Rusko

Serov: zaujímavosti a veci, ktoré je potrebné vidieť

Pin
Send
Share
Send
Send


Mesto Serov sa nachádza na severe regiónu Sverdlovsk a počas jeho existencie sa nezmenilo ani jedno meno, mesto dostalo svoje moderné "meno" na počesť sovietskeho vojenského pilota Serov Anatoly Konstantinoviča. Podľa oficiálnej verzie bol rok 1894 považovaný za rok založenia tohto mesta Ural (v tom čase sa začala výstavba železničných závodov), ale formácia Serov sa konala pred rokom.

Serov je pomerne malé mestečko, tu žije poriadok 98 tisíc obyvateľov, ale aj napriek svojim kompaktným rozmerom je vstupnou bránou do severných Uralov, pretože prechádzajú najdôležitejšími vzdušnými, cestnými, vodnými a železničnými dráhami celého Uralu.

Každý rok navštevuje mesto stovky tisíc turistov, aby sa oboznámili s mestskými pamiatkami a pamiatkami architektúry, ktorých hlavnými predstaviteľmi sú:

City Park

Serovský park bol založený v roku 1956 a nachádza sa v blízkosti rieky Kakvy. Všetci obyvatelia mesta mali radi tráviť svoj voľný čas: dospelí i deti. Atmosféra dovolenky bola vždy v parku, pretože tam bolo veľké množstvo jazdy, hojdačky, volejbalové ihrisko, sóda stroje a malé obchody s rôznymi dobroty.

Park fungoval iba 6 mesiacov ročne, pretože zvyšok času, ktorý ho navštívil, sa stal nemožným kvôli chladnému počasiu. Park v tomto čase zastavil svoju prácu, ale ľudia stále tam prichádzajú na opaľovanie, plávanie v rieke alebo len na krásne fotografie.

Miesto: ulice Polina Osipenko - 58.

Premenlivý chrám

Tento chrám majestátne vystupuje nad modernými budovami na námestí s rovnakým názvom. Bolo postavené v roku 2006 s peniazmi z darov občanov, ktorí spoločnými silami získali viac ako 2 milióny rubľov. Ihneď po stavbe sa chrám stal jedným z najdôležitejších svätých miest v celom Severnom Urale, svätyne z rôznych krajín boli prinesené tu opakovane. Veriaci mesta často navštevujú Cirkev premenenia a počas náboženských slávností na tomto mieste osivo nemá kam padnúť.

Tento chrám dostal svoje meno na počesť premenenej katedrály, ktorá bola predtým umiestnená v Serove, ale počas nekontrolovanej boľševikov bola zničená výbuchom.

Biele klenby chrámu sa zdajú vznášať sa nad zemou a vyzerajú ako vzduchový oblak na pozadí jasne modrej oblohy a za slnečného dňa môžete dokonca vidieť lesk jeho zlacených kopulí z diaľky. Chrám má pôsobivý ikonostas: je sedem metrov vysoký a až pätnásť - šírka.

Miesto: Leninská ulica - 157.

Vodárenská veža

Pamätník priemyselnej architektúry Serov stojí vodárenská veža, ktorá patrí do hutníckeho zariadenia a nachádza sa blízko vysokej pece. Veža bola postavená v roku 1897 projektom architekta Pyasetskyho. Devätnásť metrov je priemerom veže a dva metre šírka jeho stien. Po dlhú dobu bola táto vodárenská veža považovaná za najvyššiu stavbu Serov a pôsobila ako "tvár" nielen hutníckeho komplexu, ale celého mesta.

V budúcnosti sa plánuje otvorenie múzea vo veži, ktoré rozpráva o histórii závodu, a hlavnou expozíciou bude železničná zástavba devätnásteho storočia.

Miesto: Chernyakhovsky ulice.

Katedrála mešita

Od konca 19. storočia sa veľké množstvo moslimov, ktorí sa podieľali na výstavbe železničnej továrne, presťahovalo do Serov. Pre nich boli postavené 3 mešity, ktoré počas bolševického režimu tiež zničili. A až na jeseň roku 2011 získali moslimovia, ktorí v meste dosahovali jedenásť tisíc, novú svätyňu - mešitu Katedrály. Postavili ho sedemnásť rokov a finančné prostriedky priniesli viac od obyvateľov mesta.

Mešita je budova z bieleho kameňa, ktorého okenné otvory sú vytvorené v tvare pentaedru a jeho veľká kupola je korunovaná meďou. Prostory mešity sú navrhnuté pre sto dvadsať a súčasne pre ľudí.

Umiestnenie: ulice Rosa Luxemburg - 30.

Prorok Eliáš

Na ulici s názvom Karl Liebknecht je najstarší kostol v Serove, ktorý je teraz zachovaný. Jedná sa o malú jednopodlažnú budovu s piatimi makami a klenutými oknami. Až do začiatku 21. storočia bola kostol jediným miestom kresťanského bohoslužby.

Miesto: Karl Liebknecht Street.

Historické múzeum

V farebnej budove zo začiatku 20. storočia sa nachádza sérovské historické múzeum, ktoré slúži ako najstaršie múzeum v histórii Severného Uralu. Vo svojich stenách sa zbierajú gizmy patriace k úplne iným obdobiam: od obdobia, kedy bolo staré more na Uraloch až po súčasnosť. Finančné prostriedky múzea absorbovali asi 65 tisíc rôznych produktov! Okrem toho má múzeum planetárium, postavené v roku 1963. Môžete sa dostať do prezentácií 60. rokov.

Miesto: Lenin Street - 136.

Kaplnka Simeona Verkhoturského

Kaplnka je pomerne kompaktná a je vyrobená z drevených trámov. Finančné prostriedky z výstavby boli venované sérovskému metalurgickému komplexu a samotná stavba sa uskutočnila v rukách architektov tvorivej dielne tej istej továrne.

Miesto: Aglomeratchikov Street - 6.

Čechovské divadlo

Toto divadlo vzniklo v roku 1942 a celý súbor bol z iného mesta a prišli do Serovu len na turné, ale prijali pozvanie srbskej vlády a zostali. Štyri roky po svojom založení sa v divadle premietla Čechovova hra "strýko Váňa" - po prvýkrát v severnom Urale. Pre toto divadlo bolo pomenované po Antonovi Pavlovičovi. Divadlo sa nachádza v budove priemyselnej architektúry DK "Metallurgov" s odkazom na začiatok 20. storočia.

Miesto: Metallurgovské námestie - 1.

Pin
Send
Share
Send
Send