Francúzsko

Besançon - hlavné atrakcie a zaujímavosti

Pin
Send
Share
Send
Send


Malé mestečko na severe Francúzska nie je rozmazané pozornosťou turistov. Ak má byť Besançon aktívne navštívený, má absolútne všetko: malebné miesto na brehu rieky Doo, ktorého hlavným prúdom je ohromujúca slučka, ktorá takmer úplne pokrýva mesto; staroveké pamiatky architektúry; slávnych obyvateľov mesta. Preto sa v Besancon narodil Victor Hugo, bratia Lumiere, filozof Proudhon.

Pridajte k tomuto gentlemanskému súboru útulné kaviarne a nádherné hotely, prečo nie radosť turistov? Ale Besancon je ďaleko od tohto postavenia. Jeho ulice sú naplnené príjemnými miestnymi obyvateľmi a pestrými davmi študentov z mnohých vzdelávacích inštitúcií. Turista, ktorý dosiahol prekrásny Besançon, by mal brať do úvahy, že jeden deň len ťažko prehliadne všetky pamiatky.

Citadela

Pevnosť postavená vojenským inžinierom Sebastien Vauban ktorá bola v čase jeho výstavby najlepším opevnením vo Francúzsku. Pevnosť začala byť postavená v roku 1668, ale posledné vylepšenia boli vykonané až do roku 1711.

Steny do hrúbky 6 metrov a 20 metrov vysoký, jedenásť hektárov plochy. Pevnosť sa nachádza na kopci vo výške nad 100 metrov nad mestom. Zo svojich stien ponúka pôsobivý výhľad na historickú časť mesta Besançon, vo svojej sláve sa objavuje slučka postele rieky Du. Je zaujímavé prechádzať nádvorí pevnosti, sivé silné steny, skalné rímsy, impregnateľné veže zapôsobia aj na osobu, ktorá vo vojenskom inžinierstve nič nerozumie.

Je dôležité vedieť, ale na území pevnosti sa nachádza miestna zoologická záhrada a dve múzeá (Múzeum histórie a života regiónu Franche-Cote a Múzeum odporu a deportácie). Po návšteve expozície prvého múzea sa môžete oboznámiť s históriou, geografiou a remeslami regiónu, na ktorého území sa nachádza samotné mesto Besançon, druhé múzeum sa venuje histórii francúzskeho odboja počas druhej svetovej vojny a je umiestnená na adrese: 99 - Rue des Fusillés de la Résistance.

Katedrála a orloj Saint-Jean (St. John)

Katedrála svätého Jána je jednou z najstarších budov v meste. Jeho pôvodná budova bola postavená v III. Storočí. Mnohokrát bol chrám prestavaný a doplnený rozšírením. Budova samotného chrámu je veľmi malebná. Krásne fasády a komplexná kupola, nádherná interiérová výzdoba. Krásne vitráže a obrazy XVI. Storočia. Katedrála zachovala starobylý biele mramorový oltár z 11. storočia.

Hlavným objektom príťažlivosti do chrámu je však jedinečný orloj. Tento neuveriteľný mechanizmus, pozostávajúci z niekoľkých desiatok veľkých a malých číselníkov, bol navrhnutý v rokoch 1858 - 1860 od Auguste Lucien Believe. Hodiny zobrazujú čas v niekoľkých mestách, dátumoch, úsekoch a tokoch, zatmenia Slnka a Mesiaca. Turistovia navštevujú cirkev a uvádzajú hodiny na zasadnutiach a dokonca vedú malé prehliadky, ale len vo francúzštine.

Miesto: 10 - Rue de la Convention.

Čierna brána

Najzaujímavejší artefakt, ktorý zostali potomkovia vojnovým Rimanom. Predpokladá sa, že Čierna brána bola postavená v II. Storočí nášho letopočtu. Jedná sa o triumfálny oblúk zdobený krásnymi postavami mytologických postáv. Dokonca aj skutočnosť, že brána nebola úplne zachovaná, neznižuje majestát budovy.

Archeologické nálezisko Kastan

Milovníci archeologických miest by mali určite navštíviť tento park, pomenovaný podľa archeológov, ktorí objavili artefakty, ktoré sa stali základom parku. Na relatívne malej ploche môžete vidieť pozostatky amfiteátra, akvadukt a staroveké rímske stĺpy.

Palác Granvell

Veľkolepá stavba XVI. Storočia. Palác bol postavený za strážcu pečate francúzskeho kráľa Karola V. Nicolasa Granvella. Nádvorie je jednoducho fascinujúce s jemnosťou - krytá kolonáda, elegantná fontána.

Všetko je tak dobre zachované, že sa zdá, že dočasný skok v renesančnej epoch nastáva zázračne. Toto zohľadnili orgány Besançonu a najzaujímavejšie múzeum času bolo usporiadané v krásnom paláci. Navyše, nádvorie sa používa ako divadelná scéna, v lete sa konajú koncerty a predstavenia.

Bazilika sv. Ferrutia

Chrámy sa v meste nachádzajú doslova na každom kroku. Najkrásnejšia a najkrajší je bazilika sv. Ferrutia. Názov tohto svätého nič nepovedie väčšine turistov, ale chrám stojí za návštevu. Budova, ktorá vznikla v 19. storočí, je pozoruhodná svojou rozlohou a eleganciou dekorácie.

Kostol sv. Maurícia

Budova, ktorú dnes vidíme, bola postavená v XVI. Storočí. Dokonca aj neskúsený turista si všimne, že chrám sa líši od mnohých iných v meste. Tento kostol je vynikajúcim príkladom barokového štýlu v architektúre. Žiadne vysoké veže, fasáda je zdobená hodinami. Tento chrám je považovaný za prvý kresťanský chrám v meste.

Miesto: 102 - Grande Rue.

Nábrežie rieky Du

Obľúbené miesto prechádza občanmi. Budovy sú blízko k sebe. Prvé poschodia domov boli väčšinou vybrané majiteľmi rôznych kaviarní a reštaurácií. Od nábrežia sa môžete dostať do mnohých zaujímavých miest.

Dom Victora Huga

Autorom "Les Miserables", "Notre Dame de Paris" a "Muž, ktorý sa smeje" žil v Besanconi veľmi krátky čas, ale našťastie dom, kde sa talentovaný spisovateľ narodil v roku 1802, prežil.

Na adrese: 140 Grande rue nájdete tento šedý trojpodlažný domček s nádherným štítom. Oproti domu Huga, mimochodom, je dom bratov Lumiere. Bohužiaľ, v žiadnej z týchto historických budov nie sú tematické múzeá, takže si môžete len obdivovať ich vzhľad.

Miesto: 140 - Grande Rue.

Staré divadlo

Budova divadla v meste Besançon bola postavená architektom Claude Ledou v roku 1778. Fasáda je zdobená veľkými stĺpmi. Zaujímavé je, že je to jedna z prvých divadelných budov na svete, v ktorých bola vytvorená orchester. Bohužiaľ v roku 1958 bolo divadlo ťažko poškodené požiarom, budova musela byť rekonštruovaná a čiastočne dokončená. Divadelné herectvo, aby ste navštívili predstavenie a inšpekciu interiérov, problém nebude.

Označenie chodníkov

Tento spôsob komunikácie dôležitých informácií pre turistov nie je jedinečný, takéto príznaky sú viditeľné v niektorých európskych mestách, ale je zaujímavé stretnúť sa s kovovými šípovými trojuholníkmi s rozpoznateľnými obrazmi pamiatok, ktoré nie sú v turistickom meste Besançon. Stačí sa pozrieť na jeho nohy, a dokonca aj turist, ktorý nevie slovo vo francúzštine, ľahko nájde citadelu a orloj.

Mesto má veľa pamiatok, malé architektonické formy, malebné fontány, tajomné parky a útulné nádvoria, prechádzky rieky sú vedené pozdĺž rieky Doo. Osem mostov spája novú a starú časť mesta. Na dobre upravených dláždených uliciach Besançon s starobylými domami, ktoré sú pokryté dlaždicami, chcete nekonečne chodiť za akéhokoľvek počasia.

Pin
Send
Share
Send
Send