. Ponúka farebnú architektúru v perzskom štýle, obrovskú plochu a pôvodné oblúky pri vchode.

Mešita Šejka Lutfulla, Isfahan

Majstrovské dielo architekta Safavida, mešita Šejka Lutfulláha, bolo postavené na začiatku 17. storočia. Nemá minaret a priečelia a brána sú vyrobené z mramoru, kaligrafické nápisy, na ktorých bol vyrobený mudrc kaligraf Ali Reza Abbasi.

Unikátnou črtou mešity je páv v strede kopule, v ktorej tečúci chvost slúži zaujímavým spôsobom. A predsa: turisti, ktorí padli do mešity, majú príležitosť vidieť úžasne krásne koberce, ručne vyrobené.

Mauzóleum Chomejn, Teherán

Nachádza sa na cintoríne Beheshti-Zahra, mauzóleum Ayatolláha Chomejního je pútnickým miestom pre svojich nasledovníkov. Architektom monumentálnej budovy je Mohammed Terani.

Vnútri sa sarkofág Khomeini nachádza v strede pod zlatou kupolou, ktorá spočíva na 8 obrovských stĺpoch. Steny mauzólea sú vyrobené z bieleho mramoru a podlaha, tiež mramor, je pokrytá tenkými kobercami. Navštívte komplexu nemuslimov.

Palác Golestan, Teherán

Teheránova najstaršia historická pamiatka je bývalý kráľovský palác a rezidencia rodiny Qajarovcov. Vo veku Pahlavi sa používa na oficiálne recepcie a korunovačné práce. Palácový komplex sa skladá zo 17 budov, múzeí a sál, ktoré boli postavené takmer 200 rokov.

V roku 1806 bola postavená terasa Takht-e Marmar, zdobená maľbami, sochami, zrkadlami a mriežkovými oknami. Jeho hlavnou atrakciou je mramorový trón, práca Mirza Baba Nagash-Bashiho. Zaujímavý pre turistov bude v paláci: hala Hoze Khaneh, kde sú vystavené diela európskych umelcov; múzeum darov, kde je veľa vzácnych exponátov; Talar-e Aineh, ktorý je známy mimoriadnymi zrkadlami.

Miesto: Okres - 12, ark sqr.

Palác Chehel Sotun, Isfahan

Nachádza sa v centre parku, Chehel Sotun bol postavený pre Shah Abbas. Historické odkazy na palác sa objavili v roku 1614, ale graffiti hovorí, že palác bol postavený v roku 1647.

Pavilón pri vchode do paláca je podporený 20 štíhlymi drevenými stĺpmi, ktoré sa odrážajú vo vode a zdajú sa nekonečne dlhé. Hlavnými atrakciami Chehel Sotun sú nástenné maľby, diela starovekých perzských majstrov. Okrem nich môžete vidieť nádherný porcelán, unikátne koberce, staré brnenie a vzácne mince.

Palác Saadabad, Teherán

Postavený dynastie Pahlavi, dnes Palác Saadabad je oficiálnym sídlom iránskeho prezidenta. Komplex bol prvýkrát usadený v 19. storočí: v roku 1920 tu žil Reza Shah a jeho syn Mohammed Reza Pahlavi zomrel v 70. rokoch.

Po iránskej revolúcii sa časť mesta Saadabad stala komplexom múzeí, v ktorom návštevníci majú príležitosť cestovať bohatou históriou Iránu. Tu je organizácia kultúrneho dedičstva Iránu, ktoré je zodpovedné za zachovanie kultúrnych artefaktov, objektov a aspektov krajiny.

Ústavný dom, Tabriz

Historická budova, ktorá sa nachádza hneď vedľa veľkého bazára Tabriz, sa už roky používa ako miesto stretnutia vodcov, aktivistov a priaznivcov iránskej ústavnej revolúcie.

Najznámejšími z nich boli Sattakh Khan, Bagír Khan, Haji Mirza Aga Haji. Dvojpodlažná budova bola postavená v roku 1868, zdobená farebným sklom a zrkadlami. Dnes turisti tu môžu vidieť mnohé plastiky revolucionárov, ich osobné veci, revolučné noviny a mnoho fotografií.

Chán Madrasah, Shiraz

Madresseh-ye Khan je bývalá vysoká škola založená guvernérom emamom Goliom v roku 1615. Pôvodná budova bola zničená zemetrasením a iba 8-uhlová hala, ktorú dnes možno navštíviť, pochádza zo 17. storočia. Budova madrasy je navrhnutá v tradičnom arabskom štýle, s centrálnym nádvorím obklopeným oblúkmi, ktoré vedú do izieb študentov.

Pigeon Towers, Isfahan

"Pigeon Towers" je najpozoruhodnejším príkladom výstrednosti v iránskej architektúre. Nachádzajú sa vo veľkom počte v meste Isfahan a boli postavené tak, aby priťahovali holuby, keďže títo vtáci sú v islame obzvlášť uctievaní ako priatelia proroka. Veže sú postavené z tehál, pokryté vápnom a vybavené výklenkami pre holuby.

Pevnosť Kerim Khan, Shiraz

Citát Kerim Khan, s vysokými stenami a 4 okrúhlymi vežami, bol postavený v období Zand, ako súčasť kráľovského dvora. Je dokonale zachovaný dodnes a používa sa pre obecné úrady. Jeden z pavilónov pevnosti je uvedený pod múzeom. Tento pavilón bol kedysi recepciou a na krátky čas mauzóleum Kerim Khana.

Miesto: Okres - 8.

Záhrada Eram, Shiraz

Širaz je plný parkov, kde je veľmi príjemné chodiť v lete. Najobľúbenejšie je Eram Garden, v severozápadnej časti mesta. Vnútri parku sa nachádza Kedzharov palác, postavený v 19. storočí.

Po prevratu v roku 1953 bola záhrada zabavená a udelená univerzite Shiraz, ktorej dnes patrí. Veľké množstvo exotických rastlín tu rastie. Najznámejšie stromy, ktoré tu žijú, sú cyprusy Sarv-e Naaz, ktoré možno nazvať skutočným prirodzeným umeleckým dielom.

Most Hajou, Isfahan

Postavený v roku 1650, most Hajou je stále najbezpečnejším mostom v provincii Isfahan. Ako most a priehrada slúži aj ako miesto pre verejné zhromaždenia. Má most 24 oblúkov, dlhých 133 metrov a šírku 12 metrov.

Jeho horná úroveň sa používa na dopravu a nižšia - pre chodcov. Pavilóny, ktoré sú vybavené na moste, poskytujú nádherný výhľad na miestnu krajinu.

Veľký bazár Isfahanu

Bazar-e Bozorg bol založený v 19. storočí a jeho arkády a pavilóny boli pridané neskôr. Majitelia malých obchodov dokážu ukázať, ako sa vyrábajú miestne koberce a pomôcť vybrať tie najvyššie kvality, vrátane hodvábnych. Sú skvelé, ale bohužiaľ veľmi drahé.

Ak sa chcete vyhnúť nakupovaniu a nakupovaniu, môžete navštíviť klenotové múzeum, ktoré sa nachádza v tesnej blízkosti, alebo si môžete vychutnať v miestnej reštaurácii (Shadmane alebo Mirzaei). Iránska kuchyňa je niečo zvláštne, ale to je ďalší príbeh.

Pin
Send
Share
Send
Send