Estónsko

Pärnu - obľúbené atrakcie a zaujímavosti

Pin
Send
Share
Send
Send


Malé estónske mesto Pärnu vzniklo v 13. storočí okolo pevnosti nemeckých rytierov Pernau. Veľmi skoro nadobudlo mimoriadny význam ako prístav na brehu nemraziaceho zálivu v Baltskom mori.

Mesto začalo vzkriesiť od 14. storočia, keď vstúpilo do hanzovného odborového zväzu. V nasledujúcich éroch vojen sa Švédovili na chvíľu. Prestavali starú nemeckú pevnosť, vyliali silné hradby a postavili sedem baštín, pomenovaných podľa planét.

V roku 1710 odišli ruskí vojaci Pernau. Mesto, ktoré sa nazýva Pernov, sa stalo jedným z najdôležitejších centier ruského námorného obchodu. V 19. storočí zmizla potreba obranných opevnení av 60. rokoch bola pevnosť zrušená.

Zemité štruktúry boli čiastočne zbúrané a na ich mieste sa objavili parky a bulváry. Kamenné stavby demontované alebo zmenené v mestských potrebách. Mierne námorné podnebie a reťaz úžasných piesočných pláží, ktoré sa tiahnu po celom pobreží, premenili Pernov na známe letovisko v Rusku. V rokoch 1837 - 1838 sa v meste objavili prvé kúpele a penzióny.

Červená veža

Červená veža je súčasťou nemeckého opevnenia z 15. storočia. Pod Švédmi slúžila ako väznica. Spočiatku jeho hrubé steny boli lemované červenými tehálami. Počas svojej existencie prešla veža niekoľkými prestaveniami, ktoré zmenili jej vzhľad a vnútorné usporiadanie. Teraz len červená dlažba strecha pripomína jej meno.

Bastiony švédskej pevnosti

Mesto má ešte zvyšky hradieb a baštín s "kozmickými" menami - Merkúrom, Mesiacom, Venušou. Na jednom z nich je letné koncertné miesto.

Tallinn Gate

Ďalším prežívaným fragmentom švédskej pevnosti je Tallinn Gate, postavená v roku 1678. Na jednej strane sú zdobené malebným barokovým štítom. Opačná fasáda je riešená prísnejšie a má vlastnosti klasicizmu. Na oboch stranách veže. Pripustil sa príkop plný vody, ktorý sa spája s riekou. Ruská flotila ju používala na zimné parkovanie malých plavidiel.

Staré mesto a dom obchodníka K. H. Mora

V bývalej švédskej pevnosti sa nachádza takzvané Staré mesto. Nachádzajú sa tu zachované domy postavené v XVII. - XVIII. Storočí. Dom obchodníka Mora je známy tým, že na začiatku 18. storočia dostal vo svojich stenách švédskeho kráľa Karola XII. A niekoľko desaťročí neskôr - Katarína II. Teraz je budova mestskej obce.

Kostol Alžbety

V roku 1744 cisárka Elizabeth pridelila finančné prostriedky na výstavbu evanjelickej cirkvi, ktorá dostala jej meno. Architekti z Rigy boli pozvaní do práce. Elegantne načrtnutá baroková fasáda budovy, doplnená vežou s vysokou vežou, sa stala architektonickou dominantou starého mesta. Vnútri je jeden z najlepších telies v Estónsku, vyrobený v roku 1929.

Miesto: Nikolaj - 22.

Kostol sv. Kataríny

V šesťdesiatych rokoch navštívila Pärnu Catherine II. Pod jej rozkazom bol v meste postavený posádkový ortodoxný kostol. Jedná sa o jeden z najkrajších príkladov barokového štýlu. Komplexné, nápadne zakrivené rímsy dodávajú kúzlu chrámu. Západná veža končí ostrou vežou.

Miesto: Vee - 8.

Radnica

Elegantné sídlo v štýle ruského klasicizmu bolo postavené v roku 1797 pre obchodníka Harder. V tom čase to bol jeden z najväčších domov v meste. V roku 1806, počas návštevy Pärnu, zostal v ňom aj Alexander I. Od roku 1839 sa v budove vzbudila radnica. V roku 1911 bola k nej pridaná nová neobaroková budova.

Umiestnenie: Uus tänav - 4.

molí

Na oboch stranách ústia rieky Pärnu vystupujú dva mlyny z hrubých kameňov ďaleko do mora. Slúžia na ochranu kanálu pred pieskovými sedimentmi. V šesťdesiatych rokoch boli pôvodné drevené budovy na začiatku 19. storočia, postavené na objednávku Kateřiny II., Nahradené kameňom.

Práškový pivnica

Predpokladá sa, že budova gymnázia gymnázia Pärnu je bývalý práškový časopis, prestavaný v roku 1902 v štýle neogotického Rigy.

Apoštolská pravoslávna cirkev premenenia

Cirkev premenenia Pána bola postavená v roku 1904 v starom ruskom štýle. Otvorené brány z tepaného železa vedú do areálu chrámu.

Miesto: Aia tn - 5.

Villa Ammende

Vila bola postavená v roku 1905 pre bohatého obchodníka a patrí k secesnej - nemeckej rozmanitosti moderného. Pôvabná budova s ​​vežou, podobne ako malý palác, je plná mnohých nezvyčajných architektonických detailov.

Miesto: Mere puiestee - 7.

Drevená budova mesta

V rezortu Pärnu sa zachovali drevené obytné budovy z konca XIX - začiatku XX storočia. Stĺpy elegantných viliek v baltickom štýle sú zdobené zložitými rezbármi.

Bahenné kúpele

V rokoch 1920-1930 bol v Pärnu postavený nový bahenný kúpeľ, ktorý nahradil starý, ktorý bol počas vojny zničený. Stojí pri mori a je obklopený krásnym parkom. Autori projektu sú estónski architekti. Hlavná fasáda je zdobená porticoes v neoklasickom štýle. Pred hlavným vchodom je kvetinová záhrada s fontánou a sochou.

Miesto: Ranna puiestee - 1.

Rannahotel (Rannahotell)

Rannotel je považovaný za majstrovské dielo estónskeho funkčného štýlu. Bol postavený v roku 1937 na brehoch zálivu. Na streche polkruhovitej rímsky je terasa oplotená zábradlím. Spolu s obrovskými oknami vytvára snehovo biela stavba ako loď. V medzivojnovom období slúžil hotel ako rezidencia prvého prezidenta krajiny. V sovietskych časoch tu bol hotel s názvom "Estónsko".

Miesto: Ranna puiestee - 5.

Pärnu Múzeum miestneho dedičstva

Múzeum miestnej histórie existuje v meste od konca XIX storočia. Výstava rozpráva o histórii Pärnu od jeho vzniku. V jednej zo sál vystavených rozloženie starého mesta.

Miesto: Aida - 3.

House Museum Lydia Koidula

Lydia Koidula je jedným zo zakladateľov estónskej literatúry. Pamätné múzeum poézie sa nachádza v budove školy z 19. storočia. Tu môžete vidieť materiály súvisiace so životom jej otca, vydavateľa a novinára Johana Yannsena.

Miesto: ohann Voldemar Jannseni tänav - 37.

Pamätník Lydy Koiduly

V roku 1929 bola v meste postavená pomník Lydy Koidula, ktorú vytvoril sochár Adamson. Bol posledným dielom estónskeho pána.

Pamätník železničnej trate úzkorozchodnej železnice Pärnu

Úzkorozchodná železničná sieť existovala v Estónsku od konca 19. storočia. Až do roku 1975 sa na všetkých úsekoch cesty objavil široký rozchod. V roku 2006 bola v centre Pärnu, v blízkosti budovy bývalej železničnej stanice, inštalovaná zrekonštruovaná parná lokomotíva a vozík.

Miesto: Ringi - 2.

Múzeum súčasného umenia Pärnu

Múzeum moderného umenia je najmladšie v meste Pärnu. Jednou z jeho aktivít je vystavenie diela súčasných umelcov, ktorých práca súvisí s etnografickou témou.

Miesto: Esplanaadi - 10.

Prírodná rezervácia Pärnu pobrežné lúky

Jedinečný prírodný objekt - pobrežné lúky Pärnu - je zaujímavý, pretože sa nachádza v meste. Ústie rieky s hustými tŕstvami je biotopom mnohých druhov vtákov a obojživelníkov. Tiež tu nájdete vzácne rastliny. V roku 1958 bola vytvorená rezerva na tomto území.

Ekologická drevená cesta začína v blízkosti pláže. Na pozorovanie vtákov na lúke sa postavilo niekoľko veží. Špeciálny dizajn im dáva stabilitu aj pri silnom vetre. Informačné stánky hovoria o osídleních obyvateľoch rezervy.

Pin
Send
Share
Send
Send