Srbsko

Belehrad: zaujímavosti a zaujímavé miesta

Pin
Send
Share
Send
Send


Je to dovolenka? Prečo navštíviť jedno z najstarších miest v Európe? Počiatky histórie Belehradu sa datujú do 5. storočia, počas doby Rímskej ríše. Hlavné mesto Srbska bude potešujúce svojou pôsobivou architektúrou a mnohými náboženskými a kultúrnymi pamiatkami, ktoré požadujú turisti z celého sveta.

Nachádza sa medzi riekami Sava a Dunaj, Belehrad stále udržuje stopy svojej komunistickej minulosti, ale stále sa rozvíja, a to aj v oblasti cestovného ruchu a zábavy.

Katedrála svätého Sava

Turisti, ktorí navštevujú Vrakarské plošinu, si nemôžu nevšimnúť katedrálu Svätej Sávy - najväčšiu pravoslávnu cirkev na svete a najvýznamnejší náboženský objekt v Belehrade. Stavba chrámu sa začala v roku 1895. Má výšku najmenej 82 metrov: 70 metrov - výšku budovy a 12 metrov - výšku kríža na kopuli.

V suteréne kostola je krypta s pozostatkami sv. Táto svätyňa je pútnickým miestom pre mnohých veriacich, ktorí tvrdia, že tu nájdu pokoj a živí svoju vieru.

Miesto: Krushedolska - 2a.

Kostol sv. Marka

V samom centre hlavného mesta Srbska stojí kostol sv. Marka, ktorého výstavba bola dokončená v roku 1940. Je to skutočná historická hrobka, pretože sa stala pohrebným miestom princa Milana Obrenovića, kráľa Alexandra Obrenovića a kráľovnej Draghiho. Interiér chrámu je pôsobivý: existuje celá zbierka srbských ikon s tvárami viac ako polovice svätých v kalendári. Cirkev navštevuje veľa veriacich a dokonca aj neveriacich, pretože sa verí, že jeho ikony môžu robiť zázraky.

Miesto: Boulevard kra - Alexander - 17.

Katedrála sv. Michala

Katedrála sv. Michala bola postavená v renesančnom štýle na objednávku kráľa Milosa Obrenoviča, ktorý je známy svojou zbožnosťou. Dnes je chrám považovaný za historickú pamiatku, v ktorej sa nachádza múzeum a knižnica srbskej pravoslávnej cirkvi. Interiér kostola, zdobený mnohými freskami, je vyzdobený v barokovom štýle. Návšteva katedrály je otvorená celý týždeň, okrem soboty a nedele, kedy sú krst a svadobné obrady.

Miesto: Kneza Sime Markoviža.

Mešita Bayrakli

Mešita Bayrakli bola postavená počas Osmanskej ríše, aby študovala islamské príkazy. Je to najstaršia náboženská budova v Belehrade. Jediná mešita v hlavnom meste Srbska bola v roku 2004 spálená srbskými radikálmi, ale bola obnovená. Dnes je otvorená pre verejnosť.

Miesto: Pán Hebrejom - 11.

Múzeum fresiek

Srbské kláštory a kostoly boli vždy plné ikon a fresiek. Čas, vojna, prírodné katastrofy negatívne ovplyvnili ich kvalitu. Dnes miestni umelci robia všetko pre to, aby ich obnovili.

Najvýraznejšia zbierka fresiek sa zhromažďuje v múzeu fresiek v Belehrade. Tu nájdete veľa krásnych starobylých fresiek, vytvorených v jedinečnom srbskom štýle, rovnako ako kópie, trochu odlišné od originálov.

Miesto: ulica Tsara Urosha - 20.

Múzeum Nikola Tesla

Jediné svetové múzeum venované slávnemu vynálezcovi, ktoré sa nachádza v centre Belehradu. Je tu domov 2500 originálnych kníh, množstvo dokumentov a technických exponátov, 3000 fotografií, kresieb, náčrtov.

Múzeum je rozdelené do 7 miestností: "Človek a tvorca", "Osobné veci a korešpondencia", "Urn s popolom", "História elektriny", "Polyfázový systém", "Bezkontaktný transformátor", "Diaľkové ovládanie a ocenenia". Múzeum bolo otvorené v roku 1927.

Miesto: Krunska - 51.

Vojnové múzeum

Fanúšikovia zbraní, kamufláže a vojenského vybavenia musia navštíviť Vojenské múzeum, ktoré sa nachádza v centrálnom parku hlavného mesta. Múzeum bolo založené v roku 1878 princom Milánom Obrenovičom.

Dnes ponúka návštevníkom možnosť zoznámiť sa s viac ako 4000 exponátmi, starými a modernými. Budova Vojenského múzea je impozantná, s exponátmi v srbskom, ruskom, rumunskom a anglickom jazyku.

Miesto: Tsarigradski drume

Národné múzeum

Najväčšie múzeum Srbska je vybavené v budove postavenej koncom 19. storočia. Dnes má viac ako 5 000 majstrovských diel, srbských aj zahraničných majstrov vrátane Picasso a Monet.

Zaujímavosťou pre návštevníkov sú staroveké artefakty a staroveké umenie, archeologické artefakty prinesené do múzea z celého terra, ako aj viac ako 4000 rytín a kresieb. Hlavnou atrakciou múzea je unikátne a slávne "evangelium Miroslava". Najlepšie je navštíviť Národné múzeum v skupine, sprevádzané sprievodcami, ktorí najčastejšie hovoria po rusky.

Miesto: Trg Republika - 1a.

Múzeum automobilov

Budova, v ktorej sa nachádza dnes Automobilové múzeum v Belehrade, bola postavená v roku 1929 podľa návrhu Valery Stashevského. Stala sa prvou verejnou garážou v meste. Múzeum sa tu usadilo v sedemdesiatych rokoch.

Spočiatku tu bolo nájdených asi 40 automobilov, z ktorých je niekoľko vzácnych. Medzi najzaujímavejšie exponáty múzea patria: najstaršie auto vo Francúzsku, Marot-Gardon, pretekár Charron 1908, Ford T - prvé auto mimo montážnu linku, rovnako ako 1957 Cadillac, Mercedes 300 C 1956, Jaguar 1963- st.

Miesto: Maëke Јevroshima - 30.

Pamätník víťaza

Slávna pomník Belehradu vytvoril Ivan Metrovič. Nachádza sa v parku Kalemergan, hoci bol pôvodne inštalovaný v centre mesta. Dôvodom pre zmenu lokality bol nahý torzo srbského hrdinu. Turisti, ktorí milujú dobrú sochu a majú nejaký zmysel pre humor, by mali vidieť toto stvorenie.

Miesto: Boulevard v zálive Boļoviža.

Josip Broz Tito Mausoleum

5 km od centra Belehradu je Flower House, v ktorom je mauzóleum bývalého komunistického vodcu Juhoslávie. Tu okrem svojho hrobu prezentuje aj to, že Tito získal od iných svetových lídrov, ako aj Juhoslovanské historické múzeum. Mauzóleum sa nachádza na kopci, odkiaľ sa otvára farebná panoráma hlavného mesta Srbska.

Miesto: Boticeva - 6.

Pevnosť Kalemegdan

Na mieste, kde sa Dunaj stretne so Savoy, sa nachádzajú zrúcaniny pevnosti Kalemegdan. Opevnenie bolo postavené v 3. storočí pred naším letopočtom keltským kmeňom, ktorý porazil tento pozemok z Trákov. Hovorí sa, že niekde tu je hrob Attila, dobyvateľ hunov.

V nedávnej dobe pevnosť rozdelila územie Srbov a Maďarov. Pamiatky opevnenia sú: mauzóleum Turbe Damada Ali Pasha a fontána Mehmed Paša Sokolovič, ktoré sú pomerne dobre zachované. Dnes je pevnosť obklopená krásnym parkom, kde si môžete oddýchnuť alebo piknik.

Národná knižnica Srbska

Všetko to začalo v deň, keď Dimitri Davidovič vydal prvé noviny v Srbsku. Prišiel s myšlienkou vytvoriť knižnicu v hlavnom meste, kde čitateľ nájde nejakú knihu alebo akýkoľvek dokument. Knižnica bola založená v roku 1872 a svoju súčasnú polohu našla v roku 1973.

Dnes je tu pôsobivá zbierka kníh, novín, časopisov, rukopisov, kartografov, fotografií a záznamov pre gramofón. Nadšenci histórie môžu nájsť tu aj knihy z 12. storočia, ručne písané knihy, vzácne knihy, ktoré majú nepopierateľnú hodnotu. Pre dnešných mladých ľudí, ktorí radšej čítajú na počítači, bola vytvorená Národná digitálna knižnica Srbska vybavená v tej istej budove.

Miesto: Skerliževa - 1.

zoologická záhrada

Zorganizovaná zoologická záhrada v Belehrade v parku Kalemegdan. To sa líši tým, že títo vtáci, ako sú husi, kačice, trpasličí kurčatá a kohútiky, sovy a kondory sa voľne bavia medzi hosťami, ktorí fascinovali pohľad na ne. Keď hovoríme o voľne žijúcich zvieratách, žijú v zóne vzácne druhy lvy a biele tigre, slony a ťavy, opice a zebry, antilopy a medvede.

ZOO zaujíma obrovské územie. Je rozdelená na sektory, ktoré sú dekorované dekoratívnymi objektmi charakteristickými pre biotopy konkrétneho zvieraťa.

Ada Cyganlia

Cigánsky ostrov je najobľúbenejšou turistickou destináciou v Belehrade. Fanúšikovia cykloturistiky, cykloturistiky, piknikov a vodných aktivít si môžu vybrať tento kútik hlavného mesta Srbska, ktorý sa nachádza ďaleko od mestskej aglomerácie. K dispozícii sú pohodlné ihriská pre futbal a basketbal, volejbal a golf, tenis a rybárčenie.

Na ostrove sú detské ihriská pre deti, obrovské zelené priestory, kde si môžu zahrať a rozprávať sa s ostatnými deťmi. Cigánsky ostrov je veľmi obľúbený medzi milovníkov šachu, ktorí sa tu zhromažďujú vo veľkom počte, organizujú vážne turnaje, niekedy aj s vážnym fondom. Vybavené na ostrove a jedinej pláži v Belehrade, s krásnym, čistým pieskom. A tí, ktorí majú radi opaľovať sa a plávať bez topínov, nájdu tu roh špeciálne navrhnutý pre nudistov.

Pin
Send
Share
Send
Send