Malta

Ostrov Gozo: obľúbené atrakcie (s fotografiami)

Pin
Send
Share
Send
Send


Ostrov Gozo sa nachádza v Stredozemnom mori a je súčasťou maltského súostrovia. Podľa oblasti zaujíma druhé miesto v súostroví troch ostrovov. Tento ostrov patrí do štátu Malta. Jeho názov preložený do ruštiny znamená "radosť".

Ostrov sa nachádza v zóne mierneho subtropického podnebia, väčšinu roka dominuje slnečné počasie, čo prispieva k odmeranému a pokojnému odpočinku.

Z ostrova Malta, ktorý je hlavným súostrovím, sa môžete sem dostať po mori trajektom. Zaplatíte 15 eur za vyhliadkový autobus, môžete sa vydať na výlet po ostrove a navštíviť väčšinu jeho atrakcií.

Victoria

Victoria je hlavné mesto na ostrove Gozo. Jeho meno bolo prijaté na počesť výročia Anglickej kráľovnej. Nachádza sa na kopci, ktorý vám umožní vidieť more odkiaľkoľvek v meste. V centrálnej časti mesta sa nachádza citadela, vo vnútri ktorej stojí katedrála Santa Maria. Bol postavený v barokovom štýle koncom sedemnásteho storočia.

Xlendi

Xlendi je dedina na juhozápade ostrova, ktorá sa nachádza v blízkosti zálivu. Je to letovisko. Turisti, ktorí tu majú oddych, môžu zostať v komfortných miestnych hoteloch, vedľa ktorých sú reštaurácie a obchody so suvenírmi. Útesy stúpajú okolo zálivu. Je tiež obklopený jaskyňami a jaskyňami.

Marsalforn

Marsalforn je ďalšia rekreačná obec. Nachádza sa v blízkosti Xlendi na brehu malebnej zátoky s nádhernou plážou. K dispozícii sú aj hotely a reštaurácie. Bola to rybárska dedina. V dedine stojí chrám sv. Pavla vybudovaný v sedemnástom storočí a na kopci pri dedine stojí socha Ježiša Krista.

Zlatá pláž Ramla l Hamra

Táto pláž je považovaná za najkrajšie v celom maltskom súostroví. Jeho piesok má zriedkavý červeno-žltý odtieň. Tu je unikátna jaskyňa, ktorá podľa starovekej gréckej mytológie patrila k nymfe Calypso. Homer napísal, že Odysseus, očarovaný jej kúzlo, žil na Gozo sedem rokov.

Oblúk v skále "Azura Window"

Oblúk, ktorý tvoria kamenné bloky, má výšku približne 50 metrov a nachádza sa v blízkosti mesta Dwejra. To priťahuje veľa potápačov, extrémní ľudia skočia z neho do mora, cez ktoré sa točí. Tento oblúk možno vidieť v niekoľkých filmoch, vrátane bitky o titánov, grófa Monte Cristo a televíznej série Odyssey. V dôsledku búrky sa oblúk postupne zrúti a môže sa stratiť.

Ostrov húb Rock

Tento malý ostrov sa nachádza v jednej z zátok v blízkosti ostrova Gozo. Ostrov vďačí svojmu názvu za miestnu rastlinu, ktorá sa mylne považovala za hubu. Predpokladalo sa, že má liečivé vlastnosti, maltskí rytieri ju používali ako styptický. Neskôr však bolo jasné, že "huba" nemá žiadnu liečebnú silu.

Ostrov je skutočne vápencová skala, ktorá stúpa šesťdesiat metrov nad morom. Teraz je tu rezerva, ale okolo jeho brehov sa môže plavat a potápať sa.

Nina Cave

Jaskyňa sa nachádza v meste Shaar, Prvýkrát sa objavil v roku 1888 počas výstavby studne. Jaskyňa je malá, jej dĺžka je asi 20 metrov a šírka je 8 metrov. V ňom vidíte stalaktity a stalagmity. Aj na jej stenách sú priehľadné fosílne rastliny, cez ktoré sú viditeľné kruhy, ktoré jasne ukazujú rast fosílií. V tejto jaskyni nájdete také vzácne a krehké formácie, ako sú heliktity.

Sherry Grotto

Táto podzemná jaskyňa sa nachádza tiež v blízkosti mesta Shaar. Jaskyňa bola objavená v roku 1923 za podobných okolností počas výstavby studne majiteľmi domu, ktorý sa tu nachádza.

Patrí k jaskyňovým nájomníkom domu. Organizujú aj zájazdy, počas ktorých môžete uvažovať o obrovských stalaktitoch a stalagmitoch až o jeden meter dlhý, rovnako ako o kalcifikovaných koreňoch stromov najbizarnejších foriem podobne ako obrysy zvierat. Počas druhej svetovej vojny bola jaskyňa použitá ako bomba.

Mgarr Bay

V južnej časti ostrova sa nachádza záliv a je obklopený vysokými skalnatými brehmi. Toto je obľúbené miesto na dovolenku pre mnohých potápačov a potápačov. Voda sa tu vyznačuje dobrou priehľadnosťou, ktorá umožňuje nadšencom potápačov zvážiť morský život a študovať úľavu podvodnej časti skál a dna.

Veža Mgarr X-Sini

Nachádza sa na zálive Mgarr severozápadne od mesta Ainsil. Postavili ho na konci šestnásteho storočia rytieri rímskych sv. Veža mala defenzívny účel. V jej zóne viditeľnosti boli ďalšie veže maltského súostrovia, ktoré umožňovali výmenu správ. Veža sa skladá z dvoch poschodí a má opevnené steny, ktoré vydržia nepriateľské útoky tej doby. Má aj práčovňu a strážnu izbu.

Loreto Square

Loreto Square sídli v centrálnej časti mesta Ainsil. Má oválny tvar. Jeho celé meno je Piazza Madonna Loreto. Navštívte toto miesto, uvidíte gotickú farský kostol. Chystáte sa na druhú stranu námestia, môžete sa dostať na futbalový štadión.

Fort Chembray

Je to pevnosť na južnom okraji mesta Ainsilem, postavená pred viac ako dvoma a pol storočia počas vlády Panny Márie. Toto je najnovšie obdobie budovania pevnosti v Gozo a jedna z najstarších na Malte. Jednou z nich, pevnosť slúžila ako obranná funkcia. Počas britskej okupácie boli v pevnosti postavené kasárne a nemocnica. Všetky budovy nie sú zachované, časť z nich bola zničená v nasledujúcich historických obdobiach.

Chrám Panny Márie s víťazstvom

Tento chrám sa nachádza na hlavnom námestí mesta Shaare v jeho historickom centre. Prvý kostol bol postavený v stredoveku a nesl meno sv. Antonína. Moderný kostol bol postavený na počesť Narodenia Najsvätejšej Matky Božej. Vyzerá to ako symetrická budova postavená z kameňa s dutými kopulami, sochami svätých, pilastrov, vežičiek a veží.

Panna Mária z svätého Loreta

Takže miestni obyvatelia nazývajú nádherný chrám, vyrobený v gotickej štýle, ktorý sa nachádza na mori v meste Ainsilem. Začala výstavbu v roku 1924 a jej výstavba trvala viac ako päťdesiat rokov. Z rôznych dôvodov boli stavebné práce nepretržite odložené a katolícka cirkev bola otvorená až v roku 1978. Pri vchode do kostola stojí pozlátená socha Panny Márie a okolo nej sú anjeli. Z vnútra je kostol vyzdobený v novogotickom štýle.

Kostol Jána Krstiteľa

Tento kostol sa nachádza v obci Sheukia. Zvláštnosťou tohto unikátneho chrámu je kopula, ktorej výška je 75 metrov a jej priemer je 28 metrov. Je to tretia najväčšia kostolná kupola na svete. Je viditeľná všade v obci a okolí. Stavba chrámu z kameňa sa začala v polovici dvadsiateho storočia a trvala asi tridsať rokov.

Interiér kostola je ozdobený nádhernými sochami a umeleckými dielami. Kostol bol postavený na mieste, kde býval starý chrám, ktorého kamenárstvo bolo tiež zachované. To je vidieť v zadnej časti nového zariadenia.

Kostol sv. Antona

Kostol sv. Antonína sa nachádza v severných častiach mesta Ainsilem. Toto je františkánsky kostol postavený tu v prvých rokoch dvadsiateho storočia. Mniši, ktorí sa usadili tu, plánovali založiť kláštor, ale suma darovaných darov umožnila vybudovať len jeden chrám. Chrám bol venovaný katolíkovi svätému Antonínovi z Padovy.

Megalitické chrámy Ggantia

Tieto budovy, ktoré sa nachádzajú v centrálnej časti ostrova, patria medzi najstaršie náboženské objekty na svete. Vedci sa domnievajú, že boli postavené okolo roku 3600 pred naším letopočtom. Tieto obrie objekty s dĺžkou asi 8 metrov a s hmotnosťou viac ako 50 ton nie je možné stavať bez použitia špeciálnych nástrojov a vedci stále nemôžu dospieť k spoločnému názoru, akým spôsobom a za čo boli postavené.

Megalitický komplex pozostáva z dvoch chrámov, z ktorých každý má vlastný vchod, ale za ním je jedna spoločná stena. Najstarší megalit má tri izby umiestnené vo forme trojlístku. Existuje dôvod domnievať sa, že toto symbolizuje priebeh času: minulosť, prítomnosť a budúcnosť.

Pin
Send
Share
Send
Send