Bielorusko

Pamiatky Orshy - prehľad a popis

Pin
Send
Share
Send
Send


Orsha je malé mesto v Bielorusku v regióne Vitebsk. Nachádza sa 200 km od mesta Minsk a 80 km od mesta Vitebsk. Stojí na sútoku dvoch riek Dnepera a Orshitsyho.

Prvýkrát sa spomína v anále v roku 1067. Avšak na území mesta, archeológovia objavili staršie miesta starovekých ľudí.

V súčasnosti patrí medzi desať najväčších miest v Bielorusku a je hlavným železničným uzlom v Európe. Avšak jeho atrakcie môžu byť vynechané za jeden deň.

Železničná stanica Orsha

Mesto Orsa je hlavným železničným uzlom. Vlaky prechádzajú cez veľké mestá v Európe a Rusku. A pre mnohých hostí sa stanica stáva prvou atrakciou, z ktorej začína zoznámenie s mestom.

Stanica bola postavená na začiatku dvadsiateho storočia a pripomínala pevnosť s úzkymi oknami a vežovými stĺpmi, ktoré možno vidieť v archívnych fotografiách. Avšak počas vojnových rokov bola budova stanice zle poškodená a po rekonštrukcii zmenila svoj vzhľad mimo uznanie.

Lokalita: ul. Zaslonova - 3a.

Jezuitská vysoká škola

Komplexná budova v jednom z námestia mesta láka oko so svojou krásou. Kedysi tu bola škola pre ušľachtilé deti, potom miestne divadlo a dokonca aj väzenie. Bolo to všetko na prelome 17. až 18. storočia. K dispozícii bola aj ubytovňa pre študentov z odľahlých krajín. V roku 1812 tu sídlila Napoleonova centrála na jeden deň. V súčasnosti je v budove umiestnená detská knižnica, umelecká galéria Gromyko a výstavné sály. Tu na námestí sú veľtrhy mesta a rôzne sviatky.

Miesto: Leninská ulica - 6.

Detský park "Fairyland"

S deťmi môžete navštíviť detský park "Fairyland" na brehu Dnepra. Tu môžete nielen chodiť a dýchať, ale aj obdivovať rôzne sochy znakov zo sovietských karikatúr. A na území je malá detská železnica, na ktorej deti radi cestujú po uličkách parku.

Miesto: Karl Marx Street.

Múzejný komplex "Mlyn"

Etnografické múzeum sa nachádza v centre mesta v mlyne postavenej na začiatku dvadsiateho storočia. Má dve sály. Jedna je venovaná poľnohospodárskej problematike. Hovorí, ako Bielorusci kultivovali pôdu, vidíte zariadenie na spracovanie úrody.

V druhej sále sú výrobky vyrobené národnými remeselníkmi minulého obdobia. Tu sú tkáči a veci pre domácnosť. K dispozícii je aj výstavná sieň, kde sú prezentované produkty moderného majstra.

Miesto: ul. Zamkovaya - 2.

Kostol Narodenia Panny Márie

V súčasnosti je kostol Narodenia Panny Márie nový chrám, ktorý bol založený namiesto pôvodne zničeného chrámu v sovietskej ére v 60. rokoch 20. storočia. Ale podľa štýlu úplne zopakuje starý chrám. Jej biela a modrá farba krásne harmonizuje s vodou Dneperu, na brehu ktorého sa nachádza tento kostol.

Môžete tiež navštíviť katedrálu sv. Michala Archanjela, ktorý je vedľa seba. Bol postavený v 90. rokoch minulého storočia z dreva.

Miesto: Sovetskaya Street - 4A.

Kostol sv. Joseph

Kostol sv. Jozefa z vonkajšej strany nie je pre svoju architektúru veľa. Zvyčajná trojpodlažná budova typu DK. Môžete prejsť bez toho, aby ste predpokladali, že ide o cirkev. A mimochodom, v tom čase sa nachádza dom kultúry. V súčasnosti je to funkčná dominikánska cirkev. A jeho história sa začína v roku 1808.

Umiestnenie: Sovetskaya Street - 6.

Chrám sv. Leonida

Nový kostol, založený v roku 1990. Jeho jedinečnosť spočíva v tom, že je jedinou pravoslávnou cirkvou zapálenou v pamäti sv. Leonida. Okolo čistého a dobre udržiavaného územia a veľkého parkoviska.

Miesto: Lenin Street, v blízkosti križovatky s Tolstoy Street.

"Kilometer Nula"

Hneď vedľa chrámu sv. Leonida je takzvaný "nulový kilometer". Na podlahe je pyramída s najazdenými kilometrami z Orsy do hlavných miest Bieloruska a Moskvy.

Miesto: Lenin Street, v blízkosti chrámu Leonid.

Sväté zbojníctvo Kuteinský kláštor

Sväté Zjavenie Kuteinský kláštor, rovnako ako mnoho podobných budov, utrpel počas sovietskej éry. Bolo to takmer úplne zničené. V súčasnosti sa začalo s jeho oživením.

Môžete navštíviť chrám Svätej Trojice na jeho území. Na území bol inštalovaný pamätný kameň, pripomínajúci skutočnosť, že v 17. storočí sa tu nachádza najväčšia tlačiareň v Bielorusku, kde bol vytlačený prvý bielovinový základný náter.

Pamätník parnej lokomotívy P36-0111

V blízkosti stanice sa nachádza malá pomník starého parného lokomotíva. Na pamiatku pracovníkov železnice v meste Orsha, ktorí pomáhali pri obnovení hospodárstva po vojnovom období. Čo informuje označenie vedľa pamätníka.

Samotná lokomotíva zmenila tri pracoviská v práci, ale v samotnej Orshe nefungovala. A dostala sa tu po reštaurovaní iba vo forme múzejnej expozície. Na obidvoch stranách lokomotívy je schodisko, na ktorom môžete vyliezť predmet.

Miesto: Námestie námestia.

Komplex "Katyusha"

Na poprednom mieste pri rieke je komplex bojových vozidiel "Katyusha". Pamätník bol postavený na počesť prvého použitia slávnych áut v danej oblasti. Potom bola volejnica poslaná na železničnú križovatku, aby pripravila Nemcov o prepravu a pohyb.

Pre Nemcov bolo samozrejme veľké prekvapenie pre novú zbraň, ktorá dala sovietskym vojskám výhodu vo vojenskej taktike.

Miesto: Mogilevská ulica.

Kláštor Židov svätého Nanebovzatia v Orshe

V roku 1631 bol v Orshe založený kláštor. Bola založená miestnou princeznou so svojím synom. Po revolúcii bola uzavretá a využívaná pre domáce potreby, a to aj ako sklad. Počas vojny sa katedrála Nanebovzatia opäť otvorila dvere. V súčasnosti sú na väčšine územia kláštora postavené viacpodlažné budovy. Kláštor bol znovu otvorený v 90. rokoch v kostole sv. Eliáša. Dnes je v poslušnosti 11 mníšok.

Miesto: Ilinská ulica - 1.

Zrúcaniny baziliánskeho kláštora

Malý zostal z kláštora, pretože v roku 1967 boli vyhorené všetky budovy mužského ortodoxného kláštora. Samotný kláštor pochádza z polovice 18. storočia. V 19. storočí sa tu otvára mužský ortodoxný kláštor.

Miesto: Múzeum Lane - 12.

Múzeum múzeí a kultúry mesta

Múzeum bolo otvorené v roku 1992 v historickej budove. Haly pokrývajú všetky obdobia mesta. Prezentované archeologické nálezy a náradie.

V súčasnosti je stála expozícia múzea v reštaurovaní a sú otvorené iba dočasné výstavy, ktoré sú neustále aktualizované. Na týchto výstavách môžete vidieť pomerne zriedkavé predmety exponované z skladových priestorov múzea.

Miesto: Lenin Street - 9.

Pamätné múzeum K. Zaslonova

Pamätné múzeum v oblasti Zaslonov bolo vytvorené na pamiatku muža, ktorý v druhej svetovej vojne organizoval a úspešne organizoval partyzánske aktivity v Orshe proti nacistom. Múzeum vystavuje počas svojho mladistvého obdobia, kde sa môžete zoznámiť, čo mal človek rád, čo urobil, keď bol mladý muž. A tiež zbierali veci z vojenského partizánskeho obdobia. Toto a rôzne dokumenty, fotografie, zbrane, osobné veci a listy partizánov.

Bohužiaľ múzeum v súčasnosti nemá žiadne trvalé bydlisko ako vážny hurikán leta 2016, vážne poškodilo priestory múzea a budova musela byť zničená. Teraz je súčasťou výstavy v múzeu a kultúre mesta Orsha. A zatiaľ čo sa diskutuje o tom, kde sa múzeum nachádza v meste na trvalom základe.

VS Korotkevické múzeum

Literárne múzeum venované bieloruskému spisovateľovi a básnikovi 20. storočia Vladimírovi Korotkevičovi Vladimírovi Semenovičovi. Od jeho prvých dní narodenia a doslova k jeho tvorivému vývoju. V doslovnom zmysle, pretože jedna z miestností je bývalé materské oddelenie, kde sa narodil budúci spisovateľ.

V múzeu nájdete osobné veci spisovateľa alebo jeho analógov, ktoré znovu vytvárajú atmosféru tohto obdobia. Pre úplnosť porozumenia a zoznámenie sa s biografiou spisovateľa je žiaduce uskutočniť prehliadku, je vedená v bieloruskej aj ruskej lokalite: Leninova ulica - 26.

Múzeum dreveného sochárskeho rezbára SS Shavrova

Múzeum je venované talentovanému stromovému sochárstvu Shavrovovi Semenovi Stepanovičovi. Po sebe opustil mnoho krásne vyrezávaných postáv, ktoré sú vystavené v múzeu. Hovoria o svojej práci a živote. Sochy sú veľmi talentované a do blízkej štúdie takmer ožívajú.

Miesto: ul. Krasin - 26.

Orsa je veľmi malé mestečko. Ale, rovnako ako mnoho bieloruských miest, čisté a upratané. Všetky atrakcie, s niekoľkými výnimkami, sú sústredené v strede v malej oblasti, ktorú možno zvládnuť a prezrieť nie viac ako jeden deň. Ale aj táto malá časť dáva predstavu o svojej hlbokej histórii a hrdinskej vojenskej minulosti.

Pin
Send
Share
Send
Send