Uganda

Hlavné atrakcie Ugandy: fotografie a popis

Pin
Send
Share
Send
Send


Uganda je republika vo východnej rovníkovej Afrike. Hlavným mestom tejto krajiny je Kampala. Uganda sa nachádza na rovníku, tu je letné leto. Príroda ovplyvňuje mimoriadne bohatstvo krajiny a najväčšiu rozmanitosť tropickej fauny a flóry.

V Ugande nájdete vysoké hory a rozsiahle pláne, tu je zdroj Níl - najdlhšia rieka na Zemi a jazero Victoria, ktoré je najväčším jazerom v Afrike v oblasti a tretím najväčším na svete. Povaha Ugandy je jej hlavným prínosom.

Prírodné pamiatky Ugandy sú charakteristické a jedinečné. V tejto africkej krajine sú pozoruhodné predmety vytvorené ľudskými rukami historickej a kultúrnej hodnoty. Turisti, ktorí sa rozhodnú ísť do Ugandy, by určite mali navštíviť a pozrieť si vlastnými očami nasledujúce atrakcie:

Jazero Victoria

Victoria je najväčším jazerom na celom africkom kontinente a zároveň je najväčším jazerom na svete v tropickom prírodnom a klimatickom pásme. Je to druhé miesto na Zemi po Hornom z hľadiska plochy a tretie miesto, pokiaľ ide o objem vody po Bajkal medzi sladkovodné jazerá.

Jazero bolo objavené európskymi cestujúcimi v polovici devätnásteho storočia a pomenované po anglickej kráľovnej. Dosiahne jej hĺbka 80 metrov, Krásne pláže s bielym pieskom sa rozprestierajú pozdĺž brehov, ale plávanie vo vodách je veľmi riskantné vzhľadom na vysokú pravdepodobnosť zberu parazitov žijúcich vo vode, ktoré predstavujú vážne ohrozenie zdravia.

Centrum pre výučbu divokých zvierat

Je to centrum ochrany prírody a zoologická záhrada, ktorá zaujíma aktívnu pozíciu v otázke ochrany divej zveri a voľne žijúcich živočíchov v Ugande. Jeho zamestnanci aktívne bojujú proti pytliactvu. Robia všetko, čo je v ich silách, aby zachovali a obnovili počet vzácnych druhov zvierat.

Vďaka aktivitám centra divokej zveri bolo možné dosiahnuť určitý úspech v boji proti rastúcemu výskytu nezákonného lovu leopardov.

Chimpanzeová rezervácia

Nachádza sa na ostrove Ngamba rezervy začala svoju existenciu v roku 1998. Spočiatku slúžil ako úkryt pre zvieratá, ktoré stratili svojich rodičov z nejakého dôvodu. Rezervácia sa nachádza pri jazere Victoria len takmer pri rovníku. Ostrov je nedotknutá oblasť divočiny pokrytá dažďovým pralesom. Nebola ovplyvnená ľudskou činnosťou, čím sa zachovali ideálne podmienky pre prosperitu zvierat.

Hlavnou činnosťou zamestnancov rezortu je zachovanie šimpanzov, ktorí tu žijú. Ich počet sa blíži k päťdesiat. Taktiež sa tu realizujú vzdelávacie programy zamerané na problematiku ekológie a ochrany prírody. Rezerva je jedným z najväčších centier ekoturistiky v krajine.

Národný park kráľovnej Alžbety

Možno táto atrakcia je najpopulárnejšia v krajine. Jedná sa o unikátnu pamiatku prírody s úžasnou rozmanitosťou a bohatstvom flóry a fauny. Národný park bol založený v roku 1952 a dva roky po jeho návšteve Anglickej kráľovnej bol menovaný na jej počesť. Tu vidíte krajinu mnohých klimatických zón a prírodných komplexov: od púští a savanov až po tropické džungle a močiare.

Viac ako 100 druhov cicavcov a viac ako 600 druhov vtákov obývajú územie národného parku. Môžete nájsť zvieratá, ako sú levy, leopardy, hrochy, africké slony, byvoly, antilopy a mnoho ďalších druhov vrátane 10 druhov primátov. Národný park sa aktívne zúčastňuje na bojoch proti pytliactvu.

Albertina Rift

Rift sa nazýva dutinou v kôre. Albertina Rift je údolie tvorené veľkými priehlbami v litosfére, ktorá je súčasťou východoafrického rípu. Údolie nie je len v Ugande, prechádza aj cez štáty ako Kongo, Rwanda, Burundi a Tanzánia.

Údolie je obklopené horami, ktoré sú najvyššie v Afrike. Medzi ne patrí Rwenzori Range a Mitumba Mountains. Väčšina terénu je pokrytá horskými lesmi. V tomto údolí sa pri hlbokom tektonickom úpadku nachádza jazero Tanganyika, ktoré je najdlhším sladkovodným jazerom na svete a druhým jazerom, pokiaľ ide o objem vody v ňom a hĺbku po Bajkal.

Vek jazera presahuje dva milióny rokova jeho maximálna hĺbka je 1470 metrov. Kráterské jazero Kivu s rozlohou 2700 metrov štvorcových má hĺbku 496 metrov.

Pozoruhodné sú aj jazerá Albert a Edward. V tom istom regióne medzi západnou a východnou časťou Východoafrického Riftu je jazero Victoria. Jezera sú domovom mnohých unikátnych druhov rýb, ktoré sa nenachádzajú nikde inde na zemi. Patria sem viac ako jeden a pol tisíc druhov cichlíd.

Rwenzori Ridge

Pobrežná oblasť Rwenzori, inak známa ako mesačné hory, je najstaršou prírodnou krajinou na Zemi. Príroda je takmer rovnaká ako pred miliónmi rokov, a to ešte pred objavením sa človeka na našej planéte. Na návšteve týchto úžasných miest sa môžete cítiť ako v minulosti. Až doteraz je tento región jedným z najzákladnejších a nepreskúmaných miest na svete.

Pamätník slobody

Pamätník slobody v Ugande je symbolom nezávislosti Ugandy. Je vidieť v blízkosti sídla Parlamentu. Autorom sochárstva je sochár G. Maloba. Pamätník je z žuly a zobrazuje matku stojacu na podstavci, ktorá sa tiahne slnkom v rukách k svojmu dieťaťu. Výška pamiatky je asi päť metrov. Ugandans zachovávajú pamiatku so zvláštnou úctou.

Pamätník King Mutes II

Táto pomník sa venuje prvému prezidentovi Ugandy, ktorý zastával túto pozíciu od roku 1962 do roku 1966. Miestni obyvatelia ho tiež poznajú prezývkou "Freddie King". Jeho socha stoja na stojane žuly a zobrazuje prvého prezidenta republiky, oblečený do uniformy a upevňujúci jeho pohľad do diaľky.

Pamätník v parku mizunga

Pamätník je inštalovaný v Entebbe v blízkosti budovy obecnej rady. V roku 1978 tanzánijská armáda zvrhla ugandského prezidenta Idiho Amina. Prezidentský palác, okupanti sa chystali vyhodiť do vzduchu, ale narazili na silný odpor obyvateľov Ugandy. Plány na zničenie prezidentského paláca boli zmarené a útočníci museli ustúpiť späť do Tanzánie. Dielo, ktoré zanechali počas ústupu, zostalo tam a stalo sa základom pamätného komplexu. V blízkosti kanónu boli zriadené sochy dvoch vojakov. V okolí týchto objektov bol zriadený park, v ktorom boli nainštalované lavičky s výhľadom na jazero Victoria.

Prezidentský palác v Entebbe

Toto je jedno z dvoch oficiálnych rezidencií prezidenta republiky. Rezidencia bola postavená v roku 1966 krátko pred oficiálnym uznaním nezávislosti Ugandy. V roku 2007 boli vykonané jeho hlavné opravy a rekonštrukcia bola vykonaná s násobným nárastom jej územia. Okrem bývalých priestorov paláca pre rôzne účely, po rekonštrukcii bola pridaná konferenčná miestnosť pre päťsto kresiel.

Mešita Kibuli

Mešita bola postavená v roku 1951. Nachádza sa na kopci Kibuli a je jednou z najväčších mešít v Ugande. Mešita má pravouhlý tvar a je obklopená cimbálom. Jeho fasáda je maľovaná čisto biela.

Okolo rastú krásne palmy. Z jeho územia ponúka úžasný výhľad na hlavné mesto Ugandy. Vnútri je mešita veľmi diskrétne zdobená, ale jej interiéry pôsobia úžasnými obrazmi. Modlitby sa tu konajú v prísnom súlade s moslimskými tradíciami päťkrát týždenne.

Kostol sv. Jána v Entebbe

Prvá budova kostola sv. Jána bola postavená v roku 1908 na základe príkazu guvernéra Ugandy, ktorý bol potom britskou kolóniou. V roku 1928 bola budova kostola zničená a čoskoro bola postavená nová budova na inom mieste.

Presný dátum jeho výstavby nie je stanovený, je známe len to, že sa to stalo v období od 1930 do 1939. V roku 1939 bolo na zadnej strane chrámu inštalované vitráže a o šesť rokov neskôr sa budova kostola výrazne rozšírila. V roku 1953 bol jeho návrh zmenený aj doplnením ďalších stĺpcov.

Medzinárodné letisko Entebbe

Je to jediné medzinárodné letisko v Ugande. Letisko sa nachádza blízko mesta Kampala. Jeho budova bola postavená v sedemdesiatych rokoch v architektonických tradíciách tých rokov. Odtiaľ môžete lietať do viac ako 30 krajín sveta. Letisko používajú aj ugandské vojská.

Pin
Send
Share
Send
Send