Ukrajina

Hlavné pamiatky mesta Kyjev (foto a popis)

Pin
Send
Share
Send
Send


Kyjev je jedným z najkrajších a najstarších miest na Ukrajine. Vytiahol sa na krásnych brehoch stredného ústia rieky Dneper. Centrum mesta bolo postavené na niekoľkých výšky pravého brehu.

V legende o vytvorení mesta sa spomenuli traja bratia Kyi, Schek a Horeb, ktorí stáli v čele východoslovanského kmeňa poľa. Postavili na horu opevnené osídlenie a nazvali ho Kyjev na počesť najstaršieho z bratov. Osada bola založená v polovici prvého tisícročia našej doby. Mesto bolo sídlom starých kniežat kmeňových národov, ktorí sa v tom čase usadili na týchto územiach.

Na konci deviateho storočia, kedy sa na tomto území vytvoril štát - Kievan Rus, Kyjev sa stal jeho hlavným mestom. Hlavné atrakcie mesta:

Pamätník kniežaťa Vladimíra

Princ Vladimir predstavil v Rusku nové náboženstvo - kresťanstvo (Rok 988). V roku 1853 si mestá na jeho cti založili najstaršiu sochársku pamiatku hlavného mesta - sochu sv. Kniežaťa Vladimíra - baptisty celého Ruska. Výška bronzovej sochy Vladimíra stúpne na 4,4 metra. Vo svojich rukách je kríž a kláštorná čiapka. Na podstavci je krásny vysoký reliéf o tejto udalosti. Pozdĺž chodníkov parku Vladimirskaya Gorka sa dostaneme na námestie Mikhailovského námestia.

Adresa: Trekhsvyatitelskaya Street-4.

Katedrála svätého Michaela so zlatými klenbami

Bohužiaľ, starobylý chrám, založený v roku 1108, nebol zachovaný. Bol postavený rovnakým spôsobom ako chrámy v Byzancii zdobené bohatými umeleckými dielami starých ruských majstrov. Klenba katedrály bola pozlátená, odtiaľ aj názov - Zlatý klenot svätého Michaela.

Až po rekonštrukcii v osemnástom storočí začal mať sedem kopulí. Zničený v tridsiatych rokoch dvadsiateho storočia, v roku 1999 bol chrám znovu postavený na starom mieste. Kostoly katedrály svätého Michaela ležia naproti najstaršej, zachovanej katedrále v Kyjeve, katedrále Sophia. Adresa: Trekhsvyatitelskaya Street 8.

Katedrála sv. Sofie

Katedrála (budovať čas 1037 rokov) sa začalo vytvárať v čase kniežatstva Jaroslava Múdreho, dokončeného na konci jedenásteho storočia na začiatku dvanásteho storočia. Jedná sa o chrám s trinástimi kupami, s dvoma vežami, ktorých kroky vedú k zboru. Striedavé lopty drveného kameňa a tehla v murovaných stenách dali katedrále slávnostný vzhľad.

Katedrála svätej Sophie bohato zdobená freskami a mozaikami, ktoré sú perfektne kombinované s architektúrou interiéru. Mozaika zobrazujúca Krista, Matku Božiu a Eucharistiu sú nápadné v ich vysokej zručnosti a výraznosti. Smalt pre tieto mozaiky bol vyrobený v Kyjeve workshopy. Staroveké mozaiky a fresky katedrály sú vrcholom monumentálneho a dekoratívneho umenia Kyjevskej Rusi. Centrum pre písanie rukopisov a prvá knižnica v Rusku bola založená v Sofii. V 18. storočí bol vytvorený súbor budov obklopujúcich katedrálu (zvonica, palác Metropolitana a iné).

Adresa: ulice Volodymyrska, 24.

Kostol sv. Ondreja

Na Hem môžete ísť nadol Svätého Ondreja, na ktorom stojí kostol sv. Ondreja. Je v harmónii s nádherným Dneprovým stepsom s štíhlosťou a ľahkosťou tvaru, krásou siluety. Kostol bol postavený v roku 1753, má kopulu a štyri stĺpy usporiadané diagonálne s ozdobnými vrcholmi, zdobené korintským oprávnením a krásnou štukovou výzdobou okolo okien a v dome.

Adresa: ulica Andriiv Uzviz-23.

Kyjev - Mohyla akadémia

Táto vzdelávacia inštitúcia bola založená v roku 1632 v Kyjeve. Vymenovali vysokú školu na počesť svojho ochrancu, ktorému bol metropolit Peter Mogila. Venoval veľkú pozornosť rozvoju vzdelávania a osvietenstva v meste, ktorý dal študentom príležitosť pripojiť sa k najnovším úspechom svetovej vedy a vzdelávania.

Vladimirskaya ulica siaha z oblasti Sofie dole, paralelne s Khreshchatyk. Podľa toho, jeden z centrálnych ulíc mesta, je nádherné chodiť pešo.

Adresa: ul. G. Skovorody- 2.

Kyjevské divadlo opery a baletu

Budova divadla bola postavená v roku 1901. Hala s kapacitou 1665 divákov, unikátna akustika, zlacené štukové ozdoby na stenách a stĺpoch, nemôže nikoho nechať ľahostajným.

Adresa: Mezhigirska-2.

Vladimirsky katedrála

Konštrukcia katedrály bola dokončená v roku 1882, začiatok práce v roku 1862. Architektúra katedrály, koncipovaná ako napodobenina byzantského štýlu, je poznačená veľkými rozmermi a eklektickými formami. Nástenné maľby ruských a ukrajinských umelcov majú významnú hodnotu.

Adresa: Boulevard Taras Shevchenko - 20.

Kyjevská národná univerzita

Univerzita bola založená v roku 1834. Budova je významnou pamiatkou ruského klasicizmu. Hlavná fasáda červenej farby so štíhlym porticom je pozoruhodná svojou majestátnou jednoduchosťou a monumentálnymi formami.

Adresa: Taras Shevchenko Boulevard- 14.

Pamätník najvýznamnejšieho ukrajinského básnika Tarasa Ševčenka

Pamätník bol postavený v roku 1939 oproti hlavnej červenej fasáde univerzity. Tento objav bol načasovaný až do dvadsiateho piateho výročia narodenia básnika. Nachádza sa v jednom z najzachovalejších parkov v meste, ktorý nesie aj názov literárneho génia.

Adresa: Sumska vulytsya - 37.

Literárno-pamätný dom-múzeum Tarasa Ševčenka

V priestoroch múzea je zbierka, v ktorej sú prvé vydania Kobzára, obrazy a iné umelecké diela básnika, ako aj jeho osobné veci. Na stenách múzejných pláten Bryulov, Repin, Kramskoy a ďalších umelcov.

Adresa: Shevchenko Lane-8a.

Múzeum ukrajinského umenia v Kyjeve

Múzeum je založené v 1899 na peniaze mestskej verejnosti. Počiatočná zbierka ukrajinských starožitností, remesiel a archeológie bola zozbieraná vďaka svojim prvým zamestnancom, historikom umenia a historikom.

Adresa: Mikhaila Grushevskogo vulitsya- 6.

Mariinsky palác

Stavba paláca začala na objednávku cisárovnej Alžbety a bola dokončená 1752, Kráľovná nevidel hotový palác. Prvým z vládnucich osôb, ktoré navštívili bydlisko, bola Katarína druhá. Teraz sa palác používa na rôzne prezidentské obrady.

Adresa: ulice Michaila Grushevskogo 5a.

Najvyššia rada Ukrajiny

Monumentálna administratívna budova bola postavená pred rokom 1939. Vyznačuje sa jasnosťou plánovaného riešenia, jednoduchosťou a zrozumiteľnosťou architektonických foriem, výraznosťou obrazu. V strede domu je osemhranná zasadacia sála pokrytá sklenenou kupolou. Priestranné chodby, predná lobby a servisné miestnosti susedia s halou. V dizajne sa použil cenný kameň a drevo. Môžete jasne vidieť oba brehy Dnepra od pozorovacej paluby v blízkosti budovy.

Adresa: ulice Grushevskogo - 5.

Kyjev - Pechersk Lavra

Jeden z najstarších starých kláštorov, založený v roku 1051. V prvých storočiach svojej existencie zohrávala dôležitú úlohu v rozvoji kultúry. Tu sa v rukopisných dielňach kopírovali a preniesli diela starých ruských a zahraničných autorov do slovanského jazyka. V sedemdesiatych rokoch 11. storočia sa v priestoroch kláštora objavili dielne, v ktorých sa vyrábajú ikony a ikony.

Najstaršou kamennou budovou komplexu je katedrála Nanebovzatia Panny Márie, postavená v roku 1078. Od roku 1598 sa kláštor nazýva Kiev - Pechersk Lavra. Vo svojich priestoroch bola založená prvý tlačiareň v Kyjeve v roku 1606.

V dvanástom storočí boli okolo kláštora postavené obranné múry. V rokoch 1698 - 1701, na mieste týchto múrov, zničených mongolmi, boli postavené nové hradby s vežami a všetky budovy kláštora boli obnovené. V šestnástom a sedemnástom storočí boli postavené nové stavby Lavry v štýle ukrajinského baroka. V prvej polovici devätnásteho storočia bola v Blízkom jaskyni postavená obytná budova a Rotunda v štýle klasicizmu. Adresa: Lavrska-15.

Botanická záhrada

Botanická záhrada v Kyjeve bola založená v roku 1936 na ploche 200 hektárov. Zahradná zbierka obsahuje približne desaťtisíc druhov a foriem stromov, kríkov a trávnatých rastlín, ako aj kvety, subtropické a tropické okrasné rastliny. Významná časť územia je vyčlenená na vytvorenie vegetatívneho pokrytia zemepisných oblastí: na Kryme, na Kaukaze, v Karpatoch. Môžete obdivovať kvitnutie rôznych rastlín od jari až do neskorej jesene.

Adresa: vul. Timiryazevska - 1.

Múzeum Veľkej vlasteneckej vojny

Otvoril múzeum v roku 1981. Nachádza sa pod podstavcom pamätníka, ktorý možno vidieť takmer kdekoľvek, pri pohľade na pravý pravý breh Dnepra. Je to socha Matky Matky. Múzeum sa nachádza na svahoch, na pravej strane rieky Dneper. Toto múzeum navštívilo viac ako 21 miliónov ľudí.

Adresa: Vulitsya Lavrska-24.

Pin
Send
Share
Send
Send