Ukrajina

Čo je vidieť v meste Cherson: pamiatky a zaujímavé miesta

Pin
Send
Share
Send
Send


Na vysokom brehu Dnepra na križovatke ústia s Čiernym morom je regionálne centrum Cherson. Je to prístav a najväčší prístav na najväčšej rieke na Ukrajine.

Toto je jedno z najdôležitejších priemyselných miest na juhu krajiny. Žije asi tritisíc ľudí, Vznikla na základe posilnenia ruskej armády, vybudovanej počas rusko-japonskej vojny v rokoch 1735-1739. Bola tu postavená pevnosť, boli postavené lode pre flotilu, zbrane boli obsadené. Mesto má veľa miest spojených s menami významných osobností Ruskej ríše.

Pamätný znak "Frigate"

Na mestskom nábreží je nastavený symbol mesta - pamätník "Frigate". Bol postavený v roku 1972 v podobe trojkombinovanej plachetnice. 15 metrov vysoká sochárska kompozícia je vyrobená z medených plechov, žuly a trvanlivého betónu. Pripomína prvým staviteľom lodí, ktorí spustili prvé ruské bojové lode na Čiernom mori v Khersone - bojová loď "Glory to Catherine" a fregata "George the Victorious". S nimi začal formovať mesto ako hlavné stavby lodí. Na podstavci sú obrazy remeselníkov, vojakov a dôstojníkov, ktorí postavili prvé lode a obrazy moderných lodiarov.

Miesto: námestí októbra.

Katedrála Kataríny

Katedrála Kateřiny, ktorá bola postavená v rokoch 1782-87, je rovnakým vekom mesta. na území, kde sa nachádza bývalá chersónska pevnosť. Tento chrám bol pomenovaný na počesť sv. Kataríny a ruskej cisárovnej. Na tomto mieste bola predtým postavená z dreva, kostol sv. Michala.

Pred koncom výstavy ho navštívila Catherine II. Kreslo, v ktorom sedela a prehliadala interiéry najlepších metropolitných umelcov tej doby, sa zachovala. V krypte pod chrámom leží popol princa Gregora Potemka na - Tauride. Dôstojníci, ktorí zomreli v rusko-tureckej vojne, sú pochovaní na jeho území. Umiestnenie: Perekopskaya Street - 13.

Aleškovské piesky

V blízkosti Chersonu môžete vidieť jedinečný prírodný objekt piesku. To je Aleshkovskiy piesok - spojitý pieskový masív s dĺžkou sto päťdesiat kilometrov a šírkou až štyridsať. Na Ukrajine je to najväčšia púšť, pozostávajúca z výšky duny vysokej päť metrov, ktorá je pokrytá riedkou vegetáciou.

V roku 2010 bol vytvorený národný prírodný park "Oleshkovskie piesky" zo strany jedinečnej prírodnej formácie. Tam sú špeciálne vysadené ihličnaté stromy. Nie sú len na mieste, ktoré slúžilo ako vojenský tréningový priestor. Bojové techniky boli vykonávané vojenskými pilotmi. V dôsledku nebezpečenstva nájdenia nevybuchnutej munície na tomto mieste bol vedecký výskum obmedzený.

Chersonská pevnosť

Mesto začalo komplexom opevnení, ktoré položil princ G. Potemkin v roku 1778. Pevnosť postavili vojaci miestnej posádky, ktorú velil generál I. Hannibal.

Dnes sú prevažne na území jedného z parkov s klenutými západnými a východnými bránami, úseky ravelínov a obranných hradieb, budova arzenálu zdobená monumentálnou kolonádou. Táto budova je najskôr postavená z pevnosti. V bývalom práškovom časopise je reštaurácia.

Miesto: Perekopskaya Street - 3.

Kostol Tsaritsa-Alexander

Tento kostol bol postavený na začiatku dvadsiateho storočia a nesie meno svätej mučeníky Alexandry. Bola určená ako domáci kostol pre gymnázium druhých Mariinských mestských žien.

Chrám má elegantnú architektúru, ktorá cíti odraz tradícií moskovských architektov XVII. Storočia, ktorí uplatnili románsky štýl. Má krásny volumetrický interiér s originálnou štukou. Hlavný objem chrámu a zvonica má dokončené. Z ikonostasu inštalovaného počas výstavby sa zachovali mramorové dosky s umeleckými rezbármi.

Miesto: Perekopská ulica - 13.

Rezidencia guvernéra

Budovy, ktoré boli postavené v meste pre vodcov civilnej a vojenskej správy, boli často vykonávané v tradíciách neoklasicizmu a zosobňovali úctyhodnosť a pevnosť základov.

Príkladom je bydlisko guvernéra. Vznikli tu rôzne politické udalosti, organizácie odborových orgánov a iné verejné organizácie. V roku 1963 sídli v meste palác pre deti a mládež. K dispozícii sú sekcie a kluby, zaujímavé udalosti pre deti.

Miesto: Chekistovská ulica - 2.

Pamätník G. Potemkin

Na základe dekrétu cisárovnej Kateřiny druhej bolo nariadené postaviť v meste mestský pomník princa G. Potemkina-Tavricského. To uznal jeho vynikajúce úspechy pri vzniku Cherson, v ktorom bol pochovaný v roku 1791.

Avšak len s vnukom cisárovnej - Alexander som začal svoju výstavbu. V roku 1836, v parku pomenovanom podľa princa, jeho socha vytvoril slávny majster I. Martos. V sovietskom období bola pomník rozmontovaný. Bol obnovený až v roku 2003 pri príležitosti 225. výročia založenia mesta.

Miesto: Potemkinovo námestie.

arzenál

Jedná sa o jednu z najväčších prežívajúcich štruktúr pevnosti v Chersonsku. Začal sa stavať v roku 1784. Na juhu Ruskej ríše neexistoval väčší arzenál. Zbrane, ručné zbrane a studené zbrane, munícia pre jednotky nachádzajúce sa na juhu Ríše boli uložené tu.

Budova má nádhernú architektúru. Jeho fasáda má dve porticoes. Každá z nich má štyri stĺpce. Arsenal je jediný súbor s katedrálou Catherine. Po zemetrasení v roku 1802 bola zrekonštruovaná a upravená pre väzenie. V súčasnosti sídli redakcia regionálnej televízie a väzenského zariadenia.

Miesto: Perekopskaya - 10.

Storočie dub

Tento strom v najstaršom mestskom parku slúži ako jeden z jeho symbolov. V roku 1785, v smere princa Potyomkin-Tavrichesky, bol park rozmiestnený v centre mesta. Bola vysadená mnohými stromami. V nasledujúcom storočí bol však park vyťatý. Toto miesto bolo miestom, kde sa konali vojenské prehliadky a dostihy.

Po obnove parku sa v strede krajiny objavil obrovský dub. Osem ciest obklopených stromami vyžaruje z nej v rôznych smeroch. Jedným z nich sa môžete dostať do chrámu sv. Fyodora Ushakova.

Miesto: Parkujte ich. Lenin.

Dom Suvorova

Veľký veliteľ A. Suvorov bol menovaný na veliteľstvo voskov nachádzajúcich sa na juhu Ríše. V mieste svojho sídla si vybral Cherson.

On sa usadil v dome provinčnej vlády, kde žil v rokoch 1792-94. Aby diverzifikoval svoj provinčný život, začal rekonštrukciu pevnosti Cherson. Zameriaval svoje úsilie na posilnenie prístupov k nemu, posilnenie obrany z mora. V roku 1904 bol postavený pomník veľkému veliteľovi, ktorý bol inštalovaný na ulici s názvom po ňom. Dnes je na dome pamätná tabuľa a basreliéf "Vojaci Suvorov v bitke". Priestory sú kancelárie a komerčné podniky.

Miesto: Suvorov Street, 1-a.

Chersonské múzeum umenia

V bývalej budove mesta duma sa v roku 1977 otvorilo múzeum umenia, ktoré dostalo meno ukrajinského umelca A. Shovkunenka. Zostáva tradície predrevolučného múzea výtvarných umení, ktorého zbierkou boli obrazy, sochy, ukážky umenia a remesiel. V zbierke múzea sú umelecké diela vyrobené v XVII-XXI storočiach. Sú zhromažďované z celého sveta. Expozícia je založená na práci vynikajúcich ruských, ukrajinských a sovietských umelcov, jedinečných ikon.

Miesto: ulice Sobornaya - 34.

Námorná katedrála

História katedrály sv. Mikuláša pochádza z roku 1842, kedy bol postavený kamenný kostol na mieste dreveného na úkor jedného z potomkov ukrajinského hematu Doroshenka. Bol postavený v štýle klasicizmu s dvojvrstvovou zvonovou vežou a sférickou kupolou. Počas obdobia krymskej vojny ho pochovali na počesť vojaci, ktorí bránili Sevastopol a zomreli v mestských nemocniciach.

V dvadsiatych rokoch minulého storočia bolo z kostola vzaté všetko cenné a zvony boli poslané na roztopenie. Pred vojnou tu bola sýpka a dielňa. V roku 2007 dostal chrám postavenie námornej katedrály. Vedľa neho je navigačný orientačný bod, ktorý ukazuje námorníkov na správnej ceste.

Miesto: Mostovaya Street - 31.

Pamätník Johna Howarda

Táto osoba je známa ako právnik, reformátor, filantrop a lekár. V roku 1789 prišiel do Chersonu, aby pomohol bojovať proti epidémiu tyfusu, ktorý bol v tom čase nekontrolovateľný. Bol synom bohatého anglického obchodníka, ale venoval svoj život pomoci a záchranu tých, ktorí ich potrebujú.

V Chersone poskytoval bezplatnú lekársku starostlivosť, pomohol chudobným a študoval situáciu väzňov vo väzení. O rok neskôr, keď sa nakazil vážne chorým pacientom, zomrel vo veku 65 rokov. Jedenásťmetrový obelisk na hrobe, podľa jeho vôle, je zdobený symbolom večnosti - slnečné hodiny z pozlátenej medi.

Miesto: Ushakov Avenue - 50.

synagóga

Mesto má dvojpodlažnú sedemmetrovú budovu, ktorá patrí židovskej komunite "Chabad". Vyniká medzi okolitými budovami klasického typu. Tento pôvodný židovský modlitebný dom je postavený zo secesného kameňa. Jeho vstup je zdobený malými stĺpmi, na oboch stranách sú oválne okná na dvoch poschodiach. Sú v súlade s oknami balkóna nad vchodom.

Počas nacistickej okupácie budovy bola spálená. Po vojne bola obnovená pre použitie ako ubytovňa a zdravotnícke zariadenie. V roku 1990 bol prevedený na súčasných majiteľov. Bolo zrekonštruované pomocou darov z Izraela a USA. Umiestnenie: Gorky Street - 27.

Pamätník námorníkov Dunajskej flotily

V auguste 1941 sovietskych vojakov v ťažkých bitkách bránil mesto pred útokmi nacistov. V nepriateľstve sa zúčastnili námorníci Dunajskej flotily námorníctva zo ZSSR, z ktorých mnohí zomreli hrdinsky. V roku 1979 sa malý pancierový automobil BRK-301 zdvihol zo spodnej časti Dnepra, ktorý sa potopil pri vykonávaní bojovej misie.

Lodní stavitelia mesta, bol obnovený a umiestnený na žulovom podstavci nad priepasťou Dnepra v blízkosti miesta, kde bol objavený. Obyvatelia mesta dobrovoľne na vlastné náklady ho udržiavajú v správnej forme.

Miesto: 2. Slobodská cesta-119.

Pin
Send
Share
Send
Send