Bulharsko

Hlavné pamiatky mesta Sofia: fotografie a popis

Pin
Send
Share
Send
Send


Sofia je najväčšie mesto a hlavné mesto Bulharska, ktoré sa nachádza v západnej časti krajiny. Mesto je považované za jedno z najstarších v celej Európe, pretože osídlenie na území existovalo v III storočí pred naším letopočtom. Počas celej histórie sa striedali obdobia prosperity a úplnej devastácie.

Doteraz existujú trakčné, bulharské, osmanské a rímske pamiatky s modernými budovami. Mesto je viac ako 250 pamiatok histórii a architektúre, takže si môžete vybrať medzi nimi tie najzaujímavejšie predmety. Nie je prekvapujúce, že Sophia priťahuje veľa ľudí na aktívne výlety.

Takže koniec koncov, Sofia, hlavné mesto Bulharska, je pripravená prekvapiť turistov z rôznych krajín sveta?

Katedrála Alexandra Nevského

Katedrála Alexandra Nevského je katedrálou patriacou do bulharskej pravoslávnej cirkvi. Rehoľná pamiatka bola postavená na začiatku 20. storočia na počesť ruských vojakov, ktorí zomreli počas oslobodenia Bulharska od vlády Turkov počas vojny koncom 70. rokov 20. storočia.

Vlastnosti katedrály:

 • Fasáda je postavená na bielom kameňa a žula.
 • Na dekoráciu budovy používajú rímsy, stĺpy, vlysy.
 • Interiér je rafinovaný vďaka talianskemu mramoru, brazílskemu onyxu, africkému alabastru.

Budova prekvapuje svojou krásou. Okrem toho od roku 1964 funguje Múzeum ikon v podzemnej krypte, v ktorej je zastúpených viac ako 300 ikon a fresiek z rôznych krajín sveta.

Miesto: Námestie Sveti Aleksandar Nevski.

Pamätník cara osloboditeľ

Pamätník zasvätený cisárovi Alexander II z Ruska. Práve ten ruský cisár, ktorý ho oslobodil, dal slobodu Bulharska, ktoré predtým podliehalo Ottomanom.

Pamätník existuje od roku 1907. Tento architektonický objekt je uznávaný za najlepšie taliansky sochár Arnold Dzokki. Treba poznamenať, že pomník bol vytvorený na základe princípov renesancie. Navyše na vrchole je jazdecká socha cisára, tesne pod - armáda, na samotnej nohe - bronzový veniec. V dôsledku toho pamätník pripomína spomienku na rumunských vojakov, ktorí zahynuli vo vojne, a nielen sa venuje carovi osloboditeľovi.

Ruský kostol sv. Mikuláša

Ruská cirkev je považovaná za jedného z najväčších v celom meste. Existuje od roku 1912. Navyše bolo možné ju postaviť pod vedením architekta Preobrazenského po tom, ako dostal príslušný príkaz od ruských emigrantov v Sofii.

Kostol bol postavený s prihliadnutím na princípy pseudo-ruského štýlu, zdobenie budovy s piatimi kupami. Vnútri nájdete staré fresky.

Medzi ruskými náboženskými miestami v Sofii pôsobí iba ruský kostol sv. Mikuláša.

Rotunda sv. Juraja

Kostol bol postavený v dobe rímskej ríše. Rehoľný objekt je vytvorený ako nízka budova s ​​kupolou, ktorá je základom najstaršej bulharskej cirkvi.

Spočiatku sa Rotunda objavila v IV. Storočí. Po príchode Turkov sa kostol dal pod budovou mešity. Na konci 19. storočia sa však Rotunda vrátila k pravoslávnej cirkvi. V kostole sa pravidelne konajú bohoslužby. Miesto: Boulevard "Princ Alexander Dondukov" - 2.

Vitosha Boulevard

V centrálnej časti mesta Sofia je bulvár Vitosha, ktorý je turistickým a peším. Len tramvaje a osobné automobily vedú z prepravy po bulvári, takže prakticky neexistuje žiadna premávka.

Na oboch stranách sú butiky, kaviarne a reštaurácie, múzeá. Vedľa stanice metra Serdika je socha Hagia Sofia.

Kostol sv. Týždňa

Počas celej svojej histórie kostol zažil požiar, zemetrasenie a dokonca útok teroristov.

Dnešná budova bola postavená v 19. storočí pri založení kostola, ktorý úplne spálil v roku 1856. Dátum výstavby prvého kostola nie je známy, ale predpokladá sa, že významná udalosť sa uskutočnila v X storočí.

Architektonický štýl náboženských miest je ťažké opísať. Hlavné rozdiely sú:

 • Kryt vo forme oblúka, symbolizujúci vchod.
 • Starožitné vitráže vyrobené z farebného skla.
 • Vysoká kupola, doplnená o miniatúrne okná.
 • Bellská veža

Zmiešanie štylistiky je vysvetlené opakovanou rekonštrukciou budovy. Interiér kostola je typický pre pravoslávny náboženský objekt.

Miesto: Námestie Sveta Nedelya - 20.

Kostol sv

Jednou zo súčasných pravoslávnych cirkví je kostol sv. Sofie. Práve táto náboženská medzera dala meno mestu, ktoré je hlavným mestom Bulharska.

Stavba prvého chrámu sa datuje do roku 313. O niekoľko rokov neskôr sa namiesto dreveného kostola podarilo vybudovať kamennú katedrálu. Avšak náboženský predmet počas tureckého jarmo bol premenený na mešitu. V 19. storočí osmančania používali chrám ako centrum mestskej hasičskej služby. Dnes je chrám stále aktívny, ale niekedy sa vykonáva archeologický výskum.

Miesto: st. "Paríž" - 2.

Národné archeologické múzeum

Národné archeologické múzeum sa nachádza v budove stredovekej mešity. Múzeum funguje od roku 1905.

Archeologické múzeum je rozdelené na niekoľko hál:

 • Central.
 • Starovekých.
 • Stredovekých.
 • Špeciálne, určené pre dočasné výstavy.

Múzeum prezentuje kultúrne a archeologické exponáty.

Miesto: st. "Zbierka" - 2.

Národný palác kultúry

Budova Národného paláca kultúry existovala až od roku 1981. Dnes je považovaný za pamiatku architektúry sovietskej éry.

Palác kultúry zahŕňa 16 veľkých hál a viac ako 50 miestností strednej a malej veľkosti. Haly sa používajú na nasledujúce účely:

 • Výstav.
 • Kongresov.
 • Koncerty.
 • Filmové relácie.
 • Aukcie.
 • Narodeniny členov vlády.
 • Festivaly.

V okolí budovy sa nachádza komplex parku, odkiaľ sa otvára panoráma hory Vitoša.

Miesto: Bulharsko "Bulharsko", 1463.

Kostol v Boyane

Kostol Boyana, pozostávajúci z troch kaplniek, je zaradený do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO. Východná časť existovala už od X storočia. Na začiatku 13. storočia bola k budove pripojená 2-poschodová časť kostola. Tretí kostol bol postavený až na začiatku 19. storočia, ale nesvieti luxusom.

Kostol Boyana je známy svojimi nástennými maľbami, ktoré sú vyrobené originálnym spôsobom.

Miesto: Boyana Ezero - 3.

Národná galéria umenia

Galéria začala pracovať v roku 1934, ale do dnešnej polohy sa prepravovala až v roku 1946 po skončení monarchie.

V galérii nájdete exponáty výtvarného umenia Bulharska, stredoveké obrazy, ikony, sochy.

Miesto: námestie princa Alexander I. 1.

Námestie nezávislosti

Námestie nezávislosti sa nachádza v centrálnej časti Sofie. Tu sú hlavné verejné budovy:

 • Parlament.
 • Vládny dom.
 • Prezidentská rezidencia.

V strede námestia je krásna fontána. Dokonca aj v horúcej sezóne sa ľudia radi prechádzali po dezinfikovanom námestí a tešili sa zo stinných rohov, pohodlných lavičiek a fontány.

Námestie Slaveykov

Jedným z najobľúbenejších miest v Bulharsku je námestie Slaveykov. Prvé zmienky sa objavili v roku 1515, ale potom tu bola len kaviareň, mešita a dve policajné stanice. Súčasný vzhľad oblasti nadobudol až v dvadsiatych rokoch minulého storočia.

Národné historické múzeum

Centrum múzea pôsobí od roku 1973. Zbierka bola vytvorená vďaka výskumu v oblasti etnografie a archeológie.

Výstava zahŕňa:

 • Objekty umenia.
 • Books.
 • Fotky.
 • Cirkevné subjekty.
 • Šperky.
 • Domáce veci.

Expozícia odhaľuje zvláštnosti vývoja Bulharska, počínajúc neolitskou éru a končiac XXI storočím.

Celkový počet exponátov dosahuje 650 tispreto je múzeum považované za jedno z najväčších v celej Európe. Výstava je rozdelená do šiestich období: kamenná doba, trakia, grécke a rímske obdobia, bulharské kráľovstvo, bulharská renesancia, 20. storočie Lokalizácia: ulica Vitoshko Lale - 16.

Sophia Roman Amphitheatre

Zrúcaniny rímskeho amfiteátra v Sofii sú pre turistov prístupné. Cestovatelia vidia nielen zrúcaniny, ale aj mince, keramické predmety, ktoré boli nájdené počas výkopov.

Konštrukcia amfiteátra patrí do III. - IV. Storočia, ale neskôr bola zničená. Až do chvíle zničenia sa pravidelne konali gladiátorské bitky s divými zvieratami.

Múzeum socialistického umenia

Centrum múzea začalo pracovať v roku 2011 a je to pobočka Národnej galérie umenia. Výstava zosobňuje ukončenie prechodu komunistickej minulosti do Bulharska, čo umožňuje presun do demokratickej budúcnosti. Treba poznamenať, že Bulharsko nedávno otvorilo múzeum venované komunistickej minulosti. Múzeum prezentuje exponáty propagujúce komunizmus.

Miesto konania: Lachezar Stanchev - 7.

Sofia je nielen hlavným mestom, ale aj jedným z najzaujímavejších miest v celom Bulharsku. Ktokoľvek sa môže tešiť na výlet do hlavného mesta Bulharska a pochopiť nielen mesto Sofia, ale celú krajinu.

Pin
Send
Share
Send
Send