Taliansko

Neapol: pamiatky a veci, ktoré je potrebné vidieť (fotografie a popis)

Pin
Send
Share
Send
Send


Farebné a dynamické, Neapol sa nachádza v regióne Campania v južnom Taliansku, v blízkosti Vezuv a Pompejí. Je známa svojou dlhou históriou, rôznorodou kultúrou a dobrotami.

Toto je najväčšie osídlenie na juhu talianskej "topánky", plnej úžasných pamiatok, obklopených idylickou krajinou. Byť podľa definície katolícke mesto, Neapol je ozdobený množstvom nádherných kostolov, ktoré by mali návštevníci navštíviť. Okrem toho je dobrým príkladom južnej talianskej osady s mnohými tradičnými, historickými a umeleckými hodnotami.

Nie je tak ľahké určiť najzaujímavejšie pamiatky Neapola: sú rôzne architektonické, historické a náboženské. Iba ako odporúčanie môžeme zvážiť nasledujúci zoznam:

Nový hrad

Stavba budovy bola zahájená v roku 1279, za vlády Carl z Anjou, Jeho strategická poloha umožnila hradu byť nielen kráľovskou rezidenciou, ale aj obranným opevnením. Počas vlády Roberta Anjou sa Nuovo Castel stal centrom kultúry a pohostinnosti: často sem prišli umelci, lekári, spisovatelia vrátane Giotto, Petrarch, Boccaccio.

Počas aragónskej vlády bol hrad výrazne opevnený. Súčasne bol postavený Arc de Triomphe na počesť dobytí Alfonza z Neapola. Dnešný hrad je miestom konania mnohých kultúrnych podujatí a nachádza sa tu mestské múzeum.

Miesto: Via Vittorio Emanuele-III, 80133.

Neapolská katedrála

Stredoveký Duomo di Napoli bol založený v 4. storočí na mieste gréckeho chrámu venovaného Apollovi. Napriek tomu sa zachovala len baptisterium tejto budovy: moderná katedrála bola postavená v gotickom štýle v rokoch 1294-1323. Veľká loď má 16 stĺpov a hlavnou výzdobou sú portréty svätých, práca Lukáša Giordana.

Na ľavej strane katedrály sa nachádza kaplnka Santa Restituta, ktorá je považovaná za najstaršiu v Neapole. Patronom katedrály je svätý Januarius, taliansky biskup, ktorý bol v roku 305 mučený Diokleciánom. Krypta katedrály obsahuje 2 injekčné liekovky svätej krvi, ktorá sa zriedi niekoľkokrát do roka. Rýchlosť, s ktorou koaguluje krv, naznačuje osud mesta v budúcom roku: týmto spôsobom sa predpovedala morová epidémia z roku 1527 a zemetrasenie v roku 1980.

Miesto: Via Duomo - 149, 80138.

Kráľovský palác

Nachádza sa v centre Neapola, palác bol používaný Bourbonmi počas vlády v Kráľovstve oboch Sicílie. Jeho stavba sa začala v roku 1600. a nakoniec bola dokončená v roku 1644. V 17. storočí bolo postavené dvorné divadlo pri budove av 18. storočí nové krídlo, v ktorom bola v roku 1927 vybavená Národná knižnica Vitoria Emanuela. Obzvlášť zaujímavý pre turistov je západná fasáda paláca, zdobená mnohými sochami vodcov mesta od založenia neapolského kráľovstva v 12. storočí.

Miesto: Piazza del Plebiscito - 1, 80132.

Park Villa Comunale

Najzaujímavejší park na juhu Talianska, Villa Comunale bola založená v roku 1780 kráľom Ferdinand štvrtý pozdĺž pobrežia, medzi centrom Neapolu a prístavom Mergelline.

Pôvodne to bola kráľovská záhrada, určená na zábavu kráľovskej rodiny a sprístupnená verejnosti iba počas prázdnin. V roku 1869, po zjednotení Talianska, sa stal majetkom mesta. Populárnou atrakciou v parku je akvárium Anton Dorn, postavené v 19. storočí. Poloha: Piazza Vittoria, 80121.

Divadlo San Carlo

Opera Neapol sa nachádza hneď vedľa námestia Piazza del Plebiscito a je najstaršou v Európe. To bolo otvorené v roku 1737 Domenico Sarro je Achilles v Skyro, v ktorom úlohu Achilles hrála herečka Vittoria Tesi. V roku 1812 divadlo vypálilo takmer úplne, ale architekt Antonio Nicolini obnovil v priebehu 10 mesiacov.

On môže vziať súčasne 1444 divákov, Po krátkej prestávke spojenej s druhou svetovou vojnou otvoril San Carlo svoje brány v roku 1943.

Miesto: Via San Carlo - 98, 80132.

Archeologické múzeum

Múzeum sa nachádza na severozápade rohu pôvodnej obrannej steny mesta, ktorú postavili starí Gréci. Obsahuje pôsobivú zbierku starých rímskych artefaktov, umeleckých diel staroveku a renesancie.

Zvláštna hodnota je Zbierka Farnese, ktorých hlavné hviezdy sú papyri z Herculanea, prežili erupciu Vesuvu. Zaujímavé v múzeu: starožitná zbierka bronzu, zbierka mozaiky, zbierka egyptských artefaktov.

Miesto: Piazza Museo - 19, 80135.

Komplex Santa Chiara

Kláštorný komplex, jednoduchý a prísny, bol založený v roku 1310. Interiér kultovej budovy má bočné priechody k kaplnkám, ktoré sú v gotickom štýle.

V kláštore nájdete niekoľko hrobov vrátane Roberta Wise - vojvodu z Kalábrie; Maria de Calabria, kráľovná Jeanne. Kláštor Santa Chiara je vyzdobený elegantnou záhradou a zahŕňa múzeum, kde sa môžete dozvedieť o histórii tohto svätého miesta.

Miesto: Via Santa Chiara - 49 / C, 80134.

Kostol San Gregorio Armeno

V 8. storočí priniesli ikonoklastické dekréty v Grécku určité náboženské rozkazy, aby utiekli z krajiny a hľadali útočisko inde. San Gregorio Armeno bol postavený v 10. storočí na ruinách chrámu Ceres.

Fasáda kostola má 3 arkády a vo vnútri sa nachádza jedna loď s 5 oblúkmi. Jeho interiér je zdobený dielami Luke Giordana a oltár realizuje Bernardo Lama. Najviac farebným miestom kostola je kaplnka, ktorú zdobili 18 obrazov Paola De Matteis, zobrazujúci život Márie.

Miesto: Via S. Gregorio Armen - 1.

Palác Donn'Anna

Hotel Palace sa nachádza na začiatku Via Pozillipo a je monumentálnou budovou z 18. storočia. Bol postavený na žiadosť manželky guvernéra Donny Anny Carafa. Projekt navrhol najznámejší mestský architekt tej doby, Cosimo Fanzago. Palác nebol dokončený kvôli predčasnej smrti Donny, ale má zvláštny šarm medzi starými vidlicami na pobreží Posillipo.

Miesto: Largo Donn'Anna - 9.

Fontana del Gigante

Najväčšia fontána v Neapole sa nachádza na križovatke Via Partonope a Via Nazario Saero. To bolo postavené v 18. storočí Bernini a Nacherino.

Fontána umiestnená na podstavci je vybavená 3 oblúkmi. Spočiatku zdobil námestie pred kráľovským palácom, ale v roku 1905 sa mestská rada rozhodla presunúť pohľad na najvýznamnejšie miesto na vrchu Karmel.

Palác umenia

Palazzo delle arti je dôležitou kultúrnou atrakciou Neapola, ktorá sa nachádza v historickom centre mesta. Má rozlohu 6 000 m2, výstavnú plochu na 3 poschodiach, priestor pre vzdelávacie aktivity, bohatú knižnicu, niekoľko kaviarní a teras.

Miesto: Via dei Mille - 60, 80121.

Botanická záhrada

Dnes má botanická záhrada v Neapole oblasť 12 hektárov a je domovom približne 9 000 druhov rastlín. Založená v roku 1807 vyhláškou Josepha Bonaparteho, bola založená v krajine náboženského spoločenstva Religiosi di Santa Maria della Pace.

V roku 1967 získala záhrada hospodársku a administratívnu autonómiu, ktorá jej umožnila získať grantové prostriedky na zlepšenie infraštruktúry, vykurovacích systémov a distribúcie vody. Dnes je botanická záhrada v Neapole veľmi vyhľadávaným turistickým objektom, ktorý sa ponúka pre zoznámenie sa s exotickou flórou pre Európu.

Miesto: Via Foria - 223, 80137.

Astronomická observatória Capodimonte

Osservatorio di capodimonte Je to výskumné a vývojové centrum založené v roku 1812. Budova observatória bola postavená na kopci Mirados, vedľa paláca Capodimonte.

Počas 100 rokov sa observatórium zaoberalo bežnými funkciami tej doby: zmenou a indikáciou presného času, meteorologickými meraniami. Iba v roku 1912 sa v observatóriu začali realizovať astrofyzikálne štúdie. Dnes je Capodimonte prestížnou observatóriou, ktorá je prístupná aj verejnosti. Miesto: Salita Moiariello - 16, 80131.

Grécke katakomby

Grécka nekropola pochádza z obdobia 4 až 3 storočia pred naším letopočtom a nachádza sa v hĺbke 10-12 metrov. Sarkofágy, ktoré tu našli prístrešok, sú vyzdobené v rôznych farbách, ktoré umožňujú určiť Alexandrský, anatolický alebo macedónsky pôvod mŕtvych. V gréckych katakombách a sarkofágoch sú zdobené výkresy spojené s egyptskou kultúrou.

Vyššie uvedené atrakcie sa odporúčajú na zoznamovanie, ak sa stanete v Neapole. Avšak, ak je čas a túžba, mesto ponúkne mnoho ďalších turistických zariadení, ktoré budú navštívené ako informatívne, tak fascinujúce.

Miesto: Via di Capodimonte - 13, 80100.

Pin
Send
Share
Send
Send