Georgia

Slávne pamiatky mesta Kutaisi

Pin
Send
Share
Send
Send


Kutaisi je mesto nachádzajúce sa v západnej časti Gruzínska. Toto mesto sa nachádza na oboch brehoch rieky Rioni, aby si turisti mohli vychutnať nádhernú prírodu.

Kutaisi dlho trpeli náletmi Turkov, opatrovníkom carského ruského impéria a dokonca aj násilnými sovietskymi premenami. Napriek takýmto historickým skúškam je dnes Kutaisi jedinečným mestom, ktoré priťahuje architektonické pamiatky, kláštory a chrámy, múzejné centrá.

Kláštor Gelati

Kláštor Gelati je jedným z najvýznamnejších náboženských miest v Kutaisi. Tento kláštorný komplex bol centrom cirkevného a kultúrneho života a dokonca sídlom katolíkov z druhej polovice 16. storočia až do roku 1814. Dnes kláštor Gelati priťahuje veľké množstvo turistov.

Kláštorný komplex sa nachádza v horských oblastiach a ponúka nádherné panorámy. Súčasťou areálu sú 3 kostoly: Narodenie Panny Márie, sv. Mikuláša a divadlo sv. Mikuláša. Je zaujímavé, že aj stredoveká zvonica sa dodnes zachovala. Nie je prekvapujúce, že kláštor je stále známy nielen v Gruzínsku, ale aj mimo krajiny.

Komunita Mulakhi

Mulakhi je obec, ktorá sa nachádza priamo na pobreží rieky Mudahur a blízko mesta Kutaisi. Spoločenstvo zahŕňa 11 obcí tiahnucich sa pozdĺž pobrežia rieky. V Mulakhi môžete vidieť staroveké chrámy a veže Svan, ktoré otvárajú zaujímavé stránky gruzínskej kultúry.

Treba poznamenať, že v komunite sú penzióny, ale takmer nikto ich navštevuje. Miestni obyvatelia sú však vždy pripravení informovať cestujúcich, kde môžete stráviť noc, ak si to prajete.

Bagrat chrám

Bagrat chrám je jedným z najznámejších pamiatok, svetového dedičstva UNESCO. Tento orientačný bod je chránený organizáciou UNESCO.

Chrám Bagrat je symbolom gruzínskeho ľudu, pretože tento objekt zohral veľmi dôležitú úlohu v mnohých historických udalostiach spojených s bojom obyvateľov mesta Kutaisi za právo na národnú dôstojnosť a slobodu.

Kláštor Motsameta

Kláštor bol zasvätený na počesť svätých Dávidov a Konštantína. Už v začiatku 8. storočia tu bol kostol, ktorý bol spálený počas arabského útoku. Po pár storočiach tu bolo možné postaviť chrám a náboženský objekt sa nazýva Motsameta, ktorý sa dá preložiť ako "mučeníci".

Archa s pozostatkami svätých Dávida a Konštantína sa nachádza v hlavnom chráme. Pod ním vystupoval vysoko. Ak budete postupovať podľa zvyku, musíte prejsť arku cez špeciálnu pasáž.

Dnešná budova bola zrekonštruovaná v 19. storočí. Motsameta je považovaná za jednu z najvýznamnejších pamiatok pre Kutaisi a celé Gruzínsko.

Gruzínske divadlo Kutaisi pomenované podľa Lada Meskhishviliho

Divadlo bolo založené v Kutaisi v roku 1861. Po 19 rokoch začala pracovať prvá skupina profesionálnych gruzínskych hercov, ktorí prispeli k úspešnému rozvoju divadelného života. V súčasnosti môžu návštevníci divadla navštíviť zaujímavé predstavenia o dielach dramatikov. Herci môžu úspešne predstaviť hry A.P. Chekhova, N. V. Gogola, F. Schillera a W. Shakespeara.

Budova, v ktorej sa nachádza divadlo, bola postavená v roku 1860, pri zohľadnení najlepších princípov renesancie. V súčasnosti je budova dôstojnou architektonickou pamiatkou.

Národný park Kolkheti

Kolkheti sa nachádza v pobrežnej zóne Čierneho mora. Národný park existuje od roku 1999. Aktívny vývoj sa začal v roku 2007, keď turisti mohli vychutnať jazdu na koni, potápanie, plavbu lodí a plavbu loďou. Turistický prítok nemá vplyv na miestne zvieratá a vtáky.

V Kolkheti majú turisti možnosť vychutnať si skutočne malebnú prírodu, ktorá nemôže nikoho nechať ľahostajným.

Rieka Supsa

Od staroveku zohráva rieka Supsa dôležitú úlohu obyvateľov Kutaisi a okolitých regiónov. V súčasnosti je na brehu rieky Supsa iba jedna malá obec, v ktorej žije asi 300 ľudí.

Je dôležité poznamenať, že dohoda dosiahla optimálny rozvoj z ekonomického hľadiska, pretože ropný terminál, ktorý dostáva ropu z Azerbajdžanu, sa nachádza vedľa neho. Navyše sa tu bude rozvíjať námorný prístav. Turisti môžu navštíviť tento krásny kútik Gruzínska a obdivovať úžasnú atmosféru.

Jazero shaori

Shaori je umelá nádrž v západnej časti Gruzínska, ktorá sa objavila počas výstavby priehrady na horskej rieke. Veľká veľkosť nádrže môže prekvapiť mnoho turistov. Súčasne južná časť má vidlicovú formu, ktorá pomáha jazeru vizuálne pripomínať morskú príšeru.

Jazero je obklopené malebnými ihličnatými lesmi, za ktorými začínajú alpské lúky. Miestna príroda prekvapí skutočne krásnou krajinou. To je miesto, kde si mnohí cestovatelia môžu vychutnať rybolov a piknik.

Národný park Sataplia

Sataplia je skutočne úžasný kútik prírody, ktorý sa nachádza v blízkosti mesta Kutaisi. Relácia zahŕňa pohoria. V parku sa nachádza kráter vyhynulého sopky, krasové jaskyne. Dokonca aj tieto prírodné črty pomáhajú národnému parku, aby bol obzvlášť obľúbený u turistov.

Treba poznamenať, že na malej ploche Sataplia je reliktný les, v ktorom rastú tis, cherry, vavrínové čerešne. Okrem toho žije približne 50 druhov vtákov v národnom parku.

Pilier katshi

Tabuľka Katskhi je veľký vápencový monolit nachádzajúci sa v západnej časti Gruzínska. V hornej časti stĺpika je jedinečný Katzha kostolvedená schodiskom v zanedbanom stave. Odborníci však tvrdia, že ničenie alebo zrútenie sa neočakáva.

Kostol Katzkha je dôstojnou personifikáciou ortodoxného kresťanstva.

Potom, čo sa človek dostane na toto jedinečné miesto, určite zabudne na akékoľvek existujúce problémy a bude mať možnosť vychutnať malebnú gruzínsku prírodu, mier a prekvapivý pokoj.

Miestni obyvatelia často robia pútnické prechádzky do starého chrámu, pričom osobitná popularita prichádza na začiatku 90-tych rokov, kedy bolo zaznamenané znovuzrodenie kresťanstva. Obnova chrámu Katskhi ešte viac priťahuje nielen veriacich, ale aj turistov.

Pamätník vína "Khvanchkara"

Pamätník vína je inštalovaný na okruhu v blízkosti mesta Ambrulauri. Práve tu je jedinečná oblasť Khvanchkara, kde vyrábajú to isté meno víno známe po celom svete.

Pamätník vo forme veľkej fľaše na víno je slávnym orientačným bodom. Mnohí milovníci kvalitného vína snívajú tu fotky.

Ajamet štátnej rezervy

Rezervačná zóna existuje od roku 1946. Štátna rezervácia sa nachádza v údolí rieky Rioni, kde sú otvorené úžasné panorámy.

Vegetácia je primárne zastúpená cennými dubovými hájmi. V rovnakom čase rastú relikvie na starých terasách rieky.

V rezerve je doma srnčie, šakal, marten a perzská veverička. Treba poznamenať, že hlavnou úlohou vytvorenia rezervy je uskutočniť štúdium prírodného komplexu dubových lesov na ochranu miestnej flóry a fauny.

Khokh hrebeň

Hrebeň prechádza územím Gruzínska a Severného Osetska, patrí k hrebeňom Bočného Kaukazu. Najvyšším bodom je Mount Kazbek, ktorý láka mnoho fanúšikov lezenia.

Turisti, zasa, sú priťahovaní týmito minerálnymi prameňmi a unikátnymi roklinami. Takáto malebná príroda si bezpochyby zaslúži zvláštnu pozornosť cestujúcich.

Rieka Rioni

Rioni začína na svahoch Veľkého Kaukazu, po ktorom sa točí do Čierneho mora. Rieka sa používa na prepravné účely z mesta Samtredia, ktoré sa nachádza vo vzdialenosti približne 35 km od mesta Kutaisi.

Odborníci poznamenávajú, že vysoký prietok vody vedie k skutočnosti, že rafting na kajakoch je veľmi život ohrozujúci. Avšak v jarnom a jesennom období je povolené rafting na nafukovacích člnoch, takže fanúšikovia extrémnych športov môžu navštíviť tieto časti a vychutnať si miestnu prírodu.

Besarion Park Gabashvili

Centrálny park kultúry a rekreácie, pomenovaný po Besarione Gabashvili, je úžasné miesto, kde môžu mnohí obyvatelia Kutaisi relaxovať. Parkový komplex je umiestnený na kopci, preto, aby sa dostal k predmetu záujmu, lanovka beží v centre Kutaisi. Turisti ocenia malebný výhľad na mestskú architektúru a rieku Rioni. V parku nájdete rôzne atrakcie a národné kaviarne.

Kutaisi je úžasný kútik Gruzínska, ktorý priťahuje ľudí z rôznych krajín sveta.

Pin
Send
Share
Send
Send