Kazachstan

Pamiatky mesta Atyrau: zoznam, fotografie a popis

Pin
Send
Share
Send
Send


Fanúšikovia, ktorí cestujú po bývalých krajinách SNŠ a nachádzajú sa v Kazašskej republike, budú mať záujem vidieť mesto Atyrau. Mestečko sa nachádza v jeho západnej časti. Jeho populácia je asi 217 tisíc ľudí. Napriek tomu mesto priťahuje úžasné pamiatky architektúry, múzeí, moderných budov a histórie.

Atyrau (predtým Guriev), ktorý sa nachádza v dolnej časti rieky Ural, v mieste, kde sa, ako sa bežne verí, rozchádzajú Európa a Ázia. Prvé drevené budovy na mieste mesta založil návštevník obchodníka Gury Nazarov na začiatku 17. storočia. Avšak pôvodne mesto Atyrau bolo nazývané mesto Yaitsky, lebo sa nachádzalo na brehoch rieky Yaik (dnes Ural). Iba v 19. storočí dostalo mesto meno Guryev. A moderné meno mesta Atyrau nadobudlo nie tak dávno, začiatkom 90. rokov. 20. storočie.

Múzeum miestnej histórie

Múzeum bolo otvorené v roku 1940. V súčasnosti je takmer takmer 60 tisíc exponátovrozpráva o histórii a kultúre ľudí. Múzeum je rozdelené na 8 výstavných hál. Tu sú archeologické nálezy vo forme rôznych starožitností, pozostatky ľudí, ktorí žili v staroveku, vzácne vtáky a zvieratá.

V hale "Tajomstvo storočia" môžete vidieť "Zlatého Človeka" (bojovník Saka, oblečený v zlatom šatníku) z 2. storočia nášho letopočtu. BC, ktorú našli archeológovia počas výkopov pohrebného mohyla Araltobe v roku 1999. V tej istej miestnosti sa nachádzajú aj ďalšie nálezy z kopca, tu sú fotografie a kópie starých ozdôb, ako aj rozloženie samotnej mohyly.

Všetka exkluzivita kultúry a života kazašského ľudu sa dá cítiť ako skutočná jurt kočovníkov, ktorý sa nachádza v etnografickej sále múzea. Tu môžete tiež zvážiť rôzne veci každodenného života, zbierky striebra, národné kostýmy.

Materiály na flóre a faune v oblasti, ich zmeny v rôznych obdobiach, sú v hale "charakter regiónu". V tejto miestnosti sa zhromažďujú pozostatky mamutov, expozície vzácnych vtákov a zvierat.

Najzaujímavejšia expozícia v archeologickej sále múzea je považovaná za kanvicu nachádzajúcu sa v starobylej dedine Saraičik, v ktorej sú napísané úryvky básní z orientálneho básnika z 18. storočia.

Miesto: Bauyrzhan Momyshuly ulice.

Múzeum umenia a umeleckých diel pomenované podľa S.Saríva

Múzeum Sh.Sariev zhromažďuje obrazy kazašských a miestnych umelcov Atyrau, predmety dekoratívneho a užitého umenia. Bolo objavené v roku 1992. A dnes v múzejnej oblasti takmer 1000m² Je tu okolo 1300 umeleckých diel. Sedem tematických sál je expozíciou, kde môžete obdivovať diela starých a moderných majstrov.

Miesto: Azattyk Ave. - 11.

Katedrála nanebovstúpenia

V centre mesta Atyrau je nemožné nevšimnúť si najkrajšiu architektonickú pamiatku 19. storočia - katedrálu Nanebovzatia. Katedrála bola postavená na úkor miestneho obchodníka F. Tudákova a bola postavená asi 10 rokov. Rozloha katedrály je 230 m² a jeho výška je 40 metrov. Architektúra katedrály je postavená v pseudo-ruskom štýle a je korunovaná sedem zlacených kopulí.

Miesto: Isatai Taimanov Avenue - 4.

Mešita "Imangali"

Neobvyklá budova v centrálnej časti Atyrau, moslimská mešita "Imangali". Táto moderná budova bola postavená pod vedením architekta Sh. Yusupova. Pevná veľkosť mešity, plocha takmer 10 000m² môže ubytovať až 700 ľudí.

Chrám s bielymi stenami, pár veží na stranách a obrovskou modrou kupolou zahŕňa centrálnu halu s balkónmi a ženskú sálu, oplotený mriežkou. Mešita vyzerá originálne medzi modernými kancelárskymi budovami, priťahujúc názory turistov a návštevníkov mesta. Umiestnenie: Kanysh Satpayev Avenue - 15.

Most pre chodcov "10 rokov nezávislosti"

Ďalším unikátnym miestom mesta je most pre chodcov cez rieku Ural, vybudovaný na oslavu nezávislosti republiky. Jeho vlastnosť spočíva v dizajne a umiestnení. Bola navrhnutá tak, aby pri jesennej vode nezasahovala do chovu jesetera a prechodu plavidiel.

Tento most je dlhší ako pol kilometra a je považovaný za jediný visutý most pre chodcov tejto veľkosti. Je tiež zaujímavé, že obe strany mosta sa nachádzajú na rôznych kontinentoch, jeden v Ázii a druhý v Európe. Názov mostu hovorí, že bol postavený na počesť desiateho roku vyhlásenia nezávislosti Kazašskej republiky.

Pamiatky mesta Atyrau

Medzi najnavštevovanejšie pamiatky mesta patria pamiatky slávnych skladateľov Diny Nurpeisovej a Kurmangazy Sagyrbaiuly, interpretov skladieb na kazašskom hudobnom nástroji - dombra. Kurmangazy so svojimi dielami sa snažil sprostredkovať všetku nespravodlivosť, útlak a tvrdý osud obyčajných ľudí.

Nástupcom Kurmangazy sa stala jeho študentka Dina Nurpeisova. Jej hra na dombe bola jedinečná. Dina dokázala spájať klasické a moderné žánre vo výkonoch.

Pamätník sultána Beibara v centre mesta môže rozprávať zaujímavý príbeh o sultáne unesenom v Egypte v 13. storočí a predávanom do otroctva a po výpožičke poslaný do vojenskej služby. Jeho život bol úzko spojený s kazašskými nomádmi, čo symbolizuje jurt a pyramídu v zložení pamätníka.

Architektonický a pamätný komplex "Isatay-Makhambet"

Komplex nie je len jazdeckou pamiatkou M. Utemisova a Isatay, ale aj Akzholská alej a minipark. Celé územie komplexu sa nachádza na takmer 50.000 m². Samotná pamiatka bola postavená v roku 1992. Dvaja najväčší muži, básnik a bojovník, tvoria v tejto pamätníku celú silu svojich emócií a odvážne hovoria o slobode a nezávislosti obyčajného ľudu.

Drama divadlo pomenované podľa Makhambetu Utemisova

Regionálne divadlo bolo otvorené koncom 30. rokov. 20. storočie. Spočiatku hráči, ktorí hrali v divadle, boli nadaní absolventi kazašského divadelného štúdia. Divadlo sa opakovane zúčastňovalo na festivaloch a súťažiach republiky, bolo schopné získať verejné povolanie a zaujať vysoké miesto v kultúrnom živote Atyrau a regiónu Atyrau.

Miesto: Abay Street - 8.

Osada Saraičika

Staroveké osídlenie 13. storočia, Shed, sa nachádza päťdesiat kilometrov od mesta Atyrau. V tých dňoch prosperovalo obchodné mesto vďaka obchodným cestám, ktoré prešli.

Skutočný vek tejto dediny je však vypočítaný skoršími dátumami. Späť v 10. storočí na mieste Sídla sa nachádzalo staršie osídlenie. Toto úžasné mesto bolo takmer úplne zničené dvakrát. Dnes, namiesto mesta, môžete vidieť len zrúcaniny kedy prekvitajúceho mesta. Namiesto toho v súčasnosti vzniká historický komplex s množstvom pamiatok a múzeom.

Skaly z ložiska kriedy Mount Akkergeshen

Ohromujúci pohľad na kriedové útesy Akkeregeshin, neďaleko Atyrau, nezanechá ľahostajný pohľad. Nájdite si medzi kriedovými plastikami vytvorenými samotnou prírodou, viete si predstaviť, ako vesmírna cesta na inú planétu.

Ak mešita-Becket

Ak mešita-Beket je séria náboženských chrámov, ktorých zakladateľom bol šalvia a liečiteľ 19. storočia. Úplne biela mešita z kriedových kameňov. Súčasťou komplexu sú podzemné priestory, pohreby, chrám v skalách, ako aj časť pamätníkov a pamiatok.

Pozrite si video: Porsche Macan S fl JAZDA - Maroš ČABÁK (Septembra 2020).

Загрузка...

Pin
Send
Share
Send
Send