Palestína

Hlavné pamiatky Palestíny: fotografie a popis

Pin
Send
Share
Send
Send


Palestína je posvätná krajina, ktorá je spojená s takými legendárnymi biblickými menami ako Abrahám a Sára, Jozef a Mária, Ježiš Kristus, Izák a Jakob. Každoročne navštevuje niekoľko tisíc pútnikov, ktorí sa tu zveria z celého sveta.

Okrem toho Palestina priťahuje skutočných známych staroveku. Táto dlho trpiaca krajina ponúka niečo zaujímavé cestujúcim - starobylým mestám, nádherným chrámom, starobylým krajinám, hlbokým jaskyniam a oveľa viac.

Hebron

Na území Palestíny je jedno z najstarších najstarších obývaných miest na svete - Hebron. V arabčine je to jeho meno Khalil El-Rahmančo znamená "Boží priateľ". Hebron je svätyňa troch najväčších monodrivícií sveta - kresťanstva, judaizmu a islamu. Mesto je neoddeliteľne spojené s menom veľkého biblického proroka a zakladateľom mnohých národov - Abrahama, ktorý si vybral Hebron ako miesto jeho bydliska a pohreb jeho ženy Sáry.

Hebron je pre cestovný ruch príťažlivý nielen kvôli bohatému historickému a biblickému dedičstvu, ale aj svojmu vzhľadu. Mnohé vinné ulice, staroveké chrámy a budovy priťahujú cestujúcich z celého sveta.

Stojí za zmienku, že jaskyňa predkov (jaskyňa Machpelah) sa nachádza v Hebrone. Práve tu bol pochovaný prvý človek - Adam, ako povedali anjeli Abrahámovi. Následne bol tu pochovaný Abrahám a jeho žena Sára, Izák a Jakub, Rebeka a Lia.

betlehem

Meno mesta ihneď vyvoláva obrazy Panny Márie a Ježiša, ako aj troch múdrych, ktorí priniesli posvätné dary do kolísky Božieho dieťaťa. Pre kresťanov je betlehem najsvätejšie miesto na zemi, pretože tu sa narodil Ježiš Kristus z nepochopiteľného počatia.

Moderný Betlehem je jednou z hlavných turistických destinácií Palestíny. Nielen sem prichádzajú mnohí pútnici, ale aj znalci staroveku. Mesto je známe svojimi nádhernými chrámami a paláci, ktoré sú skutočnými majstrovskými dielami orientálnej architektúry.

Bazilika Narodenia

Chrám bol postavený v roku 332 cisárom Konštantínom na mieste jaskyne, kde sa podľa biblických tradícií narodilo dieťa Ježiš. Bohužiaľ chrám nebol zachovaný v pôvodnej podobe. Z nej zostalo iba fragment mozaiky na podlahe a časti rámu. Dnešná Bazika bola postavená na mieste zničeného chrámu v prvej polovici VI. Storočia.

Vo vzhľade, bazilika pripomína viac pevnosti, ktorá je určená na ochranu svätého miesta od útočníkov a urážok veriacich. Interiér chrámu má svoj luxus. Tu stále môžete vidieť šikovne vyrobené mozaiky, číslovanie v jeho živote niekoľko storočí.

Hlavným miestom baziliky je jaskyňa narodenia, kde sa narodil Ježiš. Jeho rodisko je označené striebornou betlehemskou hviezdou na podlahe z bieleho mramoru.

Beit sahur

Na území mesta Beit Sakhur poslovia Boží povie pastierom Dobrou správou o narodení Ježiša. Prekladaný z arabčiny je názov lokality preložený ako "pole pastierov". Podzemný chrám sv. Juraja bol postavený v mieste odpočinku pastierov. Navyše samotní pastieri a niekoľko kresťanských mučeníkov, ktorí zomreli v rukách Peršanov na začiatku 7. storočia, boli okamžite pochovaní.

Horu pokušenia

Quarantal - legendárna hora Temptation, ktorá sa nachádza vedľa zrúcanín starobylého mesta Jericho v židovskej púšti. Podľa biblickej tradície tu 40 dní satan pokúšal Ježiša Krista.

Quarantal je jedným z hlavných pútnických miest pre kresťanov. Vedľa jeho vrcholku je ortodoxný grécky kláštor, postavený v ďalekom IV. Storočí. Hlavnou svätyňou chrámu je kameň, na ktorom sa modlil Ježiš Kristus počas svojho štyridsaťdňového poslania.

Mliečna jaskyňa

Neďaleko kostola Narodenia sa nachádza mliečna jaskyňa. Je to predovšetkým pútnické miesto pre ženy, ktoré z akéhokoľvek dôvodu nemôžu predstaviť dieťa alebo majú problémy s laktáciou.

Podľa biblickej tradície po narodení Ježiša sa Mária a Jozef ukryli pred vojakmi kráľa Herodesa Veľkého na území osamotenej jaskyne. Keď Maria kojila svojho syna, kvapky mlieka zasiahli steny, maľovali ich v mliečnej farbe. Predpokladá sa, že prášok zo stien jaskyne má zázračné vlastnosti a pomáha ženám riešiť ich problémy.

Na území jaskyne sa nachádza ikona Matky Božej, na ktorú sa môžu obrátiť ženy s problémami počatia alebo nedostatku materského mlieka.

Jaskyňa sv. Jerome

To je jedno z pútnických miest v Betleheme. Tu svätý pracoval na preklade a zostavovaní skúšok Starého a Nového zákona v latinčine. Jerome strávil celkom 33 rokov v jaskyni.

Do jaskyne sa dostanete iba z chrámu sv. Catherine. Pred vstupom do svätého miesta budú turistov počas svojej práce vidieť vitráže zobrazujúce svätého.

Strom Zacchaeus

V centrálnej časti antického Jericha je strom Zacchaeus, ktorý podľa biblických tradícií existoval v čase Ježiša Krista. Práve z dôvodu jeho krátkej postavy sa zberateľ daní Zacchaeus vyšplhal na neho, aby videl Ježiša, ktorý smeroval do Jericha.

Jericho

Toto je jedno z najstarších miest na svete, ktoré je, žiaľ, takmer úplne v troskách. Má v živote viac ako 10 tisíc rokov. V celej histórii svojej existencie bol opakovane zničený a odovzdaný z rúk niektorých dobyvateľov druhým. Mesto sa opakovane spomína v Starom a Novom zákone, čo z neho robí hlavné pútnické miesto pre kresťanov a Židov.

Na území Jericha boli v dôsledku archeologických vykopávok nájdené mnohé artefakty, staroveké chrámy a stavby. Neďaleko mesta je legendárna hora pokušenia a strom Zacchaeus.

Na východ od starého Jericho bolo postavené moderné mesto s rovnakým názvom, ktoré sa neustále vyvíja. Miestni obyvatelia sa zaoberajú poľnohospodárstvom a prácou v oblasti služieb cestovného ruchu.

Šalamúnové rybníky

Toto je legendárne miesto, ktoré sa nachádza medzi borovicovým lesom 4 km južne od Betléma. Šalamúnove rybníky sú fragmenty hydraulických konštrukcií, ktoré postavil kráľ Šalamún. Celkom dobre zachované kamenné nádrže, ktoré v minulosti dokázali postaviť 160 tisíc kubických metrov vody. Zhromažďovali dažďovú vodu, ktorá bola potom dodávaná so špeciálnymi čerpadlami do blízkych miest.

Pevnosť Herodion

Toto sú zrúcaniny paláca Herodesa Veľkého, ktoré zasahujú do svojej bývalej sily a majestátnosti. Pevnosť sa nachádza na kopci východne od Betlehemu. Predtým mala výšku 8 poschodí. Na úpätí kopca sa nachádzala terma, bazén a palác pre tých, ktorí boli blízko kráľa.

Predpokladá sa, že práve tu si odkázal, že pochovával Heroda I. Pravdepodobne sa jeho hrob nachádza v pevnosti. V dôsledku výkopov boli objavené fragmenty luxusného sarkofágu zdobeného kráľovským erbom.

Kláštor Mar Saba

Jedná sa o jednu z najväčších štruktúr starodávneho Judska. Z vonkajšieho hľadiska je Mar Sabah viac ako pevnosť ako kláštor. Predtým tu žilo niekoľko tisíc mníchov.

Kláštor založil v druhej polovici 5. storočia sv. Po prvé tu bol postavený jaskynný kostol a po tom, ako študenti začali sem prichádzať, bolo rozhodnuté vybudovať opevnené kláštorné steny a strážne veže.

Až doteraz je kláštor celkom dobre zachovaný. Stojí za zmienku, že Mar Saba je mužský chrám, takže ženy sú prísne zakázané vstúpiť tu.

Palác Hishiama

Jedná sa o zimný palác mesta Caliph Hishiama, ktorý bol kedysi majestátnou a silnou štruktúrou. Avšak, hneď po jej výstavbe došlo k veľkému zemetraseniu, ktoré zmenilo palác na zrúcaninu. V súčasnosti sú pre turistov k dispozícii iba fragmenty tejto kedysi luxusnej štruktúry. Podlaha mozaiky a fragmenty stien sú dobre zachované. Zvláštnym obdivom je mozaika "Strom života", ktorý je imitáciou slávnych perzských kobercov.

Qumráne

V roku 1947 nájdili beduínski pastieri najdôležitejšie nálezy v jednej z miestnych jaskýň Qumran - zvitkov z Mŕtveho mora. Toto sú najstaršie biblické spisy, ktorých význam pre svet je dosť veľký. Od tej doby sa začali rozsiahle archeologické vykopávky na území mesta Qumran. Boli nájdené rôzne zvitky a fragmenty biblických textov, rovnako ako staré domáce predmety. Všetky nálezy sú momentálne uložené v izraelskom múzeu - Chrám knihy.

Pin
Send
Share
Send
Send