Lotyšsko

Hlavné pamiatky mesta Daugavpils: zoznam, fotografie a popis

Pin
Send
Share
Send
Send


Daugavpils je najväčšie mesto v Lotyšsku, druhé najväčšie po hlavnom meste. Nachádza sa na brehu Západnej Dviny, alebo Daugavy, najdôležitejšej vodnej cesty spájajúcej krajiny starovekého Ruska s Baltským morom. Do roku 1893 bolo mesto nazvané Dinaburg. Vzhľadom na historické okolnosti sa v ňom navzájom úzko spájajú rôzne kultúry a náboženské vyznania.

Zámok Dinaburg, založený nemeckými rytiermi - mečom v 13. storočí, bol jedným z mnohých opevnených centier na území historického Latgale. Tu bola rezidencia veliteľa poriadku.

Počas vojny v Livónsku bol hrad niekoľkokrát zajatý ruskými vojskami. Od konca 16. až 18. storočia patrila Litovskému veľkovojvodstvu. V tejto dobe niekoľko kilometrov po prúde bola postavená nová pevnosť, ktorá označuje začiatok súčasného mesta.

Od roku 1772 bol Dinaburg súčasťou ruskej ríše av roku 1893 dostal meno Dvinsk. V roku 1920, pod menom Daugavpils, sa mesto stalo súčasťou novovytvorenej lotyšskej republiky.

Zámok Dinaburg

Stredoveký hrad stál na vysokej hore nad riekou, 19 kilometrov od dnešných Daugavpils. V priebehu storočí bol opakovane zničený. Po severnej vojne pevnosť už nebola obnovená. Posledné zvyšky stien boli demontované na začiatku 18. storočia.

Od 19. storočia sa na horách uskutočnili archeologické vykopávky. V roku 1996 tu bola inštalovaná maketa hradu, ku ktorej vedie turistická chodník.

Pevnosť Dinaburg (Daugavpils)

Opevnenia na priložených územiach boli navrhnuté tak, aby chránili západné hranice ruskej ríše. Stavba pevnosti Dauvpilssky začala v roku 1810 v predvečer vojny s Francúzskom a pokračovala niekoľko desaťročí. Jedná sa o jedinú pamiatku vojenskej architektúry takej veľkosti vo východnej Európe, ktorá prežila v našej dobe takmer nezmenenú.

Hlavná časť pevnostného súboru - citadela - sa nachádza na pravom brehu rieky Daugava. Oválny vojenský plán s pravidelným rozložením je rozdelený na štvrťroky. Mimo to je obklopený komplexným systémom priekop, baštín, ravelínov, záclon a lunet. Zemné steny sú z vnútra lemované kameňom. Plán pevnosti je hviezda, oddelená od mesta na esplanade.

Vďaka najvyššej inžinierskej úrovni boli opevnenia prakticky nepreniknuteľné. Nikdy však nemali šancu ísť do vážnych bitiek. Na konci 19. storočia bol v pevnosti umiestnený zbraňový sklad a v sovietskych časoch vojenská škola.

Kryt mostu

Kryt mostu je jedinou časťou pevnosti, ktorá sa nachádza na ľavom brehu rieky Daugava. Odtiaľ sa mohol dostať na pevnosť plovoucim mostom. Opevnenie bolo postavené v roku 1812. Čoskoro odzrkadľoval trojdňový útok na Napoleonove vojská a už sa nepodieľal na bitkách.

Nicholas Gate

Nikolaevská brána vedie k pevnosti na strane Daugava. Boli postavené v 20. rokoch 20. storočia v novogotickom štýle. Portály a okná sú vo forme zaoblených oblúkov. Sto rokov brána slúžila ako hlavný vstup do pevnosti pre členov cisárskej rodiny a iných vznešených ľudí. Originálne krídlo z duba a pripevnené kované nehty sa zachovalo.

Brána sv. Michala

V súčasnosti je hlavným vchodom do pevnosti Michailovská brána, postavená v egyptskom štýle žulových blokov.

Pamätná fontána "Sláva ruských zbraní"

Na bývalom prednom námestí citadely je park. Vo svojom strede stúpa fontána vo forme troch vertikálne nastavených zbraní. Pamätník je otvorený na sté výročie vojny z roku 1812. Finančné prostriedky na jej výstavbu boli zozbierané dobrovoľnými darmi vojakov a dôstojníkov pevnosti.

Veliteľský úrad

Väčšina budov pevnosti navrhla architektka v Petrohrade A. Shaubert. Kancelária veliteľa stojí pred hlavným pódiom. Jedná sa o striktnú dvojpodlažnú budovu v štýle neskorého klasicizmu s výraznou centrálnou projekciou. Horné poschodie sa používalo ako cestujúci palác cisára a jeho rodiny. Vnútri je úžasne krásne liatinové schodisko s otvorenými zábradlami a schodiskami.

Od roku 1827 do 1831 bol v pevnosti zadržaný Wilhelm Kuchelbecker. Na jeho počesť je na stenu veliteľa kancelárie inštalovaná pamätná tabuľa.

Artillery Arsenal (centrum výtvarného umenia Mark Rothko)

Diel delostreleckého arzenálu postavil v 30. rokoch architekt A. Staubert. V tvare U z hľadiska budovy s polkruhovými oknami bol určený na opravu a skladovanie zbraní. Z dvora sú dve symetricky umiestnené rampy pre vozíky vedúce do druhého poschodia bočných krídel.

Daugavpils (Dvinsk) je rodiskom amerického umelca židovského pôvodu Mark Rothko. V roku 2013, v zrekonštruovanej budove Arsenalu, bolo otvorené Centrum pre súčasné umenie v jeho mene. Niekoľko diel pre výstavu poskytlo syna a dcéra umelca.

Budova na zdvíhanie

V šesťdesiatych rokoch 20. storočia sa v citadele objavilo vodné potrubie. Za týmto účelom špeciálne postavená stavba vodnej stavby obsahovala parné čerpadlo, ktoré čerpalo vodu z rieky.

Budova mesta v 19. storočí

Architektonický vzhľad mesta vznikol v 19. storočí. Jednou z jeho jasných prvkov je budova z červených tehál v eklektickom štýle alebo latgalianský barok. Mnoho budov navrhol Wilhelm Neyman - hlavný architekt Daugavpils od roku 1878 do roku 1895. Existujú aj zaujímavé príklady secesie.

Church Hill

Church Hill sa nachádza v historickom centre mesta. Na konci 19. a začiatku 20. storočia tu boli postavené štyri kostoly rôznych kresťanských vyznaní - protestantská cirkev, pravoslávne a katolícke katedrály a kaplnka starých veriacich.

Evanjelický luteránsky kostol Martina Luthera

Evanjelický kostol bol postavený v rokoch 1892 - 1893 podľa návrhu Wilhelma Neumanna. Asymetrický kostol červených tehál má prvky neogotického a neoromanského štýlu. Jeho špičatá veža stúpa do výšky 52 metrov.

Katolícky kostol Nepoškvrneného počatia Panny Márie

Snehovo biely chrám v latgalianskom barokovom štýle, postavený v rokoch 1902-1905 spolu s evanjelickým kostolom tvorí architektonický súbor kostola.

Borisoglebsky katedrála

Bielomodrá katedrála bola postavená v roku 1905 v neo-ruskom štýle. Jedná sa o jednu z najvýznamnejších pravoslávnych cirkví v Lotyšsku. Spočiatku katedrála slúžila ako posádkový kostol. Trvalá farnosť bola založená v roku 1922.

Miesto: Tautas iela - 2.

Modlitba Daugavpils komunita starých veriacich

Hlavný chrám obce Daugavpils na Starých veriacich stojí na kostole. Jeho stavba, ktorá začala v roku 1908, bola dokončená až v roku 1928. Kombinácia neo-ruského štýlu s prvkami modernizmu dodáva zvláštnosti architektúry kostola. Tu je najväčšia v Lotyšsku zbierka ikon XVII - XX storočia, darovaná komunite Moskva Starí veriaci.

Katolícky kostol sv. Petra v reťaziach

Kostol bol postavený v polovici 19. storočia v štýle klasicizmu. Počas obnovy dvadsiatych rokov dvadsiateho storočia bola jeho centrálna časť prekonaná veľkou kopulou na bubne. Spolu s kolonádou hlavného portálu dáva chrám podobu baziliky svätého Petra v Ríme.

Miesto: Rīgas - 39.

Garrisonský cintorín a kostol Alexandra Nevského

Neďaleko pevnosti, na posádkovom cintoríne stojí drevený kostol v mene Alexandra Nevského. Je to vynikajúci príklad pseudo-ruského štýlu druhej polovice 19. storočia. Chrám je bohato zdobený drevenými rezbármi.

Synagóga a múzeum "Židia v Daugavpils a Latgale"

Židia sa v Daugavpils objavili v 17. storočí a koncom 18. storočia tu už bola stála komunita. Pred 2. svetovou vojnou bolo v meste 45 synagóg. Prežil jeden z nich, postavený v roku 1850. V budove sa nachádza múzejná expozícia "Židia v Daugavpils a Latgale", ktorá je k dispozícii na darovanie.

Kaplnka Alexandra Nevského

Kaplnka bola postavená na začiatku XXI. Storočia na pamiatku katedrály v mene Alexandra Nevského, ktorý stál na centrálnom námestí.

Miesto: Saules iela - 20.

Dom jednoty

Jednotný dom na centrálnom námestí mesta je architektonickou pamiatkou lotyšského modernizmu. Bol postavený v 30. rokoch minulého storočia projektom architekta V. Vitanda. Každá z fasád obrovskej budovy má originálne plastové riešenie.

Miesto: Rīgas iela - 22A.

Daugavpils miestnej múzeum histórie a umenia

Múzeum Daugavpils bolo otvorené v roku 1938. Zaberá elegantnú secesnú budovu v centre mesta. Zbierky obsahujú početné archeologické nálezy z dávnych osád nachádzajúcich sa na území regiónu. Samostatná izba je dielom významného sovietskeho umelca Leonida Baulina, ktorý žil a pracoval v Daugavpils.

Miesto: Rīgas - 8.

Daugavpils železničný (pevnosť) most

V šesťdesiatych rokoch prešla železničná stanica Petrohrad - Varšava cez Daugavpils. Výstavba mosta pod vedením inžiniera S. Kurbedza trvala v rokoch 1858 až 1862. Má iba jednu železničnú trať.

Most cez Lautsesu

Most cez Lautsessu bol postavený v polovici XIX storočia a bol jednoplášťový oblúk žulových blokov. Bolo zničené počas ústupu Nemcov v roku 1944. Betónový most sa nachádza na starom žulovom podklade.

Most jednoty

Jednotný most bol otvorený v roku 1935. Spojil Daugavpils s mestom Mane nachádzajúcim sa na ľavom brehu Dviny. Kovové priečky boli vyrobené v Nemecku. Most získal po rekonštrukcii v roku 1989 moderný vzhľad.

Most cez Melnichku

Mlyn je malá rieka v meste. Most v podobe kamenného oblúku bol postavený v roku 1902.

Prírodný park "Daugavas loki"

Neďaleko od mesta sa nachádza prírodný park "Ohyby Daugavy", ktorý vznikol v roku 1990, aby zachoval jedinečnú prírodnú oblasť. Nad Daugavpilsom rieka preteká starobylým údolím a tvorí niekoľko malebných meandrov. Toto sú najkrajšie miesta v Lotyšsku. Úľavu sa vyznačujú rozmanitosťou a veľkými rozdielmi vo výškach, medzi ktorými sú najväčšie útesy v krajine. V parku sú mnohé rieky a potoky - prítoky Daugavy.

Pin
Send
Share
Send
Send