Afganistan

Pamiatky Afganistanu: zoznam, fotografie a popis

Pin
Send
Share
Send
Send


Afganistan je nezávislý štát nachádzajúci sa v juhozápadnej časti Ázie. Toto je prezidentská republika, kde sa praktizuje islam. Kábul je hlavným mestom a jedným z najstarších miest v tejto krajine.

Väčšina územia Afganistanu je obsadená horami Hindu Kush, zvyšok - riečne údolia a púštne oblasti. Nestabilná vojenská situácia a politická kríza neprispievajú k návšteve zahraničných návštevníkov. Napriek tomu má Afganistan tisícročnú históriu a v tejto starobylej krajine sa dá niečo prekvapiť. Závažnosť jeho krajiny priťahuje milovníkov voľne žijúcich živočíchov a starých nálezov - archeológov a historikov z celého sveta.

Vízum je potrebné navštíviť krajinu. Môže sa otvoriť na konzuláte v Afganistane. Rozhovor nie je potrebný a po doručení potrebných dokladov je potrebné zaplatiť poplatok za vízum. Veľvyslanectvo bude musieť oznámiť účel cesty. Musí to byť platné, pretože situácia v krajine je pre zahraničných turistov napäté a nebezpečná. Po obdržaní povolenia na vstup je vízum pripravený za 5-7 dní.

Od dávnych čias na území moderného štátu Afganistan žili etnické skupiny, ktoré v VI. BC sa stala súčasťou peršskej Achaemenidskej ríše. Neskôr túto oblasť vládol Alexander Veľký.

Boj o región trval dlhý čas. V 7. storočí Arabov priniesol islam do týchto krajín. Oslobodený od Mughalovej vlády, až v roku 1747 získal Afganistan svoju nezávislosť. A v 19. storočí sa stal kolóniou Veľkej Británie. Iba v roku 1919 sa Emir Amanullah podaril oslobodiť svoju krajinu od útočníkov. Každá historická fáza opustila svoj jedinečný archeologický dohľad na tomto území.

Jaskynný kláštor v údolí Bamiyan

Údolie, kde sa mesto nachádza v skalách, sa nachádza 200 km od Kábulu, v centrálnej časti krajiny. Iba na tomto mieste môžete prejsť pohorie Hindu Kush. V 2. storočí boli v tejto oblasti postavené prvé budhistické kláštory. Rezidenčné komplexy, vytesané do skál, slúžili ako útočisko pre obchodníkov a trvalé obydlie pre mníchov. Dve starobylé osady zdobili dva obrovské buddhistické pamiatky, ale v roku 2001 ich zničili Taliban. V roku 2004 začali vykopávky z inej sochy venovanej budhistickému božstvu.

Palác v Bust

Palác v Buste alebo Lashkari Bazar - rezidencia dynastií sultánov Ghaznavid a Ghurid. Nachádza sa v južnom Afganistane, v blízkosti mesta Bust. Tento úžasný komplex pochádza z XI. Storočia. V 50. rokoch. Francúzsky architekt dvadsiateho storočia začal vykopávať staroveké stavby. Bazár Lashkari pozostáva z troch palácov: centrálnej, južnej a severnej.

Početné chodby, chodby a kancelárske priestory boli dobre naplánované a otvorili sa na veľkom nádvorí. Trónová sieň bola vyzdobená freskami zobrazujúcimi bojovníkov, vtáky a scény zo života kráľov. V strede miestnosti bola fontána. Záhrada s uličkami obklopovala palác z východu. Počas výkopov boli objavené zrúcaniny mešity, nákupnej ulice, obytných oblastí a kasární.

Minaret v Jam

Minaret v Djame je veža, z ktorej veriaci boli povolaní k modlitbe. Bol postavený v 12. storočí sultánom Giyaz-ad-Din v severozápadnej časti Afganistanu. Výška minaretu je 60 metrov a je druhým najvyšším po indickom Qutb Minare. Archeológovia naznačujú, že táto budova patrila do starobylého mesta Firuzkuh. Veža sa nachádza v neprístupnej rokline, 10 km od obce Jam v provincii Gore.

Mešita Juma Masjid v Herat

Mešita Juma je veľká budova v meste Herat. Táto nádherná budova sa tiež nazýva Modrá mešita. Bol postavený na mieste Zoroastrijského chrámu. Najprv bola budova drevená, ale po požiari v roku 1200 nariadil vládca rodiny Ghuridov Giyas ibn Sam postaviť kamennú svätyňu.

V 15. storočí došlo k zemetraseniu a chrám bol zničený. Slávny básnik Alisher Navoi ho začal na vlastné náklady obnoviť. Späť v 60. rokoch minulého storočia bola mešita zničená. Orgány Afganistanu a svetoví experti začali s reštaurovaním. Niekoľko rokov boli rekonštruované fasády, ktoré sú ozdobené jedinečnými freskami z obdobia dynastie Timurida.

Chyby-Babur

Bagi-Babur je parkový komplex v blízkosti Kábulu. Jeho zakladateľom bol vládca Mughalskej ríše, sultán Babur. Mala rád záhradníctvo. Na území vysadených mnoho exotických rastlín, ktoré nerastú v oblasti. Uprostred komplexu je hrobka zakladateľa. Zelené trávniky, uličky, miesta na rekreáciu sú veľmi obľúbené medzi turistami a obyvateľmi hlavného mesta.

Mešita Abdul Rahmana

Mešita Abdul Rahmana bola postavená nie dávno. V roku 2001 bol najväčší moslimský chrám v celom Afganistane postavený v jednom z okresov Kábulu. Autorom projektu a patrónom umenia bol vplyvný podnikateľ Abdul Rahman, architekt bol H. Hashimi. Stavba skončila v roku 2009. Mešita zaberá 1,42 hektára a môže ubytovať 10 000 ľudí naraz. V budove je knižnica, v ktorej je k dispozícii až 150 000 kníh.

Džihádové múzeum

V roku 2010 bolo v meste Herat vytvorené múzeum venované ľuďom, ktorí dali svoj život za nezávislosť Afganistanu. Tu sa môžete dozvedieť o histórii vojenského konfliktu so ZSSR. Čestné miesto je obsadené pomníkom hrdinského Majahidina. Na stenách budovy imoralizovali mená mŕtvych. Múzeum sa nachádza na kopci, obklopuje kvitnúce park a fontány.

Mešita Eid Gah

Mešita "Dovolenka" alebo "Veľká modlitba" sa nachádza v Kábule a je druhou najväčšou v regióne. Je to hlavné náboženské centrum moslimov, kde sa dvakrát do roka zhromažďujú milióny ľudí na slávnostnú modlitbu.

Podľa mnohých prameňov bola mešita postavená sultánom Baburom, aby ukázala veľkosť islamu, a jeho myšlienky tvorili perzští architekti. V roku 1919 Amir Habibullah vyhlásil nezávislosť Afganistanu. Táto dôležitá udalosť sa vyskytla v stenách "prázdninovej" mešity.

Puli Khishti mešita

Mešita Puli Khishti je najväčšia v Kábule. Nachádza sa v starom štvrti mesta. Veľká modrá kopula zdobí jeho strechu. Budova bola postavená koncom 18. storočia. V roku 1960 bola úplne obnovená. Ale posledný vojenský konflikt v Afganistane viedol k poškodeniu mešity a až nedávno dokončil prácu na jeho úplnom obnovení.

Národné múzeum v Afganistane

Národné múzeum vzniklo v roku 1919. Nachádza sa šesť kilometrov od hlavného mesta. Celá história Afganistanu je zastúpená v stenách tejto budovy. Nálezy prvých osád a exponátov modernity sa nachádzajú na dvoch poschodiach komplexu. Zbierka mincí si zaslúži zvláštnu pozornosť, má asi 30 tisíc kusov.

Herat Citadel

Storočná štruktúra citadely sa rozprestiera nad starým mestom. Skladá sa z 18 veží a je štvrť kilometra dlhá. Jeho výška je 30 metrov nad úrovňou ulice. História pevnosti začína v roku 1415. Vojenské operácie periodicky zničili pevnosť, ale v roku 2006 bola úplne obnovená. V roku 2003 vznikol mestský park pod hradbami.

Palác Taj Beck

V juhozápadnej časti Kábulu postavil Amanullah Khan palác, ktorý sa stal sídlom kráľovskej rodiny. V tých rokoch sa táto rezidencia nachádza 16 kilometrov od rušného mesta. V blízkosti budovy boli nájdené zvyšky starovekého osídlenia Timiruidov. Amanullah Khan postavil svoj dom na kopci, kde šľachta rád zariadila poľovníctvo a pikniky.

Palác Dar-ul-Aman

Niekoľko kilometrov od hlavného paláca Aminu bol postavený ďalší palác. Bol nazývaný "Rezident pokoja". Podľa nemeckých architektov, ktorí sa podieľali na dizajne rezidencie, si vybrali tichšie miesto pre Dar-ul-Aman, ďaleko od mesta. Toto nádherné kráľovské panské sídlo bolo postavené v neoklasickom štýle, ktorý bol v Európe obľúbený.

Pevnosť Bala Hissar

Pred viac ako 15 storočiami bola v centre moderného Kábulu vybudovaná obranná pevnosť. Následne bola pevnosť opakovane upravená, čo prinášalo neustálu reštrukturalizáciu. Slúžila ako útočisko pre kráľovské dynastie. V 19. storočí bola pevnosť zachytená Britmi a čiastočne zničená nariadením generála Robertsa. Teraz je to miesto afganských vojsk.

Modré jazerá

V srdci Afganistanu sú jedinečné prírodné rezervácie - Modré jazerá. Sú obklopené voľne žijúcimi horami a stepmi. Nebeský povrch povrchu rybníkov, na rozdiel od bielych ružových vápencov susedných skál, ohromuje ich krásu. Jazerá Bande Amir obnovujú pokladnicu prírodného dedičstva UNESCO.

Khyber Pass

Serpentín, dlho 53 km, ktorú zdieľajú Afganistan a Pakistan. Beží v nadmorskej výške 1050 metrov nad morom. Najkrajšia horská cesta od dávnych čias bola používaná ako obchodná cesta. Je obklopený hlbokými útesmi a roklinami. Teraz je tento strategický cieľ kontrolovaný silou Afganistanu.

Pozrite si video: Porsche 911 Targa4 997 4x4 test - (Júl 2020).

Загрузка...

Pin
Send
Share
Send
Send