Georgia

Pamiatky Akhaltsikhe: zoznam, foto a popis

Pin
Send
Share
Send
Send


História Akhaltsikhe - malebného starobylého mesta v Gruzínsku má viac ako tisíc rokov. Názov osady znamená "Nová pevnosť". Toto je administratívne centrum regiónu, ktoré sa nazýva Samtskhe-Javakheti. Osada bola postavená v 12. storočí. na veľmi vhodnom mieste - geograficky i strategicky. V dávnych dobách prešli cez Akhaltsikhe dôležité obchodné cesty, ktoré spájali Gruzínsko so zvyškom Európy a Ázie. Najmä po juhozápadnej ceste bolo mesto spojené s Tureckom.

Ďalšie cesty regionálneho a štátneho významu spájajú mesto s Gori, Kutaisi, Borjomi, Butes a hlavným mestom Gruzínsko - Tbilisi.

Mesto, rovnako ako jeho okolie, je zmesou kopcov, polí a plání. Teritoriálne je Akhaltsikhe rozdelený na Staré mesto, ktoré sa nachádza na kopci, a Nový okres, ktorý zaberá rovinu rieky Potskhov (prítok väčšieho útvaru vody - Kura). Stará časť mesta sa nazýva ľavá banka a nová časť sa nazýva Pravá banka.

Až do roku 1828 bol Akhaltsikhe umiestnený v stenách rakúskej pevnosti, jej severnej časti, ktorá spočívala na starom kláštore a dvoch dolinách.

Mesto sa nachádza na križovatke dvoch dôležitých ciest, z ktorých jedna vedie do Turecka a druhá z Batumi do Tbilisi. Akhaltsikhe sa používa ako zastávka na kontrolu okolia. Najmä je to kláštor Sapar, Vardzia, pevnosť Atskuri.

Predmestia Akhaltsikhe sú nové budovy, ktoré predstavujú súkromné ​​domy. Nachádzajú sa tak z východu, ako aj zo západného a severného vstupu do mesta.

Rabat

Jedná sa o najstaršiu pevnosť postavenú v 13. storočí. na kopcovitých brehoch rieky Potskhov. Názov pevnosti znamená "opevnené mesto". Pevnosť bola vybudovaná tak, že teraz ju možno vidieť kdekoľvek v meste. Počas stáročí bola pevnosť mnohokrát zničená, potom prestavaná a celú dobu vykonávala obranné funkcie.

Pevnosť je odrazom vplyvu mnohých kultúr, civilizácií a náboženstiev, ktoré možno jasne vidieť v architektonickom štýle mesta Rabat. V roku 2012 sa uskutočnila rozsiahla rekonštrukcia, ktorá umožnila starej pevnosti stať sa kultúrnym, historickým a architektonickým centrom mesta Akhaltsikhe.

V pevnosti sa nachádza park, historické múzeum, obchody, hotely, kancelária, synagóga, mešita a kostol. Tento historický a kultúrny komplex sa nachádza na ploche sedem hektárov. Rabat je rozdelený na hornú a dolnú časť. Každá z nich má vybavené vyhliadkové plošiny, niekoľko veží so špirálovými schodiskami.

Židovská štvrť

Na západe Rabatu až do 19. storočia. prúd prebehol ticho. Práve tu sa nachádza starodávna židovská štvrť, ktorá zaberá celý ľavý breh nádrže. Teraz je z budovy len niekoľko budov, vrátane takzvanej novej synagógy.

Prvá synagóga sa objavila v roku 1940 v Akhaltsikhe a druhá sa objavila v polovici šesťdesiatych rokov 20. storočia.

Židovské obyvateľstvo mesta až do druhej polovice 20. storočia. sa aktívne podieľal na živote Akhaltsikhe. Potom sa počet Židov začal klesať a synagógy sa zatvárali. Na začiatku 21. storočia bola otvorená nová synagóga, ktorá je teraz funkčná.

Chrám arménskej katolíckej cirkvi

Kostol sviatkov svätého Kríža je povolaný a objavil sa v tejto časti Gruzínska v 17. storočí. Postavený v tradičnom arménskom štýle a už nejaký čas patril arménskej apoštolskej cirkvi. Pri návrate k katolíckej diecéze boli použité služby katolíckych farníkov Akhaltsikhe.

Kostol je teraz zničený, gruzínska katolícka komunita sa zaoberá jeho obnovou. Právo vlastniť chrám je spochybnené medzi arménskymi a gruzínskymi cirkvami.

Kláštor Safari

Nachádza sa na okraji mesta, v blízkosti mesta Meskhetia. Kláštor založil svätý Savva v 13. storočí a je teraz funkčný. Je obývaných 20 mníchmi, ktorí sa starajú o kláštor a farma.

Komplex si zachoval obrovský počet fresiek, ktoré boli vytvorené v 10. - 12. storočí. dostať sa na územie kláštora, okamžite pocítil duch staroveku a staroveku, ktorý sa vo väčšine kostolov a starých chrámov takmer stratil.

Severné výšky

Zo severnej strany mesta sa rozprestiera pohorie s mnohými vrcholmi. Maximálna výška píku dosiahne 1 120 metrov, Názov severných výšin sa objavil už na mapách 19. storočia. Po druhej svetovej vojne boli svahy vysadené borovicami a smrekom, v dôsledku čoho sa hora zmenila na bechslyudnuyu. Lezenie po horách, môžete vidieť vrcholy tureckých horách pokrytých ľadom, alebo môžete vidieť vynikajúci panoramatický výhľad na Akhaltsikhe.

Severné výšky sú známe tým, že v roku 1828 došlo k veľkej bitke medzi armádami tureckej a ruskej ríše. V blízkosti hory sú pozostatky opevnení, stopy tureckého tábora a batérie.

Národný park Javakheti

Skladá sa z niekoľkých parkov, z ktorých najväčší je Tabatskura a Borjomi, Územie prvej chránenej oblasti je priľahlé k rovnakému jazeru a druhé pokrýva oblasť susediacu s Borjomi. V tejto časti národného parku sa nachádzajú známe minerálne pramene.

Park je známy tým, že existujú jaskynné mestá, kláštory, postavené na vrcholoch skalných hôr. V zime je Javakheti otvorený pre lyžiarov, ktorí prichádzajú sem lyžovať.

Alej lásky

Rabatská pevnosť je známa mnohými pamätnými miestami, z ktorých mnohé sa stali symbolom pevnosti. Jedným z nich je chodník lásky, ktorý sa nachádza v blízkosti budovy registra. Jedná sa o vzdialenú časť pevnosti, kde je oblasť zdobená kríkmi, orezaná v bizarných podobách, vinohrady, mnoho stromov a záhonov. Výsadba je doplnená prírodnou scénickou krajinou. V samom strede uličky je malá fontána obklopená stromami.

Hrad Jakeli

Ďalšia atrakcia sa nachádza na území pevnosti Rabat. Hrad postavili vládcovia Meskhi, ktoré boli súčasťou feudálneho klanu Jakeli (patriarchálny dom Chorchaneli). Panovníci Atabegskej hlavy vládli od 12. do 17. storočia. Južná Georgia. To bol Jakeli, ktorý viedol povstanie, keď Rabat bol zajatý osmanskými Turkami. Odpor netrval dlho a čoskoro sa Jakeli obrátil na islam. Do roku 1829 sa zástupcovia klanu zdržiavali na sultánskom súde a v ríši v postavení dedičné pashy.

Zarehnu Surb Nshan

Toto je kostol, ktorý má niekoľko ďalších mien - Sväté znamenie Zarehnya a Surb Vardanants. Arménsky typ kostola, postavený v 15. storočí. na kopci v štvrti Marda.

Historici ešte nestanovili presný dátum založenia chrámu. Kostol plnil svoje funkcie až do polovice 19. storočia, hoci niekoľko storočí bol kostol úplne zanedbávaný a nezabudnuteľný. Nový chrám na mieste starého bol postavený v šesťdesiatych rokoch 20. storočia, keď vojenský záštitník Vardan Vardanants dostal povolenie a povolenie od mestskej správy postaviť kostol.

Zelený kláštor

Medzi mestami Akhaltsikhe a Borjomi je krásna architektonická pamiatka postavená v 10. storočí. Je centrom najstaršej púte a uctievania v Gruzínsku. V 14. storočí sa malý kostol stal súčasťou cirkevného komplexu, ktorý dokončil architektonický súbor kláštora sv. Rekonštrukcia kláštora - najambicióznejšia sa konala začiatkom roka 2000.

Teraz kláštor prijíma pútnikov, je funkčný kláštor, neustále prijímajúci turistov. Chrám je postavený z kameňa a má podobu baziliky s tromi loďami, interiér je vyrobený v staroveku. Vedľa baziliky je dvojpodlažná kaplnka, ktorá zobrazuje obraz sv. Juraja, ktorý porazí veľrybu.

Park Batsari

V rokline rieky Batsari, ktorá preteká mestom Akhmetou, je park. Má štátny status, ktorý je súčasťou hlavného kaukazského hrebeňa. Celková rozloha tejto chránenej oblasti je 3 000 hektárov. Park bol vytvorený s cieľom chrániť unikátny reziálny tisový les, ktorý už veľa rokov skúmali vedci.

Tie rastú všade v parku a miestni obyvatelia považujú tento druh stromu za posvätný. Niekedy rastú tisové stromy s lípami, javormi alebo jaseňmi. Mnohí predstavitelia fauny, ktoré sa nachádzajú v parku, sú uvedené v červenej knihe.

Jazero hozapini

Z geografického hľadiska patrí nádrž na územie Javakhetiho parku. Jazero Khozapini sa priamo tvorilo na starom vulkanickom náhornom plošine. Rybník je tiež známy tým, že má turecko-gruzínske hranice.

Z rôznych strán je Khozapini obklopený horami, ktorých svahy sú pokryté trávou a horskými kvetmi. Neďaleko od jazera je len jedna osada - to je obec Kartsakhi. Domy obyvateľov postavené na brehu Kury, hneď pri hranici s Tureckom.

Mešita ahmedie

Je to symbol Rabatu a odrazom tureckej vlády v Gruzínsku. Postavený v 18. storočí bol pomenovaný po Pashe Ahmedovej. Klenba mešity bola pokrytá zlatom. V roku 1828 ruská armáda zachytila ​​pevnosť, po ktorej sa moslimský chrám premenil na pravoslávnu cirkev.

Kostol, ktorý vznikol na mieste mešity, bol zasvätený na počesť Nanebovzatia Panny Márie. Po odvolaní ruskej armády sa cirkev vrátila do Gruzínska, ale služby sa tu nekonajú. Budova získala postavenie historickej a architektonickej pamiatky otvorenej pre turistov a učencov.

Kresťanský kostol s zvonovou vežou

Kedysi v pevnosti Rabat cestujú najprv tento konkrétny kostol. Zadná časť bola postavená predtým, než Turci zachytili Rabata v roku 1578.

Na stenách chrámu sú jasne viditeľné stopy guliek a na zvonici je stará rezba. Kamenný bubon bol zapustený do jednej zo stien budovy. Kamenné úlomky stoja v blízkosti chrámu, z ktorých mnohé sú pokryté rezbami a rôznymi nápismi.

Pozrite si video: Jazdenka Škoda Yeti 2009 - 2017 - (Jún 2020).

Загрузка...

Pin
Send
Share
Send
Send