Poľsko

Hlavné atrakcie mesta Bialystok: fotografie a popis

Pin
Send
Share
Send
Send


Bialystok je malé mestečko v severovýchodnom Poľsku. Je administratívnym centrom provincie Podlaskie. Mesto slúži ako administratívne, poľnohospodárske, vedecké a kultúrne centrum. Mesto má asi 300 tisíc ľudí. Nachádza sa na brehu rieky Byala, vďaka ktorému získalo svoje meno.

Bialystok bol založený v roku 1437. Mesto sa nachádza v blízkosti bieloruských hraníc a poľského hlavného mesta - Varšavy. Má dobre rozvinutú dopravnú sieť. Bialystok sa môže pochváliť veľkým množstvom prírodných oblastí. Napríklad jeho tretia časť je pokrytá lesmi. V Poľsku je ťažké nájsť "zalesnené" mesto. V meste každý návštevník môže vidieť rôzne staroveké a moderné architektonické pamiatky. Môžu to byť rôzne kostoly, paláce, pamiatky, parky, divadlá.

Branickiho paláca

Tento palác je jedným z najlepšie zachovaných veľkostatkov. Často sa to volá Poľský Versailles, Bol postavený na samom konci XVI. Storočia. Vďaka vybudovaniu tohto orientačného bodu získal Bialystok štatút mesta. Palác bol z niekoľkých dôvodov niekoľkokrát prestavaný.

V roku 1944 bol počas bojov palác čiastočne zničený. Do roku 1960 bola úplne obnovená bývalá rezidencia. V dnešnej budove je budova lekárskej univerzity. V blízkosti paláca nájdete francúzske a anglické záhrady. Palác pravidelne hostí festivaly klasickej hudby.

Miesto konania: Jana Kilińskiego - 1.

Starý farský kostol

Svätyňa sa skladá zo súboru dvoch navzájom prepojených budov. Prvou budovou je budova starého kostola postaveného na začiatku 17. storočia a druhým kostol postavený na začiatku 20. storočia. Stará časť bola pôvodne postavená v neskorom gotickom slohu s prvkami renesancie. Vo vnútri môžete vidieť starý oltár. V priebehu času sa stará budova mierne zmenila.

Na začiatku XX. Storočia bol príchod kostola očíslovaný 12 tisíc ľudízatiaľ čo kostol mohol ubytovať len 1000 farníkov. Na zvýšenie kapacity sa rozhodlo vybudovať dodatočnú budovu.

Kostol je nielen nádherným architektonickým orientačným bodom. Kombinácia mauzólea a krypty, kde odpočíva popol jeho zakladateľov a kňazov. Koncerty organovej hudby sa konajú pravidelne.

Katolícky kostol sv. Roch

Tento kostol je pomníkom boja Poliakov za nezávislosť ich štátu. Postavený na mieste starobylej kaplnky sv. Roch. Začali postaviť chrám v roku 1927 a dokončili ho až v roku 1945. Na začiatku vojny v roku 1939 bola kostola takmer pripravená, ale nemeckí obyvatelia sa rozhodli použiť budovu ako kasárne.

Veža bola použitá ako pozorovací stôl. Počas vojny nebol kostol zranený, takže stavba bola dokončená krátko po skončení vojny. Dnes je tento chrám jednou z budov, ktoré tvoria mestskú krajinu. Kostol má šancu získať postavenie historickej pamiatky. Umiestnenie: Ks. A. Abramowicza - 1.

Katedrála sv. Nicholas

Katedrála sv. Nicholas - architektonická pamiatka Bialystoku postavená v štýle klasicizmu. Je to hlavná ortodoxná cirkev mesta. Katedrála bola postavená v rokoch 1843-46. V 19. storočí pravoslávne obyvateľstvo mesta neustále rástlo, takže bola potrebná výstavba takéhoto chrámu. V roku 1897 navštívil ruský cár Mikuláš II katedrálu, o čom svedčí aj zavedené pamätné znamenie. A v roku 1991 navštívil katedrálu v rámci cesty do Poľska pápež Ján Pavol II. Vnútri chrámu nájdete staroveké fresky a ikonostas.

Umiestnenie: ul. Lipowa - 15.

Synagóga Piaskover

Bol pôvodne postavený v roku 1893. Bola to hlavná synagóga mesta Bialystok. V chráme pracovala židovská škola "Talmud Torah". Počas druhej svetovej vojny bola synagóga vyplienená. Po vojne sa budova stala centrom židovskej komunity. Bývalá synagóga bola ťažko poškodená požiarom v roku 1989. Čoskoro bola budova obnovená. Pôvodný vzhľad budovy bol zrekonštruovaný vďaka starým fotografiám. Dnes je budova využívaná združením Esperanto Bialystok.

Trh T. Kosciuszko

Tento trh nie je trh v tradičnom zmysle, ale pešia ulica. Trhová funkcia sa uskutočňovala až do začiatku druhej svetovej vojny. Chôdza po tejto ulici, môžete vidieť rôzne budovy, ktoré sú historické a architektonické pamiatky. Na tejto ulici sú turistom ponúkané veľa výletov v rôznych jazykoch. V mnohých kaviarňach môžete jesť chutné a lacné. Napriek tomu, že trh je oslobodený od premávky, zastávky verejnej dopravy sú veľmi blízko.

Radnica

Radnica v Bialystoku - jedna z hlavných atrakcií mesta. Je to aj architektonická pamiatka. Bol postavený v rokoch 1745 až 1761. Počas druhej svetovej vojny bol silne poškodený, obnovený až v roku 1958. Stojí za zmienku, že radnica v Bialystoku nikdy nebola miestom, kde úrady pracovali. Na radnici sa nachádzali rôzne obchody, obchodné miestnosti. Veža bola používaná mestskými hasičmi, ktorí sledovali mesto z výšky.

Podlaskové múzeum sa dnes nachádza v radnici a skladá sa z archeologického oddelenia a umeleckej galérie.

Podlasie Opera a filharmónia

Je to jedna z najväčších divadelných budov v Poľsku. Architektúra budovy je skutočne fascinujúca svojou jedinečnosťou, krásou a modernosťou. Každý mesiac sa na scéne opery a filharmónie konajú koncerty, vystúpenia, koncerty. Multimediálny systém vám umožňuje vysielať to, čo sa deje na scéne, na ktorejkoľvek obrazovke mesta vo vysokej kvalite. Akýkoľvek cudzinec, ktorý kúpi lístok na akúkoľvek udalosť, môže získať bezplatné jednorazové kultúrne vízum.

Miesto: Odeska - 1.

Bábkové divadlo

Jeden z najstarších bábkových divadiel v Poľsku. Bol otvorený v roku 1953. Jeho repertoár zahŕňa detskú i dospelú inscenáciu. Výkony pre dospelých sa uskutočnili od roku 1972 a sú upravené dielami svetovej literárnej klasiky.

Umiestnenie: Konstantego Kalinowskiego - 1.

Pin
Send
Share
Send
Send