Mongolsko

Slávne pamiatky Mongolskej republiky

Pin
Send
Share
Send
Send


Mongolsko je krajinou vo východnej Ázii. Tento štát hraničí s Ruskom a Čínou, čo spôsobuje jedinečný kultúrny potenciál, osobitnú historickú skúsenosť.

Cestovatelia majú príležitosť navštíviť púšť Gobi a vychutnať si špeciálne vrcholky Altai. Ak je to žiaduce, môžete opustiť tradičný pobyt v hoteli a dať prednosť jurtovi, ktorý bude schopný porozumieť charakteristikám každodenného života mongolského národa.

Starobylá architektúra nepochybne dopĺňa špeciálny dojem, ktorý môže vyvolať každý cestujúci.

Múzeum výtvarného umenia pomenované po Zanabadzare, Ulan Bator

Múzeum bolo založené v roku 1965. V súčasnosti expozícia zahŕňa viac ako 18 tisíc cenných exponátov, Návštevníci múzea sa môžu naučiť veľa o náboženskej maľbe v štýle tanku, aplikáciách, mongolsko-tibetskej knižnej tlači. V tomto prípade všetky exponáty súvisia s mongolským umenie.

Múzeum sa nachádza v budove XX storočia, ktorá je jedným z prvých domov ruského typu v meste Urga. Predtým budova patrila k čínskej banke, centrále sovietskeho vojenského kontingentu, centrálnemu obchodu. V posledných desaťročiach sa však tu nachádza skutočne bohatá múzejná expozícia. Umiestnenie: Sambuu Street.

Gandantegchenlin, Ulan Bator

Budhistický kláštor sa nachádza v meste Ulan Bator, hlavnom meste Mongolska. Prvá budova bola postavená v polovici 19. storočia a po asi pol storočí bol kláštor už dôležitým centrom budhistického náboženstva a kultúry v Mongolsku. V čase represie bol kláštor stále zatvorený.

Nové kolo histórie sa začalo až v roku 1944, kedy pútnikov trval na otvorení kláštorného komplexu. Aktívne posilňovanie úlohy náboženstva začalo až v deväťdesiatych rokoch. Dnešný kláštor stále pracuje, v ktorom slúži asi 150 budhistických mníchov.

Zaisanský pamätník, Ulan Bator

Pamätník bol otvorený v roku 1979. Táto udalosť bola načasovaná na 40. výročie víťazstva v Halkin-Gol. Pamätník je však venovaný sovietskym vojakom, ktorí zahynuli v druhej svetovej vojne.

Na pamätník sa dostane schodisko pozostávajúce zo stoviek schodov. V tomto prípade sa počas celého výstupu nachádzajú terasy a vyhliadkové plošiny.

Zaisanský pamätník je orámovaný ozdobným krúžkom umiestneným na troch pilieroch. Predpokladá sa, že kruh je vlastne symbol života mongolov. Táto skutočnosť dodáva objektu ešte väčšiu hodnotu. Z vrcholu kopca, na ktorom sa nachádza zaisanský pamätník, sa nachádzajú nádherné výhľady.

Palác Bogdykhan, Ulan Bator

Palác Bogdykhan je jednou z najvýznamnejších a najzaujímavejších historických pamiatok Mongolska. Palácový komplex bol postavený na prelome 19. a 20. storočia. V súčasnosti sa nachádza historické múzeum.

Úžasný komplex zahŕňa letný a zimný palác. V tomto prípade je letný palác dôstojným stvárnením čínskeho štýlu, takže má väčší architektonický význam. Turisti ocenia nielen krásu komplexu paláca, ale aj zbierku historického múzea s tisíckami cenných exponátov a perfektných interiérov.

Budhistický kláštor Amarbayasgalant

Kláštorný komplex bol postavený vo vzdialenom 8. storočí. Zároveň sa mal kláštor použiť ako hrobka Zanabadzary, ktorá slúžila ako hlava budhistickej sanghy v Mongolsku.

Rehoľný kláštor sa nachádza na brehu rieky Selenga na úpätí pohoria. Tu môžete oceniť krásu mongolskej taigy.

Stavebné činnosti pokračovali dlhú dobu, ale v dôsledku toho vzniklo niekoľko starobylých chrámov. Bohužiaľ, v roku 1937 bol kláštor nariadený zničiť, ale všetky cenné pamiatky boli úspešne zachované. Navyše, hlavná budova bola takmer nepoškodená, takže sa reštaurátorské práce mohli vrátiť k svojej bývalej kráse.

Kláštorný komplex prekvapuje svojou štylistickou jednotou. Dôležitá realizácia čínskeho štýlu je zaznamenaná s miernym pridaním tibetských prvkov. Interiér naopak prekvapuje nádhernými ozdobami s obrazom drakov.

Kláštorný komplex zahŕňa nielen chrámy, ale aj bubnovú vežu, dvojstupňovú zvonicu. Nie je prekvapujúce, že budhistický kláštor Amarbayasgalant láka mnoho turistov.

Hora Wushgi-Uul

Majestátna hora je známa svojou pohrebnou mohylou. Pred mnohými storočiami tu žili kočovné kmene, ktoré vykonávali pohrebné obrady. Na úpätí majestátnej hory je dôležitý starobylý pohreb, ktorý zahŕňa vertikálne balvany.

Treba poznamenať, že povrch kameňov je pokrytý runicami, obrazmi loveckých scén a zvierat. V súčasnosti aj historici označujú hodnotu toho, čo zostáva z kočovných kmeňov.

Sands Hongoryn Els

Významný národný park Mongolska sa nachádza na severe svetoznámej púšte Gobi. Tu vidíte púštne oblasti, vysoké piesočné duny a pohorie. Mnohí cestovatelia sú ochotní navštíviť duny takmer celoročne. Národný park odhaľuje úžasnú krásu mongolskej prírody a umožňuje vám vychutnať nádherné východiská, západy slnka. Návšteva tohto kúta Mongolska bude dlho pripomínaná.

Kláštor Erdene Zuu

Starobylý kláštor je jednou z najvýznamnejších pamiatok Mongolska. Náboženský kláštor je považovaný za jedno z najvýznamnejších náboženských centier. Súčasne v stredoveku zohral obzvlášť významný kláštorný komplex.

Bohužiaľ kláštor nefungoval v rokoch 1930-1944, ale neskôr bolo možné uskutočniť plnohodnotné rekonštrukčné činnosti a dokonca vytvoriť plnohodnotné múzeum.

Dnes hrá dôležitú úlohu kláštor Erdene Zuu. Iba však staroveký chrám Lavran, čo je klasický tibetský objekt.

Aj keď iné chrámy nefungujú, zohrávajú dôležitú úlohu. Takže hlavnými objektmi sú stále tri chrámy, ktoré predstavujú akýsi symbol rôznych štádií života Budhu.

Na území kláštora je tiež námestie šťastia a prosperity. Mnoho turistov je pripravených potvrdiť, že je tu, že dokáže vychutnať špeciálnu atmosféru. Od roku 2004 je kláštor Erdene Zuu významným miestom svetového dedičstva UNESCO.

Choyzhin Lamyn suma, Ulan Bator

Staroveký chrám bol postavený v rokoch 1904-1908. Predpokladalo sa, že v tomto mieste by sa mali konať služby bohoslužieb, čo by prispelo k zaručenému ochrane celého Mongolska.

Chrám bol známy svojimi dôležitými relikviami, vrátane pozlátenej sochy Buddhu Shakyamuni, sochou Choigin-lamy, náboženských obrazov a slávnostných masiek. Nie je prekvapujúce, že mnohí cestovatelia sa snažia navštíviť tento unikátny chrám.

Mongolská národná knižnica, Ulan Bator

Táto knižnica je považovaná za jednu z najväčších a najdôležitejších v celom Mongolsku. Začiatok tvorby zbierky sa datuje do roku 1921. Práve potom mongolský vedecký výbor nariadil zbierať knihy, rukopisy, sutry z rôznych mongolských miest.

V súčasnosti knižnica ukladá knihy v rôznych jazykoch sveta, medzi ktoré patrí mongolčina, čínština, nemčina, tibetčina, ruština a mnoho ďalších. Nie je prekvapujúce, že knižnica je známa aj medzi turistami.

Miesto: Chinggis Avenue - 4.

Hustain Nuruu

Dôležitý národný park sa nachádza asi 100 km od Ulánbátaru. História spoločnosti Hustain Nuruu sa začala v roku 1860. Tu žijú mnohé zvieratá, vrátane koní Przewalski.

Treba poznamenať, že predtým, ako bola národná zoologická záhrada vytvorená ako prírodná zoologická záhrada, teraz sa objekt stal dôležitou rezervou. Navyše tu žijú nielen kone a iné zvieratá, ale aj vtáky, cicavce. Pre turistov, rozvinuté trasy pre pešiu turistiku a jazdu na koni, jeep výlety. Nie je prekvapujúce, že Hustain Nuruu priťahuje veľké množstvo turistov.

Národný park Gorkhi-Terelj

Dôležitá prírodná pamiatka sa nachádza asi 80 km od Ulánbátaru. Tieto hrany priťahujú pohoria a stepi.

Hlavné atrakcie národného parku:

  • Starobylý budhistický chrám Aryabal.
  • Park sculptúry dinosaura.
  • Ľadový jazero Hagin-Khar.
  • Veľké množstvo nezvyčajných hornín.

Pokiaľ je to potrebné, cestujúci môžu dokonca navštíviť skutočný jurt a dozvedieť sa viac o živote domorodých Mongolov. Okrem toho si môžete vychutnať jazdu na koni alebo ťava. Národný park tiež priťahuje turistické rekreačné centrá, kaviarne, obchody so suvenírmi.

Múzeum špeciálnych služieb Mongolska, Ulan Bator

Múzeum zahŕňa viac ako päťsto exponátov. Okrem toho každá prezentovaná expozícia odhaľuje vlastnosti vývoja spravodajských agentúr v Mongolsku.

Zvláštne miesto zaberajú historické dokumenty týkajúce sa spravodajských agentúr, japonských špiónov. Návštevníci múzea môžu starostlivo prečítať všetky dokumenty a fotografie mongolských skautov. Každá expozícia odhaľuje charakteristiky rozvoja špeciálnych služieb Mongolska.

Múzeum špeciálnych služieb Mongolska v Ulan Bator je považované za jedno z najznámejších.

Zimný palác Bogd Gegen, Ulan Bator

Zimný palác Bogd Gegen je dôstojným príkladom čínskeho klasicizmu. Spočiatku bol tento objekt dôležitým komplexom architektonických štruktúr, ktoré sa až do súčasnosti zachovali len čiastočne.

Komplex zahŕňa tieto dôležité budovy:

  • Krycie brány z tehál.
  • Centrálna brána.
  • Hlavná slávnostná (triumfálna) brána, ktorá je symbolom nezávislosti Mongolska z Číny.
  • Letný palác.
  • Chrámová knižnica.

Treba poznamenať, že múzeum na počesť Bogd Gegen a Národného mongolského múzea sa nachádza v komplexe paláca.

Staroveké mesto Karakorum

Karakorum začal svoju históriu už v roku 1220. Osada bola založená v blízkosti rieky Orkhon. História Karakorum začala vďaka Džingisovi Chánovi. Predtým, ako bolo Karakorum hlavným mestom Mongolska, zohral dôležitú úlohu pri formovaní a rozvoji celého štátu.

Mesto bolo rozdelené na niekoľko blokov, s obchodníkmi, zástupcami rôznych náboženstiev, remeselníkmi žijúcimi tu. V dnešnej dobe sú turisti priťahovaní ruinami starobylého mesta, čo umožní lepšie pochopenie Mongolska.

Dom-múzeum Roerichs, Ulan Bator

Dom Roerichovho múzea je dôležitým domom, kde rodina Roerichov žila v rokoch 1926 - 1927. Práve tu zimovali Roerichs, ktorí vyrazili do stredoázijskej expedície. Treba poznamenať, že múzeum domu bolo otvorené 6. júla 2009 v spojení s týmto významným podujatím k narodeninám Dalajlámu XIV.

Turisti môžu spočiatku vidieť železnú maltu vyrobenú z regenerovaného sovietskeho tanku. Stupa sa nachádza vo dvore pred budovou.

Vo vnútri je množstvo kníh a iných exponátov, ktoré odhaľujú zaujímavé aspekty tvorivosti a činnosti Roericha, najmä budhizmu.

Kláštor Hamarn-Khiid

Budhistický kláštor, založený v roku 1820, najprv zahŕňal desiatky starobylých chrámov. Kláštorský komplex sa takmer okamžite ukázal ako dôležitý náboženský príbytok pre budhistických mníchov. Khamaryn-Khiid bol okrem toho dôležitým vzdelávacím a kultúrnym centrom, pretože zahŕňalo múzeum, knižnicu a koncertnú sálu.

Bohužiaľ, v roku 1937 boli lamy vyhnané z kláštora, ktorý bol úplne spálený. Niektorí lámovia boli popravení a sekularizovaní.

Avšak v roku 1990 začali obnovovať kláštor Khamarn-hiyd. V súčasnosti pokračujú obnovovacie práce.

Mongolsko je naozaj atraktívnou a dôležitou krajinou, výlet, do ktorej môže drasticky zmeniť výhľad.

Pin
Send
Share
Send
Send