Rusko

Mesto Arzamas: Pamiatky a čo vidieť

Pin
Send
Share
Send
Send


Na pravom brehu rieky Teshi, ktorá je prítokom rieky Oka, je starobylé mesto Arzamas. Mesto, ktoré má rozlohu 35 km ², bolo vytvorené ako pevnostné mesto v roku 1552 na objednávku Ivana Hrozného, ​​aby sa bránili juhovýchodným hraniciam ruského štátu.

Názov mesta pochádza z jedného z mordovských jazykov (Erzya), čo znamená "rodná krajina".

Na začiatku 19. storočia bolo v meste 36 chrámových budov, Mnohé z ich krásy a veľkosti prežili až do tohto dňa a sú zahrnuté v zozname pamiatok mesta Ruskej federácie - Arzamas.

Katedrála vzkriesenia Krista

Katedrála vzkriesenia Krista, ktorá sa nachádza na centrálnom námestí katedrály, je pýchou obyvateľov mesta Arzamas.

Katedrála bola postavená na počesť víťazstva Ruska vo vlasteneckej vojne z roku 1812. Chrám bol postavený pod vedením známeho vtedajšieho architekta Michala z Korintu. V roku 2014 to bolo presne 200 rokov od začiatku stavby chrámu, ktorý sa zachoval dodnes bez akýchkoľvek zmien.

V katedrále je veľa historických ikon, ale najdôležitejšie svätyne sú dve: zázračný vyrezávaný obraz Nikola z Mozhaisky a zázračný životný kríž Pána.

Zvláštne miesto vo vnútri chrámu je pridelené ikone XVI. Storočia, zmŕtvychvstania Krista, ktoré sa považuje za najstaršiu ikonu. Od roku 1947 funguje chrám. Turisti majú možnosť navštíviť cirkevnú službu, ktorá sa koná denne.

Kostol Smolensk Ikona Matky Božie

Smolensk kostol pripomína katedrálu vzkriesenia, ale iba jeho veľkosť je oveľa menšia. Kostol bol postavený v rokoch 1792-1797.

Zvláštnosťou oltára tohto chrámu je, že ruský polní maršal, gróf I. Saltykov, predstavil dcéru saského kráľa s darom Križovania Krista Spasiteľa. Po smrti hraběte bol obraz odovzdaný do kostola a odvtedy zdobia sväté miesto kostola - oltár.

Kostol Narodenia

Na Rozhdestvenskej ulici sa nachádza chrám postavený na osobných prostriedkoch obchodníka Arzamas Alexandra Zayishnikovav roku 1845, ktorý poveril architekta K. Tona, aby postavil kostol na pamiatku zosnulejšej mladšej dcéry. Konštrukcia chrámu trvala sedem rokov. V roku 1852 bola budova vysvätená podľa pravoslávnych tradícií.

Kostol Narodenia Krista je považovaný za jedno z najlepších diel architekta, ale s jednou nevýhodou - kostol nemá tradičnú zvonicu.

V roku 1917 bol kostol zatvorený a premenený na mestskú pekáreň. O niekoľko rokov neskôr sa v kostole uskutočnili reštaurátorské práce, vďaka čomu kostol získal svoj pôvodný vzhľad.

Od roku 1990, po poslednej reštaurovaní, cirkev začala fungovať na svoj zamýšľaný účel.

Adresa: Leninská ulica-43.

Cirkev na počesť Vladimírovej ikony Matky Božiej

V polovici 17. storočia bola za opevnenými múrmi v tom čase umiestnená drevená stavba. Chrám bol postavený na počesť Vladimírovej ikony Matky Božej, jednej z najvýznamnejších pozostatkov Ruskej pravoslávnej cirkvi.

V dôsledku požiaru v roku 1681 bol kostol zle spálený. Pozostatky tejto budovy chrámu boli demontované a na tomto mieste bol postavený nový kamenný kostol. Stavba bola dokončená v roku 1802 a v tom istom roku bol kostol vysvätený podľa stanovených cirkevných pravidiel.

Uzavretie chrámu a využitie priestorov budovy chrámu pre pekárstvo sa uskutočnilo v roku 1920.

V roku 2004 sa kostol preniesol do diecézy Nižného Novgorodu a po reštauračných prácach v roku 2006 sa uskutočnila prvá liturgia.

Kostol na počesť ikony Najsvätejšej Panny Márie "Životvorná jar"

Na katedrálnom námestí sa nachádza kostol Najsvätejšej Panny Márie "Životvorná jar", ktorá bola postavená v roku 1794 na mieste demontovaného kostola.

Nový chrám má dva oltáre: jeden v mene archanjela (strážca Božieho zákona) Michael a druhý v mene svätých Athanasius a Cyril.

Takéto pridanie sa zvyčajne vytvára v tých chrámoch, kde sa služba koná niekoľkokrát za deň. Podľa pravidiel pravoslávnosti nie je možné podávať liturgiu z druhého oltára.

V tridsiatych rokoch bol chrám používaný pre rôzne mestské inštitúcie. V roku 1955, po reštaurovaní, mohli pravoslávni slúžiť. Dnes je kostol prístupný nielen pre veriacich, ale aj pre turistov Adresa: Cathedral Square.

Kláštor sv. Mikuláša

Obyvateľ Arzamas Feofilakt Yakovlev v centre mesta Arzamas postavil v roku 1580 drevený kostol sv. Mikuláša. Po nejakom čase bol v chráme organizovaný kláštor. Po celú svoju históriu ženské kláštor spálil dvakrát.

Po poslednom požiari, vďaka úsiliu mníšok, s podporou miestneho obyvateľstva, bola chrámová stavba obnovená z kameňa.

Od roku 1928 do roku 1993 kláštor bol zatvorený. V roku 1994, po úplnom obnovení, bol v kláštore oživený kláštorný život.

Adresa: Katedrálové námestie - 1.

Radnica - Magistrát

V polovici 18. storočia bola na katedrálnom námestí postavená obecná budova vlády. Budova bola pre provinciu, v tej dobe, prvá budova v Rusku pre magistrátu mesta. Administratívna budova bola postavená v štýle európskeho umenia XVII-XVIII. Storočia.

Na južnej strane má radnica polkruhovú vyčnievajúcu časť, v ktorej sa nachádza domový kostol. V modernej budove magistrátu sa nachádza múzeum ruského patriarchátu.

Adresa: Katedrálové námestie, budova 1-A.

Múzeum ruského patriarchátu

Arzamas je hrdý, že vo svojom meste v roku 2013 bolo v budove mestskej vlády otvorené jediné múzeum Ruského patriarchátu vo svete.

Otvorenie tohto exkluzívneho múzea je výsledkom spoločného projektu historického múzea v Nižnom Novgorode a administratívy v Nižnom Novgorode. ROC.

Návštevníci múzea sa môžu dozvedieť o živote a aktivitách patriarchov v období XIX-XX storočia. Múzeum má osobné veci najvyššieho duchovného poriadku a originálne dokumenty súvisiace s ich činnosťou.

Historické a umelecké mestské múzeum

V roku 1957 sa na katedrálnom námestí otvorilo historické a umelecké múzeum, ktoré je obľúbené nielen medzi turistami, ale aj medzi obyvateľmi regiónu Nižný Novgorod.

Múzeum zbieralo približne 30 000 exponátovktorý sa nachádza v štyroch izbách, ktoré odrážajú históriu mesta, vývoj a život moderného Arzamasu.

Manažment múzeí poznamenáva, že návštevníci sa obzvlášť zaujímajú o exponáty majstrov maľby a grafiky vytvorené v prvej provinčnej škole maľby A.V. Stupin.

Adresa: Cathedral Square - 9.

Literárne a pamätné múzeum AP Gajdar

Na jednej z centrálnych ulíc mesta je drevený jednopatrový dom, ktorého zvláštnosť spočíva v tom, že v období rokov 1912-1918. V tomto dome v Golikovovej rodine žil budúci spisovateľ Arkady Gaidar, autor slávnej knihy Timur a jeho tím.

Teraz sa nachádza múzeum A. Gaidara, ktoré bolo otvorené v roku 1963.

Múzeum pozostáva zo štyroch miestností, v ktorých je umiestnený nábytok rodičov spisovateľa, osobné veci a dokumenty súvisiace s jeho činnosťou.

Múzeum je jediné v Rusku a jeho pýchou sú starostlivo zachované pôvodné rukopisy A. Golikova (skutočné meno spisovateľa), P. Bazhov a M. Gorky.

Adresa: Gorkogo Street - 18.

Dom-múzeum M. Gorky

Od roku 1982, na Karl Marxovej ulici, je ďalšia atrakcia mesta - múzeum domova M. Peskova (pôvodný názov Gorkého).

Podľa dokumentov v roku 1902 bol ruský spisovateľ a dramatik A.M. poslaný pod dohľadom polície v Arzamas. Gorky, ktorý spolu so svojou rodinou sa usadil v starom obchodnom dome postavenom v 19. storočí. Organizátori múzea dokázali úplne obnoviť interiér a atmosféru tej doby.

Turisti zaujímajúci sa o históriu ruskej literatúry môžu preskúmať jedáleň, obývacia izbu, kanceláriu spisovateľa a osobné veci, ktoré starostlivo zachováva personál múzea.

Adresa: Karl Marx Street - 17.

Arborétum Arzamas

Na území mestského kultúrneho parku v roku 1959 bola vyčlenená plocha 12 hektárov na vytvorenie zbierky drevín.

Miesto tohto parku patrí do Lesníckej technickej školy, založenej v roku 1946, a odvtedy sa umelé arborétum stalo obľúbeným miestom odpočinku pre občanov a návštevníkov mesta a je považované za orientačný bod Arzamas.

Územie arboréta je rozdelené na štvorce rovnakej veľkosti. Medzi štvorcami sú rozdelené uličky, pozdĺž ktorých milovníci prírody môžu ísť okolo 28 štvorcov, po preskúmaní viac ako 145 druhov rôznych drevín.

Planetárium v ​​Arzame

V zozname hlavných atrakcií mesta Arzamas je mestské planetárium, ktoré je už 56 rokov.

V roku 1961 sa planetárium, ktoré v tom čase stalo prvým planetáriom v okresnom centre ZSSR, nachádzalo v budove Znamenskej cirkvi. V dôsledku premiestnenia budovy diecézy ROC v roku 1994 sa planetárium prenieslo do kina Iskra. Po inštalácii v malej kinosále, planetárium opäť otvorilo dvere astronómom.

Návštevníci si môžu pozrieť hviezdnu oblohu v teleskopu inštalovanom mimo kina, navštevovať prednáškovú sálu, v strede ktorej je inštalované moderné projekčné zariadenie, ktoré reprodukuje pohyb planét slnečnej sústavy.

Turistická kancelária Arzamas, vytvorením nových trás, zaručuje zaujímavé a informačné výlety po meste pre turistov zaujímajúcich sa o históriu Ruska

Adresa: Karl Marx Street, 15.

Pozrite si video: Ancient Egypt: Crash Course World History #4 (Júl 2020).

Загрузка...

Pin
Send
Share
Send
Send