Fínsko

Pozoruhodnosti Fínska: zoznam, fotografie a popis

Pin
Send
Share
Send
Send


Nachádza sa na severe starého kontinentu, Fínsko je 65% pokrytých lesmi, 10% jazerami a 8% so zemou poľnohospodárov. Zvyšok územia je pod mestom, z ktorých najpopulárnejšie sú Helsinki, Turku a Tampere, Oulu a Imatra, Rauma a Vaasa. Nezabudnite, že Fínsko je rodiskom Santa Clausa, ktorý žije vo svojom Laponsku (tiež orientačný bod Suomi), a pre novoročné cesty po celom svete.

Vďaka svojim zvláštnym tradíciám a spôsobu života je pre turistov veľmi zaujímavé Fínsko. Nemenej originálne a jej atrakcie.

Katedrála Nanebovzatia Panny Márie, Helsinki

Uspenskin katedraali sa nachádza na vrchole kopca v meste Helsinki. Postavený v roku 1868, ruský pravoslávny kostol je venovaný Panne Márii. Postavený z červených tehál, obrovská katedrála je pozoruhodný v jeho nápadný kontrast so zvyškom architektonického štýlu hlavného mesta Fínska. Interiér kostola je pôsobivý, najmä jeho ikonostas. Katedrála je otvorená pre návštevy denne, okrem pondelka v zimných mesiacoch.

Miesto: Kanavakatu - 1.

Katedrála v Turku

Katedrála je hlavnou atrakciou Turku. Bol zasvätený v 1300. roku. Pozornosť sa venuje katedrále: kaplnke Kankainen, zobrazujúcej kráľovnú Karin Vladimírom Stetskovi, sochu Agricola a socha guvernéra Per Brahe. Vybavené v katedrále a 2 múzeá:

  • Katedrálne múzeum s niekoľkými cennými zbierkami, ktoré boli otvorené pre verejnosť v roku 1980.
  • Historické múzeum, zaujímavé pre tých, ktorí chcú objaviť minulosť Fínska.
Miesto: Tuomiokirkonkatu - 1.

Katedrála v Tampere

Tampere katedrála postavili v roku 1907 architekt Lars Sonck. Nachádza sa vo svojom vlastnom parku a je domovom niekoľkých nádherných umeleckých diel, vrátane fresiek Magnus Enkell a maľby "Záhrada smrti" od Huga Simberga, ktorý napriek svojmu názvu nie je skromná práca. Celková katedrála má 2000 miest a sotva osvetlená ponúka vynikajúce podmienky pre nedeľné koncerty.

Katedrála Oulu

Nachádza sa v centre mesta, evanjelická evanjelická katedrála Oulu bola postavená v roku 1777 neoklasickým architektom Danielom Hagmanom ako pocta kráľovi Švédska Gustávovi III. Katedrála má okolo 2400 farníkov. Budova bola navrhnutá slávnym architektom Karlom Ludwigom Engelom. Zvonica katedrály bola postavená v roku 1845.

Miesto: Kirkkokatu - 3.

Luteránska katedrála, Helsinki

Chudoba obyvateľov hlavného mesta Tuomiokirkko sa nachádza v severnej časti Helsínk, nad úžasne strmým schodiskom. Pokiaľ ide o vzhľad, katedrála má 5 kopulí, ktoré sú podporované početnými korintskými stĺpmi.

Interiér kostola nie je pôsobivý: iba oltár a orgán, rovnako ako sochy Luthera, Agricoly a Melanchthonu porušujú bielu symetriu miestnosti. Katedrála bola postavená v roku 1852 projektom Carl Ludwig Engel.

Miesto: Unioninkatu - 29.

Múzeum umenia Ateneum, Helsinki

Ateneum možno považovať za najvýznamnejšie múzeum Fínska z národného hľadiska, pretože tu je vystavená najväčšia zbierka obrazov a plastiky fínskych umelcov, ako sú Hugo Simberg, Albert Edelfelt a Pecky Halonen. Budova múzea, ktorú navrhol architekt Theodor Heyer, bola postavená v roku 1887.

Dnes je to národná pamiatka. Ak hovoríme o umeleckých dielach zahraničných umelcov, môžete vidieť v múzeu diela Ivana Shishkina a Ilya Repina, Marca Chagalla a Francisco Goya, Van Gogha a Degasa v lokalite Kaivokatu - 2.

Múzeum súčasného umenia Kiasma, Helsinki

Dnes je fínske súčasné umenie podporované štátnymi a súkromnými komunitami. Stále a dočasné výstavy múzea poznajú návštevníkov diel fínskych a škandinávskych umelcov 20. a 21. storočia. Múzeum Kiasma sa nachádza v ultramodernej budove v centre mesta Helsinki, ktorá sa dá nazvať aj umeleckým dielom. Okrem výstav je múzeum otvoreným miestom na výmenu názorov na témy umenia a kultúry.

Miesto: Mannerheiminaukio - 2.

Múzeum bábik a kostýmov, Tampere

Múzeum bábok založilo v roku 1966 jeho osobná rezidencia Ekros Ganvor. Od roku 1982 ju spravuje Nadácia Hayhar. Viac ako 5 tisíc bábik je vystavených tu: čarodejníci a starožitné bábiky, papierové hračky a mnoho odrôd známej Barbie. Ak sa cestovanie po Fínsku uskutoční v rodinnom kruhu, Tampere Múzeum bábik a kostýmov by malo byť zahrnuté do zoznamu návštev. Deti tu budú veľmi zaujímavé.

Miesto: Hatanpään puistokuja - 1.

Pevnosť Suomenlinna, Helsinki

Postavený Švédmi v polovici 17. storočia, pevnosť Suomenlinna sa nachádza na 6 ostrovoch pri vchode do prístavu Helsinki. Jedným z najsilnejších opevnení v Baltskom mori nazvanom "severný Gibraltár" je dnes Suomenlinna veľmi obľúbeným turistickým objektom, ktorý je ľahko dostupný trajektom. Od roku 1991 je pevnosť uvedená ako miesto kultúrneho dedičstva UNESCO.

Historické centrum mesta Rauma

Stará Rauma je historickým centrom mesta Botanica, v blízkosti františkánskeho kláštora svätého Kríža. Toto je jedno z najstarších osád vo Fínsku.

Zahrnuté do zoznamov kultúrneho dedičstva UNESCO, Old Rauma je vybavený na 29 hektároch chránenej oblasti. Zahŕňa približne 600 drevených tradičných domov, z ktorých väčšina je perfektne zachovaná. Tieto domy sa nazývajú Kirsti a sú zdobené ako domy rybárov.

Hrad sv. Olaf, Savonlinna

Hrad Olafsborg alebo Olavinlinna, ktorý sa nachádza na malebnom ostrove na križovatke jazier Haukisisi a Pihlazhavesi, pochádza zo stredoveku a je jednou z hlavných historických pamiatok Suomi. V skutočnosti sa okolo tohto zámku vyvíjalo mesto Savonlinna, ktoré vybudovalo sudetské územie na ochranu okresu Savona od moskovských obyvateľov. Výkonné opevnenie je zaujímavé samo o sebe, ale je najlepšie ho navštíviť počas slávneho festivalu Opera Music, kedy sem prišli mnohí slávni umelci.

Ostrov Seurasaari, Helsinki

Každé leto sa obyvatelia fínskeho hlavného mesta presúvajú na ostrov Seurasaari, aby si užívali pokoj a vidiecku krajinu. Ostrov je známy aj svojim skanzenom, založeným tu v roku 1909.

Prezentuje rôzne provincie Suomi prostredníctvom dobre zachovaných vidieckych budov z 18., 19. a 20. storočia. V súčasnosti múzeum navštívi 87 budov. Dokonca aj Seurasaari je populárna s nudistami, pretože pre nich sú dve pláže: jedna len pre mužov, druhá len pre ženy a nie je tam žiadna unisexová zóna bez jednej zóny.

Ostrov Korkeasaari, Helsinki

Hlavnou atrakciou ostrova Korkeasaari, ktorý je spojený s pevninou mostom, je zoologická záhrada, ktorá je najväčšia vo Fínsku. Je vybavený na 22 hektároch skalnatého terénu. Spočiatku bol ostrov používaný ako pastvina ako sklad na skladovanie dreva a rýb.

Do právomoci Helsínk sa dostal v roku 1864. Až do roku 1889, kedy bola založená zoologická záhrada, Korkeasaari bolo obľúbeným odpočinkom pre obyvateľov mesta, ktorí radi tu organizujú pikniky, párty a dokonca aj svadby.

Drenáž Imatrankoski, Imatra

Nachádza sa na rýchlej rieke Vuoksa, v blízkosti mesta Imatra, Imatrankoski kaša je jednou z najvyhľadávanejších turistických atrakcií vo Fínsku. Prístup k žľabu je povolený iba v lete, ako aj na Vianoce a na Nový rok. Je to populárne od dávnych čias: je známe, že Katarína Veľká a jej okolie navštívili Imatrankoski v roku 1772.

Národný park Koli

Existuje veľa národných parkov a rezervácií vo Fínsku, ale najznámejší je národný park Koli, ktorý sa nachádza v severnej časti Karelia. Spoločnosť bola založená v roku 1991 a má rozlohu 30 štvorcových kilometrov, v blízkosti hranice s Ruskom. Kopce parku sú zvyšky pohoria, ktoré tvorili pred 2 miliardami rokov.

Najvyšší vrch je Ukkokoli (347 metrov), z ktorých môžete obdivovať zalesnené ostrovy jazera Pielinen, ktoré sú najväčšie v regióne. Park Kolya je považovaný za posvätné miesto pre domorodcov. Je veľmi populárny pre ekoturistiku.

Linenmäki Theme Park, Helsinki

Viac ako milión návštevníkov navštívi zábavný park Linnanmäki, ktorý sa nachádza na kopci, veľmi blízko centra Helsínk. Nie je pozoruhodný, ale má 41 atrakcií, z ktorých každý bude zaujímavý pre návštevníkov.

Medzi najvyhľadávanejšie patrí Vuoristorata (klasická horská dráha). V parku sa nachádza amfiteáter, ktorého štýl je venovaný akrobatom, kúzelníkom a klaunom, herňu, cirkusu, obchod a reštauráciu. Linnanmäki postavili v 50. rokoch 20. storočia fínske charitatívne organizácie. Je neziskovým podnikom, ktorého príjem je darovaný dobročinnosti.

Miesto: Tivolikuja - 1.

Zábavný park Sarkaniemi, Tampere

Nachádza sa na malom polostrove medzi 2 jazerami, Sarkaniemi je veľmi populárny, najmä medzi deťmi. Tu sú okrem atrakcií aj akvárium a delfinárium, múzeum umenia a výborne vybavené detské ihrisko pre tých najmenších. Ak spomeniete najobľúbenejšiu atrakciu, môžete dôverne prejsť na Half Pipe.

Miesto: Laiturikatu - 1.

Vodný park Serena, Espoo

Serena je najväčší tropický aquapark v Európe. V priebehu celého roka sú tu bazény naplnené horúcou vodou. Sú veľmi populárne v takej studenej krajine, ako je Fínsko. Vybavený vodným parkom a unikátnou saunou, vykopanou do skaly. V lete môžu návštevníci plávať tu a ísť nadol fascinujúce tobogany, a v zime, lyžovať na svahoch s rôznymi stupňami obtiažnosti. To je neuveriteľne vzrušujúce!

Miesto: Tornimäentie - 10.

Pin
Send
Share
Send
Send