Grécko

Slávne pamiatky Kréty

Pin
Send
Share
Send
Send


Kréta je najväčší ostrov Grécka a jeden z najdôležitejších stredísk Stredozemného mora. Dnešné pamiatky sa zachovali, odhaľujúc rôzne obdobia a potvrdzujúc zvláštnosti kultúrneho potenciálu ostrova.

Turisti môžu vidieť rôzne prírodné a historické pamiatky a robiť určitý názor na dôležité objekty. Osobitnú pozornosť si zaslúžia staroveké pevnosti, paláce a kláštory, parky, zátoky a jaskyne.

Palác Knossos

Palác Knossos je spojený s kráľom Minos. Starí Gréci verili, že kráľ Minos postavil unikátny palácový komplex, aby skryl zradu manželky, ktorá zrodila Minotauru.

Palác sa vyznačuje prítomnosťou mnohých sál, ktoré sú vyrobené vo forme bludiska. Predpokladá sa, že chlapci a dievčatá, ktoré boli doručené do Minotauru, mohli vstúpiť len do bludiska, ale nemohli by sa vrátiť späť.

Podľa gréckych legiend Minotaur zabil Theseusa, ktorý dobrovoľne vstúpil do paláca. Aby sme sa vrátili, bola použitá špeciálna niť.

Každý turista môže prezentovať legendu v skutočnosti a preniesť do špeciálnej atmosféry. Palácový komplex zahŕňa tisíce miestností, takže prechádzka môže trvať dlho. Na stenách sú znázornené staré symboly, z ktorých väčšina zostáva dnes tajomstvom. Palác Knossos je spomenutý v mýtoch a legendách, preto priťahuje osobitnú pozornosť cestujúcich.

Dikteyská jaskyňa

Legenda hovorí, že sa v tejto jaskyni objavil boh Zeus, narodený Rheou Kronosovou. Následne podľa gréckych mýtov vyrastal Zeus. Potom sa tu nachádzali rôzne kultúry a obetovali sa, čo potvrdzujú aj výsledky archeologických vykopávok.

Na počesť Zeusu vznikla jedinečná svätyňa. Počas výkopov bolo možné nájsť oltáre, keramiku, figuríny.

Dnes je k dispozícii jaskyňa Dikteyskaya. Turisti však musia prekonať prudké stúpanie. Spočiatku sa cestujúci dostanú do nejakej loby, kde sa nachádza hlavný oltár. Potom môžete ísť do hlavnej sály a dokonca sa pozrieť na podzemné jazero. Jaskyňa prekvapuje svojou krásou, pretože tam sú stalaktity a stalagmity.

Samaria Gorge

Samaria Gorge je považovaná za jednu z najdlhších a najkrajších v celej Európe. Ak chcete ísť dole, budete musieť prejsť vinutou cestou s dreveným zábradlím. Na plnohodnotnú prechádzku malebnou roklinou to bude trvať asi osem hodín, preto je vhodné, aby ste si dopredu pripravili pohodlné a ľahké topánky. Počas prechádzky môžu cestujúci plávať v miestnych rybníkoch, ktoré sú vytvorené vďaka prietokom potokov.

Prechod končí v malej dedine Agia Roumeli, kde žili piráti. Prechod do rokliny je otvorený od polovice mája do konca septembra.

Námorné múzeum na Kréte

Múzeum je venované histórii Kréty a námornej téme. Tu nájdete cenné exponáty z VI storočia pred naším letopočtom.

Výstava zahŕňa tieto cenné predmety:

 • Obrázky na námornej téme.
 • Fotografie zobrazujúce významné historické udalosti.
 • Modely lodí.
 • Objekty moderného námorníctva Grécka.

Ak si to želáte, návštevníci môžu navštíviť miestnu knižnicu tém.

Skanzen "Lychnostatis"

Jedinečné múzeum sa nachádza v blízkosti hraníc s Hersonissosom. Múzeum sa nachádza priamo pod otvorenou oblohou a zároveň odhaľuje históriu Kréty, rôzne aspekty Grécka. Každý návštevník má možnosť lepšie porozumieť životu, životnému štýlu, tradíciám a kultúre obyvateľov Kréty.

Nasledujúce cenné objekty si zaslúžia osobitnú pozornosť:

 • Mill.
 • Shack.
 • Tkáčska dielňa.
 • Vinárstvo.
 • Včelín.

Ak si prajete, môžete navštíviť kaviareň, kde budete pozvaní na účasť na ochutnávaní národných gréckych nápojov. Múzeum je možné navštíviť iba ráno.

Jazero Voulismeni

Jazero Voulismeni je sladkovodné a nachádza sa v meste Agnos Nicolas, Jazero má takmer dokonalý okrúhly tvar, čo ho robí jedinečným. Na pobreží sú kaviarne a reštaurácie. Skalnatý breh na západnej strane je však pre pešiu turistiku nedostupný. Turisti dostanú živý dojem pri odpočinku na jazere Voulismeni.

Biele hory Lefka Ori

Biele hory sú jednou z najkrajších prírodných atrakcií Kréty. Táto hora, predovšetkým, priťahuje horolezcov. Avšak iní ľudia si môžu vychutnať úžasnú krásu horskej oblasti. Navyše, tu už na začiatku leta sa sneh drží na vrcholoch, čo dáva zvláštnemu románu regiónu.

Archeologické múzeum v Heraklione

Centrum múzea venované archeológii v Heraklione je považované za jedno z najväčších a najlepších na svete. Expozícia na prvom mieste odhaľuje znaky minojského umenia, ale je tiež možné objaviť zaujímavé aspekty neolitickej a grécko-rímskej vlády.

Dnes má múzeum centrum 20 miestností, kde sú vystavené exponáty z celej Kréty. Nové exponáty sú dodávané z miesta archeologických vykopávok, takže expozícia sa postupne rozširuje.

Kontrola všetkých exponátov sa vykonáva iba v chronologickom poradí, takže každý môže mať dojem úplného dojmu archeologického múzea.

Akvárium Aquaworld

Akvárium bolo vytvorené na príjem plazov a iných vodných tvorov, ktoré boli predchádzajúcimi majiteľmi odmietnuté. Takto sa akvárium-terárium vytvorilo ako unikátny prístrešok, ktorý sa ukázal byť skutočnou príťažlivosťou.

Ktokoľvek môže rozprávať s hadmi, pytónmi, korytnačkami. V tomto prípade môžu miestni obyvatelia držať na svojich rukách a mŕtvicu, kŕmenie. Táto zábava sa dlho pamätá.

Umiestnenie: Filikis Etirias - 7.

Park Biotopoi Nature v Rethymne

Unikátny park vám umožní spoznať prírodu Kréty. To je miesto, kde sú uložené vzácne tropické kvety a rastliny. Navyše v parku môžete vidieť bylinné čaje, malebné kvety, liečivé rastliny.

Komplex parku obsahuje aj 50 druhov zvierat. Mnoho návštevníkov je spokojných so zoznámením sa s králikmi. Okrem toho sa môžete zoznámiť s motýlemi, škorpiónmi, korytnačkami a pavúkmi. Všetci obyvatelia sú pre cestujúcich mimoriadne zaujímaví. V areáli parku sa nachádzajú malé obchody, kde si môžete kúpiť upomienkové predmety, knihy a prírodné čaje.

Miesto: Kalaitzaki - 3.

Agia Deka

Agia Deka je malá dedina nachádzajúca sa v horskej oblasti Kréty. Obec priťahuje malebnou vegetáciou, starobylou architektúrou, úžasnou panorámou majestátnych hôr.

Je dôležité poznamenať, že mnohé budovy sú prakticky vo fáze ničenia a vyžadujú si vážne obnovenie.

Domy previazané okolo vinohradov a stromov. Avšak balkóny obytných domov sú zdobené kvetinami a rastlinami v črepníkoch. Dodatok sú lavičky z tepaného železa, nízke ploty. Úžasná dedina Agia Deka sa dlho pamätá.

Kláštor Toplo

Toplo je jedným z najvýznamnejších kláštorov na Kréte. Kláštor prekvapí svojou popravou hneď, pretože vizuálne pripomína malú pevnosť, ktorá je obklopená múrom. Súčasne kláštorný komplex zahŕňa impozantnú zvonicu.

Toplo sa nachádza v púštskej oblasti Kréty. Vedľa neho sú iba veterné turbíny. Je to spôsobené tým, že ostatné chrámy, ktoré predtým tu existovali, boli počas pirátov zničené počas nájazdov. Kláštor Toplu bol vážne zranený, ale po rekonštrukčných aktivitách bol objekt stále prístupný verejnosti.

Interiér je známy ikonami, rytmi, krížikmi a inými náboženskými vecami, prekvapujúcimi pre svoj špeciálny výkon. Kláštor Toplu naďalej rastie a priťahuje mnoho cestujúcich.

Mešita Ibrahima Khana

Gréci rešpektujú pamiatky staroveku, takže pamiatky sú často prestavané. Mešita Ibrahim Khan v Rethymnone bola postavená pred niekoľkými storočiami.

Najprv bol náboženským objektom katedrála sv. Mikuláša, ktorá sa neskôr ukázala byť prestavaná do mešity Ibrahim Khan. Pripojený minaret neprežil až dodnes, ale hlavná budova ešte stále prekvapuje jeho popravou.

Mešita je veľká kocka s kopulou, vyrobená v pieskovej farbe. Interiér je doplnený lancetovými arkádami a unikátnym mihrabom. Takýto architektonický dizajn spôsobuje živé emócie nielen medzi veriacimi.

Miesto konania: Chaironeias - 15.

Drevené sochárske múzeum

Centrum múzea venované drevenej plastike sa od roku 2010 úspešne rozvíja. Múzeum sa nachádza na úpätí posvätnej hory Psiloritis. V blízkosti budovy môžete vidieť ručne vyrobené plastiky.

Budova predstavuje drevené plastiky na témach:

 • Náboženský.
 • Mytologický.
 • Sociálna.
 • Ľudí.

Každý návštevník má príležitosť plne oceniť unikátne prvky umenia a pochopiť, aké dôležité sú estetické a umelecké tradície pre Grécko a Krétu.

Kláštor Kera Cardiotissa

Kláštor je venovaný Srdci Panny Márie a je známy svojou jedinečnou ikonou. Kláštorný komplex sa nachádza na malebnom mieste, ktoré je zo všetkých strán obklopené skalnatými horami.

Kláštor existoval od XIII. Storočia. Dnes je náboženské sídlo považované za pokojné miesto, ale zároveň priťahuje mnoho turistov. Na území kláštorného komplexu je múzeum, v ktorom sú prezentované rôzne náradie a cirkevné knihy.

Vinařství Douloufakis

Tradícia výroby vín, ktorá slúžila ako základ pre vytvorenie známeho vinárstva, sa začala rozvíjať okolo roku 1930. Vtedy sa im podarilo získať profesionálne zariadenie na výrobu vína, ktoré bolo umiestnené v starom a malom priestore. V roku 1952 sa však skupina Douloufakis zúčastnila 17. medzinárodnej výstavy vín, ktorá sa konala v gréckom meste Solún. Kvalitu prezentovaného vína ocenili experti.

Turisti môžu navštíviť vinárstvo. Počas prehliadky si budete môcť pozrieť oblasť výroby a naučiť sa charakteristiky miestnej výroby vín. Na konci exkurzie môžete navštíviť degustačnú miestnosť a vyskúšať kvalitné víno.

Lassithi Plateau

Lassithi Plateau je veľké údolie obklopené kopcami a majestátnymi horami. Obyvatelia tohto regiónu sa úspešne zapájajú do poľnohospodárstva a chovu zvierat. Turisti ocenia malebnú povahu náhornej plošiny. Okrem toho sú tu prezentované veterné mlyny, jedinečná jaskyňa s prírodnými sochami, stalagmity a stalaktity. Pobyt v tomto kúte Kréty bude dlho zapamätaný.

Balos Bay

Balos Bay sa nachádza v severozápadnej časti Kréty. Tu je pobrežie umývané v Egejskom, Jónskom a Líbyjskom mori.

Morská voda zálivu má unikátne zloženie minerálov, ktoré prispievajú k vzhľadu jedinečnej azúrovej farby. Vedci poznamenávajú, že vo vodách zálivu je asi 14 odtieňov, čo dodáva jedinečnosť.

Stalida

Stalida je malé stredisko obľúbené u starších ľudí a párov. Hlavnou výhodou je prítomnosť najčistejších piesočnatých pláží s hladkým vstupom do mora. Navyše všetky hotelové komplexy sú ponorené do zelene, čo vytvára pláž a pokojnú dovolenku. Je dôležité byť pripravený na to, že v sezóne sú miestne pláže preplnené, pretože Stalida láka turistov z rôznych častí sveta.

Stredisko Stalida tiež priťahuje obchody, obchody so suvenírmi, útulné kaviarne. Vyvinutá infraštruktúra prispieva k príjemnej zábavnej prevádzke.

Palm Beach Preveli

Pláž Palm Beach Preveli zostáva nepreniknuteľná, napriek úžasnej kráse. Pláž, ktorá sa nachádza na južnej Kréte, je známa špeciálnym palmovým hájom.

Pláž je koniec kaňonu, pozdĺž ktorého spadá horská rieka. Je dôležité mať na pamäti, že na pláž nie je vybavený prístup, ale chôdza bude spokojná s rýchlosťou a ľahkosťou. Miestna príroda prekvapí svojou krásou.

Kréta je úžasný kútik Európy, kde si môžete vychutnať kultúrnu zábavu a krásnu prírodu.

Pin
Send
Share
Send
Send