Moldavsko

Čo vidieť v Moldavsku: pamiatky a zaujímavé miesta

Pin
Send
Share
Send
Send


Pláže a kopce Moldavska, jeho rieky a vodopády, náboženské pamiatky, ktoré sú zaujímavé preto, lebo prežili, vynikajúce vína a tradičná kuchyňa sú len niektoré z dôvodov, prečo sa navštívi táto veľmi malá krajina.

Turisti, ktorí sa na túto krajinu dlhodobo nevenovali pozornosť, si ju čoraz viac vyberajú ako fascinujúcu destináciu. A nezostávajú sklamaní!

Bezpochyby sú kostoly a kláštory, ktoré sa nedávno obnovili v kvalite, hlavnými atrakciami Moldavska. Ale nielen! Ak vytvoríte zoznam najzaujímavejších miest, bude to vyzerať takto:

Katedrála Narodenia, Kišiňov

Postavený v rokoch 1832-1836 arcibiskupom Dumitru Sulimom, ktorý architekt A.I. Melnikov navrhol v empirickom ruskom štýle, sa narodila katedrála Narodenia s kostolom s 3 oltármi, 4-stupňovou zvonovou vežou a svätou bránou.

Ak sa pozriete vonku, majestátna kupola chrámu priťahuje pozornosť, ktorú podporujú 4 masívne stĺpy. Jeho interiér, zdobený obrazmi na biblickom a evanjelickom motívu, je doslova zaplavený svetlom, predovšetkým kvôli 12 oknami, ktoré sú krásne načrtnuté. Zvonica katedrály bola zničená v 60. rokoch minulého storočia, ale bola znovu postavená v roku 1998.

Miesto: Piaţa Marii Adunări Naţionale - 12.

Katedrála Svätých Konštantín a Helena, Balti

Jeden z najkrajších chrámov Moldavska bol katedrála Balti postavená v roku 1934. Postavený v tradičnom byzantskom štýle, je zdobený mnohými dekoratívnymi prvkami secesného štýlu, ktoré boli v tom čase módne. Vstup do kostola prechádza cez otvorenú verandu, dvojúrovňovú, s polkruhovými oblúkmi, ktoré sú podopierané tkaničkami. Po vojne bola budova katedrály používaná ako sklad, neskôr sa tu nachádza múzeum histórie a etnografie.

Kostol Nanebovzatia Panny Márie v Kišiňove

Keď bol postavený najstarší kostol v Kišiňove, nie je presne známy (podľa niektorých zdrojov v roku 1752). Nachádza sa na Starom Meste, na brehu rieky Bic. Kostol má predĺženú loď s 2 polkruhovými bočnými apsisami. Zvonica chrámu je nádherná, pokrytá zvonovitou kupolou.

V roku 1960 bol kostol prenesený do komunity ruských starých veriacich. Na splnenie požiadaviek komunity boli v 90. rokoch postavené dve verandy pre samostatný prístup mužov a žien, ktoré výrazne zmenili vzhľad kostola.

Kláštor Capriana

Skryté v Codrach, kláštor Capriana bol založený v roku 1429 vládcom Štefanom Veľkým. Kláštor bol dlhodobo rezidenciou metropolity Moldavska. Mnohé významné osobnosti krajiny boli pochované tu, vrátane kronikára Eftimiho a básnika Ciprian. Zatvorené a devastované počas sovietskej éry, kláštor bol oživený už v prvých rokoch nezávislosti. Výborne zrekonštruovaný, dnes ho navštevuje obrovské množstvo turistov.

Kláštor Hancu

V roku 1678, v Kodru, v čele rieky Kogalnik, veľký správca, Michael Hyncu, založil na žiadosť svojej dcéry kláštor. Drevený kláštor v 17. storočí bol často tatársky zničený. V roku 1835 bol postavený kamenný kostol v rusko-byzantskom štýle. V sovietskych časoch ju orgány zatvorili. V roku 1990, na žiadosť miestneho obyvateľstva, bol kláštor znovu otvorený, čoskoro sa stal jedným z najpohodlnejších v krajine. V blízkosti sídla je niekoľko zdrojov s vysokou mineralizáciou.

Kláštor Japka

Obec Japka je turistom dobre známa, a to hlavne kvôli kláštoru, ktorý sa tu nachádza. Toto je jediný kláštor v Moldavsku, ktorý nebol uzavretý počas sovietskej éry.

Prvá zmienka o nej prebehla v roku 1693. Hlavný kostol kláštora bol niekoľkokrát prestavaný. Dnes je kláštor denne navštevovaný. Okrem neho nájdete niekoľko ďalších atrakcií: paleontologický pamiatok Skala Japka, rezervy raškovského a adanského údolia, sanatórium Nistru.

Kláštor Saharna

Nachádza sa na brehoch Dnestra, kláštor Saharna je považovaný za najväčšie náboženské pútnické centrum v Moldavsku. Pôsobí od 12. storočia. Nový kostol bol postavený v moldavskom štýle bližšie k roklinu v roku 1777.

Z najvyššieho miesta kláštora môžete vidieť rieku Saharnu, ktorej vody prekonávajú viac ako 30 peších a vodopádov. V blízkosti kláštora sa nachádza zaujímavá archeologická pamiatka z doby železnej, ako aj pevnosť Gétov, najlepšie zachovaná v Moldavsku.

Skalný kláštor Tipova

Na skalnom brehu Dniesteru môžete navštíviť unikátny skalný kláštor, ktorý je považovaný za jeden z najväčších v Európe. Mníchovská komunita tu existovala dávno pred vznikom feudálneho stavu Moldavska.

Predpokladá sa, že niektoré bunky boli vykopané do skál v 10. storočí. Po devastácii počas panovania komunistov bol kláštor v roku 1994 zachytený pod ochranou štátu. Dnes je kláštor súčasťou chránenej oblasti Tsypova, rozsiahla a veľmi zaujímavá.

Etnografické múzeum v Kišiňove

Najstaršie múzeum v Moldavsku, ktoré sa nachádza v budove, ktorá je architektonickou pamiatkou, bola založená v roku 1889. Stála expozícia múzea, ktorá sa nazýva "Príroda. Man.

Kultúra "predstavuje návštevníkov vývoja človeka, organického sveta a ekológie Moldavskej republiky. Patrí do múzea a botanickej záhrady, kde prevláda vegetácia v krajine.

Miesto: Strada Mihail Kogălniceanu - 82.

Historické múzeum v Kišiňove

Otvorené v roku 1987, historické múzeum v Kišiňove má vo svojich archívoch asi 263 000 exponátov, Skladá sa z niekoľkých sekcií: archeológia a staroveké dejiny, stredovek, história Bessarabie, moderné dejiny, poklady.

Zvláštny záujem o muzeum je zbierka zbraní a zbrojov, kde sa môžete oboznámiť so západoeurópskymi, východnými, sovietskymi a ruskými bielymi a strelnými zbraňami zo 16. až 20. storočia.

Skanzen Old Orhei, Orhei

Pozdĺž rieky Reut sa tiahne starý Orhei, snáď najkrajšie miesto v Moldavsku. Je plná histórie. V 13. storočí tu bola umiestnená rezidencia tatárskeho chána: archeológovia našli časť tatárskeho kúpeľa, vyhrievané podlahy a radiátory.

V čase Štefana Veľkého bola v starom Orhei vybudovaná pevnosť, posilnená vežami. Najpôsobivejšie sú však jaskyne v skalách rokliny vytesané mužom. A dnes v nich pokračuje mníšsky život.

Pevnosť Soroca

Veľmi zachovaná stredoveká pamiatka, pevnosť Soroka sa nachádza v strede mesta s rovnakým názvom. Bolo postavené na brehu Dniesteru v roku 1499 na objednávku Štefana Veľkého na mieste starovekej janovskej pevnosti.

Počas celej histórie tu navštívil Peter Veľký, Bogdan Khmelnitsky, Alexander Suvorov. Pevnosť Soroka nie je veľmi veľká (priemer 37,5 metrov), ale veľmi silná, so 4 okrúhlymi vežami, stenami so šírkou 3 metre a výškou 21 metrov. Nachádza sa v nadväznosti na podzemie v hĺbke 7 metrov.

Rezervácia "Pedury Domnyaske", Donúšeni

Starý les sa rozprestiera medzi riekami Prut a Kamenkou, v ktorých väčšina dubov je staletí. V roku 1993 bol vyhlásený za "prírodnú rezerváciu". V roku 2005 boli priniesené 3 bizóny, ktoré sa pohodlne usadili na týchto územiach a začali sa rozmnožovať. Asi 7000 turistov každoročne navštívi rezerváciu, pričom uprednostňuje ekologickú možnosť.

Popoluška jaskyňa

Jaskyňa bola objavená v roku 1959 počas trhacích prác na rozšírenie sadrového lomu. Pojmenovaná Popoluška je jednou z najväčších sadrových jaskýň sveta.

Skryté tu asi 20 jazierNajväčšie z nich sú: Zelené jazero, Dinosaury jazera, Jazero Nautilus a jazero Sip. Voda v nich je bohatá na minerálne soli, ktoré majú terapeutický účinok na ľudské telo. Popoluška pozostáva z galérií a labyrintov, dĺžky 91 kilometrov, ktoré sa nachádzajú na 4 úrovniach. Obzvlášť pôsobivé sú obrovské sály (približne 60 metrov dlhé, 30 metrov široké a 11 metrov vysoké), ktoré majú tiež mená: Waiting Hall, katedrála, hala 100 metrov.

Vinárne Cricova

Najväčšie vínne pivnice na svete sa nachádzajú v Moldavsku, len niekoľko kilometrov od Kišiňov, v meste Cricova. Je vybavená: mestom vinárov, ulice s názvami vín, degustačné miestnosti, sklady. Pozdĺž podzemných uličiek Cabernet, Feteasca alebo Pinot môžete cestovať turistickými autobusmi sprevádzanými sprievodcami. Celková dĺžka galérií Krikov presahuje 60 kilometrov.

Teplota okolitého vzduchu je vždy + 12 stupňov a vlhkosť 97-98%. Koniec koncov sú to ideálne podmienky na ukladanie viac 30.000.000 litrov značkové vína. Cricova je skutočnou vizitkou Moldavska! Zaujímavé, farebné, šumivé!

Pin
Send
Share
Send
Send