Tadžikistan

Pamiatky Tadžikistanu: fotografie a popis

Pin
Send
Share
Send
Send


Tadžikistan - starobylý štát nachádzajúci sa v strednej Ázii, bol v rokoch 1924 až 1991 súčasťou Sovietskeho zväzu.

Prvé zmienky o štátnych formáciách na území moderného Tadžikistanu sa datujú do obdobia ešte pred našou éru.

Vďaka starej histórii zostali kultúrne pamiatky v Tadžikistane, ktoré sú zahrnuté do zoznamu svetového kultúrneho dedičstva UNESCO:

  • Sarazm.
  • Národný park Tádžik.

Okrem toho je ďalších 16 lokalít na území tohto ázijského štátu medzi kandidátmi na zaradenie do zoznamu UNESCO.

Od roku 1991 sa počet múzeí v krajine zvýšil z 27 na 44. Tadžikistan je krajina, ktorá starostlivo zachováva národné tradície a kultúrne hodnoty svojich predkov.

Národný park Tádžik

Park bol organizovaný v júli 1992 a je najväčšou prírodnou oblasťou chránenou štátom. Parkovisko sa odohráva 18% z celkovej plochy Tadžikistanu.

Na jeho území sa nachádzajú slávne vrcholky - Leninský vrch, bývalý vrchol komunizmu, dnes Ismoil Somoni Peak a ďalšie, ktoré sú obľúbenými objektmi horskej turistiky. K dispozícii sú aj liečivé pramene, vrátane horúceho prameňa. "Garmchashma".

Fan Mountains

Horské útvary sa nachádzajú na juhozápade systému Pamir-Alai v oblasti Gissar a Zeravshanu. Najvyšším bodom je vrchol Chimtarga.

Tieto miesta sú známe svojimi malebnými jazerami a vzácnym prírodným javom - podzemným uhoľným ohňom. V sovietskych rokoch boli vyvinuté turistické cesty, ktoré sú v súčasnosti platné pod číslami 429 a 435 s odletovými miestami z Samarkandu alebo Dushanbe.

Panjakent

Staroveký Penjikent vznikol v 5. storočí a existoval tri storočia pred zničením Arabov v 8. storočí. Dnes je na tomto mieste postavené moderné administratívne centrum v štvrti Penjikent v regióne Sughd.

V 46. ročníku 20. storočia, na juhovýchodnom okraji mesta, boli objavené pozostatky starobylého sídla. Počas výkopov boli objavené zrúcaniny pevnosti a paláca pravítka, nekropoly a obytných štvrtí.

V súčasnosti je tu organizovaná múzejná rezervácia a nájdené artefakty sú uložené v miestnom múzeu miestnych tradícií pomenovaných po Rudaki.

Sarazm osada

Staroveké osídlenie (4-2 tisícročia pred nl), ktoré sa nachádza 15 km od okresného centra mesta Penjikent, bolo objavené až na jeseň roku 1976. Historická hodnota mesta Sarazm spočíva v dokonale zachovaných palácoch a náboženských budovách, ako aj v obytných budovách obyčajných ľudí.

Tahti Sangin

Mesto sa nachádza na pravom brehu rieky Amudarya a má rozlohu asi dva kilometre. Jeho hlavnou atrakciou je starobylý chrám vojína - jediná známa stavba konštrukcie grécko-Baktyho kráľovstva, zachovaná dodnes. V súčasnosti sú turisti pozvaní na návštevu tzv. Bielej sály chrámu.

Mauzóleum Khoja Mashhad

Jedna z najznámejších architektonických pamiatok staroveku v strednej Ázii sa nachádza v obci Shaartuz, v dolnej časti rieky Kafirnigan.

Khoja Mashhad je osoba známa v moslimskom svete, málo známe z jeho životopisu, iba to, že bol misionár a bohatý človek, ktorý sa objavil na brehu Kafirniganu v neskorom deviatom a začiatku desiateho storočia. Bolo to na jeho finančných prostriedkoch, že stavba madrasas bola vykonaná.

Pamiatka sa skladá z dvoch samostatných budov - mauzólea, prepojeného klenutého chodníka. Budovy sú postavené z pečených tehál podľa unikátneho systému murovaného kameňa.

Až doteraz skutočný účel tohto komplexu nie je s určitosťou známy. Niektorí vedci predpokladajú, že toto je madrasa, alebo inými slovami univerzita, s mauzóleom zahrnutým v jej zložení, iní sa riadia teóriou, že je to stále pamätný komplex.

Kláštor Ajina-tepa

Budhistický kláštor nachádzajúci sa na kopci Ajina-tepe, 12 km východne od mesta Kurgan-Tyube, bol postavený v 6. - 8. storočí nášho veku. Výkopy sa uskutočnili od začiatku 60. rokov 20. storočia. Kláštor sa skladá z dvoch obdĺžnikových nádvorí obklopených budovami v štýle starovekého štátu Tokaristan s prvkami indickej architektúry.

Pevnosť Hulbuk

Starobylý komplex postavený v 9. až 12. storočí pri dedinke Kurban-Shaid zahŕňa palác pravítka, stredovekú pevnosť a pozostatky starobylého mesta Khishttepa. Od roku 2006 po rozsiahlej rekonštrukcii sa návštevníkom znovu otvoril múzeum a rezervačný park Halbuk. Pevnosť má obdĺžnikový tvar 50 x 150 metrov s výškou steny 10 metrov v severnom krídle a 15 metrov na juhu.

Miestne historické múzeum archeológie a opevnenia

Relatívne mladé múzeum (otvorené v roku 1986 na počesť 2500. výročia založenia mesta) sa nachádza vo vnútri múrov východnej pevnosti v meste Khujand. Pevnosť bola postavená v 8. - 10. storočí.

Zberná zbierka múzea má asi 1200 položiekzistené v rokoch 1956-1986 počas komplexných archeologických expedícií.

Victory Park v Dushanbe

V roku 1975 na počesť výročia víťazstva sovietskeho ľudu vo Veľkej vlasteneckej vojne vznikol park s pamätným komplexom. Hlavný vchod sa nachádza na ulici Družba Narodov. Na vrchole pamätného kopca bol postavený námestie bolesti s večným ohňom.

Rudaki Park

Mestský park sa nachádza v centrálnej časti hlavného mesta Tadžikistanu, Dushanbe. To bolo zlomené v tridsiatych rokoch minulého storočia a teraz sa rozkladá na ploche 8 hektárov. Park má moderný vzhľad po rekonštrukcii v roku 2007.

Centrálna katedrála mešita pomenovaná po Khoji Yakub

Na ulici Shodmoni v Dushanbe sa nachádza centrálna mešita postavená v polovici 19. storočia, ktorá bola v roku 2015 kompletne zrekonštruovaná.

Národné múzeum Tadžikistanu

Národné múzeum, ktoré sa nachádza v hlavnom meste krajiny, bolo založené v roku 1934. V roku 2013 bola otvorená nová moderná budova múzea, ktorá zahŕňa dvadsaťdva výstavných siení. Celková plocha je 15 tisíc metrov štvorcovýchna ktorom sa nachádza viac ako 50 000 exponátov.

CSC Kohi Navruz

Budova postavená v roku 2012 sa vyrába v tradičnom ázijskom štýle a je pýchou modernej architektúry Tadžikistanu. Spočiatku sa plánovalo umiestniť čajovnicu, ale počas výstavby sa objekt zmenil na skutočný palác.

Skladá sa z 12 sálov, z ktorých každý je vyrobený v špeciálnom štýle, ako aj umeleckej sály, kina a reštaurácie. Zároveň sa v komplexe môžu ubytovať až tritisíc dvesto návštevníkov. Palác s priľahlými územiami sa nachádzal na ploche asi 3 hektáre na centrálnej ulici Dushanbe-Somoni.

Pevnosť v meste Gissar

Kedysi nádherná pevnosť sa nachádza v meste Gissar, ktoré sa nachádza 25 km od mesta Dushanbe. V dávnych dobách bola pevnosť paláca jedného z Bekov z Bukharského emirátu s mohutnými stenami o metrovom hrúbke. Vnútri paláca bola záhrada s bazénom.

Až do dnešných dní boli zachované iba bývalé brány z pečených tehál s dvoma susednými valcovými vežami.

Okrem vyššie uvedených prírodných a architektonických pamiatok v Tadžikistane existuje veľa ďalších atrakcií, ktoré stojí za návštevu pri príchode do tejto krajiny.

Keď prídete do hlavného mesta krajiny, nebude zbytočné navštíviť také miesta, ako sú:

  • Aquapark "Dolphin" bol otvorený v roku 2012.
  • Národná knižnica Tadžikistanu.
  • Múzeum hudobných nástrojov Gurmina Zavkibekova.
  • Zoologická a botanická záhrada.
  • Národný vlajkový park s vlajkovou tyčou vysokou 165 metrov.
  • Katedrála sv. Mikuláša, roh Pravoslávie v moslimskej krajine.

Pozrite si video: BUBO premietanie: Stredná Ázia: od Kirgizska po Irán - Martin Navrátil (Október 2020).

Загрузка...

Pin
Send
Share
Send
Send