Arménsko

Pamiatky Jerevanu a okolia: recenziu a fotografiu

Pin
Send
Share
Send
Send


Jerevan je jedným z najstarších miest na svete, stavba pevnosti Erebuni sa datuje do roku 782 pred nl, mesto v Seven Hills vzniklo v roku 753 pred naším letopočtom.

Jerevan je slnko a ovocie, zasnežené vrcholy Ararat, starobylé kamene v meste Erebuni. Vôňa kávy, ktorá naplnila uličky mesta. Jerevan je múzeum Sergeja Paradžanova, kresťanské kláštory, panteón géniov arménskeho ducha a moslimských svätých.

Okolie Jerevanu je legendárny Echmiadzin, kláštorný komplex Noravank a "obrátené neba" - jazero Sevan.

Jerevan je bezpečný, stereotyp tu nepracuje, že výlet na Kaukaz je spojený s rizikom čelenia zločinu. Mnoho obyvateľov hlavného mesta hovorí rusky dobre.

Jerevan je mesto s miliónmi obyvateľov, ale nie metropola v bežnom slova zmysle. Jerevan je mesto jazzu, malé kaviarne, otvorené terasy, uličné fontány. Mesto múzeí a historických pamiatok.

Mount Ararat

Sakrálny symbol celej arménskej krajiny. Legendárna Archa Noeho sa tiahne sem a Arméni sa považujú za priamych potomkov biblického svätca.

Za dobrého počasia je vrchol Ararat viditeľný odkiaľkoľvek v hlavnom meste, ale nebude možné priblížiť sa k posvätnej hore a vziať "pamäť". Masis-Ararat sa nachádza v krajine Turecko.

Námestie Republiky a spevácke fontány

Námestie republiky - vizitka a "zvýraznenie" hlavného mesta. Hlavné námestie Jerevanu opakovane vedie v rebríčku najkrajších štvorcov na svete. Originálnosť a jeho originalita - v budovách ružovej tufy zdobené vyrezávanými ozdobami. Na námestí republiky je múzeum histórie Arménska a "hlavné budovy" krajiny - vládny dom a ministerstvo.

Je tu vždy preplnená, námestie je obľúbeným miestom pre prechádzky po mestách. Tu prídu páry dýchať vzduch, tu sa stretnú a zamilujú sa. Celé kúzlo námorného námestia je však odhalené vo večerných hodinách počas svetla a hudobných vystúpení speváckych fontán. Výkony, v ktorých sú traja umelci voda, svetlo a hudba, hrajú tri hlavné úlohy. Tisíce svetiel a tisíce vodných trysiek, ktoré menia výšku a tvar a hudobné lietanie nad námestím sú klasické, moderné, národné arménske. A - ako záver - "Večná láska" od Charlesa Aznavoura.

V Jerevane, veľa fontán. Veľké, menšie, veľmi malé fontány s pitnou vodou. Neďaleko námestia republiky je malé námestie, kde od roku 1968 funguje správne 2750 fontánky, Ich počet nie je náhodný a symbolický - toľko rokov sa Jerevan zmenil na rok ich inštalácie.

Námestie Charlesa Aznavoura

Slávny chanson sa narodil vo Francúzsku, ale každý arménsky ho považuje za krajana. Jeden z najkrajších a nezvyčajných štvorcov Jerevanu nesie jeho meno. Neexistuje pompézne námestie Republiky. Ľudia sem prichádzajú na odpočinok, sedia na lavičkách a obdivujú fontánu s arménskymi znameniami zverokruhu.

Námestie je obklopené neobvyklými polkruhovými budovami - Grand Hotel a Moskva Cinema. Pri vchode do kina sú dve krásne postavy - pavúk a býk. Najzaujímavejšou dobou návštevy je narodeniny Karla Aznavoura - živá hudba, francúzske šansónové zvuky. Na námestí je obrovská šachovnica s obrovskými postavami, medzi ktorými deti chodia ako v lese.

Architektonický komplex Cascade

Obrovský "rebrík do neba". Kaskáda je obklopená kvetinovými záhonmi, fontánkami a vo vnútri sú izby s reštauráciami, kaviarňami, malými múzeami, výstavnými halami. A tam sú pozorovacie plošiny, odkiaľ sú nádherné výhľady oboch vrcholov Ararat. Pre tých, ktorí nie sú schopní prekonať 675 krokov, bol spustený eskalátor, ktorý zdvihne hostí viac než polovicu cesty.

A pozdĺž ulice vedúcej do kaskády - záhrada "Sochy Cafesjian"" Žije "veľa veselých postáv: zajači akrobati, zajace gymnasty na chrbte slonov, modrý tučniak." Na jednej z úrovní kaskády našiel úžasný lev z automobilových pneumatík "stálu propisku".

Pamiatkami kaskády a Jerevanu sú diela kolumbijského sochára Fernanda Botera: "Fajčenie žena", "Rímsky bojovník" a "Čierna mačka". Postoj obyvateľov Jerevanu ku korpuskulistickým sochám bol v mnohých ohľadoch nejednoznačný: tvorili vtipy o nich, zasmiali sa im, boli požiadaní o ich odstránenie. V priebehu času si ľudia zvykli na veľké nahé formy gladiátora a fajčiarka a sochy sa stali neoddeliteľnou súčasťou mesta.

Na hornej vrstve kaskády je päťpodlažný dom-múzeum Charlesa Aznavoura s koncertnou sálou. Chansonier sa osobne zaoberal situáciou počas svojich návštev v Arménsku.

Miesto: Tumanyan ul. - 10.

Okres Avan a zrúcaniny starého kresťanského kláštora

Arménsko prijalo kresťanstvo v nepamätách. V krajine sa zachovali pamiatky raného kresťanstva. Niečo obnovili sily štátu, niečo "nebolo dosiahnuté".

Na severe Jerevana v okrese Avan sa zachovali zrúcaniny katedrály z 6. storočia - jedna z prvých klenutých katedrál Arménska, porovnateľná vo veku s kostolom sv. Sofia. Katedrála a v chátrajúcej krajine vytvára silný dojem so silou kamenných stien. Chrám sa môže nazývať "aktívny". Veriaci tu stále prichádzajú, poskytujú služby a vytvárajú sa vlastné oltáre.

Modrá mešita

Jediná existujúca mešita v Jerevane a celej Arménsku. "Sestra" známej Istanbulskej modrej mešity. Steny, oblúky, všetky zdobené ozdobami. A nad touto vonkajšou nádherou - modrou kupolou a 24-metrovým minaretom.

Ako bohatý je vzhľad - tak skromný a dokonca strohý interiér. Ale vo vnútri je vynikajúca knižnica duchovnej literatúry a na nádvorí sú nádherné predmety iránskeho umenia.

Miesto: Mesrop Mashtots Ave - 12.

Múzeum Matenadaran

Inštitút starých rukopisov s názvom Mesrop Mashtots je jedinečným miestom. Sväté miesto pre tých, ktorí sa chcú dotknúť pôvodu kresťanstva a pre tých, ktorí nemajú lásku k svetovým dejinám.

Stará rukopisy 9., 11. a 13. storočia sú tu. Najstarším rukopisom múzea je evanjelium Panny Márie zo 7. storočia. Počas slávnostného otvorenia prezidentov Arménska zložia prísahu.

V priestoroch múzea môžete vidieť luxusné starobylé biblie a miniatúry, zoznámiť sa s ukážkami starovekej orientálnej kaligrafie. Najzaujímavejšie miesta na návštevu sú staré mapy, stredoveká medicína, archívne dokumenty. Miesto: Mashtots Avenue - 53.

Národné historické múzeum Arménska

Hlavné múzeum hlavného mesta. Krásny vzhľad a pôsobivé zbierky: archeologický, numizmatický, etnografický. Múzeum obsahuje objekty starovekej urartianskej civilizácie nájdenej počas výkopov.

Na druhom poschodí - v sálach novej a nedávnej histórie môžete obdivovať nádherné koberce, tkaniny a výšivky.

Lokalita: Námestie republiky - 4.

Pamätné múzeum Aram Khachaturian

Vyhradená najobľúbenejšiemu skladateľovi Arménska. Tu sú uložené osobné veci maestra, desiatky jeho diel a slávne klavír. Nástroj odcestoval z Argentíny do Brazílie a skončil v Arménsku na konci cesty.

Okrem toho sa múzeum môže pochváliť rozsiahlou zbierkou hudobných nástrojov z rôznych krajín a národov.

Múzeum hostí festivaly, výstavy, umelcov a jeho záznamová knižnica má viac ako 2500 nahrávok klasickej a modernej hudby.

Miesto: ul. Zarobyan - 3.

Múzeum Sergeja Parajanova

Komora, veľmi útulné múzeum venované slávnemu arménčanovi, ktorý v Arménsku nikdy žil - Sergej Paradžanov. Jeho filmy - vzrušenie farieb a fantázie. Jeho múzeum v štvrti Dzoragyuh je tiež nezvyčajné a má rovnaké charizmy.

Múzeum má jedinečnú a nezvyčajnú zbierku - bábiky, koláže, klobúky, maľby vytvorené rukami pána. Tu je slávna "Dzhokonda" Paradzhanova, ktorú vytvoril maestro vo väzení. Expozície múzea sú myšlienky umelca o svete a sú stelesnené vo veciach, vo veci veci.

Miesto: Dzoragyugh Street 15-16.

Arménske múzeum genocídy

Arménske muzeum genocídy a pamätník Tsitsernakrubad - pocta pamäti tých, ktorí boli zabití v tragických rokoch 1915-192. Fotografie, archívne dokumenty, demografické tabuľky hovoria o zadržaných, popravených, popravených Arménov mladých Turkov.

Hlavná expozícia sa nachádza v 2. a 3. poschodí budovy a v suteréne sa nachádza sála venovaná veľkému skladateľovi a jednej z prvých obetí genocídy Sogomon Soghomonyan - Komitas.

Erebuni pevnosť

Na kopci s pôsobivým názvom "Krvavá pevnosť" kedysi stál starobylé urštínske mesto Erebuni. Zvyšky múrov, chrámov a zavlažovacích kanálov sa dodnes zachovali. Náhrobky prežili, po storočiach, nestratili svetlo a sviežosť farieb.

Napriek tomu, že každý kúsok tejto krajiny je "starý ako svet", Erebuni nedáva dojem spustošenia. Obnova pevností a chrámov na vrchole kopca funguje a múzeum s bohatou zbierkou staromorských urbánok.

Pamätník Dávida Sasuna

Pamätník Dávida Sasuna je ďalším symbolom Jerevanu. Bola založená v roku 1939 a plne zodpovedá tradícii monumentalizmu tej doby. Obrovské bazaltové podstavcové balvany, mohutný kôň a atleticky preložený jazdec. Niekto pamiatka spôsobí úsmev, niekto sa zamračil s nespokojnosťou. Ale obyvatelia Jerevanu sú hrdí na svojho Dávida, legendárneho vodcu ľudového povstania proti arabskému kalifovi. Sú hrdí na muža v spravodlivom a rovnom boji víťazného súpera.

Park pomenovaný podľa Komitas. Pantheon géniov arménskeho ducha

Stojí za návštevu, aby vzdal hold pamäti a rešpektu slávnych a milovaných Arménov: Sergej Parajanov, Martiros Saryan, Frunze Mkrtchyan. Veľký skladateľ Arménska, Komitas, je tu tiež pochovaný.

Cognac továreň

Bez korčule nie je žiadna Arménsko. Múzeá - múzeá, parky - parky a továreň na brandy - samostatná téma. Múzeum v továrni má nádhernú expozíciu. Tu sú prehliadky a ochutnávky. A tu je obchod, kde si môžete kúpiť elitné odrody arménskeho brandy. Vlastne sú dve z nich - "Noah" a "Ararat". Prehliadky sa organizujú tam a tam a rastliny smerujú proti sebe.

Miesto: admirál Isakov Avenue - 2.

Okolie Jerevanu sú hory, na ktorých sa v lete neroztopí sneh. Slivky a marhule. Kláštory nezvyčajné pre európsky pohľad na architektúru, pamiatky predkresťanskej éry, starobylé mesto jaskýň.

Chrámový komplex Echmiadzin

2. storočie nášho veku je starovekom, o ktorom sa takmer žiadne dôkazy nezachovali. Zachoval sa Echmiadzin - živý, aktívny kláštor. Nie, celý komplex kláštora s nádhernou katedrálou a kostolom sv. Hripsima, ktorý je súčasťou protokolov UNESCO.

Na tomto mieste pôsobí iba Teologická akadémia teológie Echmiadzin a tu je rezidencia katolíkov všetkých Arménov.

Kostol sv. Mesrop Mashtotov

V obci Oshakan je veľká svätyňa Arménska - chrám zakladateľa arménskej abecedy, básnik, učiteľ, učenec - Mesrop Mashtots. V krypte chrámu sú pochované relikvie svätých. A v Oshakane sa zachovali pamiatky éry Urartu.

Jazero Sevan

"Obrátená obloha" Sevanu priťahuje oboch Arménov a hostí tejto krajiny. Tu sú najkrajšie miesta a dva staroveké kláštory - Sevanavank a Ayravank. Tu sú skvelé miesta na rybolov a lahodné rybí kebaby. Tu je lyžiarske stredisko. Ale plávanie v jazere je ťažké - príliš studená voda, na ktorú je zvyk potrebný.

Chrám Mithra v Garni a Garni Gorg

V pravoslávnom Arménsku sa zachoval jediný pohanský chrám. Chrám boha slnka Mithra v obci Garni je "malý Parthenon". Naozaj vyzerá ako gréčok Parthenon - rovnaké stĺpce, rovnaké úsilie smerom k Slnku. Počas doby kráľa Tiridates bol chrám zdobený postavou Mithras, inštalovaný tak, že počas božských služieb bol zaplavený jasným slnkom. Po dlhú dobu bol komplex Garni "domom chladu", miestom na odpočinok a letným sídlom arménskych kráľov. Chrám je kompletne zrekonštruovaný, tu si môžete rezervovať prehliadku so sprievodcom a môžete prísť sami.

Neďaleko od chrámu je prirodzený zázrak arménskej krajiny - "Čadičový orgán", "Kamenná symfónia" - kaňon Garni Gorg. Kolosálne šesťhranné stĺpy s 50 metrov visí nad riekou. Pohybujete sa po úzkej ceste, cítite plnú silu sopky, ktorá tu pôsobila. Príroda symetricky umiestnila obrovské kamenné potrubia a ak sa pozriete na roklinu z diaľky, naozaj sa podobá obrovskému kamennému orgánu.

Khndzoresk

Khndzoresk je zvláštne a nezvyčajné miesto - jaskynné mesto. Až do začiatku 50. rokov ľudia žili v kamenných jaskyniach pod zemou. Nový Khndzoresk sa nelíši od tisícov arménskych dedín. Old - stále bezpečne ukladá svoje tajomstvá. Tu je na starodávnom cintoríne pochovaný arcijský národný hrdina Mkhitar Sparapet, ktorý zachránil obyvateľov mesta pred perzským a tureckým jarmo.

Artashavan

Na svahu hory Aragats je úžasná pomník arménskej abecedy. 39 obrovských tuff listov a pomník ich tvorca Mesrop Mashtots. Až doteraz sa vedci zaujímali o to, či Mashtots vytvorili arménsku abecedu od začiatku alebo použili najstarší arménsky skript. Je však isté, že bola vykonaná titanická práca, dlhá cesta do Etiópie a Mesopotamie a obrysy listov navrhol samotný Boh.

Malé pamiatky

Pamätník Arno Babajanyan - milovaný arménsky skladateľ. Extravagantné a emocionálne, a vedľa neho - v parku zdobené zeleňou a pokrytou trávou - "zelené pamiatky" - gitara, klavír a saxofón.

"Backgammon player", "Neskorá fotka", "Antilopa v skoku", "Kvetinár" - v uliciach Jerevanu je veľa malých sochárskych skladieb. Každá z nich nie je iba kompozícia s kovovým odliatkom, ale je to dôležitosť, bez ktorej by mesto stratilo svoju sofistikovanosť a originálnosť.

Uličné kaviarne a reštaurácie

Malé, útulné a jedno nevyzerá ako druhé. Tu môžete ochutnať Lamadžho a Magalepi, Kololi, Tapak, Bozbash - arménske národné jedlá. V každej kaviarni pripravujú podľa svojich vlastných receptúr rôzne bylinky a koreniny.

Vôňa kávy nasiaknutých ulíc. Káva s kardamom, so zázvorom, so škoricou. Varené na otvorenom ohni a na piesku. Kávovary sa používajú vo veľkých reštauráciách, v malých kaviarňach sa varí nápoj, ktorý sa varil pred 100 rokmi.

Jerevan trhy

Každá oblasť má svoj vlastný trh. Veľký trh mesta sa nachádza na ulici Khorenatsi. Mäso, mliečne výrobky, ovocné rady, stánky so sušeným ovocím, korenie a korenie. Všetko je veľmi farebné a slávnostné. Všetko sa dá ochutnať a v blízkosti sa nachádzajú malé kaviarne, kde si môžete za veľmi malý poplatok zaobstarať. Veľmi rozumné ceny a povinné vyjednávanie. Všetci vyjednávajú, nie sú vyjednávaní z toho, čo je drahé, je to neoddeliteľná súčasť východnej kultúry, bez nej, najlepší nákup neprinesie radosť ani predávajúcemu, ani kupujúcemu.

Pozrite si video: cesta do Kyjeva 1 (Apríl 2020).

Загрузка...

Pin
Send
Share
Send
Send