Ukrajina

Mesto Khmelnitsky - hlavné atrakcie

Pin
Send
Share
Send
Send


Prakticky každé mesto v Rusku má ulicu pomenovanú podľa hematu pluku Zaporozhye Bogdan Mikhailovich Khmelnitsky. A na Ukrajine sa celé mesto venuje tomuto hrdinovi a nazýva sa ho Chmelničkami, až do roku 1954 bol nazvaný Proskurov.

Architektúra mesta je úžasná zmes budov patriacich do rôznych období a štýlov. Staré krajské domy, predvojnové dvojpodlažné budovy a budovy Stalinovho obdobia, ktoré samy o sebe už možno považovať za pamiatky, sa spolu s modernými remakes celkom dobre darí. Ale okrem nich v tomto meste je niečo vidieť.

trhy

Jednou z hlavných atrakcií mesta Khmelnitsky možno považovať za jeho trhy, ktoré v deväťdesiatych rokoch obsadili tretinu celkovej plochy mesta. Napríklad slávny bazár "tekvica"má rozlohu 18 hektárov a zamestnáva asi sto dvadsaťtisíc ľudí.

V súčasnej dobe sa trhy zmenšili, predstaviteľné nákupné centrá sa rozrástli na svoje miesto. V skutočnosti sa zmenila iba forma, obsah zostáva rovnaký, pretože rovnaký rýchly obchod prebieha mimo ich múrov.

Rada domu

Ak sa unavíte chodiť po trhoch, môžete ísť do centra Námestia nezávislosti a pozrieť sa na Dôveru Rady, v ktorom sa v súčasnosti nachádza mestská správa a krajská rada. Ale budova je pozoruhodná nie týmto, ale svojou architektúrou. Navrhol ju Ignat Chekirda s klasickými technikami, vežami a vežičkami charakteristickými pre tento čas.

Pamätník Bogdan Khmelnitsky

Neďaleko od Domu sovietov na tom istom námestí je pomník Bogdan Khmelnitsky, čo nie je prekvapujúce, pretože mesto je pomenované po ňom. Hetman je znázornený sedí na roztomilé ostrý a zdvihnutie jeho päsť k štrajku.

Socha sa ukázala mierne nepomerná, ale stále pôsobivá. Symbolizuje samozrejme odvahu a odvahu Ukrajincov v boji za ich nezávislosť.

Miesto: Proskurivská ulica - 107.

Námestie Taras Ševčenko

Tento námestie bol pomenovaný podľa slávneho ukrajinského básnika, umelca a revolucionára Tarasa Ševčenka až v roku 1992 po tom, ako bol v ňom postavený pomník rovnakého mena.

Spočiatku na mieste námestia bola pustatina, potom miestne orgány zorganizovali tam obchodnú oblasť, ktorá sa nazývala "Hlebnoy". V objekte sa nachádzali obchody, taverny, atrakcie, návšteva zoologických záhrad a cirkusov.

Neskôr sa všetko prenieslo na priestrannejšie miesto a na námestí sa usadil štyridsať šiesty pluk Dneperskej pechoty, v ktorom v tom čase Alexandr Kuprin, talentovaný mladý spisovateľ, zostal neznámy nikomu okrem jeho služby. Neskôr sa pluk vysťahoval a na tomto mieste vznikol park, ktorý je dnes veľmi obľúbený pre obyvateľov aj pre hostí mesta.

Park pomenovaný podľa Chekmana

V Khmelnytsky je ďalší slávny park venovaný hrdinu nášho času, menovite bývalému starostovi mesta Michailovi Chekmanovi, ktorý stál po 12 rokov a po tragickej smrti zahynul pri autonehode.

Jedná sa o najväčší a najzelenejší park v meste, jeho plocha je päťdesiatpäť hektárov. Nachádza sa na brehoch rieky Ploskaya a okrem krásnych malebných uličiek sa nachádza detské jazdy a zoologická záhrada so skutočnými živými medveďmi.

Lavičky pre milovníkov

Popri parkoch a štvorcoch opísaných vyššie môžete chodiť po peknom bulvári na ulici Gagarin, ktorá vedie do miestneho registračného úradu. Je jedinečné v tom, že v celej dĺžke sú tematické lavičky pre milovníkov, z ktorých každý predstavuje umelecké dielo.

Boli by to bežné drevené lavice, ale na nich pracovali miestni tvorivé remeselníci. Ozdobili ich rôznymi vzormi, rezbármi a inými dekoratívnymi prvkami, čím sa stali skutočne úžasnými.

Múzeum histórie mesta

Ak ste unavení z putovania po parkoch, potom môžete navštíviť múzeá, ktoré sa v Khmelnitsky oplývajú. Lepší štart, samozrejme, s múzeom venovaným histórii mesta.

Existuje veľa cenných exponátov, ako sú fragmenty dávnych jedál, náradie, náradie, staré knihy a dokumenty, zbrane rôznych vojen a oveľa viac.

Miesto: Proskurivská ulica - 30.

Podzemné múzeum

Historické múzeum má ďalšiu pobočku, ktorá sa nachádza v storočnej budove. Obsahuje exponáty o živote a vykorisťovaní podzemia Proskurova počas Veľkej vlasteneckej vojny.

Miesto: Ševčenko - 3/1.

Khmelnitsky regionálne múzeum miestnej lore

Toto múzeum je zaujímavé pre svoje exponáty, z ktorých už je šesťdesiat tisíc. Tento poklad stredovekých mincí a dekorácií z Kyjevskej Rusi a zbierka porcelánu z devätnásteho storočia, ako aj jedinečné vzorky starožitného nábytku a pokrmov.

Miesto: Podolská ulica - 12.

Khmelnitsky Regionálne múzeum umenia

Toto múzeum sa nachádza v krásnej budove postavenej v roku 1903. Je to samo osebe expozícia. Obsahuje osem tisíc umeleckých diel patriacich k peru mnohých moderných majstrov, vrátane umelca G. Vereiského.

Miesto: Proskurovská ulica - 47.

Khmelnitsky múzeum fotografie

Na začiatku dvadsiateho storočia postavil obchodník Proskurov N. Wasserman v Khmelnitsky, potom Proskurov, krásnu secesnú budovu s pôvodnými plastovými fasádami, balkónmi z tepaného železa a farebnými stenami zdobenými sklom-smaltom. S týmto priniesol obrovský darček obyvateľom mesta, pretože dnes, okrem existujúceho hotela "Continental", bolo otvorené aj múzeum-štúdio výtvarného umenia. Riaditeľ tohto múzea, ktorý je tiež fotografom K. Ždanov, zhromaždil tisíc a tisíc zbierok exponátov, ktoré ukazujú vývoj fotografie celej dvadsiateho storočia.

Miesto: Proskurovská ulica - 56.

Kino "Planéta"

Tí, ktorí sa rozhodli navštíviť Khmelnitsky spolu so svojimi deťmi, sa budú pozerať v Planétskom detskom kine, ktorý funguje od roku 1987. Je to zaujímavé, pretože sa nachádza v budove bývalej požiarnej stanice.

Miestni obyvatelia jednoducho nazývajú "vežu", pretože kino má vysokú rozhľadňu. Tento orientačný bod bol postavený v roku 1954 projektom architekta I. Chekirdiho.

Miesto: Podolská ulica - 39.

Katedrála Narodenia Panny Márie

Po prechádzaní múzeami a oboznámení sa s históriou a kultúrou mesta, musíte určite navštíviť svätyňu Khmelnitsky. Najstaršou z nich je katedrála Narodenia Panny Márie.

Bol postavený na mieste prvého mestského dreveného kostola, ktorý postavili samotní občania v sedemnástom storočí. Spálil sa v ničivom ohni, ktorý prežil Khmelnitsky v roku 1822. A na tomto mieste, podľa projektu neznámeho, ale veľmi talentovaného pána, bol postavený chrám, ktorý sa až dodnes zachoval v pôvodnej podobe.

Ďalšie kultúrne miesta Chmelnického

Na prvý pohľad sa mesto Khmelnitsky môže zdať sivé a nezaujímavé, ale to vôbec nie je. Potrebujete vedieť, kde a čo sa pozerať, takže je lepšie ísť tam, pripraviť sa vopred a vytvoriť si vlastnú trasu.

Okrem vyššie uvedených miest je žiaduce vidieť zvyšok pamiatok. Napríklad kostol sv. Juraja, Pokrovsky katedrála, synagóga remeselníkov, pamätník Afgánov, botanická záhrada Khmelnitsky národná univerzita, divadlo bábkové divadlo, Dendropark, aquapark, námestie Pioneer.

A taktiež v Chmelnickom štvrti môžete navštíviť zaujímavé miesta ako Medzhibožský hrad, Ostrožský hrad v Starokonstantinov, Chechel Manor, Palác a parkový súbor v obci Samchiki a mnoho ďalších.

Pin
Send
Share
Send
Send