Bielorusko

Slonim: atrakcie a zaujímavosti (s fotografiami)

Pin
Send
Share
Send
Send


Slonim je jedno z najstarších miest v regióne Grodno. Počet obyvateľov mesta je asi 50 tisíc ľudí. Prvá kronická zmienka o nej je datovaná 1252 rokmi. Toto malé bieloruské mesto je zaujímavé predovšetkým za staré náboženské pamiatky.

Trasa Slonim-Žirovichi-Synkoviči je veľmi obľúbená u pútnikov, ktorí sú priťahovaní k svätým prameňom a zázračným ikonám, ktoré sa nachádzajú v stenách kláštora Zhirovichi a kostole Synkoviči.

Katedrála Svätej Trojice

V 16. storočí sa na mieste súčasného kostola vyzdvihol drevený pravoslávny kostol s ikonou sv. Antonína z Pechersku, ktorý sa držal vo svojich stenách. V roku 1596 bol kostol zrušený. Na svojom mieste v rokoch 1635-1645. vybudoval katolický kostol z tehál, ktorý doplnil systém opevnenia mesta.

V roku 1749 vznikol Bernardinský kláštor počas jeho vlády. V roku 1864 bol kláštor zrušený. Budovy kláštora a kostola boli opäť prenesené do pravoslávnej cirkvi. Následne sa chrám opakovane opakovane odnáša, potom sa opäť vrátil k pravoslávnym veriacim.

Hlavným architektonickým prízvukom katedrály Trojice, postavenej v barokovom štýle, je trojpodlažná oktaedrická vežička-zvonica. Výrazné opory poskytujú chrámu podobnosť s pevnosťou. Na oboch stranách budovy sú pripojené dve kaplnky, ktoré slúžili ako hroby členov slávnych mien.

Miesto: Vasi Extreme Street - 23.

Katolícky kostol sv. Ondreja

Katolícky kostol sv. Ondreja v Sloníne je typickým príkladom neskorého baroka vo Vilne. Jeho predchodcom bol drevený kostol postavený v roku 1490, stratený počas vojny v rokoch 1655-1664. Kostol, postavený v roku 1775, musel prejsť aj veľa testov. Počas prvej svetovej vojny chrám značne utrpel a po druhej svetovej vojne bol úplne uzavretý a slúžil ako sklad nakladania. Na začiatku 90. rokov. Cirkev XX storočia sa vrátila do katolíckej cirkvi. V roku 1993 bol chrám znovu vysvätený.

Miesto: námestie Lev Sapegi.

Katedrála premeny Spasiteľa

Katedrála premenenia Spasiteľa je hlavnou katedrálou diecéz Novogrudok a Slonim. Bol postavený v roku 2005 v byzantskom štýle. Prvý kostol na mieste moderného chrámu existoval už v XVI. Storočí. V kostole bola škola, kláštor a almshouse. V roku 1848 bol kostol zničený ohňom. Nový chrám bol založený v kostole, ktorý bol umiestnený v blízkosti vyhorelého kostola. Po druhej svetovej vojne zostali z katedrály iba ruiny, ktoré boli v roku 1963 vyfúknuté a zničené. V roku 1994 sa cirkev rozhodla oživiť.

Pri návšteve tohto pohľadu môžu turistov zachytiť skôr nezvyčajný uhol: vodca revolúcie, stojí pred chrámom, ukazuje svoju ruku v jeho smere, ako keby nasmeroval občanov na jasnú cestu.

Miesto: Puškinova ulica.

Katolícky kostol Bernardine

Kostol Bernardine, alebo kostol Nepoškvrneného počatia Panny Márie, je obrátený apsidou na jednu z hlavných ulíc mesta. Trojstupňová zvonica spája západnú fasádu kostola a spája ju s kláštorným komplexom.

Vzhľad budovy je dosť asketický. Interiér chrámu je naopak prekvapujúci svojou krásou, jeho potešujúce oltáre priťahujú osobitnú pozornosť.

Miesto: Pervomayskaya Street - 11.

synagóga

Dôležitú úlohu v obrannom systéme Slonimu obsadila synagóga - vzácna architektonická pamiatka pre Bielorusko. Bol postavený v roku 1642 na úkor miestnej židovskej komunity, ktorá bola jednou z najväčších v krajine.

Výkonné steny s úzkymi oknami sú takmer bez dekoru, ale vnútri synagógy sú jedinečné obrazy. Bohužiaľ dnes je synagóga v žalostnom stave a rýchlo sa zrúti.

Miesto: Pervomayskaya Street - 10.

Oginský kanál

Najväčší rozkvet Slonimu dosiahol v 18. storočí a bol majetkom Michaila Kazimíra Oginského. V tejto dobe boli postavené tlačiarne, manufaktúry, nádherný palác a ďalšie stavby (bohužiaľ nenávratne stratené). Najväčšia sláva získala divadlo organizované veľkým litovským hetmanom. Jeho scéna bola prispôsobená tak, aby zobrazovala najkomplexnejšie inscenácie a sála by mohla mať tisíc divákov. Významní zahraniční majstri boli pozvaní do práce v divadle. Doprevádzal predstavenia a výkony kaplnky poddaných. V divadle bola hudobná a baletná škola.

Oginský sa stal iniciátorom výstavby kanála. Samotná vodná cesta spájala rieky Yaselda a Shchara a až do konca 19. storočia aktívne prechádzala vodná doprava, čo prispelo k rastu a rozvoju dedín susediacich s vodnou cestou. Ale na začiatku 20. storočia tento kanál stratil svoj predchádzajúci význam a stal sa plytkým. Napriek tejto smutnej skutočnosti je Oginský kanál nevyhnutným bodom akéhokoľvek exkurzného programu v Sloníne.

Radnica

Na križovatke ulic Sovetskaya a Pervomaiskaya je budova radnice. Jedná sa o pomerne nenápadnú dvojpodlažnú budovu. Bez toho, aby ste vedeli jeho historickú hodnotu, môžete ľahko prejsť bez toho, aby ste jej venovali osobitnú pozornosť.

Umiestnenie: Sovetskaya Street - 6.

Manor Puslovsky

Komplex panstva Albertin bol postavený v prvej polovici 19. storočia pod Vojtechom Puslovským v krásnom dobre udržiavanom parku. Slávnostný palác, ktorého vstup je chránený očarujúcimi levmi, je perfektne zachovaný, chránil miestne kultúrne centrum a mestskú knižnicu. Čas ušetrený a starý budovu.

V tejto budove sa nachádza klub fyzickej kultúry a športu, pred ktorou je nainštalovaná veľmi zvláštna postavička futbalového hráča. Letný palác zámku sa nezachoval. V roku 2005 bola postavená budova červených tehál na zostávajúcom základe starej budovy strediska mládeže.

Pin
Send
Share
Send
Send