Ukrajina

Pozoruhodnosti Donetsk: prehľad a fotky zaujímavých miest

Pin
Send
Share
Send
Send


Mimoriadne mesto Doneck, ktoré sa nachádza na východe Ukrajiny, je administratívnym centrom homonymného regiónu. Od roku 1869 do roku 1923 na pamiatku svojho zakladateľa Johna Juze bol nazvaný Yuzovka. Potom bol nazývaný Stalino a od roku 1961 moderné meno.

Mesto má bohatú históriu spojenú s rozvojom priemyslu. Spolu s tým sa stalo známym kultúrnym centrom. Úradne sa zaregistroval viac ako 250 pamiatok kultúrneho dedičstva, Priťahuje hostí s najlepšími hotelmi na Ukrajine, najmodernejšími športovými a zábavnými zariadeniami.

Pamätník Jána Hughesa

V roku 2001 na území Národnej polytechnickej univerzity v Donecku bola inštalovaná pamätná socha anglického inžiniera Johna Juze. Dedičný britský hutník, vo veku 55 rokov, v roku 1869 kupuje pozemok od ruského princa Kochuby na brehu rieky Kalmius. Vybuduje pre ňu metalurgickú továreň a pracovnú dedinu s názvom Yuzovka. Obec vďaka rozvinutému zariadeniu sa stala mestom nazývaným Doneck. Dnes je závod jedným z vodcov metalurgického priemyslu.

Miesto: Artem Street 96.

Svätá katedrála premenenia

Tento chrám bol vysvätený v roku 1886. Keď bola založená bratská škola, V tridsiatych rokoch minulého storočia bol kostol zničený pre stavebné materiály. V roku 2006 bola na katedrálnom námestí mesta postavená nová katedrála Svätej transfigurácie.

Na vchode je inštalovaná bronzová socha. Archangel Michael, V blízkosti katedrály postavili kostol Sergia z Radonež. Jeho vysoko umelecké interiéry tvoria najlepší umelci krajiny. Umiestnenie: Artem Street-1.

John Juze House

Jeden z vynikajúcich ľudí, ktorí zanechali nezmazateľnú stopu na históriu tohto mesta, bol Angličan John Hughes. Založil toto mesto a postavil hutnícku továreň, ktorá ho oslavovala. V roku 1873, neďaleko od závodu, postavil pre svoju rodinu dom červenej tehly. Budova bola ozdobená balkónom s otvoreným kovovým zábradlím, priestrannou nádhernou terasou. Tam bola záhrada.

Po návrate rodín Yuzovovcov do vlasti sa zvykli žiť manažéri podniku, tu sa nachádzala materská nemocnica a ďalšie organizácie. Máme plány na jeho obnovu a vystavenie ako historický objekt, ktorý je zaujímavý pre obyvateľov mesta a jeho hostí.

Miesto: Klinicheskaya ulice.

Artem Street

Keď na konci 19. storočia bol Donetsk nazvaný Yuzovka, prekročil ju jedna ulica, ktorá sa nazývala prvá línia. V 20. rokoch minulého storočia sa na ňom objavil asfaltový povrch. Premenoval sa na názov ulice slávneho revolučného Artemu.

Dnes je to rušná 10-kilometrová diaľnica s veľkým množstvom dopravy. K dispozícii sú divadlá, vzdelávacie inštitúcie, obchodné centrá, hotely, nákupné centrá a ďalšia dôležitá mestská infraštruktúra. Medzi najzaujímavejšie predmety patria operné a hudobné divadelné divadlá, budova bývalého ministerstva uhoľného priemyslu.

Pamätník Strattonautov

V roku 1938 vykonali štyria testeri pokusy v stratosfére o účinku nadmerného tlaku na ľudské telo. Letia na špeciálny substratostat plný vodíka. Keď kyslíkové zariadenie zlyhalo, zomreli na udusenie. Gondola sa dostala do mestského parku.

Na tomto mieste v roku 1953 bola postavená dvojmetrová bronzová pamiatka zobrazujúca pilot, ktorý sa pozeral na oblohu. Pod ním je päťčlenná hviezda a pamätná tabuľa s reliéfmi štyroch mŕtvych.

Miesto: Pushkin Boulevard- 2.

Pamätník osloboditeľov Donbassu

V roku 1984 bol v mestskej kultúre a rekreačnom parku postavený Pamätník osloboditeľov Donbassu z nacistických útočníkov v roku 1943. Jedná sa o jeden z najväčších sochárskych komplexov v tejto oblasti Ukrajiny. Vedľa neho je miesto, kde je vystavené vojenské vybavenie z vojnového obdobia.

K dispozícii je pamäťový zvonček, hviezda na počesť podzemia a partizánov, veteránske námestie. Múzeum Veľkej vlasteneckej vojny pôsobí vo vnútri pamiatky s bohatou expozíciou a sálom vojenského spravodajstva, sú vystavené rôzne tematické expozície.

Miesto: Rekreačný park. Leninov komsomol.

delfinárium

V centre Donety sa pravidelne konajú prehliadky v delfináriách "Nemo". Je súčasťou siete podobných komplexov s rovnakým názvom. Na predstaveniach sa podieľajú delfíni z lotérie - delfíni Čierneho mora, kožušinové tesnenia z Južnej Ameriky a morské lvy. Zábavná spoločnosť spolu so ziskom propaguje vedomosti o obyvateľoch morí.

Delfinárium poskytuje dospelým a deťom možnosť potápania a plávania s delfínmi. Tu sú organizované stretnutia s liečbou delfínov. V budúcnosti by sa mala premeniť na viacúrovňový komplex s podvodnými nádržami, hotelmi a reštauráciami. Bohužiaľ bol v delfináriu oheň a nič nie je ešte známe o možnej obnove.

Miesto: Stadionnaya Street - 1D.

Múzeum fotožurnalistického a fotografického vybavenia

Na Ukrajine neexistujú podobné múzeá. Vyplynulo to z činnosti charitatívnej nadácie "Heritage". Fondy múzea boli dopĺňané exponátmi z Ukrajiny a Ruska, darmi od fotoreportérov a obyvateľmi iných miest. Existujú fascinujúce expozície o práci novinárov, ktorí zachytili veľa fotoaparátov s výnimočnými udalosťami. Zvláštna pozornosť sa venuje fotografickým korešpondentom Donbass.

Múzeum uchováva svoje osobné veci, ocenenia, dokumenty a fotografie. Tu je jedinečná zbierka fotografického vybavenia, bola vytvorená knižnica fotografie.

Miesto: Shakespeare Street 11.

Vodný park

Aquapark "Akvosfera"- jedným z najväčších a najmodernejších na Ukrajine, ktorý bol otvorený v decembri 2012. Jeho jedinečnosť spočíva v tom, že obrovská kupola miestnosti sa môže pohybovať od seba a návštevníci trávia čas vonku a tam sa tam môže oddýchnuť pol milióna ľudí. vodné sklíčka.

K dispozícii je komplexná atrakcia 25 metrov vysoká s dĺžkou 85 metrov, rieka s pokojným prietokom a vlnový bazén. Vytvoril umelú pláž, špeciálnu oblasť pre deti. Vodný park patrí medzi desať najlepších v Európe.

Miesto: Scherbakov Park, Stadionnaya Street-1st.

Cár Cannon

Pred mestskou radou Doneck nainštaloval kópiu carského kanónu, ktorý sa nachádza v Moskovskom Kremli. Bol vyrobený v jednom z podnikov ruského Izhevska a daroval mestu vláda Moskvy. Toto bolo obojstranné gesto súčasnosti unikátnej kópie Palmy Mertsalovovej do hlavného mesta Ruska.

Na rozdiel od pôvodného, ​​kanón inštalovaný v Donecku je iný v tom, že jeho hlaveň je odliatok z liatiny a nie z bronzu. Je o 6 cm kratší ako originál a váži 44 ton, V meste bolo delo spolu s 20-tonovým kočom dodané dvoma silnými traktormi.

Miesto: Artem Street 98.

Donbass Arena

Jednou z najdôležitejších atrakcií je štadión s takým názvom. Bol postavený v roku 2009 a je základom známeho futbalového klubu Šachtar. Je prirodzené, že dizajn komplexu je v čiernej a žltej farbe tímu. Často sa to nazýva lietajúcim tanierom vďaka špeciálnej konštrukcii strechy a fasády úplne uzavretej sklom.

obrovský 53 tisíc arény výrazná originalita architektonického riešenia. Vstup na štadión spĺňa fontánu, čo je 28-tonová žulová guľa, ktorá sa otáča dvoma silnými vodnými tryskami. Je uchádzačom o vstup do Guinnessovej knihy rekordov, ktorá je najväčšou rotujúcou loptou na svete.

Miesto: Chelyuskintsev Street - 189e.

planetárium

Od roku 2008 funguje obnovené planetárium v ​​meste, ktoré funguje od roku 1962. Dnes je to najlepšie z 200 digitálnych planetárií na svete. Je vybavený najnovšími digitálnymi zariadeniami, ktoré umožňujú vytvárať trojrozmerné obrazy planét slnečnej sústavy, vplyv prítomnosti v kozmickom cestovaní.

Simuluje jedinečné zvukové a vizuálne efekty, organizuje rodinné sledovanie filmov o astronautike a astronómii. Planétum je pomenované po kozmonautovi G.T. Pevnine.

Miesto: Artem Street-46B.

Parkované kované plastiky

V blízkosti mestskej správy sa nachádza kovový sochársky park. Je to unikátna umelecká tvorba, ktorú vytvorili významní kováči z Doněcka a Ukrajiny. Začalo sa to v roku 2001 s tuctom kovaných figurín. Teraz je viac ako sto a päťdesiat.

Pozornosť sa kladie na kované altány, cesty znamení zverokruhu a hrdinov detských rozprávok, mnohé iné unikátne diela. Tu sú tradičné medzinárodné kováčske festivaly a kováčske šampionáty. Lokalita: Artem Street 98.

Pamätník Sergeja Bubka

Je inštalovaný oproti športovému komplexu Olimpiysky a zobrazuje veľkého športovca Sergeja Nazaroviča Bubku. Je to tridsaťpäťkrát držiteľ svetového rekordu v pavilóne, šesťnásobný majster sveta a olympijský šampión. Dnes S.N. Bubka je členom Medzinárodného olympijského výboru, predseda Národného olympijského výboru Ukrajiny, čestného občana mesta Doneck.

Pamätník bol inštalovaný v auguste 1999. Je sochou športovca s tyčou, ktorá sa pripravuje na skok. Výška podstavca pod pamätníkom je 6 metrov 15 centimetrov a je rovnaká ako záznam športovca pre stĺpové klenby v telocvični.

Miesto: Artem Street - 145.

Pamätník obetí fašizmu

Tento pamätník pre tých, ktorí zomreli vo Veľkej vlasteneckej vojne, bol inštalovaný v Paláci kultúry metalurgov. Na tomto mieste, počas obsadenia Donecku nacistickými vojskami, bol vytvorený koncentračný tábor, ktorý obsahoval 25 tisíc sovietskych vojnových zajatcov. V parku v blízkosti Paláca kultúry pochovali mŕtve väzni.

Neskôr tam bol položený kopec a bola postavená malá pomník. Pri príležitosti 20. výročia víťazstva nad Nemeckom bol nainštalovaný pomník šiestich pilierov dvanástich metrov. Zhora sú spojené veniecom zváraným z plechu. Medzi stĺpmi je večný plameň, sú osvetlené zvnútra. Deň víťazstva a výročie oslobodenia mesta sa každoročne slávia.

Miesto: Kuybyshev Street - 67.

Múzeum dejín Doneckej železnice

V blízkosti železničnej stanice postavenej v roku 1951 v priestoroch bývalého depa v roku 2001 bolo otvorené unikátne múzeum histórie Donetskej železnice. Jeho zvláštnosťou je, že tu vidíte vzácne vzorky železničných koľajových vozidiel. Je to viac ako päťdesiat lokomotív a automobilov rôznych rokov vydania, viac ako tisíc iných vzácnych exponátov.

Patrí sem preprava maršala K.E. Voroshilov z roku 1898 a legendárna lokomotíva "Cuckoo". Okrem archívnych dokumentov a fotografií nájdete aj železničné náradie a zariadenia, telegraf Morse, uniformy železničných mužov z minulosti.

Miesto: ulica Artemovskaya-47.

Pin
Send
Share
Send
Send