Poľsko

Pozoruhodnosti mesta Czestochowa: prehľad a popis

Pin
Send
Share
Send
Send


Od svojho založenia a dodnes je Częstochowa hlavným mestom duchovného života v Poľsku. Všetko sa začalo v XIII. Storočí, keď bol v tejto oblasti založený kláštor.

Bol to kláštor Jasná Góra, taký bol jeho názov, prijal ako dar najcennejšiu ikonu Čiernej Madony, ktorú napísal Svätý Lukáš z pamäti. Avšak farníci nazvali túto ikonu a pravým menom je "Czestochowa Ikona Matky Božej". Všetky tieto udalosti nastali, keď bola Czestochowa primitívna dedina.

Stav mesta získal táto oblasť až v štrnástom storočí av roku 1826 došlo k spojeniu s mestom Czestochowa. Od tej doby sa mesto začalo rozvíjať a rozvíjať. Moderné Czestochowa - veľké množstvo svätyne, textilné a metalurgické podniky, univerzity a jedinečné atrakcie.

"Jasná Góra"

Na vysokom kopci nad mestom je hlavnou perlou Poľska - kláštorný komplex "Jasná Góra". Práve z tejto atrakcie začalo mesto. Založili ho mnísi poľského rádu, ktorých princ pozval do Poľska. Kláštor Jasna Góra je hlavným miestom zhromažďovania pútnikov, v deň Nanebovzatia Panny Márie sa stretáva približne dvestotisíc pútnikov.

Czestochowa Ikona Matky Božie je hlavným dôvodom pre návštevu tohto miesta. Viac ako šesťsto rokov držala v kláštore a chránila poľskú krajinu pred zlou. Kláštorný komplex zahŕňa početné budovy, medzi ktorými sú hlavné a hlavné budovy:

 • Kaplnka Panny Márie.
 • Bellská veža
 • Knižnicu.
 • Rytírska sála.
 • Katedrála Svätého Kríža a Narodenie Panny Márie.
 • Múzeum 600. výročia kláštora,.
 • Kráľovské štvrte.
Umiestnenie: ul. o. A. Kordeckiego - 2.

"Kostol sv. Barbory"

Legenda hovorí, že na tomto mieste biť svätý pramec, v ktorom sa po opovrhovaní umyla ikona Cesťochovej Božej Matky. Práve tu bol postavený kostol sv. Barbory. Samotný kostol s sakristiou v renesančnom štýle a pri stavbe oltára, ktorý sa objavil neskôr, používal barokovú techniku. Interiér svätyne je zdobený mnohými obrazmi koňa z 19. storočia a mramorové písmo fascinuje jeho krásou a bohatstvom. Medzi početnými sochami vyniká socha Panny Márie, ktorá drží dieťa Ježiša v náručí.

Miesto: Barborská, 284 - 01 Kutná Hora.

"Bazilika svätej rodiny"

Gotický kostol "Bazilika svätej rodiny" je jedným z najväčších v Európe. Majestátna budova červených tehál s vitrážemi fascinuje s vežami, ktorých výška dosahuje osemdesiat metrov. Interiér je zdobený kamennými reliéfmi a mnohými reliéfmi. Koncom 20. storočia vzniklo niekoľko orgánov vo svätyni, z ktorých hlavný bol druhý najväčší zo všetkých poľských krajín.

Miesto: Krakowska - 15/17.

"Kostol sv. Jakuba"

V druhej polovici 16. storočia vznikla kostol sv. Jakuba, ktorá sa neskôr stala pravoslávnou cirkvou, kde našli útočisko pútnici. O dve storočia neskôr bola svätyňa zničená. Koniec XIX storočia priniesol kostole nový život, bol prestavaný z darov veriacich a meno bolo zmenené na počesť sv. Cyrila a Metoda. Ale v roku 1918 bola svätyňa odovzdaná katolíkom, ktorí jej vrátili pôvodný názov. Moderný kostol je zdobený polokruhovou kupolou a okná sú vyzdobené elegantnými farebnými oknami.

Miesto konania: Jana Kilińskiego - 8.

"Ulička Panny Márie"

Alej Najsvätejšej Panny Márie je hlavnou ulicou v Czestochowe, ktorá bola vytvorená, aby spojila centrum so Starým mestom a jeho okolím. Na tejto ceste je toľko pútnikov kláštora Yasna Gora. Spočiatku boli pestované gaštany pozdĺž ulice, neskôr boli vyrezané a územie bolo vysadené topolmi, javormi a lípami. Moderná "Alej Najsvätejšej Panny Márie" bola obohatená o dlažobné dlaždice a hladký carport. Na celej ulici sú početné obchody a butiky, lavičky a fontány.

"Archeologická rezervácia puddle kultúry"

Zbierka "Archeologickej rezervy lúpeckej kultúry" obsahuje početné kostry, domáce predmety a hroby z doby železnej, ktoré boli nájdené pri archeologických vykopávkach. Múzejná rezervácia rozpráva o prvých obyvateľoch tejto oblasti. Expozícia rezervy je veľmi rozsiahla:

 • Riadu.
 • Mince.
 • Šperky.
 • Nástroje.
 • Zbraní.
 • Vojenské znaky.
 • Hrkálky.
 • Hrnčiarstva.
 • Rytiny.

Väčšina exponátov sa nachádza v hroboch. Zamestnanci múzea v prístupnej forme sa oboznámia s históriou mesta, ktorá začína v praveku.

Miesto: Łukasińskiego - 20.

"Múzeum ťažby železnej rudy"

Jedinečnosť "Múzea ťažby železnej rudy" leží v jeho polohe. Múzeum bolo založené v podzemných galériách, kde bola predtým ťažená ruda. Zamestnanci zariadenia budú informovať nielen o histórii vytvárania baní, ale budú sa podeliť aj o metódy používané pri ťažbe železnej rudy. Prehliadka podzemných koridorov so strojmi a banským zariadením vystaveným na prehliadku bude nielen informatívna, ale aj fascinujúca.

Miesto: Park im S.Staszica.

"Múzeum histórie železnice"

V budove železničnej stanice Czestochowa vytvorila neštandardná administratíva "Múzeum histórie železnice". Expozíciu tejto inštitúcie vytvorili občania. Tu vidíte nielen nástroje pracovníkov, ich tvar a modely dieselových lokomotív a automobilov, ale aj oboznámenie sa s kompletným vybavením starých pokladníc a lístkov. Na zobrazenie návštevníkov sú tiež mapy ciest a historických dokumentov. Všetky exponáty zbierky sa dajú dotknúť a dôkladne preskúmať.

Miesto: Pułaskiego - 100/120.

"Galéria maliarstva a sochárstva"

V neogotickej dvojpodlažnej budove s prvkami neobaroka sa nachádza "Galéria maľby a sochárstva". Celá zbierka tejto inštitúcie je rozdelená do štyroch expozícií:

 • Umenie mladých poľských umelcov a sochárov.
 • Moderné umenie z XIX - XX storočia.
 • Poľská avantgarda.
 • Výstava obrazov E. Duda Grach.

Interiér budovy je zdobený nádhernými freskami a zachované starožitné kachle dávajú atmosféru individuálny nádych.

Miesto: Katedrála - 8.

"Divadlo pomenované po Adamovi Mickiewiczovi"

"Divadlo pomenované po Adamovi Mickiewiczovi" je vizitkou mesta. Veľkolepá budova v štýle klasicizmu má tri scény, v ktorých sa divákom zobrazujú predstavenia rôznych umeleckých trendov. Vzhľadom na to, že sály divadla vždy priťahujú úplné publikum, hostia mesta považujú za česť navštíviť toto zariadenie.

Miesto konania: Jana Kilińskiego - 15.

Czestochowa je unikátne poľské mesto, ktoré víta veľa turistov, cestujúcich a rekreantov.

Pozrite si video: Jeep Compass MultiJet test - Maroš ČABÁK (August 2020).

Загрузка...

Pin
Send
Share
Send
Send