Francúzsko

Štrasburg: zaujímavosti a zaujímavosti (s fotografiami)

Pin
Send
Share
Send
Send


Francúzske mesto Štrasburg sa nachádza vo východnej časti krajiny a je historickým hlavným mestom Alsaska. Má takmer 273 tisíc obyvateľov. Bol postavený na brehoch rieky Il pri hraniciach s Nemeckom. Hraničná poloha mesta určuje šírenie kultúry oboch pohraničných krajín. Je prirodzené, že po druhej svetovej vojne sa považuje za symbol ich zmierenia. V dôsledku toho sa Francúzsko a Nemecko stali zakladateľmi Európskej únie.

Od roku 1992 má mesto postavenie parlamentného hlavného mesta kontinentu. Stretáva sa na zasadnutiach Rady Európy a Európskeho parlamentu. Štrasburg zohráva významnú úlohu vo finančných a bankových činnostiach. Tu sa realizujú inovatívne projekty v oblasti medicíny a strojárskych technológií. Navštevujú ho milióny turistov, ktorí sa oboznámia s objektmi unikátneho historického dedičstva.

Archeologické múzeum

Ako druhé najväčšie múzeum archeologických nálezov vo Francúzsku je druhým najväčším múzeom archeologických nálezov vo Francúzsku. Zbierka miestneho múzea sa zbiera od konca XVIII. Storočia.

Výstava predstavuje jedinečné zachovalé artefakty z rôznych historických období. Odhaľuje dávnu históriu Alsaska v fascinujúcej podobe, na ktorej území ľudia žili tisíce rokov pred našou éru. Finančné prostriedky múzea sú neustále dopĺňané, a to aj kvôli mnohým výkopom a darom od obdivovateľov histórie krajiny.

Miesto: miesto zámku - 2.

Mestská stanica

Budova stanice tohto starobylého mesta prekvapí svojim futuristickým dizajnom. Vyznačuje sa obrovským liatinovým tanierom zo skla a kovu, ktorý pokrýva stanicu postavený v roku 1883. V tom čase Alsace patril Nemecku.

Modernizovaná stanica sa stala súčasťou modernej národnej železničnej siete. A je najdôležitejším dopravným centrom západného Francúzska. Má najvýkonnejšie počítačové riadiace centrum. Vytvoril veľa komfortu pre cestujúcich, podlaha je vybavená ústredným kúrením.

Miesto: Place de la Gare.

Vauban Dam

Dôležitým prvkom obrany Alsaska v stredoveku bola unikátna priehrada, ktorá dostala meno vynikajúceho vojenského inžiniera, maršala Sebastiena Vaubana. Priehrada bola postavená po vstupe Štrasburgu do Francúzska v roku 1681.

Je to most s krytou galériou, na ktorej môžete prejsť rieku. Bol navrhnutý takým spôsobom, že pri útoku na mesto zablokoval dobre premyslený systém zámkov vodu, ktorá zaplavila nížiny. V tomto prípade bola ofenzíva nepriateľa nemožná. Priehrada je vystužená strážnymi vežami.

Palác Roganov

Tento nádherný barokový palác bol postavený v 18. storočí na Paláciovom námestí v samom centre Štrasburgu. Bol navrhnutý jeho hlavným kráľovským architektom, de Cottom, ktorý vytvoril palác podobný parížskej architektúre.

Bol sídlom všemocného kardinála Rogana-Zubisa, v ktorého rukách bola koncentrovaná náboženská a sekulárna moc. Pre jeho výstavbu bol zničený celý blok budov. V každom okamihu svojej existencie sa v paláci objavili mnohé významné osobnosti. V roku 2008 sa konalo stretnutie prezidentov Francúzska a Spojených štátov.

Umiestnenie: 2 - Place du Château.

Dom Kammertsel

Táto stredoveká kaštieľ je postavená na drevenom ráme. Je však tak luxusný a sofistikovaný, že nevyzerá ako štruktúra s polovičným drevom. V architektúre neskorej gotiky je tento dom klasifikovaný ako renesančný vďaka dôkladnosti umeleckého rezbárstva drevených prvkov.

Úžasné prekrásne vitráže s okuliarmi originálnej podoby. Každé z 75 okien je zdobené elegantnými rezbármi so sochárskymi obrazmi biblických postáv, symbolmi zverokruhu. Tu môžete vidieť nádherné mytologické bytosti a úžasné alegorické parcely.

Miesto: 16 - Place de la Cathédrale.

Dom kožiarov

V štvrti "Little France" je pozoruhodný stredoveký fahhrahovský kaštieľ visiaci nad vodou. Volá sa to House of Leatherworkers, pretože tu sa zhromaždili členovia kožiarskej dielne. Pod jej strechou bola koža vysušená v špeciálnych otvoroch. Dom bol zvláštnym centrom remeselníckej štvrte, ktorá sa tu stretla s pánmi z kože, aby diskutovali o bežných problémoch. Po druhej svetovej vojne otvoril dom alsaská kuchyňa.

Miesto: 42 - Rue du Bain aux Plantes.

Budovy Európskej únie

V meste sa nachádza európska štvrť, charakterizovaná jedinečnými budovami, v ktorých pôsobia celoeurópske štruktúry. V prvom rade ide o budovy Paláca Európy a Európskeho parlamentu. Pozoruhodná je prvá slávna polkruhová sála pod plášťom vo forme plášťa morského.

Od roku 1977 sa tam konali plenárne zasadnutia Rady Európy. Okrem toho je takmer tisíc kancelárií pre zamestnancov sekretariátu a 17 menších zasadacích miestností. Budova Európskeho parlamentu bola postavená v roku 1999. Vyzerá to ako obrovské oceľové a sklenené krídlo. Je korunovaný symbolicky nedokončenou 60 metrovou vežou.

Malé Francúzsko

Tento kútik, neuveriteľne milovaný francúzskymi a početnými turistami, sa stal v roku 1988 miestom svetového dedičstva UNESCO. On je v koncentrovanej forme reprezentuje francúzsky Alsasko.

Môže to vyvolať dojem, že bol vytvorený špeciálne pre turistov. V skutočnosti jeho príbeh nie je jednoduchý a nie vždy jasný. V stredoveku sa tu usadili remeselníci a rybári. Potvrdzuje to aj vzhľad dobre zachovaných domov s drevenými rámami. Toto je obľúbené miesto pre turistické fotografie.

Múzeum výtvarného umenia

Toto múzeum sa objavilo v meste v roku 1801, kedy sa revolučná vláda rozhodla organizovať také múzeá po celej krajine. Tu mali byť vystavené umelecké diela, ktoré sa rekvizovali v domoch aristokracie, ako aj zhabali z kostola.

Odvtedy sa fondy múzea neustále doplňovali získavaním nových diel, ktoré dostali dar niekoľkých veľkých zbierok súkromných osôb. Niektoré z týchto fondov sú obrazy získané z Parížskeho múzea. Medzi najväčšou zbierkou talianskej maľby stojí portrét mladej ženy veľkého Raphaela.

Umiestnenie: 2 - Place du Château.

Múzeum moderného umenia

Štrasburg je známy tým, že má jedno z najväčších múzeí vo Francúzsku. Navyše vyniká svojou konštrukciou originálneho dizajnu, podobne ako sklenená kocka. Múzeum sa k nemu presťahovalo v roku 1998. Existujú všetky podmienky pre ukladanie cenných umeleckých predmetov a pohodlie pri ich objavovaní.

Štrasburgské múzeum moderného a súčasného umenia vzniklo z veľkej zbierky umeleckých diel venovaných mestu jedným z miestnych zberateľov. Dnes má múzeum takmer 19 tisíc diel rôznych štýlov a žánrov vrátane tých, ktoré vyrobili svetoznámi majstri.

Miesto: 1 - Miesto Hans-Jean-Arp.

Múzeum Alsaska

Toto múzeum ľudového umenia vyniká svojou originálnosťou. Tu sa každý môže s vlastnými očami pozrieť na detaily života obyvateľov regiónu, miestne tradície a zvyky, bohatú históriu a krásu mesta a jeho okolia.

Verejnosť sa najprv zoznámila s múzeom v roku 1907, kedy bola otvorená v niekoľkých pozoruhodných mestských domoch tradičnej architektúry. Zvláštne kúzlo im dáva polohu na brehu rieky v centre mesta. Všetky budovy sú prepojené. V interiéri nábytku, domácich potrieb, ikon, hračiek, ľudových krojov a ďalších jedinečných exponátov.

Miesto: 23-25 ​​Quai Saint-Nicolas.

Brogleyovo námestie

Toto námestie, predĺžené ako bulvár, je považované za najrešpektnejšie v meste. Je obklopený krásnymi budovami postavenými v štýle moderného a neoklasicizmu. Jeden z nich bol postavený pre Bank of France v roku 1925. Tu môžete vidieť radnicu, postavenú v roku 1730, budovu Rýnskej opery. Námestie je zdobené pomníkom maršála Leclerca, ktorého vojská oslobodili Štrasburg od nacistov v roku 1944.

Gutenbergovo námestie

Práve v Štrasburgu otvoril Johann Gutenberg prvú tlačiareň. To už mnoho rokov urobilo mesto vzdelávacím centrom Európy. V roku 1840 bolo pomenované jedno zo štvorcov. Vytvorili tam pamätník. Charakteristiky Gutenbergu vynašiel sochár vďaka tomu, že ani jeden portrét tohto priekopníka typografie neprežil. Pamätník ho zobrazuje s prvým vytlačeným listom Biblie v jeho rukách. Námestie je tiež zdobené starou budovou obchodnej komory.

Námestie Kleber

Námestie je pomenované podľa rodáka zo Štrasburgu, slávneho francúzskeho generála, ktorý sa počas napoleonských vojen rozlišoval. Nachádza sa v samom srdci mesta, je to najväčšie mestské námestie. Tam je pamätník veliteľa, pod ktorou jeho pozostatky odpočinku.

Námestie Kleber je známe tým, že na ňu je umiestnený hlavný strom Alsaska a okolité domy na dovolenke sú zdobené bohatým osvetlením. Jej zaujímavým objektom je bývalá strážnica s obrazmi vynikajúcich hudobníkov.

Námestie republiky

V strede tohto námestia môžete vidieť pomník mŕtvych obyvateľov mesta. Symbolizuje tragédiu svojej histórie, keď jej obyvatelia boli nútení bojovať za rôzne krajiny. Toto je zdôraznené sochou zarmúcajúcej matky, ktorá drží v rukách svojich umierajúcich synov.

Jeden z nich zomrel za Francúzsko, druhý za Nemecko. Súčasný vzhľad námestia vznikol koncom 19. storočia. Je vyzdobený palácom Rýna, bývalou rezidenciou cisára Wilhelma I., budovou univerzitnej knižnice a Národným divadlom.

Katedrála Notre Dame

Jedná sa o jeden z najvyšších chrámov na svete, ktorý sa vyznačuje svojou veľkosťou a dekoráciou. Bol postavený z pieskovca pred takmer tisíc rokmi. Jeho povrch vytvára dojem čipky, v ktorej je tkané obrovské množstvo dekoratívnych detailov.

Medzi nimi sú plastiky svätých a patrónov mesta, mýtické obrazy a alegorické parcely. Vzorované okná a nádherné ozdoby ohromujú bohatosť farieb a dokonalosť dekorácie. Stredoveká severná veža dosahuje výšku 140 metrov. Dominoval v stavbe vytesanej západnej fasády.

Pin
Send
Share
Send
Send