Rusko

Pozoruhodnosti Derbentu: zoznam, foto a popis

Pin
Send
Share
Send
Send


Samozrejme, mnohí turisti sa radi stretnú s historickými miestami a radi sa oboznámia s rôznymi národmi a ich kultúrou. Derbent sa nachádza na juhu Ruska, v centre Dagestanu. Často sa Derbent porovnáva s bariérou, ktorú postavil Alexander Veľký na Kaukaze, aby chránila miestne národy pred útokmi barbarských severných kmeňov.

Aj v staroveku bola oblasť, na ktorej sa nachádza Derbent, známa ako brána na Kaukaze, samotné mesto bolo postavené pred viac ako 5000 rokmi. Jeho poloha bola určená tak, aby mesto vyrástlo a rozvíjalo na malej ploche medzi Kaspickým morom a Kaukazom.

Pôvodná funkcia mesta bola obranná, mesto bolo založené ako pevnosť strážiaca Silk Road, postavená z juhozápadnej Európy do juhozápadnej Ázie. Práve toto poslanie mesto slúžilo viac ako 1500 rokov a ako pevnosť žilo oveľa dlhšie ako iné. Názov pevnosti zaznel v rôznych krajinách inak. Arabi nazvali mesto Bab al-Abab, ktoré z prekladu z arabčiny znamená "bránu všetkých brán".

V Derbente je veľa historických pamiatok, ktoré si zaslúžia pozornosť návštevníkov. Jedná sa o mešitu Juma, pevnosť Naryn-Kola, stenu Dag-Bars, najstaršiu kresťanskú cirkev, albánsky kostol, dom Petra Veľkého, cintorín Kirkhlyar, múzeum kobercov a iné.

Juma mešita

Najväčšia pamätník histórie a kultúry, ktorá sa nachádza v meste Derbent, možno považovať za mešitu Juma. Táto mešita viac ako 19 storočí, Je to najstarší dôkaz vývoja islamu. Po celú dobu bola mešita niekoľkokrát prestavaná, dnes má 46 veží a 9 brán.

Postavený v 7. storočí arabskými kalifami, mešita sa stala dedičstvom arabskej vlády na Kaukaze. Architektúra mešity bola navrhnutá podľa princípu kresťanskej baziliky, ktorá bola v tom čase bežným architektonickým riešením. Z tejto mešity sa začalo šíriť islam po celom Rusku. Táto mešita je najväčšia na Kaukaze a najväčšia v Dagestane.

Miesto: 7 mahal - 10.

Pevnosť Naryn-Kala

Pevnosť Naryn-Kala je považovaná za ďalšiu starobylú atrakciu kedysi veľkého mesta Derbent. Práve táto pevnosť sa stala základom "Uzavretej brány". Má dvojité steny, ktoré siaha do samotného Kaspického mora. Na troch stranách je pevnosť obklopená silnými útesmi, po celej stene pevností sa nachádzajú každých 25 metrov.

Pevnosť chránila priechod do Perzie. Dnes je pevnosť Naryn-Kala pamätníkom histórie a architektúry a je zaradená do zoznamu pamiatok UNESCO. Pevnosť kedysi obsadila 4,5 hektárov pôdy. Vnútri pevnosti boli predovšetkým všetky potrebné štruktúry obrany. Napríklad v prípade obliehania bola v pevnosti obrovská nádrž pitnej vody. Táto voda v obléhanej pevnosti stačila šesť mesiacov. Miestni obyvatelia nazývajú západné brány pevnosti "brány hanby", pretože prostredníctvom nich utiekli zanedbávaní velitelia, ktorí dovolili zabaviť pevnosť.

Umiestnenie: ul. Rzayev - 7.

Nástenné lišty

Územie pevnosti Naryn-Kola je oplotené kamennou stenou Dag-Bara, ktorej dĺžka 42 kilometrov, Steny začali z mesta a prechádzali po háji a údoliach do hôr. Preto nebolo možné sa dostať okolo. V súčasnosti sú pevnosť a múr súčasťou múzejnej rezervácie.

Derbent Lighthouse

Mesto v staroveku bolo významným prístavom. Prvá zmienka o prístave sa objavila v arabských dokumentoch 9. storočia. Derbent je obklopený horami, zatiaľ jeho vodná plocha je nebezpečná. V tejto časti Kaspického mora sú vždy silné vetry a prítomnosť majáka je jednoducho nevyhnutná.

Maják v Derbente sa objavil v roku 1851, pretože vtedy sa zvýšil objem námornej dopravy, objavila sa linka pre cestujúcich. Maják je najviac na juhu v Rusku. Bol postavený ako osemhranná veža s dreveným lucerne. Výška majáka bola 18,5 metra. Počas svojej existencie bol maják obnovený, pretože bol poškodený počas zemetrasenia v 19. storočí. Dnešný maják Derbent je súčasťou historického dedičstva.

Ruiny najstaršieho kresťanského chrámu

Okrem živých dôkazov o islame v Derbente existujú architektonické budovy, ktoré svedčia o tom, že kedysi tu žili kresťania.

Mesto obsahuje ruiny starovekého kresťanského kostola postaveného v 300. rokoch. Neskôr bola zničená, najprv sa obrátila na svätyňu Zoroasterov, potom do moslimského chrámu. Táto kresťanská cirkev je uznávaná ako najväčšie svedectvo kresťanov v krajine Dagestan.

Albánsky kostol v Nugdi

Okrem ruín prvej kresťanskej cirkvi v Derbente je tu aj kresťanská svätyňa. Toto je albánsky kostol v obci Nugdi. Nugdi je malá obec, ktorá sa nachádza v blízkosti mesta Derbent. Od nepamäti boli obývané Azerbajdžanmi a inými moslimami, ktorí v tejto kresťanskej svätyni vždy rešpektovali. Chrám bol postavený v roku 357 a bol najviac uctievaný predstaviteľmi kresťanstva na Kaukaze. Tento chrám označil začiatok šírenia kresťanskej náuky.

Kostol postavili Albánci a zasvätili sa sv. Grigorisovi, ktorý sa stal v roku 330 biskupom Albánska a Iverie. V hodnosti zostal 10 rokov, ale potom ho zabili vodcovia Húnov. Na mieste, kde bol pochovaný Grigoris, najprv postavili kaplnku a potom postavili kostol.

Chrám je pozoruhodný svojou výraznosťou. Bol postavený podľa všetkých kánonov neskorého stredoveku, má prísnu symetriu a proporcionalitu a kupola je vo forme prizmatu. Pred revolúciou prišli do tejto cirkvi pútnici z celého sveta. Počas rokov sovietskej moci bol chrám uznaný ako pamiatka architektúry a ponechaný v pustinách. Dnešný chrám sa znovuzrodil a pútnici z Ruska a Arménska sa znova ponáhľajú. Lokalita: blízko mesta Derbent, južne od mesta Beligi.

Peterov dom 1

Peterská chata, ktorá sa zachovala v Derbente, je pre turistov zaujímavá. Toto múzeum bolo otvorené pomerne nedávno v roku 2015. Múzeum sa spája s menom veľkého ruského cisára Petra 1. Mnohí sa čudujú, prečo by sa však malo poznamenať, že Peter 1 navštívil Derbent. Stalo sa to počas perzskej kampane v roku 1722. Kráľ viedol ruskú armádu a keď prišiel do Derbentu, miestni obyvatelia ho prijali srdečne a priateľsky.

Počas kampane žil kráľ v dúdra, neskôr však v 19. storočí bol na tomto mieste postavený pavilón s nezabudnuteľnými stĺpmi a nápis nad vchodom. Vo vnútri pavilónu bola inštalovaná sklenená vitrína, cez ktorú bolo možné vidieť základy dúhovky, v ktorej kráľ žil. Teraz na tejto stránke je komplex múzea, ktorý ukladá veľa artefaktov času a archeologické nálezy, vrátane guľôčok, mincí a dokonca aj šperkov.

Miesto: Zoya Kosmodemyanskaya Street - 16a.

Chánov palác

Pri príchode do Derbentu nemožno navštíviť slávny Chánov palác. Bol postavený vo Fet Ali Khan. Palác bol postavený na samom vrchole nad mestom. Vyznačuje sa najbohatšou výzdobou a krásou.

kancelária

Vedľa paláca Khan je takzvaný Khan Chancellery. Táto budova, ktorá sa nachádza nad hlavnou bránou pevnosti. Je to celá budova s ​​obslužnými a prednými miestnosťami, recepčná miestnosť Khan. Tu sa na konci 18. storočia usporiadal rozsudok. Postupom času bola kancelária zničená a bola obnovená až v 60. rokoch dvadsiateho storočia.

Pevná brána

Opevnenie v Derbente bolo predtým uzavreté múrom, v ktorom bolo niekoľko brán. K dnešnému dňu existujú tri brány, ktoré kedysi slúžili ako vstup a výstup z mesta. Najkrajšie z nich je stredná brána Orta Capa (na snímke vyššie). Tieto brány boli postavené v 6. storočí a v 11. storočí boli prestavané.

Na bráne sú dve veľké štvorcové veže. Na južnej strane sú bránky Bayat-Kapa (zobrazené vyššie), založené v 6. storočí a na severnej strane Kyrhlyar-Kapa (na obrázku nižšie), ktoré sa nazývali brány svätej vojny.

Kirkhlyar cintorín

Starý historický cintorín. Pohrebisko miestnych obyvateľov z obdobia 7., 9. storočia. V 7. storočí sa objavil cintorín. Počas ďalšej kampane Arabov v Derbente, asi 643 rokov. Legenda hovorí, že na cintoríne bolo najprv pochovaných 40 bojovníkov, ktorí bojovali proti neveriacim, aby ich premenili na islam.

Stratených bojovníkov Arabov sa stali šahídi a boli pochovaní na vzdelanom cintoríne Kyrhlyar. V modernom meste Dagestan je cintorín nielen historickou pamiatkou, ale aj hlavnou moslimskou svätyňou Dagestánu. Podľa tradície sa na cintoríne dlhé roky držia iba svätí ľudia, ktorí spáchali hrdinské činy za vieru.

Tu na cintoríne je takzvaný "hojdačka"Táto relikvie pomáha rodinám nájsť deti, aby sa dieťa mohlo objaviť v rodine.

Múzeum kobercov a umeleckých diel

Medzi múzeami Derbentu je pomerne malá, ale hodná pozornosti. Toto je múzeum kobercov a užitočného umenia. Pre mnohých turistov je to najzaujímavejšie. Múzeum sa nachádza v centre mesta v priestoroch starobylej arménskej cirkvi Svätého Spasiteľa.

Múzeum obsahuje krásne koberce z celého Dagestanu, ako aj predmety ľudového umenia: kovové výrobky, keramiku, rôzne tkané a pletené predmety, výšivky, kožené výrobky, naháňanie. V tom istom múzeu nájdete dekorácie, zbrane a nádoby zo striebra, medi a kovových zliatin, ktoré sú pýchou majstrov Dagestanu.

Poloha: st. Rzayev - 7.

Derbentové kúpele

Medzi mnohými trhmi, mešity a caravanserai sú staroveké kúpele, vytvorené v stredoveku. Boli to centrá verejného života. Kúpele pracovali pre všetkých obyvateľov mesta. Najznámejšou je kúpeľ Maiden.

Múzejná rezervácia

Dnes je celé staré mesto múzejnou rezervou. Tí, ktorí sem idú odpočívať, by mali vedieť, že v tomto meste nie je nábrežie. Tu nie sú žiadne pláže, ale krása mesta sa inšpiruje. Staré historické centrum, bohaté na pamiatky architektúry a histórie, je kolískou ruskej islamskej kultúry, ako aj centrom cestovného ruchu na Kaukaze.

Existuje mnoho historických miest, ktoré si zasluhujú pozornosť. Je to raj pre turistov, ktorí snívajú navštíviť starobylé mesto Derbent a zoznámiť sa s jeho atrakciami. Výlety do Derbentu odohrávajú veľa zaujímavých vecí z fascinujúcej histórie minulosti a nezanecháva hosťujúcich turistov lhostejný.

Miesto: ulice.

Pozrite si video: Porsche Macan S fl JAZDA - Maroš ČABÁK (Október 2020).

Загрузка...

Pin
Send
Share
Send
Send