Bulharsko

Slávne pamiatky mesta Sozopol: fotografie a popis

Pin
Send
Share
Send
Send


Sozopol - najstaršie letovisko v južnom Bulharsku, umývané Čiernym morom. Starobylá architektúra, veľa malých domov s mestom, úzke ulice, starobylé ruiny, romantické reštaurácie, pestré prírodné prostredie, mierne podnebie a morský vzduch - perfektná kombinácia pre skvelú dovolenku.

Sozopol je jedným z najstarších miest, je súčasťou známeho zoznamu svetového kultúrneho dedičstva Organizácie Spojených národov pre vzdelávanie, vedu a kultúru - UNESCO. Podľa historických údajov, už v 7. storočí pred nl, tu bolo založené grécke mesto Appolonia Pontic.

Mesto mestského prístavu je bohaté na malebnú krajinu a veľa zaujímavých pamiatok, ktoré si zaslúžia pozornosť.

Sozopol je konvenčne rozdelený na starú a modernú. Staré mesto je skutočným srdcom historickej architektúry mesta, ktorá sa nachádza na polostrove. Staré mesto sa zameralo na najzákladnejšie mestské pamiatky. Všetky budovy boli postavené v 18. storočí, majú svoju vlastnú históriu, každý dom sám o sebe je už orientačným bodom.

Kurdilisov dom

Malý starý drevený dom Kurdilis, ktorý je starý viac ako dvesto rokov, je teraz Bulharským etnografickým múzeom. Tu sú položky oblečenia bulharského ľudu, prvky života. Múzeum zaberá iba jednu izbu, ale v nej je umiestnený pomerne veľký počet zaujímavých exponátov. Z okien Etnografického múzea je krásny výhľad na more.

Miesto: ulica Kiril a Metodiy - 34.

Galéria domu Lascaris

Dome predajcu rýb Dimitra Laskaridis zo 17. storočia, teraz zaberá jednu z najlepších umeleckých galérií v meste. Tu je široký výber umeleckých diel, autorových obrazov, šperkov, ako aj iných dekoratívnych prvkov.

Pevná stena

Čiastočne obnovená južná stredoveká pevnosť s obrannou vežou je historickým orientačným bodom v Bulharsku. Architektonické majstrovské dielo umožní pestrejšie znázornenie stredoveku a zažije mimoriadnu povahu inej éry.

Múzejný komplex pod otvorenou oblohou - "Južná pevnosť a veža", ktorý je pod otvorenou oblohou, zbieral množstvo starožitných exponátov, domácich predmetov a mincí, ktoré sa prezentovali vo výstavných priestoroch.

amfiteáter

Jedným z najstarších pamiatok mesta je rímsky amfiteáter. Bol postavený v druhom storočí nášho letopočtu, ale pred 40 rokmi to bolo objavené po tom, ako sa Zem presunula kvôli zosuvu pôdy a bola obnovená.

Úžasný historický amfiteáter je jedným z najdôležitejších prvkov mesta. Môžete si vychutnať vynikajúcu akustiku počas často predstavených vystúpení, operných predstavení a rôznych koncertných programov.

Archeologické múzeum

Môžete sa zoznámiť s kultúrou občanov, študovať staroveké artefakty staroveku, vidieť starobylé zbierky a úžasné expozície, exponáty minulých storočí, môžu byť v Archeologickom múzeu v Sozopole.

História národov, ktoré kedysi žili v tejto krajine, je reprezentovaná mnohými archeologickými nálezmi. Aj v múzeu sú položky kresťanského umenia.

Miesto: Han Krum - 2.

"Stará škola"

V budove staršej školy, ktorá je kultúrnou pamiatkou mesta, sa nachádza galéria umenia. Existuje asi 300 obrazov a asi päťdesiat sôch od rôznych autorov. Ktokoľvek si môže vychutnať obrazové umenie talentovaných umelcov.

Kaplnka sv. Mikuláša

Najmladšia kaplnka sa nachádza priamo v Archeologickom múzeu. Bol postavený s podaním miestnych obyvateľov, pretože námorníci považujú Nicholaša za patróna.

V chráme môžete dostať pitnú vodu priamo z fontány umiestnenej v blízkosti vchodu. Kaplnka víta všetkých turistov.

Kostol sv. Juraja

Pravoslávna cirkev, zasvätená v mene sv. Juraja, bola postavená v 19. storočí. A starý oltár, vyrobený z mramoru, už viac ako tisíc rokov. Ktokoľvek môže navštíviť kostol, modliť sa, skloniť sa pred relikviami sv. Jána Krstiteľa a ďalšie filmy.

Kostol sv. Zosíma

Malý pravoslávny kostol je zdobený štukovou výzdobou, postavenou na mieste zrúcaniny stredovekého chrámu. Nachádza sa v parku starého mesta. Vyzerá to ako dosť nepoznačný chrám, zasvätený a pomenovaný po mučeníkovi - Zosime Apolloniadovej, narodenej v týchto krajinách, keď boli nazývané Apollónia.

Kostol je zdobený mnohými rukopisnými ikonami z 19. storočia. Útulný malý chrám, vždy rád návštevníkom, dychtivý na duchovné obohatenie.

Miesto: st. Apolonia.

Chrám Najsvätejšej Panny

Jeden z najstarších chrámov mesta, ktorý je považovaný za kultúrnu pamiatku. Budova prekvapuje okoloidúcich s nezvyčajnými črtami, pretože ide o polovicu pod zemou. Chrám Najsvätejšej Panny Márie, napriek svojej skromnosti, obsahuje veľké množstvo mistrovských diel umenia. Hlavnou výhodou je, samozrejme, ikonostas, vytvorený jemnými rezbármi.

Najčastejšie sem prichádzajú ľudia, aby uctievali svätyňu Panny Márie - patrónku mesta Sozopol, ikonu Ježiša Krista a sv. Spiridona.

Kostol sv. Cyrila a Metoda

Kostol s vysokou zvonovou vežou bol postavený v 19. storočí. Tu sa nachádzajú na ostrove Sv. Ivan, ktorý je súčasťou pamiatok Jána Krstiteľa. Tiež návštevníkom priťahuje starostlivo zrealizovaná rezbárstvo dubového ikonostasu, rôzne stredoveké ikony.

Miesto: námestie Han Krum.

Stredná pláž

Návšteva Sozopolu, hlavne v sezóne, by ste si určite mali oddýchnuť na najobľúbenejšej centrálnej pláži mesta. Pláž sa nachádza medzi starým a novým mestom. Útulná piesočnatá pláž, čistá voda, voľný vstup pre všetkých hostí.

Ostrov sv. Ivana

Len pár kilometrov od mesta Sozopol sa nachádza úžasná prírodná rezervácia so zaujímavou históriou - Ostrov sv. Ivana. Oblasť ostrova je o niečo viac ako 60 hektárov. V minulosti sa na ostrove uskutočnili mnohé archeologické vykopávky, veľké množstvo artefaktov, stopy budov, chrámy boli objavené a pamiatky sv. Jána Krstiteľa zostali jedným z najznámejších nálezov.

Na ostrove Sv. Ivan sa môžete stretnúť s mnohými druhmi vtákov, farebnými prírodnými krajinami a pozdĺž pobrežia sa nachádzajú úžasné kamenné stĺpy. Ostrov je prístupný všetkým návštevníkom, ale výlety tu nie sú, takže turisti sa dostanú na vlastnú päsť pomocou lodí.

Hrad v Ravadinove

Ravadinovo je niekoľko kilometrov od Sozopolu, kde sa nachádza hrad "Láska vo vetre". Hrad je zrealizovaný v starom, stredovekom štýle, má veľké územie a neuveriteľne premyslený obraz z jedného kusu. Byť medzi rytierskym pancierom tohto hradu s vežami a bezprecedentnou krásou parku - rozprávka sa stáva realitou.

Návšteva romantického hradu sa vypláca. Obrovská oblasť územia umožňuje vychutnať si prechádzku, vychutnať krásu prírody, mini zoo so zvieratami, nádherné rastliny, labute, rybníček, fontány a pestrý park. Po dlhej prechádzke môžete navštíviť miestne reštaurácie.

Rezervácia "Ropotamo"

Nezabudnite navštíviť známu rezerváciu "Ropotamo", ktorá sa nachádza len desať kilometrov južne od mesta Sozopol. Jedná sa o jedno z najneobvyklejších a najkrajších miest národného orientačného bodu Bulharska. Oblasť chránenej zóny je o niečo viac ako tisíc hektárov.

Rezerva je bohatá na prírodné krásy. Široké lesy, skalnaté pobrežie, piesočné pobrežné duny, ústie, hornina v tvare hlavy leva, viac ako stovky rôznych chránených rastlín a viac ako 70 druhov vtákov uvedených v červenej knihe.

Sozopol je skutočne úžasné mesto, fascinujúce a dobývanie starobylej architektúry, jej histórie. Jedinečný bulharský kútik stredoveku, ktorý vám umožní ponoriť sa do úplne inej doby.

Prechádzky malebnými uličkami môžete vidieť veľa architektonických krás, zoznámiť sa s kultúrou a len obdivovať jemnosť úžasných budov. Veľké množstvo obchodov so suvenírmi vám umožní vziať so sebou kus úžasnej bulharskej architektonickej rezervácie.

Okrem objavovania pamiatok je Sozopol skvelým miestom na dovolenku na mori. Rôznorodé pláže umožnia vychutnať si slnenie a morský vánok pre tých, ktorí prichádzajú oddýchnuť od ruchu mesta. Milovníci dobrodružstiev môžu ísť na hladinu mora pomocou lodnej prehliadky alebo potápať sa s aqualungom. A nočný čas pomôže rozjasniť veľké množstvo rôznych zábavných zariadení, klubov, barov a reštaurácií.

Pin
Send
Share
Send
Send