Rusko

Novomoskovsk (región Tula) - prehliadka

Pin
Send
Share
Send
Send


220 km od hlavného mesta Ruska v regióne Tula, v povodí Don a Volgy leží prekrásne mesto Novomoskovsk, založené v roku 1930. Spočiatku, Novomoskovsk niesol meno Stalinogorsk a až v roku 1961 získal svoje moderné meno.

Napriek tomu, že Novomoskovsk nie je hlavným turistickým centrom, je veľmi bohaté na zaujímavé miesta na návštevu. Perfektne spája nádherné pamiatky kultúry a vedy, náboženské svätyne, ako aj historické pamiatky vytvorené prácou a umenie našich predkov.

Návšteva v Novomoskovsku prinesie radosť a veľa dojmov, a to dospelému i dieťaťu - napokon tam je miesto, kam ísť a čo vidieť!

Detská železnica

Jednou z najvýznamnejších pamiatok mesta je železnica pre deti, ktorá sa nachádza v detskom parku mesta. Je uznávaná ako najlepšia detská železnica v našej krajine a práve je pýchou Novomoskovsku.

Po prvýkrát sa detská železnica objavila v roku 1953, po niekoľkých rokoch jej existencie prešla niekoľkými rekonštrukciami a modernizáciou vlaku a železnice. Teraz je pobočkou ruských železníc.

Celá infraštruktúra je tu vytvorená pre maximálny komfort detí: autá malej veľkosti, ktorých steny sú zdobené postavy z karikatúr, malé pohodlné stoličky. Hudba sa hrá v autách a na plošinách.

Ale zároveň je tu všetko usporiadané dospelým spôsobom: vlaky vydávajú signály, je tam rozvrh, na čakacích staniciach sú lavice, vlak sa prepína.

Keďže železnicou je škôlka, všetky povinnosti vykonávajú deti - žiaci stredných a vyšších ročníkov, ktorí absolvovali špeciálne školenie.

Dĺžka železnice vytvára dvojkilometrový okruh okolo Detského parku a trasa prechádza cez jednu stanicu a dve platformy.

Železnica je výhodne umiestnená takmer v centre mesta vedľa rôznych atrakcií a ďalšej zábavy pre deti. Jej návšteva bude skutočnou dovolenkou nielen pre deti, ale aj pre dospelých Lokalita: Berezhnoy Street - 1A.

Zdroj rieky Don

Nie každý vie, že najstaršia rieka v Rusku, Don, pochádza z malého potoka, ktorý sa nachádza v detskom parku Novomoskovsk, neďaleko detskej železnice.

V blízkosti prúdu bola postavená sochárska kompozícia s názvom "Zdroj dona". Socha sa skladá z dvoch nahých chlapcov, z ktorých jeden drží bronzový disk, jazdí na koni, pozerá na slnko a šťastne sa usmeje.

Pamätník symbolizuje začiatok dlhej cesty: chlapci na koňoch sú pripravení spěchať ďaleko, ďaleko, ako rýchly Don, nesúci jeho vody ďaleko na juh.

Za architektonickým súborom je veľký kameň, na ktorom je napísaný "Zdroj rieky Don", z ktorej prúdi tok - začiatok legendárnej rieky.

Zdroj rieky Don je charakteristickým znakom mesta Novomoskovsk, ktorý priťahuje turistov a návštevníkov mesta, aby sa pozreli na miesto, odkiaľ pochádza veľký Don.

Kláštor sv

Kláštor Svätého Nanebovzatia bol založený v roku 1995 dekrétom Synody ruskej pravoslávnej cirkvi.

Kláštor je zaujímavým architektonickým súborom, ktorý dobre zapadá do obrazu mesta, na ktorého území bol postavený Kostol príhovoru Panny Marie a kostol Nanebovzatia Panny Márie.

Kostol svätého Nanebovzatia zachováva pamiatky svätých, ako napríklad Mikuláša Wonderworker, Ján Chrysostom, zbožný princ Alexander Nevsky.

Ikona Matky Božej "Obnova mŕtvych" je hlavnou svätyňou kláštora. Veriaci prichádzajú do svätyne veriacich z celého Ruska.

Miesto: Pionerskaya Street - 15.

Historické a umelecké múzeum Novomoskovsk

Ak chcete získať vedomosti o tom, ako stavať, obnoviť po vojne a rozvíjať Novomoskovsk, musíte navštíviť historické a umelecké múzeum, ktoré bolo otvorené v roku 1966.

V malej dvojpodlažnej budove sa nachádzajú výstavné sály s rôznymi exponátmi, ktoré umožňujú vysledovať náročnú ale zaujímavú históriu formácie mesta.

Múzeum obsahuje informácie o ľuďoch a podnikoch mesta, ktorí prispeli k histórii mesta Novomoskovsk.

Jedna z expozícií je venovaná známemu rodákovi mesta - básnikovi Ya.V. Smelyakov, ktorý pracoval v Stalinogorsku v rokoch 1945-1946.

Miesto: Komsomolskaya Street - 28.

Pamätník "Katyusha"

Pamätník vojny "Katyusha", ktorý sa nachádza pri vchode do historického a umeleckého múzea v Novomoskovsku, neumožňuje občanom a hosťom mesta zabudnúť na tragické udalosti druhej svetovej vojny.

Vojnový stroj na diaľku v roku 1941 sa zúčastnil operácie na oslobodenie mesta od nepriateľov. Po potopení sa auto nachádzalo takmer pol storočia v spodnej časti nádrže Shatsky a z podnetu účastníka Veľkej vlasteneckej vojny Yu.A. Nikishin, bol vytiahnutý na povrch v roku 1988 skupinou nadšencov.

Legendárna vojenská inštalácia sa zúčastnila na víťazstve Parade v roku 2015, po ktorej bola vrátená späť.

Novomoskovské archeologické múzeum

14. mája 1999 otvorilo nové múzeum v Novomoskovskom archeologickom múzeu dvetisíc jednotiek.

Expozícia múzea zahŕňa exponáty, ktoré zhromaždili novomoskovskí archeológovia v čele s Olegom Zaidovom.

Múzeum pravidelne prijíma materiály získané počas archeologických vykopávok na území mesta Novomoskovsk, ktoré poskytujú predstavu o histórii regiónu, jeho prírodnom dedičstve a archeologických nálezoch.

Múzeum pozostáva z dvoch výstavných siení. Prvá sála obsahuje exponáty týkajúce sa historického obdobia mesta Novomoskovsk, počnúc najstaršími časmi.

V druhej sále sa pravidelne konajú zaujímavé výstavy, interaktívne programy, počas ktorých môžete, ako keby ste na strojoch času cestovali späť do historickej epochy.

Miesto: Komsomolskaya Street - 16.

Novomoskovský pamätník padlým vo vojne

V Novomoskovsku je veľa pamätných miest, ktoré neumožňujú zabudnúť na vojenský výkon hrdinov Veľkej vlasteneckej vojny.

Preto na pamiatku vykorisťovania v boji vojakov počas Veľkej vlasteneckej vojny bol postavený pamätník na mieste hromadného hrobu v parku pamäti v pohorí Urvan v Novomoskovsku.

V strede expozície bola postava zmrzačenej matky postavená zmrznutá, nad ktorou bola postavená kamenná snehovo biela oblúk. Vpravo od oblúka je kovová pomník 12 metrov vysoký, pred ktorou horí Večný plameň, kde ľudia prichádzajú k položeniu kvetín počas dní pamäti.

Pamätník je znakom spomienky a zármutku a pripomína hrdinský čin všetkých, ktorí obhajovali našu vlasť od fašizmu.

Pamätník je skutočnou výzdobou pamätného parku, ktorý láka turistov a návštevníkov na počesť spomienok na tých, ktorí hrdo spadli na obranu vlasti.

Miesto: Memorial Park (les Uvran).

Pamätník večnej slávy

Ďalšia pamiatka, postavená na pamiatku sovietských vojakov, je Pamätník večnej slávy. Pamätník sa skladá z troch vojakov z bronzu, z ktorých dvaja podporujú svojho zraneného druhého. Všetka bolesť a tragédia vojny je zachytená v tejto epizóde.

Pred pamätníkom sa spaľuje symbol pamäte pre padlých - Večný oheň, kde sa v pamätných dňoch konajú obradné slávnosti kvetov.

Miesto: Moskovská ulica.

rotunda

Keď sa nachádzate v Novomoskovsku, musíte sa pozrieť na výzdobu mesta - Rotondu. Rotunda je jedným z obľúbených miest pre obyvateľov mesta Novomoskovsk.

Pôvodne bola postavená v roku 1947 ako slávnostná miestnosť pre najlepších baníkov, ktorí po vojne prebudovali mesto, a bol nazývaný "pavilónom pre najlepších baníkov", v ktorom boli umiestnené fotografie najlepších pracovníkov tejto profesie. Architektonická štruktúra bola označená neskôr.

Miesto: Komsomolskaya ulice.

Divadelné divadlo v Novomoskovsku. VM Kachalina

Ďalšou zaujímavou atrakciou mesta Novomoskovsk, ktorá stojí za návštevu pre tých, ktorí milujú kultúrne miesta, je Novomoskovské divadlo, založené v roku 1934.

Divadlo je hrdá na to, že v jeho stenách vystupovali mnohé slávne osobnosti - Lyudmila Shaposhnikova, Innokenty Smoktunovskij a ďalšie.

V súčasnosti divadlo produkuje niekoľko predstavení ročne a aktívne cestuje po krajine.

Skúsení a mladí herci tvoria vynikajúci súbor, ktorý prilákal obyvateľov a hostí mesta Novomoskovsk na divadelné premiéry.

Miesto: Oktyabrskaya Street - 21.

Pamätník černobyľských likvidátorov

Dňa 26. apríla 2011 bol likvidátorom zriadený pomník o následkoch havárie v jadrovej elektrárni v Černobyle. Podľa projektu autora Viktora Vlasova je smutnou pomníkom oblúk s vyčnievajúcou armatúrou a zaveseným zvončekom.

Obyvatelia mesta Novomoskovsk vedia z prvej ruky o tejto hroznej nehode - v roku 1986 bolo prizvaných 680 obyvateľov mesta, aby likvidovali následky technologickej katastrofy.

Ten deň navždy zmenil život likvidátorov, ktorí plnili svoju povinnosť. Ich výkon sa nikdy nezabudne.

Gremyachevsky krasové jaskyne

Šesť kilometrov od obce Gremyachee na území Novomoskovského štvrti sa nachádzajú Gremyachevské jaskyne. Tiež sa nazývajú Arapovské jaskyne.

V jaskyniach prechádzajú priame podzemné tunely, ktorých výška je približne dva metre, šírka - jeden meter. Niektoré chodby prechádzajú do výklenkov a buniek, iné do zosuvu pôdy. Turisti si môžu pozrieť niekoľko buniek, ktoré sa uchovali na posúdenie. Dĺžka vybavených trás je asi 200 m.

Budova kina "Víťazstvo"

Na počesť Deň víťazstva vo Veľkej vlasteneckej vojne získalo kino "Victory" svoje meno.

Budova kina sa dobre zapadá do architektonického súboru na centrálnom námestí mesta. Kino počas svojej existencie prešlo niekoľkými rekonštrukciami. V roku 2010 sa kino otvorilo po celkovej rekonštrukcii a je dnes moderným zábavným komplexom, kde ľudia z Novomoskovského a hostia mesta odchádzajú.

Kino je vybavené moderným systémom reproduktorov Dolby Digital Surround a prehráva filmy 3D. Milovníci si môžu objednať lístky na "miesta na bozky" a gurmáni majú občerstvenie alebo si vychutnať lahodnú kávu v modernej reštaurácii alebo v kinosále.

Umiestnenie: Oktyabrskaya Street - 23.

Socha Mikhaila Ivanoviča Glinku

Vedľa novomoskovskej hudobnej školy je pomník veľkého skladateľa Mikhaila Glinku. Zásluhou skladateľa je, že spájal ľudovú a klasickú hudbu.

Pôvodne bola socha umiestnená na území jedného z novomoskovských tovární, potom bola prepravovaná do hudobnej školy z iniciatívy riaditeľa vzdelávacej inštitúcie - L.G. Skvortsova.

Miesto: Birch Street.

Novomoskovsk je mesto, ktoré si dlho pamätáte. Mali by ste ju navštíviť aspoň raz, aby ste sa pozreli na nádherné pamiatky a dotkli sa histórie mesta.

Pin
Send
Share
Send
Send