Rusko

Atrakcie Torzhok a čo vidieť v meste

Pin
Send
Share
Send
Send


Torzhok je jedno z najstarších miest v Rusku. Po prvýkrát sa to spomína v análoch 10. storočia. Mesto nikdy nepožadovalo úlohu hlavného mesta. Torzhok bol pohraničným mestom Novgorodskej republiky.

Torzhok má dlhú, bohatú históriu. V 13. storočí malé mestečko obhajovalo batukijské jednotky počas dvoch týždňov, čo bránilo Tatarovi-mongolom pochodovať na Novgorode. Pohodlné umiestnenie mesta na rieke Tvertsa, prítoku Volhy, prinieslo to atraktívne pre Litovcov, kniežatá Moskvy a Tver. V 15. storočí bol Torzhok chránený múrmi s kamennými vežami, prístavmi a hlinenými hradbami.

Obchod je hlavnou činnosťou mesta už mnoho storočí. Pri absencii ciest boli vodné cesty hlavnými cestami pre dodávku tovaru zo severu do južných kniežat Ruska a odtiaľ na sever. Lodná doprava Tvertsa, ktorá prúdi do Volhy priamo v Tveru, predurčila osud Torzhoka. Už v 12. storočí sa v anále uvádza názov "Torzhok". V tom istom čase začal veľtrh, ktorý bol jedným z najväčších v kniežatstvách Tver a Novgorod.

Počas druhej svetovej vojny sa predná línia nedostala do Torzhoku. iba 12 kilometrov, Vďaka tomu mesto prežilo výstavbu mesta 18. až 19. storočia, početné architektonické pamiatky a staroveké kostoly a kláštory. Existuje viac pamiatok architektúry a histórie v Torzhoku ako v ktoromkoľvek inom meste Tverskej oblasti, sú tu asi 400, Preto má mesto postavenie federálneho významu.

Počas boja s náboženstvom a zničenia chrámov v Torzhoku trpel niekoľko pamiatok. Preto je dnes mesto, ktoré sa rozprestiera na brehoch očarujúceho Tvertsy, prekvapí množstvom úžasných, krásnych architektonických súborov, kostolov, občianskych budov.

Čo vidieť v Torzhoku?

Z mnohých historických a architektonických pamiatok a múzeí je potrebné vybrať tie najzaujímavejšie, ktoré je možné vidieť za 1-2 dni. Turisti sa zvyčajne dostanú do mesta práve tentoraz.

Novotoržský kláštor Borisoglebsky

Dátum založenia kláštora Novotoržsky Borisoglebsky - 1038 rokov úžasná predstavivosť. Toto je najstarší kláštor regiónu Tver. Je prekvapujúce, že dátum založenia kláštora je tak presne známy, hoci neboli zachované žiadne dokumenty, kroniky o tejto udalosti. Tento údaj sa v "živom" literatúre objavuje až v 17. storočí.

Na založení kláštora je legenda. V Kyjevskom kniežaťovi Borisovi slúžili traja maďarskí bratia. Svyatopolk obsadil trón v Kyjeve, zabili svojich bratov Borisa a Gleba. Zároveň zomrel jeden z troch bratov. Jeden z prežilcov - Efraim prišiel do vzdialenej Torzhok a založil kostol Boris a Gleb. Teraz Ephraim Novotoržsky kanonizoval. Jeho neporušiteľné relikvie boli vnútri katedrály.

Z tých dávnych čias, samozrejme, nič nebolo zachované. Najstaršou budovou kláštora je Vedeňský kostol zo 17. storočia. O storočie neskôr bol postavený vchod Jeruzalemského kostola.

Oživenie kláštora začalo v 18. storočí. Slávny architekt sa zúčastnil reštaurovania a výstavby. N.A.Lvov, Podľa jeho projektu bola postavená nová Borisogleskská katedrála, elegantný kostol svetla s zvonovou vežou.

Osud kláštora je typický pre väčšinu cirkevných budov. To bolo uzavreté v roku 1925. Už takmer 50 rokov sa na území kláštora nachádzalo väzenie, nahradilo ho výdajňa alkoholikov. Až v roku 1993 sa kláštor vrátil do kostola. Avšak rozsah obnovy je obrovský a v kláštore je len niekoľko mníchov. Vynakladajú všetko pre to, aby kláštor vrátili späť k svojej bývalej kráse a sláve.

Adresa: ul. Staritskaya - 7.

Vzkriesenie kláštora Novotoržského

Znovunastúpenie Novotoržského kláštora vzniklo v roku 2004 16. storočiekeď sa rozrastajúce mesto rozšírilo na ľavý breh jaskyne Tvertsy. Kláštor bol postavený na vysokom brehu a stala sa architektonickou dominantou ľavého brehu.

Hlavná katedrála Kristovho vzkriesenia bola postavená v roku 1796. Zachoval sa aj kostol biskupstva Jána Krstiteľa z 19. storočia, kaplnka Zázračného Spasiteľa z 18. storočia a bunkový zbor. Kláštor bol zatvorený v roku 1920, až doteraz neplatí.

Adresa: ulica Red Town-22.

Katedrála premeny Spasiteľa

Hlavnou katedrálou v Torzhoku je Premenenie Spasiteľa, jeden z najlepších príkladov klasicizmu v prvej polovici 19. storočia. Autor projektu katedrály je neznámy, ale odhad výstavby schválil Karl Rossi, v tom čase hlavný architekt provincie Tver. K dispozícii je verzia, že katedrála bola postavená podľa jej dizajnu. Katedrála s piatimi klenutými štvorcovými tvarmi je zdobená portikami so stĺpmi na každej strane budovy. Dnešná katedrála bola obnovená, ale zatiaľ nefunguje.

Súbor katedrály zahŕňa kostol vstupu do Jeruzalema, postavený v roku 1842 podľa projektu I.F. Ľvov. Zimný jednokomorový kostol v harmónii s katedrálou premenenia. Predtým boli jeho klenby namaľované.

Adresa: Novgorodskaya-1.

Drevený kostol starého vzostupu

V Rusku je veľmi málo drevených kostolov. Spálili, zrútili s vekom, na svojom mieste postavili kameň. Je o to viac prekvapujúce vidieť na vysokom brehu rieky Tvertsa drevený starý kostol na Svätej cirkvi. Tento kostol bol prvýkrát spomenutý v 17. storočí, ale moderná budova s ​​najväčšou pravdepodobnosťou sa datuje do 18. storočia.

Postavený ako väčšina drevených kostolov, bez jediného nechtu, kostol si podmanil svojou stručnosťou, absenciou zlatých šperkov. Dnes je reštaurovanie takmer úplné, cirkev funguje znova. Malované stropy, úžasná ikona a výklenok s obrazom Trojice - to je všetka výzdoba kostola.

Adresa: ulice Gruzinskaya - 29.

Kostol Nanebovzatia

Drevený kostol Starého Mesta sa v polovici 19. storočia rozpadol. Bola opustená a nový kamenný kostol Nanebovstúpený bol postavený neďaleko od nej. Kostol bol zimný, so zvonovou vežou a kamennou stenou okolo neho.

Adresa: ul. Gruzinskaya - 22.

Kostol Zvestovania Panny Márie

Veľkolepý kostol Zvestovania Panny Márie sa rozkladá na polostrove, ktorý je umývaný potokom. Päť-klenutý kostol, ktorý sa nachádza v srdci mesta, bol postavený v 19. storočí. Úžasný ikonostas kostola je považovaný za jeden z najlepších v regióne Tver.

Do roku 1940 boli všetky chrámy Torzhoku zatvorené. Najprv po vojne v roku 1946 bola otvorená Cirkev Zvestovania Najsvätejšej Panny Márie. Do roku 1995 bola jedinou aktívnou cirkvou v meste.

Adresa: Republican Lane - 3.

Kostol proroka Eliáša (Eliášov cirkev)

Kostol Eliáša Proroka bol postavený v roku 1822 v štýle neskorého klasicizmu. V blízkosti kostola bola postavená elegantná zvonica. Kostol mal bohatú vnútornú výzdobu, ktorá sa po jej zatvorení stratila. V sedemdesiatych rokoch minulého storočia, po reštaurovaní, bola opäť otvorená a dnes funguje.

Adresa: ul. Krasnaya Gora - 22a.

Kostol sv. Juraja

Kostol sv. Juraja bol postavený na mieste starého dreveného prvý, potom kamenného kostola zo 17. storočia. Moderný vzhľad kostola získaný v roku 1805 s nadstavbou druhého poschodia. Klenutý chrám stojí na vysokej základni, úzke bubny s cibuľovými kopulami stojí nad štvorhranom. Kostol má štvorvrstvovú zvonicu. Kostol má teplú nižšiu uličku a horné leto.

V chráme sa zachovalo niekoľko prastarých svätých chrámov: chrámový obraz sv. Juraja, ktorý je zdobený strieborným rúchom drahými kameňmi, ikona Paraskevy Pyatnitsa, oltár kríž s čiastočkami pozostatkov svätých a mučeníkov, strieborný príbytok, dva staroveké evanjelia. Chrám bol uzavretý vo februári 1934 a doteraz nie je platný.

Početné chrámy v malom meste vzbudzujú svoj vzhľad neobvykle atraktívne.

Adresa: Grazhdanskaya-1.

Cestovanie palác

Torzhok bol na ceste spájajúcej dve hlavné mestá Petrohradu a Moskvy. Pred výstavbou železnice potrebovali cisári so svojimi zajatcami a ich rodinami, pohybujúci sa z jedného hlavného mesta do druhého, odpočinok. Z tohto dôvodu boli potrebné zodpovedajúce budovy vo forme takzvaných cestujúcich palácov. Travel Palace Torzhok - jeden z prvých ciest cisárskych palácov na tejto ceste. Kamenná budova, postavená v roku 1776, sa stala vzorom pre stavbu takýchto palácov pozdĺž cesty, ktorá spája dve hlavné mestá.

Adresa: ulice Stepan Razin - 26-28.

Štvorecný súbor 9. januára

Torzhok je veľmi malé mesto. Počas prechádzky pozdĺž Torzhoka a jeho nábreží môžete vidieť staré budovy a štylizované starožitnosti.

Námestie 9. januára je obklopené starobylými budovami - magistrátom, nákupnými pasážami, v ktorých sú dnes malé obchody a výstavná sieň, dom Shiryaev a dom číslo 9, postavený v 18. - 19. storočí.

Mosty Kamenny a Petrovského

Keď sa mesto začalo rozvíjať na oboch brehoch Tvertsy, bolo potrebné riečne mosty. Dva najstaršie mosty si zaslúžia pozornosť: Kameň postavený v roku 1774 a Petrovský, postavený v roku 1851. Obaja sú peši a sú pamiatkami architektúry.

rotunda

Veľmi dobrá je klasická rotunda, ku ktorej vedie chodníkový most z nábrežia. Ako je obvyklé v klasicizme, rotunda je žltá, okrúhla, s bielymi stĺpmi. Bol postavený architektom N. Ľvov. Rotunda bola postavená nad zdrojom, ktorý už dnes nie je.

Pamätník architekta N.A. Ľvov

Pamätník tohto talentovaného architekta sa nachádza vedľa rotundy. Jeho množstvo diel možno vidieť nielen v Torzhoku a jeho okolí, bývalých šľachtických stavbách, ale aj v Tveru, Petrohrade a jeho predmestiach.

Múzeum A.S.Pushkin

Múzeum A.S. Puškina v Torzhoku nevzniklo náhodou. Večný putovník, A.S.Pushkin bol v meste najmenej 20-krát, Mnohokrát bol v majetkoch priateľov v regióne Tver. Malé múzeum reprodukuje atmosféru malého panstva. Na výstave, vyrobené s veľkou chuťou veľa očarujúce starožitnosti. Obzvlášť prekvapivá je malá miestnosť s kolónami.

Adresa: ul. Dzerjinský - 71.

Ľudské remeslo "zlaté vyšívanie"

Toto jedinečné ľudové remeslo pochádza z 13. storočia. V 18.-19. Storočí prišlo k mimoriadnemu prekvitaniu zlatých výšiviek. Toto bolo uľahčené vznikajúcou módou zlato vyšívaných klobúkov, opaskov, topánok, šiat, rovnako ako kostolné oblečenie a kostolné predmety. Objednávky dokonca prišli z kráľovskej rodiny.

Ale móda je premenlivá dáma. V polovici 19. storočia bola zlatá výšivka mimo módy. Potom jediné remeslo v krajine zachránilo zemská vláda, ktorá otvorila dielne a organizovala predaj.

Po revolúcii začal druhý život zlatníctva podnikania. bannery, vlajky, záclony na divadlá, divadelné kostýmy, skullcaps, odznaky, peňaženky, vankúše, kabelky sa stali novým sortimentom workshopov.

Rybolov stále existuje. Neobvyklé krásy, ktoré si môžete kúpiť v obchodoch Torzhok, objednať on-line, a tiež prísť s niečím úplne exkluzívnym a objednať remeselníkov - zlaté švadle. Objednávky z kostola sa znova objavili.

Torzhok pre bohatstvo pamiatok architektúry, pre krásu mestskej krajiny môže konkurovať najznámejším mestám Zlatého prstenca. Výlet do tohto očarujúceho mesta je skutočnou dávkou pre milovníkov starých.

Pin
Send
Share
Send
Send