India

Badami: atrakcie a zaujímavé miesta

Pin
Send
Share
Send
Send


Badami (Vatapi) je mesto v štáte Karnataka, 502 km severozápadne od hlavného mesta Bangalore. V 543-757 - Hlavné mesto rannej Chalukya dynastie, od tej doby panovania jaskýň chrámy sú zachované tu, jeden z najstarších v Indii.

Vo východnej časti mesta je rybník Agastyatirtha, vykopané v 5. storočí, na sever a na juh sú zachované dva piesčité kopce so starobylými opevneniami (severná a južná pevnosť).

Podľa legendy sú Badamiho kopce personifikáciou démona Ilvala a jeho mladšieho brata Vatapiho. Staroveký indický epos hovorí, že kedysi kráľ Manimáni bol démonom Ilválou, ktorý nosil nenávisť voči Brahmínom a zabíjal ich z pomsty s mazanosťou. Jeho trik bol sofistikovaný a nezvyčajný - démon zmenil svojho mladšieho brata na kozu a slúžil jeho mäsu Brahminom ako liečenie.

Potom, čo sa uistil, že všetko bolo zjedené, Ilvala priniesla Vatapiho späť do života a keď sa objavil so smiechom, telá kňazov boli roztrhané zvnútra. Bolo to tak, kým mudrc Agastya sám ich prekonal tým, že strávil Vatapiho, kým Ilvala nemohla vyvolať kúzlo.

Jaskynné chrámy

Najstaršie architektonické pamiatky mesta Badami sú sústredené v blízkosti južnej pevnosti. Tu je skupina jaskynných chrámov VI., Vytesaných do skaly a prepojených priechodov vedúcich k vrcholu kopca.

Prvá jaskyňa, najstaršia, je venovaná najvyššiemu boh šiva v podobe Natarajy. Veľkolepý basreliéf 18-ročného Shiva-Nataraja, ktorý vykonáva kozmický tanec so všetkými jeho atribútmi, je vpravo od portiku vedúceho k chrámu. Oproti nemu - obraz vrátnika - Dvarapala, Medzi mnohými obrazmi steny v prvej jaskyni je reliéf Ardhanaríšváry (kombinovaná podoba božstva Šivy a jeho manželky Parvati), Harihara (predstavenie Šivu a Vishnu v jednej osobe) s Parvati a Lakshmi a na strope je vzácny obraz Skandy (syna Šivy) na páv a navíjaná naga.

Druhá jaskyňa, ktorej vstup je strážený dvoma strážcami - dvoma záchvaty, je venovaný Vishnu, V krajine tu vládli dva obrazy božstva: vo forme Varaha (diviaka) so svojim manželom Bhudeviom na dlani a vo forme "chôdze" Trivikrama. Na stropných paneloch, ktoré ukladajú stopy farby - svastika ornament, lotosový kvet, obklopený šestnástimi rybami, Višnu, lietajúci na Garuda.

Tretia jaskyňa, venovaná aj Vishnu, je najluxusnejšia a najväčšia. Na rozdiel od iných jaskynných chrámov je nápis, ktorý hovorí, že svätyňa bola vytvorená v roku 578. Veľkolepá socha Vishnu, sediaca na päťhlavom hadovi Adishe, s obrazom Garudy v jeho nohách vládne v jaskyni. Medzi ďalšie basreliéfy patria Trivikram a Narasimha (Vishnu vo forme človeka). V stropnej výzdobe dominujú motívy lotosu a lásky.

Malá štvrtá jaskyňa - Jain chrámktoré pochádza zo storočí VI-VIII. Nástenné basreliéfy sú reprezentované obrazmi Tirthankarov ("osvietených" v Jainizme), sediaci a stáť.

Severná pevnosť

Strmé schody vedú k pevnosti obklopenej dvojitými stenami, ktorých brány sú chránené Nandim, symbolom a chrámom Shiva. Nachádza sa na vysokom piesočnatom kopci na severnej strane rybníka Agastyatirtha, severná pevnosť (6. storočie) bola kedysi pýchou ríše Chalukya, dnes však môžete vidieť hlavne ruiny.

V roku 642 Pallavas (dynastia vládcov v južnej Indii) v reakcii na inváziu svojich krajín infiltroval Pulakeshyn II a zničil jeho kapitál Vatapi. Medzi stenami pevnosti sa nachádzajú niekoľko chrámov venovaných Šivovi, mešite z doby Tipu Sultána, sýpka, pozostatky strategicky umiestnených strážnych veží, pokladnice a ďalšie budovy. Z vrcholu kopca je krásny výhľad na mesto a okolie.

Archeologické múzeum

V archeologickom múzeu Badami predstavuje zbierku rarít a artefaktov, ktoré poskytnú predstavu o civilizácii a kultúre, ktoré existovali v týchto častiach. Obrázky bohyne Ladja-Gauri (v podobe ženy s lotosovou hlavou), ktoré sú tu uložené, sú veľmi známe a predstavujú kult, ktorý kedysi prekvital.

Horný Shivalaya chrám

Čiastočne zničený chrám (VII storočie) v severnej pevnosti, zasvätený najvyššiemu bohu Šivovi. Steny chrámu vytvárajú obdĺžnik, na južnej fasáde sú znázornené epizódy z Ramayany, ako napríklad prebudenie Kumbhakarny, Rama bojujúcich lesných nepriateľov a na západe narodenia a detstvo Krišny.

Chrám Dolného Shivalaya

Sú zachovaná svätyňa a veža v južnom indickom štýle (štýl Dravida), ktorá ju korunuje, vonkajšie steny boli zničené. Chrám Dolného Shivalaya patrí aj do VII. Storočia. a je venovaný Ganeshovi.

Chrám Malegitti Shivalaya

Stúpa nad pevnosťou na vrchole samostatného útesu a venuje sa Šivovi (VII. Storočie). Z troch chrámov severnej pevnosti je chrám Malegitti Shivalaya, ktorý je možno najstarším a najzachovalejším príkladom juhoindického štýlu v architektúre skorého Chalukya.

Chrám Bhutanath

Chrám, ktorý má kroky vedúce k vode (ghats), sa nachádza na východnej strane rybniku Agastyatyrtha. Vyhradený najvyššiemu bohu Shiva (Bhutanath je jedno z Božích mien, čo znamená "Pán všetkých vecí", "Pán Bhutov"). Jeho hlavná svätyňa s vežou smerujúcou k pobrežiu bola postavená na konci 7. storočia. v dobe Early Chalukya, zatiaľ čo otvorený pavilón (mantapam) smerujúci k jazeru bol postavený v XI. storočí. počas vlády západnej Chalukya Kalyani.

Na juh od chrámu Bhutanath je na skale malá svätyňa, pôvodne venovaná Vishnu.

Chrámový komplex Mallikarjuna

Chrámový komplex Mallikarjuna (iný názov pre Shiva, čo znamená "biela ako jazmín"), sa nachádza na severovýchodnom pobreží jazera. Jeho hlavné architektonické prvky - hladké steny, akútne šikmé rímsy nad pavilónmi a stupňovité nadstavby nad svätyňami vo forme pyramídy s blízkymi horizontálnymi vrstvami, sú charakteristické pre obdobie západnej Chalukya.

Chrám Hellammy

Nachádza sa na západnom brehu jazera Agastya. Vyhradená bohyni Parvati, manželke Šivy, jednej z jej inkarnácií. Otvorená mantap a viacvrstvová nadstavba v tvare pyramídy naznačujú, že chrám je ďalším príkladom architektúry západnej Chalukya z Kalyaní (XI. Storočie).

Chrám jambulingu

Nachádza sa v centre mesta Badami, obklopený mestskými budovami, neďaleko od chrámu Ellammy. Podľa nápisu, ktorý tu bol k dispozícii, bol postavený v roku 699. Tie svätyne chrámu, venované Šivovi, Vishnu a Brahma, sa otvárajú v spoločnom mantape.

Okolie Badami

V dedine Aihole (50 km) a v meste Pattadakal (20 km) - hlavnom meste ríše v rôznych rokoch, ako aj v dedinkách Banashankari (5 km) a Mahakut (15 km), možno vidieť mnohé chrámy za vlády Chalukya dynastie.

Pin
Send
Share
Send
Send