Maďarsko

Debrecín: zaujímavosti a zaujímavé miesta

Pin
Send
Share
Send
Send


Mesto Debrecín je druhé najväčšie osídlenie Maďarska, jeho perla a súčasná dekorácia v korune bývalej rakúsko-uhorskej monarchie. História mesta Debrecín je bohatá na udalosti, syntézu mnohých tradícií, kultúr a viery.

Mesto sa rozvíjalo na križovatke náboženských hnutí, ktoré sa odzrkadlilo vo výstavbe náboženských budov, chrámov, kláštorov, kostolov. Rovnaký zmiešaný vplyv štýlov možno vysledovať mestskej architektúre, ktorá sa vždy vyznačovala originálnosťou a bohatstvom. Súčasne na väčšine fasád budov nie sú žiadne ozdoby, dekorácie alebo iné architektonické dekorácie.

Debrecín bol známy nikdy nepoznal moc kráľov a cisárov, Obyvatelia mesta nepoznali katolícku vieru a nahradili ju kalvinizmom. To umožnilo protestantizmu, aby zaujal silné postavenie v meste a vytlačil katolicizmus.

Debrecín je tiež známy tým, že v centrálnej kalvínskej rade bola vyhlásená nezávislosť maďarského kráľovstva.

Reformovaný veľký kostol

Na samom konci je Piatzova ulica slávna reformovaná Veľká cirkev v Debrecíne a Maďarsku. V 13-16 storočí. Na tomto mieste bol gotický kostol sv. Ondreja, ktorý v roku 1564 spálil počas požiaru. V polovici dvadsiateho storočia. Transylvánsky princ Sigismund prvý Rakoczy najal architekt G. Bethlen, aby začal budovať nový kostol.

Chrám nebol dlhý a v roku 1802 znovu spálil. Ten požiar zničil väčšinu Debrecínu. Takmer okamžite začali obnovovacie práce, ktoré trvali do roku 1823.

Veľkosť kostola je úžasná - dĺžka 55 metrov, šírka lode je 15 m. Loď sa nachádza medzi dvoma budovami postavenými v 19. storočí. Chrám je kreslo jedného z maďarských panovníkov, orgánu rakúskeho majstra J. Deutschmana.

Miesto: Debrecín, Kossuth tér - 1.

Trhová ulica

Toto je názov centrálneho námestia mesta. Začína na železničnej stanici a končí na námestí Calvin. Názov ulice sa zachoval od 16. do 17. storočia, kedy sa na tomto mieste nachádzal centrálny trh s mäsom pre hospodárske zvieratá.

Pozdĺž ulice sú položené električky a pozdĺž chodníka sú krásne budovy, ktoré patria k pamiatkam architektúry. Väčšina domov bola postavená v 19. storočí, hoci tu sú zaujímavé budovy postavené na začiatku 20. storočia. Hlavný architektonický štýl ulice je moderný. Tradícia používania ulice ako obchodníka nikde nezmizla. Na víkend je trh remeselníkov.

Červený kostol

Evanjelický kostol, postavený v roku 1887. Autorom projektu bol S. Pec, ktorý rozhodol, že novogotický kostol by bol vhodný pre architektonický štýl mesta Debrecín. Kostol, postavený z červených ciest zliatiny, dokonale zapadá do štýlu mesta.

Má iba jednu vežu, ktorej výška je rovnaká 58,5 mklenuté okná, kužeľovitá strecha. Na prednej časti veže, ktorá má trojuholníkový tvar, sú hodiny. Interiér je zdobený freskami s biblickými motívmi, varhany stojí vedľa kazateľnice. Dekoráciou kostola už viac ako sto rokov boli obrazy sekko vyrobené na stenách.

Malá kalvínska cirkev

Nachádza sa na križovatke dvoch ulíc - Szhecheny a Piatz. Postavili kostol na začiatku 17. storočia, zdobili budovu bahennou kupolou. V roku 1727 časť chrámu zničila požiar, čo bolo dôvodom na rozsiahlu rekonštrukciu kostola. Cibuľová kupola na začiatku 20. storočia. musel vzlietnuť kvôli búrke, ktorá ju odfúkla. Preto bola dóla nahradená strechou bašty, po ktorej bola kostola nazývaná Zrezaná alebo nedokončená.

Miesto: Szechenyi ulice.

Námestie Kosuth

Hlavné námestie v Debrecíne, venované vynikajúcemu revolucionárovi Lajosovi Kossuthovi. Práve tu stojí pomník postavený na jeho počesť. Sochy a mestský znak sú rozložené na mozaiku po celom námestí. Medzi hlavné pamiatky patrí bašta a tisícročia. Tu stojí Veľká cirkev. V roku 2001 došlo k rozsiahlej rekonštrukcii územia.

Thermal Park Nagierdø

Na severe Debrecínu sa nachádza veľké kúpeľné stredisko, ktoré prijíma návštevníkov po celý rok. Tu boli termálne pramene objavené pomerne nedávno, v roku 1929 a odvtedy tu bolo niekoľko vodných zariadení.

Jedna nemocnica s bazénmi pokrýva oblasť 11 tisíc m2Na ktorých starých kúpeľoch, vane, bazénoch, parných miestnostiach sú umiestnené. V roku 1984 postavili ďalší komplex, ktorý má rozlohu 11,3 tisíc m2. Druhá nemocnica pozostáva zo 140 rôznych izieb, bazénov, liečebných kúpeľov, sauny, procedúr a masáže. V parku sa nachádza aquapark, ktorý sa nazýva Aquatikum, niekoľko jaskynných kúpeľov, sprchy, tobogany, zábavný park, botanický park, zoologická záhrada.

Miesto: Nagyerdei park - 1.

zoologická záhrada

Debrecín je veľmi obľúbené miesto, kde dospelí a deti chodia s potešením. ZOO obsahuje opice, pštrosy, pávy, žirafy, levy, hrochy, tigre, slony, zebry a mnoho ďalších zvierat. Deti vynašli množstvo atrakcií a zábavy: je tu príležitosť jazdiť na autách, vlakoch, lodiach. Administratíva parku sa navyše pokúša čo najviac využiť prírodu v okolí zoologickej záhrady. To vám umožní vytvoriť rôzne tematické programy, ktoré prilákajú návštevníkov.

Miesto: Debrecín, Ady Endre - 1.

divadlo

Pomenovaný na počesť Mihaia Chokonaiho-Viteza, slávneho maďarského básnika a dramatika. Nachádza sa na ulici Kossuth, neďaleko centrálneho námestia v Debrecíne. Budova divadla bola postavená v roku 1865, čo ju robí v klasickom romantickom štýle. Fasáda je zdobená sochami, vrátane mús tragédie a tanca - Melpomene a Terpsichore. V divadle sa stále konajú predstavenia založené na príbehoch, básňach a dramatoch veľkého dramatika.

Umiestnenie: ul. Kossuth - 10.

Biskupská rezidencia

Na Hatvan je krásna budova postavená pre biskupa Debrecín. Rezidencia dopĺňa architektonický štýl centrálneho námestia a okolitých budov. Budova má uhlový tvar, hlavný architektonický štýl - moderný.

Fasáda je zdobená asymetrickými oknami, dekoračnými omietkami, ozdobami. V blízkosti budovy je veža, ktorá je korunovaná strechou s vežou a guľovým hrotom. Teraz v prvom poschodí budovy sa nachádzajú obchodné priestory, kaviarne, organizácie.

Pamätník 39. pešieho pluku

Pamätník postavil sochár T. Debrechen v roku 1925 a vybral miesto pre neho v parku Nagyorde. Komplex bol postavený na počesť pluku, ktorý osobne vytvorila cisárovná Mária Terézia na ochranu mesta Debrecín. Pluk sa zúčastnil bitky druhej svetovej vojny. V zložení pamätníka sú figúrky vojakov, štyri tabule, na ktorých sú označené mená padlých vojakov. Na samom vrchole pamätníka stojí Zlatá koruna.

Verejný cintorín

Toto je druh pokračovania parku Nagyordo. Je považovaný za najkrajší cintorín v celej krajine. Pamiatky, ponorené do zelene, robia cintorín vyzerajúci ako mestský park s množstvom sochárskych foriem, lavičiek, kvetinových záhonov. Verejný cintorín bol otvorený v roku 1932. K dispozícii je krematórium, ktoré sa dá dostať cez hlavnú bránu. Budova krematória postavil architekt J. Borsos, ktorý vytvoril okolo pamiatky a zelených plôch.

Miesto: Benczúr Gyula utca - 6.

Mozaikový erb

Na centrálnom námestí sa nachádza debrecínový znak, lemovaný viacfarebným muránskym sklom. V priemere dosiahne obraz 3,2 metra. Na námestí sa objavil znak v roku 2000, kedy bola koncipovaná rekonštrukcia námestia. Hneď vedľa erbu je pomník Lajos Kosuth.

Železničná stanica Biharkerestesh

Nachádza sa na predmestí Debrecín v meste Biharkerestesh, ktorého počet nepresahuje 5 tisíc ľudí. Odtiaľ do Rumunska len 50 km, takže stanica je hlavným železničným bodom cezhraničného významu. Otvorenie stanice sa uskutočnilo v roku 1858 a je považované za jedno z najstarších v Maďarsku a Európe.

Deväť oblúkových mostov

Na ceste vedúcej z Budy do Transylvánie v roku 1833 sa mesto rozhodlo vybudovať most. Miesto bolo správne zvolené, pretože slávna soľná cesta prešla cestou.

Jedná sa o najdlhší most v Maďarsku, postavený nad močiarmi. Celková dĺžka je 167 m. Je súčasťou parku Hortobágy, kde sa každoročne koná veľtrh. Ďalšou historickou dominantou, ktorá bola postavená pred sto rokmi, je hostinec alebo Charda. Dovtedy koná a prijíma hostí.

Múzeum Deri

V meste sa v roku 1929 objavilo múzeum, ktoré sa stalo skutočnou dekoráciou a kultúrnym centrom mesta Debrecín. Múzeum bolo postavené v európskom barokovom štýle. Na vstupe stojí stĺpy, sochy, ktoré symbolizujú archeológiu, etnografiu, vedu a umenie. Je to aj odrazom typov exponátov, ktoré možno nájsť v múzeu.

Miesto: Déri tér - 1.

Reformná akadémia

Niekedy sa nazýva Calvinist, pretože bol postavený pre potreby protestantskej Debrecínskej komunity. Táto fakulta sa teraz používa ako múzeum histórie tejto vzdelávacej inštitúcie ako knižnica. Knižničný fond sa rovná 300 tisíc vzácnych edíciíNiektoré z nich sú staré tri a viac rokov. Knižnica tiež drží Bibliu, ktorú Martin Luther čítal, a urobil v ňom svoje poznámky.

Pin
Send
Share
Send
Send