Abcházsko

Sukhum: hlavné pamiatky a krásne miesta

Pin
Send
Share
Send
Send


Sukhum je jedno z najstarších miest v Európe. Táto dohoda vznikla v VI. BC ako starožitné staroveké grécke kolónie. Počas svojho historického vývoja bol Sukhum najprv rímskou a potom byzantskou pevnosťou.

V stredoveku bolo mesto súčasťou gruzínskeho kráľovstva a pod kontrolou feudálnych lordov Abcházska malo status vazalu. Po rusko-tureckej vojne v rokoch 1810-1812. Sukhum sa stal súčasťou ruskej ríše.

Všetky tieto historické štádia vývoja Sukhumi odzrkadľujú jeho vzhľad a sú zastúpené v meste rôznymi pamiatkami architektúry a umenia. V meste môžete vidieť najstaršiu štruktúru Kavkazu - byzantský chrám Dranda, obdivovať vznešenosť pevnosti čias starého Ríma Tsibilium, oceniť silu najväčšieho stredovekého opevnenia - stenu Kelasur a oveľa viac.

Počas storočia Sukhum prijímal a absorboval prejavy rôznych kultúr, tradícií a náboženstiev, čo sa samozrejme odrazilo aj v osobitostiach mestského rozvoja.

Na konci 20. storočia bolo v meste Sukhum najväčšou tragédiou v histórii. Práve tu v priebehu gruzínsko-abcházskeho konfliktu vypukli krvavé boje z tejto hroznej vojny, došlo k blokáde, niekoľko dní bombardovania a etnickej čistiacej činnosti.

K dnešnému dňu sa Sukhum ešte nevrátil z účinkov nočnej mory a zostáva vojnové mesto. Jej stopy sú tu všade viditeľné: dierky v stenách z guľôčok a nábojov zasiahnuté, chodníky rozbité bombardovaním, zrútením strechy a zničenými strechami. Prechádzka po meste, aby som bol úprimný, je atmosféra smútku a sklamania.

Avšak napriek všetkému temnoty a nepríjemnosti situácie majú turistov v meste niečo vidieť.

Beskleský most

Jeden z najstarších kamenných mostov v Abcházsku. Jeho história sa datuje už viac ako 800 rokov. Most sa nachádza na krásnom malebnom mieste a prechádza cez horskú rieku Besletku. Napriek svojmu veku sa stále používa na zamýšľaný účel.

Villa Aloisi

Postavený v roku 1896 na objednávku francúzskeho veliteľa MA. De simone Následne bola vila predaná obchodníkovi I. Aloisovi, ktorý vykonal jeho rekonštrukciu a premenil ho na jednu z najkrajších v Abcházsku. Architektúra budovy harmonicky kombinuje rôzne štýly a trendy: od romantickej modernej po novogotickú.

V súčasnosti je kopula vily charakteristickou znakom mesta Sukhum a prezentuje sa na rôznych pohľadniciach a iných prehľadoch mesta.

Miesto: Gulia Street - 1g.

Byzantský chrám Dranda

Najstaršia stavba celého Kaukazu. Chrám bol postavený byzantínmi v 6. storočí nášho letopočtu. V stredoveku bol chrám používaný ako rezidencia biskupov, ale v XVII storočí ho Turci zničili.

V roku 1885 sa na mieste kostola otvoril kláštor. V roku 1928 bol kláštor vypletený, ale jeho stavby sa zachovali. V súčasnosti je v budove väznice umiestnené väzenské bunky.

House Museum D.I. Gulia

Dmitrij Iosifovič Gulia (1874 - 1960) - najväčší abcházsky spisovateľ, básnik, autor najlepších diel ľudovej literatúry: román "Pod cudzím nebom", románu "Kamachich". V dielach D.I. Gulia veľmi pozorne pokryla otázky života abcházskeho ľudu v boji proti utláčateľom. Na mieste života a diela veľkého spisovateľa vznikol múzeum-pamätník.

Miesto: Gulia Street - 63.

Hrad Bagrat

Slávny kráľ gruzínskeho kráľovstva Bagrat III žil v zámku v 16. storočí. BC a stal sa slávnym svojimi obrannými akciami proti osmanským útočníkom.

V súčasnosti ostali na mieste zámku Bagrat III viacmetrové steny a obrovské zrúcaniny. Z vrcholu hradu sa nachádzajú nádherné výhľady na okolie mesta Sukhumi.

Kaman chrám

Chrám sa nachádza na predmestí mesta Sukhum, v obci Kaman. Kamenná stavba vznikla v XI. Storočí. Podľa legendy sa tu nachádzala hrobka jedného z troch ekumenických svätých Jána Chrysostoma. V súčasnosti sa chrám po mnohých rekonštrukciách a obnovách používa na určený účel.

Kelasour Wall

Najväčšie európske opevnenie stredoveku s viac ako 400 obrannými vežami. Dĺžka steny bola viac ako 150 km. Pozostatky múru sa zachovali na východnom okraji mesta Sukhum, pri ústí rieky Kelasur.

V súčasnosti vedecká obec diskutuje o účeloch múru a o tom, kto ju postavil. Väčšina archeológov sa zhoduje, že princ Levan II postavil múru v 17. storočí. BC Ďalší vedci datujú výstavbu iného VI. BC a dávať jej autorstvo Grékom.

Kolonáda na pobreží mesta Sukhum

Vznikla v roku 1948 podľa projektu architekta YA.O. Kvaratskelia. Vo svojej podobe kolonáda vytvára oblúk k moru a možno je hlavným symbolom slnečného pobrežného Abcházska.

Pevnosť Tsibilium

Na prelome éry na území moderného Abcházska vznikla nová štátna formácia abcházskych kmeňov - Apsilia. Táto asociácia existovala až do polovice VIII. Storočia. a vyznačuje sa množstvom historických pamiatok, ktoré sa dostali do našej doby. Jedna z nich - pevnosť Tsibilium. Pevnosť slúžila ako opevnenie, ktoré obhajovalo jeden z pevností Veľkej hodvábnej cesty a pri západe civilizácie bol sídlom kniežat Apsilius.
V súčasnosti je pevnosť obľúbenou destináciou pre turistov.

Pevnosť Dioscurius

Na rozdiel od predchádzajúceho, pevnosť Dioscurius nevyvoláva veľký záujem turistov a momentálne má nepríjemný vzhľad - pustina na verejnom mieste s ruinami na nej.

Zároveň bol pred pevnosťou Dioscuri dôležitým vojensko-strategickým objektom celého pobrežia Čierneho mora. Práve tu bola najprv umiestnená ruská vojenská pevnosť a potom turecká pevnosť "Sukhum-Kale".

Pamätník obetiam gruzínsko-abcházskeho konfliktu v rokoch 1992-1993

V Abcházsku bol konflikt medzi Gruzínskom a Abcházom v rokoch 1992-93 považované za vlasteneckú vojnu za slobodu a nezávislosť.

Každoročne sa 14. augusta slávi Memorial Day of Defenders of the Fatherland. Jedna z mnohých pamiatok obetí tejto hroznej vojny bola postavená v centre mesta Sukhum.

Pamätník Mahajiram

Mahážžiry - Abcházski nútení prisťahovalci, ktorí opustili vlasť v XIX. Storočí v dôsledku rusko-kaukazskej vojny.

Pamätník bol otvorený v roku 2010 pri príležitosti osláv Deň oslobodenia mesta Sukhum a venuje sa spomienke na hrdinov vlasteneckej vojny Abcházska 1992-93.

Monument B.V. Shinkuba

Pamätník bol postavený na hrobku slávneho abcházskeho spisovateľa, básnika a politika Bagrat Vasilyevich Shinkub. BV Shinkuba je verejne známy prostredníctvom série jeho diel o životných príbehoch Muhajiru. Okrem toho je BV Shinkub autorom populárnej detskej poézie a rozprávok v Abcházsku.

Pamätník tučniak-filozof

Jedna z humorných soch Sukhumi, ktorá sa nachádza na nábreží. Roztomilý tučniak je inštalovaný na malom podstavci, ktorý odráža zmysel života v jeho poznámkach - vyzerá to dosť smiešne.

Maják Sukhum

Jeden z najobľúbenejších turistických miest všetkých Sukhum. Maják, 37 metrov vysoký, bol vyrobený vo Francúzsku v polovici XIX storočia, priniesol a inštaloval v Sukhumi v roku 1864. Svetlo majáka je viditeľné pre námorníkov vo vzdialenosti 24 km.

Maják je vybavený vyhliadkovou plošinou, ktorá ponúka úžasný výhľad na Sukhumi, New Athos a pobrežie Čierneho mora.

Sukhum opice škôlka

Opičie škôlka v meste Sukhum je známa celému svetu. Výskumný ústav experimentálnej patológie a terapie Akadémie vied Abcházska pracuje na svojej základni.

V materskej škole sa nachádza primatologické múzeum, ako aj svetová jediná opičiaca pamiatka, venovaná víťazstvu ľudstva nad niektorými najzávažnejšími chorobami. V opici je zastúpených viac ako 300 jedincov z oblastí Ázie, Afriky a Južnej Ameriky.

Botanická záhrada Sukhumi

Vynikajúci botanický park s mnohými unikátnymi rastlinami. Má obrovské územie a vlastný výskumný ústav.

Miesto: Gulia Street - 20.

Griffinská fontána

Najkrajšia fontána mesta Sukhum sa nachádza v blízkosti Štátneho divadelného divadla Abcházska S. Chanba. Fontána je vytvorená vo forme niekoľkých mýtických griffínov, z ktorých ústia preteká voda. V noci zapnite fascinujúce svetlá.

Pin
Send
Share
Send
Send