Estónsko

Hlavné pamiatky Estónska: zoznam, fotografie a popis

Pin
Send
Share
Send
Send


V blízkosti Baltského mora, v blízkosti Litvy a Ruska, je jednou z najkrajších krajín v severnej Európe, v Estónsku. Stredoveká stavba historického centra hlavného mesta, mesta Tallinn, niekoľko stredovekých pevností, prírodné krajiny umývané pobrežím priťahujú čoraz viac turistov.

Menej známe, ale veľmi zaujímavé 1500 miniatúrnych ostrovov Estónsko s divokou povahou, ktoré ešte stále nedotknuté masovým cestovným ruchom. Rozprávať sa o takých ostrovčekoch ako sú Saaremaa, Kihnu, Ruhnu, Vornsey, Muhu.

Okrem Tallinu sú významné mestá pre Estónsko: Pärnu, Tartu, Kuresaare, Haapsalu, Rakvere. Nachádzajú sa v hlavných atrakciách krajiny, a to:

Katedrála Dome, Tallinn

Tallinnova katedrála Dome sa nazýva Toomkirik miestnymi obyvateľmi. Nachádza sa na kopci Toompea na mieste dreveného kostola postaveného pred 100 rokmi. Chrám pochádza zo 14. storočia a konkrétnejšie z roku 1352. Bol postavený Dánmi. Dnes je to luteránska katedrála venovaná Panne Márii. Hlavnými atrakciami chrámu sú niekoľko nádherne zdobených náhrobných kameňov a niekoľko oltárov, ktoré sú zdobené sochami Panny Márie a apoštolmi.

Miesto: Toom-Kooli - 6.

Katedrála Dome, Tartu

Katedrála v Tartu, venovaná svätým apoštolom Petrovi a Pavlovi, bola postavená v 13. storočí. V 15. storočí bola vyhlásená za najväčšiu murovanú stavbu vo východnej Európe. Interiér chrámu, ktorý má 3 oltáre, jeden hlavný a dva sekundárne, maľoval najznámejší umelci Estónska v tej dobe. Hlavný oltár je zdobený mramorovou sochou Ježiša Krista a ďalšie 2 sú zdobené sochami apoštolov Pavla a Petra.

Miesto: Ülikooli - 18.

Katedrála Alexandra Nevského, Tallinn

Katedrála Alexandra Nevského je pravoslávny kostol, ktorý sa nachádza v historickom centre Tallinnu. Vznikla v roku 1884 podľa projektu Mikhaila Preobrazenského.

Výzdoba chrámu, viditeľná z diaľky, je jeho veľký kupol - architektonický prvok, ktorý charakterizuje všetky ortodoxné kostoly renesancie, navrhnuté v ruskom štýle. Vnútri chrámu môžete vidieť krásny oltár zdobený 3 sochami z bieleho mramoru, ako aj mnoho pozlátených ikon maľovaných ruskými umelcami.

Miesto: Lossi plats - 10.

Kostol sv. Kataríny, Pärnu

Pravoslávny kostol sv. Kataríny bol postavený v roku 1768 v barokovom štýle projektom architekta Petra Egorova. Je pod záštitou Moskovského patriarchátu. Vzhľad chrámu je impozantný: ozdobený mnohými dekoratívnymi nápismi charakteristickými pre barokový štýl. Dvere do kostola, vyrobené z vlašských orechov, sú krásne, rovnako ako fasáda s neobvyklými rímsami.

Kostol sv. Jána, Haapsalu

Evanjelický kostol sv. Jána v Haapsalu bol postavený v 15. storočí. Vstup do chrámu, ktorý je chránený dvoma sochami, je možný cez masívne drevené dvere čierne.

Vo vnútri je 5-metrový oltár a drevená kazateľnica, vďaka ktorému kazateľ komunikuje s farníkmi. Na oltári vidíte ďalšie dve sochy: sv. Jána Krstiteľa a Pannu Máriu. Hodinky vstavané do kostolnej veže sú zaujímavé: navrhnuté v gotickom štýle, majú štvorcový tvar a sú najstaršie v Estónsku.

Toy Museum, Tartu

Tartu Mänguasjamuuseum sa nachádza v starom meste Tartu. Skladá sa z niekoľkých izieb, vyzdobených a zdobených v závislosti od zbierky, ktoré vystavovali. Vybavená v múzeu a vzrušujúce detské ihrisko, určené pre deti do 10 rokov. Celkovo je v múzeu vystavených okolo 5000 hračiek. K dispozícii je tiež obchod so suvenírmi, kde si rodičia môžu zakúpiť kópie hračiek vystavených v múzeu svojim deťom.

Miesto: Lutsu - 8.

Národné múzeum umenia, Tallinn

Estónske múzeum umenia sa nachádza vedľa parku Kadriorg v Talline, v budove, ktorá bola špeciálne postavená v roku 2000 podľa projektu estónskeho architekta Pekka Vapaavuoriho.

Skladá sa z niekoľkých výstavných hál, kde sú zastúpené umelecké diela, veľká konferenčná sála, vzdelávacie centrum pre mladých umelcov. Milovníci umenia majú príležitosť zoznámiť sa s mnohými zaujímavými dielami a dokonca ich kúpiť v obchode umiestnenom v najvyššom poschodí budovy. Miesto: A. Weizenbergi - 34.

Múzeum Nového Pärnu

Nové múzeum umenia v Pärnu je najnavštevovanejším múzeom v Estónsku. Bola založená v roku 1992 a je prvým múzeom v krajine, kde sú vystavené diela mladých umelcov. Okrem nich má múzeum výstavnú halu, kde sa môžete oboznámiť s dielami plastických majstrov, ako aj so suvenírmi a umeleckými dielami, ktoré odovzdávajú amatérski umelci.

Miesto: Esplanaadi - 10.

Estónske múzeum v prírode, Tallinn

Eesti Vabaõhumuuseum sa nachádza na brehu zálivu Copley, v lese Rocca Mare. Obývalo územie s rozlohou 85 hektárov, na ktorom boli postavené miniatúrne farmy a domy a boli plánované polia, ktorých úrodu je možné ochutnať v miestnej krčme Kolu.

Podávajú rôzne estónske jedlá, vrátane tradičného hrášku a hubovej polievky, jemných šalátov vyrobených z miestnej sezónnej zeleniny, ako aj výživných ovocných pudingov, ktoré sú v Estónsku najchutnejšie.

Miesto: Vabaõhumuuseumi tee - 12.

Hrad Rakvere, Rakvere

Najvyhľadávanejšou atrakciou mesta Rakvere je zničený hrad, kde sa môžete skutočne stretnúť s históriou. Tu dobre trénovaní inštruktori naučia strieľať kuše, luk a staré japonské delo, používať meč, pracovať s keramikou. Na hrade bola usporiadaná zaujímavá výstava artefaktov nájdených na území Estónska. Navyše dospelí návštevníci môžu tu vyskúšať miestne víno a deti budú liečené na sladkosti a sušienky.

"Kapitánska dedina" Käsmu

Nachádza sa na brehu Fínskeho zálivu, Käsmu je miestom, kde si môžete plne vychutnať ticho a čistý baltický vzduch.

Okrem toho sa v obci nachádza niekoľko pamiatok: zaujímavé Námorné múzeum, v bývalej pohraničnej stráži, drevený kostol, starý 150 rokov, drevený maják, dokonale zachovalý. Najzaujímavejšou vecou je "Obec kapitánov" v júli, keď sa tu koná folklórny festival Viru Folk.

Pevnosť Kuressaare, Kuressaare

Ak stúpate po 20 metrových stenách opevnenia Kuressarri, môžete vidieť celé mesto a jeho okolie. Asi pred 700 rokmi bola najsilnejšou pevnosťou tohto regiónu, ktorý sa používal ako rezidencia biskupa.

Vo vnútri je vybavený mnohými obývacimi miestnosťami, obrovskou halou pre oslavy, luxusnými spálňami a niekoľkými komorami. Opevnenie veže sú tiež pôsobivé: Long Hermann a Sturvolt. Na druhom poschodí je dnes Regionálne múzeum Saaremaa a v poslednej dobe obchod so suvenírmi.

Televízna veža, Tallinn

Tallinn Televízna veža, ktorú navrhol architekt David Bizeladze, sa nachádza 6 km od centra mesta. Jeho výstavba trvala približne 5 rokov a bola dokončená v roku 1980, na začiatku letných olympijských hier v Moskve.

Bola postavená železobetónová veža s výškou 314 metrov a vážila viac 19 000 ton, Bolo uzavreté na návštevy takmer dvadsať rokov a až 5. apríla 2012 bolo po rozsiahlych reštaurovaniach otvorené pre verejnosť. Turisti, ktorí chcú vidieť Tallinn z výšky, musia vziať výťah do 21. poschodia, kde je pozorovacia paluba.

Ostrov Osmussaar

Ostrov Osmussaar patrí Estónsku, do ktorého sa dostanete trajektom z prístavu Dirham. Je známy po celom svete za to, že ho Vikingovia pochovali. Mnohí turisti sem prichádzajú, aby videli svoje náhrobky a uvoľnili sa od zhonu mesta. Ak je taká exkurzia plánovaná, treba si uvedomiť, že ostrov nie je obývaný a mali by ste mať s vami zásobu vody a potravín.

Zoo, Tallinn

Rozloha asi 90 hektárov, v Tallinn Zoo je domovom takmer 600 druhov zvierat. To bolo otvorené pre verejnosť v roku 1939. Pre pohodlie návštevníkov je zoologická záhrada rozdelená do viacerých sektorov, v závislosti od miesta pôvodu obyvateľov. "Dome v tropike", v ktorom žijú exotické zvieratá pre severné krajiny, má mimoriadny úspech.

Koncerty a festivaly sú organizované na území zoologickej záhrady počas leta, rovnako ako ihrisko vybavené bazénom, hojdačkami a tobogánmi.

Astronomické observatórium, Tartu

Tartu Observatoorium sa nachádza na kopci Toverare, 20 km od mesta Tartu. Observatórium bolo založené v roku 1802, kedy prvé ďalekohľady založil astronóm Vasily Struve. V roku 1824 tu bol nainštalovaný veľký reflektor Frauhofer, ktorý bol v tom čase najväčší na svete.

Dnes je hvezdáreň umiestnená v budove navrhovanej estónskym architektom Klausom Nicholasom. Je otvorená pre návštevy počas celého roka a denne.

Tallinn pláže

Nie je nič divné, že väčšina ľudí vyberá južné krajiny ako miesto pre svoju dovolenku. Takéto severné mesto ako Tallinn sa môže pochváliť svojimi plážami na pobreží Baltského mora, útulné, slnečné, s vynikajúcou infraštruktúrou.

Vybavená v hlavnom meste Estónska 5 veľkých a 2 malých pláží. Najobľúbenejšie pláže sú: Strumi, Harku, Kakumae, Pikakari a Pirita Marina. Pláž Pirita Marina sa stala slávnou po celom svete v roku 1980, keďže počas olympijských hier existovali súťaže jachtárov a Pikakari je miesto, kde sa konajú surfařské súťaže.

Zábavný park Lottemaa, Pärnu

Viac ako 100 atrakcií ponúka mladým i dospelým návštevníkom zábavného parku Lottemaa, ktorý je najväčší v pobaltských štátoch. Jeho hlavné postavy sú znaky kníh o psíkovi Lotte, vtipné, nápadité a vôbec nie rušivé.

Pin
Send
Share
Send
Send