Poľsko

Krakowské pamiatky: zoznam, fotografie a popis

Pin
Send
Share
Send
Send


Poľské mesto Krakov sa nachádza na rieke Vistula, ktorá dáva zvláštny vzhľad. Prítomnosť rôznych atrakcií a historického centra, zapísaného do zoznamu svetového dedičstva UNESCO, prispievajú k úspešnej atraktívnosti mnohých turistov.

Okrem toho, Krakow na dlhú dobu (v 1038 - 1596) bol hlavným mestom Poľska, a až do roku 1734 - miesto korunovácie poľských kráľov. V súčasnosti Krakov stále prekvapuje turistov a umožňuje vám prezrieť si históriu a odhaľovať jej najzaujímavejšie stránky.

Tržné námestie v Krakove

Srdcom a dušou Krakova je trhové námestie, ktoré existovalo od roku 1257. Toto miesto už dlhšie slúžilo ako centrum obchodnej činnosti a remesiel. Navyše, zvláštne miesto bolo obsadené tkaninami, ktoré rozdeľovali staré námestie na dve identické časti. Námestie Square má tri ulice, z ktorých každá vedie k hlavným mestským bránam.

Tu sú umiestnené rôzne zaujímavé pamiatky:

  • Radnica.
  • Múzeum námestí.
  • Kostol Panny Márie.

Trhové námestie sa zamilovalo nielen do miestnych obyvateľov, ale aj do turistov.

Hrad Wawel

Jedným z najdôležitejších symbolov Krakova a Polšchy je zámok Wawel, vyrobený v gotickom štýle. Medzi atrakcie patrí Kráľovský zámok, ako aj katedrála sv. Stanislava a Václava.

Poloha na výšku 228 metrov nad hladinou mora priťahuje zvýšenú pozornosť na pamiatky.

Wawel má bohatú históriu, ktorú možno objaviť pri návšteve kráľovských komôr, trónovej izby, pokladnice a zbrojnice.

Miesto: Wawel - 5.

Kostol sv. Márie

Na výstavbu kostola sv. Márie bolo potrebné päťsto rokov. Stavebné práce boli úspešne ukončené v roku 1397. Neskôr bol kostol v Krakove uznávaný ako najvýznamnejší.

Hlavné rozdiely v architektonickej činnosti kostola:

  • Bazilika s tromi loďami.
  • Zdobenie klasických princípov gotického štýlu.
  • Prítomnosť vysokej veže na severnej veži, ktorá sa nachádza na zlatej korune.
  • Južná veža je zdobená nízkou renesančnou prilbou.
Cirkev však priťahuje nielen architektonické poznámky, ale aj interiér. Návštevníci si môžu pozrieť obrazy, vitráže, sochy. Hlavnou hodnotou je oltár, ktorý v druhej polovici 15. storočia vytvoril Vit Stvosh. Umiestnenie: plať Mariacki - 5, 31-042 Kraków.

Wawel Dragon

Wawelský drak je symbolom Krakova, ktorý milujú miestni obyvatelia a turisti. Nie je prekvapujúce, že v obchodoch so suvenírmi nájdete veľa pohárov, magnetov a ďalších zaujímavých predmetov s obrazom draka.

Predpokladá sa, že veľká jašterica, ktorá dýchala oheň, dokázala zohrať dôležitú úlohu pri rozvoji Krakova. Na úpätí vrchu Wawel bola jaskyňa, kde žil drak. Instilil strach a hrůzu v miestnych obyvateľoch. Len obyčajný miestny obyvateľ s názvom Krak dokázal prekonať drak, ktorý sa stal poľskou legendou, ktorá priťahuje mnohých turistov, ktorí obdivujú pamiatky a počúvajú inšpirované príbehy sprievodcov. Kraka po tom, čo bol vyznamenaný vládcom mesta, potom bol postavený hrad na kopci.

V roku 1972 bola postavená pomník draka na úpätí kopca. Teraz každých päť minút vypaľuje plameň. Pamätník priťahuje množstvo turistov.

Poloha: v blízkosti kopca Wawel na Chervensky Boulevard.

Barbican Bastion

Barbican je obranná okrúhla bašta z tehál. Hlavnou úlohou je chrániť mesto pred nepriateľskými útokmi. Takáto dôležitá úloha pamiatok viedla k tomu, že to bol barikán znázornený na erbu Krakova.

Spočiatku bola bašta obklopená veľkým prítokom, ktorý bol pravidelne naplnený vodou. Aby som sa dostal do Krakova, musel som prekonať príkop.

Bašta bola mnohokrát prebudovaná, aby bola zaručená ochrana Krakova. Iba na začiatku 19. storočia sa objekt začal používať ako mestský orientačný bod. Vo vnútri môžete vidieť cenné expozície o histórii Barbakanu. Mimo bašta sú rozdelené uličky, ktoré je pekné chodiť kedykoľvek počas roka.

Miesto: Basztowa, 30-547 Kraków.

Jagellonská univerzita

Jagiellonská univerzita existuje od 12. mája 1364. Inštitúcia vysokoškolského vzdelávania sa objavila vďaka úsiliu Casimíra III. V súčasnosti Jagellonská univerzita zostáva jedným z najstarších a najväčších v Poľsku. Okrem toho sú študenti pozvaní študovať v 46 oblastiach patriacich do 15 rôznych fakúlt. Medzi veľkými študentmi, ktorí sa stali slávnymi, sa stal poľský kráľ Jan III Sobieski a pápež Ján Pavol II.

Budova univerzity prekvapí svojim architektonickým riešením. Po reštrukturalizácii dostala budova gotickú fasádu z červených tehál, prudko tvarované strechy, zatvorené zubaté štíty.

Návštevníci Jagellonskej univerzity môžu prechádzať nádherným nádvorím a dostať sa do múzeí, prekvapujúco bohatou výzdobou.

Dominikánska cirkev

Dominikánska cirkev je jedným z najväčších náboženských miest v Krakove. Kostol sa objavil vďaka dominikánom, ktorí začali svoju činnosť v roku 1222 v Krakove.

Dominičania dostali dar drevený kostol Najsvätejšej Trojice. Bohužiaľ bola budova vypálená Tatármi v roku 1241. V dôsledku toho sa nám podarilo udržať len druhú budovu postavenú podľa najlepších princípov gotického štýlu.

Interiér dominikánskeho kostola je prekvapujúci. Vnútri budovy v kruhu sú rodinné kaplnky, z ktorých každá je zdobená jedinečnou sochou. Okrem toho v miestnosti je malá kaplnka sv. Hyacintu so svojimi pamiatkami.

Veriaci môžu chodiť do zboru a vychutnávať si jedinečné nastavenie zhora, počúvať organovú hudbu počas bohoslužieb. Krása a duchovná energia určite ponechajú zvláštny dojem.

Miesto: Stolárska - 12.

Kostol sv. Františka z Assisi

Kostol sa nachádza na historickom námestí Všetkých svätých. Stavebná činnosť úspešne začala v roku 1260. O deväť rokov neskôr bolo možné zasvätiť náboženské miesta.

V roku 1401 rozšírili oltár kostola a zatvorili ho apsidou. V rokoch 1420-1436 bola vykonaná práca s cieľom obnoviť základňu kostola a vytvoriť sály asymetrickej formy.

Bohužiaľ v roku 1850 bol kostol úplne zničený ohňom. Reštaurovanie umožnilo obnovenie náboženského orientačného bodu. Teraz je hlavnou výzdobou vitráže "Boha Otca - Stvorenie sveta" nad hlavným vchodom, ktorý vytvoril Stanislav Vspjanský.

Miesto: pl. Wszystkich Świętych - 5.

Czartoryského múzeum

Múzeum Czartoryského je súčasťou Národného múzea v Krakove a je jedným z najznámejších miestnych turistov.

História múzea sa začala v ďalekom roku 1796. Bol postavený dekrétom princeznej Isabelly Czartorysky. Od samého začiatku sa expozícia nachádza v arzenáli mesta Krakov.

Bohatstvo múzejnej expozície príjemne prekvapí:

  • Objekty priamo súvisiace s kultúrami Asýrie, Egypta, Babylonu.
  • Európske maľby.
  • Umenie a remeslá.

Všetky exponáty sú umiestnené vedľa seba a sú zatvorené vo výlohoch. Také princípy sa zachovali od 19. storočia.

Miesto: św. Jana - 19.

Radnica Kazimierz

Radnica mesta Kazimierz je jednou z hlavných budov na Tržnom námestí v Krakove. Kazimierz bol predtým malým poľským mestom a potom bol pripojený do Krakova. Teraz jeho oblasť sa volá Volnitsa.

Radnica bola postavená v roku 1414. Následne sa uskutočnili viaceré úpravy. V roku 1620 sa uskutočnila posledná stavba, čo viedlo k získaniu formy, ktorá prežila až dodnes. Neskôr boli vykonané iba výplne a vonkajšia časť budovy bola nakoniec navrhnutá len v rokoch 1875 - 1877.

Predtým tu bol veľký trh, v centrálnej časti ktorého bola radnica. Rozvoj štvorca však viedol k tomu, že radnica sa presunula na samý koniec.

Od roku 1947 sa v radnici nachádza expozícia etnografického múzea venovaného južným poľským mestám.

Miesto: Wolnické námestie, Staré mesto.

Biskupský palác

Biskupský palác je oficiálnym sídlom biskupov v Krakove od konca 14. storočia. Pôvodná budova bola zničená požiarom. V rokoch 1865 - 1868 sa uskutočnili reštaurátorské práce.

Počas panovania biskupa Jana Puziny, ktorý sa uskutočnil v rokoch 1895 - 1911, bol palác ozdobený starožitným nábytkom, obrazmi známych umelcov a portrétmi biskupov.

Dnes atrakcia nielen priťahuje turistov, ale tiež plní svoju pôvodnú funkciu. Moderná budova odráža prvky architektonického umenia 19. storočia, ale súčasne sa na fasáde objavujú fragmenty barokovej a renesančnej éry.

Kostol sv. Floriána

Kostol sv. Floriána je považovaný za jeden z najkrajších kultúrnych pamiatok Krakova. Z tejto atrakcie sa začína známa kráľovská cesta, ktorá následne prechádza cez trhové námestie a vedie k hradu Wawel.

Kostol bol postavený v roku 1185. V 15. storočí bola katedrála prestavaná v gotickom štýle. O dve storočia neskôr však budova utrpeli požiar počas invázie Švédska. Koncom 17. storočia sa uskutočnili reštaurátorské činnosti, v dôsledku čoho sa objavil trojčlenný kostol. Pri poslednej reštaurovaní, ku ktorej došlo na začiatku XX. Storočia, bolo možné obnoviť fasádu. Dnes kostol sv. Floriána prekvapí svojou architektonickou krásou.

Miesto: Warszawska - 1b.

Synagóga Tempel v Krakove

Tempel je progresívna synagóga vybudovaná v rokoch 1860 až 1862. Počas existencie náboženského orientačného bodu sa opakovane prestavali a moderný vzhľad sa získal až v 19. storočí.

V roku 1924 sa uskutočnili obnovovacie práce. Počas nich bolo možné vybudovať ďalšie prvky synagógy, medzi ktorými sú aj bočné lode. V súčasnosti synagóga kombinuje klasické nemecké atribúty a prvky marockého štýlu.

Až do druhej svetovej vojny slúžil Tempel ako progresívni Židia. Služby boli vykonávané iba podľa pravidiel liturgie. V čase vojny došlo k zatvoreniu náboženských miest a opätovné otvorenie sa uskutočnilo iba v našich dňoch.

Miesto: Miodowa - 24.

Múzeum japonského umenia a technológie Manggha

Múzeum začalo svoju činnosť v roku 1994. V súčasnosti má expozícia asi šesť tisíc cenných predmetov. Návštevníci môžu oceniť japonské umenie a objaviť ďalšie aspekty japonskej kultúry. Pokiaľ si prajete, môžete sa naučiť, ako viesť čajové obrady alebo sa zaregistrovať na školenia ikebana a japončiny.

Miesto: Marii Konopnickiej - 26.

Námestie sv. Márie Magdalény

Námestie sv. Márie Magdalény sa nachádza v historickom centre Krakova. Aj napriek veľkej rozlohe tejto oblasti môžete vidieť veľké množstvo starobylých pamiatok. Turisti majú napríklad príležitosť oceniť kostol sv. Petra a Pavla, ktorý je vyrobený v barokovom štýle a je zdobený obrazmi 12 apoštolov. Okrem toho môžete vidieť kostol sv. Andrzeja, pamätník Petra Skarge. Architektonický súbor prekvapuje skutočne.

Krakov je jedno z najzaujímavejších miest v Poľsku, kde sa turisti môžu ponoriť do histórie a skutočnej poľskej kultúry.

Miesto: Plac sw. Marii Magdaleny.

Pin
Send
Share
Send
Send