Taliansko

Udine - obľúbené pamiatky a zaujímavosti.

Pin
Send
Share
Send
Send


História mesta Udine sa datuje do roku 983. S arkádovými ulicami, kanálmi, útulnými reštauráciami a uvoľneným tempom života, Udine sa dá nazvať jasným predstaviteľom provinčného talianskeho mesta.

Ak sa jeho nové oblasti niečo výrazne líšia, historické centrum je plné zaujímavostí, dobre zachovaných. Udine je známy, rovnako ako celá provincia Friuli-Venezia-Julia pre svoje vína a syry, vrátane slávneho Montasia.

Vládne v Udine Benátskej štýl architektúryNie je to prekvapujúce, keď vezmeme do úvahy stáročia protektorát Benátok nad touto krajinou. Ak ste mali možnosť stráviť svoju dovolenku tu, mali by ste sa zoznámiť s niekoľkými zaujímavými pamiatkami mesta.

katedrála

Katedrála Udine bola postavená v roku 1257. Pôvodne bol chrám postavený v typickom františkánskom štýle a je venovaný svätému Odoriku. V roku 1335 nariadil patriarcha Bernardo di San Genesio rozšíriť kostol a postaviť kaplnku v jeho blízkosti. Neskôr boli postavené Baptistery (1348) a zvonica (1441).

Interiér katedrály je zdobený množstvom umeleckých diel. Osobitne zaujímavé sú: Torretti sochy, obrazy Tiepolo, Domenico da Tolmezzo, Amalteo, Pordenone. Krásne a oltáre chrámu, ktorú vytvoril architekt Massari.

Miesto: Piazza del Duomo - 2.

Loggia a kostol San Giovanni

Pred zemetrasením z roku 1511 existoval v Udine kostol s oltárom na počesť sv. Jána. Po jeho zničení bol postavený nový kostol a nádherná lodžia na tom istom mieste, ktoré dostalo to isté meno. Počas rakúskej vlády sa tento kultový komplex používal ako kasárna. Po dlhých rokoch zanedbávania sa v 19. storočí obnovili aj kostol a lodžia. Dnes potešujú oko so svojou pevnosťou a troškou primitívnej elegancie.

Miesto: Piazza della Libertà.

Kostol sv. Františka

Hotel San Francesco sa nachádza v blízkosti katedrály Udine a pochádza z 13. storočia. V priebehu času bola niekoľkokrát zrekonštruovaná, aby získala svoj súčasný vzhľad v barokovom štýle v 18. storočí.

Fasáda budovy je zdobená krásnym oknom v tvare ruže a interiér v tvare latinského kríža obsahuje 1 lode, 1 transept a 3 kaplnky. Dnes je chrám využívaný na výstavy a rôzne kultúrne podujatia.

Miesto: Via Beato Odorico Da Pordenone - 1.

Kaplnka Oratorio della Purita

Kaplnka Oratorio della Purità bola postavená na mieste, kde bol predtým umiestnený Teatro di Mantica, na objednávku kardinála Daniela Delfina, architekta Luca Andreoliho.

Kostol vyzdobil Džambattista Tiepolo, ktorý maľoval oltár so scénami Nepoškvrneného počatia a ozdobil strop obrazom Dormi Panny Márie. Majstrov syn, Džandomeniko, sa venoval maľbe múrov, ktorí pre nich vybrali 8 biblických scén. Tiepolo bolo dokončené v roku 1759. Miesto: Piazza del Duomo.

Galéria moderného umenia

Galleria d'Arte Moderna je doma viac ako 4000 diela, maľby, sochy, grafika, z obdobia: 19. storočia - dnes. Zaujímavosťou je zbierka Astaldi, darovaná mestu rodinou Astaldi v roku 1983. Zahŕňa 193 diel talianskych umelcov. Zbierka galerijných výtlačkov spája diela takých veľkých majstrov ako Modigliani, Martini, Morandi. Zvláštne miesto v galérii je vyhradené pre stálu výstava soch a obrazov bratov Dino, ako aj Mirko a Afro Basaldella.

Miesto: Via Ampezzo - 2.

Galéria starovekého umenia

Galleria D'Arte Antica bola otvorená v roku 1866. Pôvodne tu boli zobrazené náboženské objekty. Dnes tu môžete spomenúť:

  • Fresky Perusiniho, obrazy Bellunella, Vittore Carpaccio, Pellegrino da San Daniele, Pomponius Amalteo, patriace do gotického obdobia.
  • Fresky Salone del Parlamento a obrazy Carnea Antonio, Sebastiano Bombelli, otec a syn Tiepolo, Odorico Politi z renesancie.
Miesto: Piazzale del Castello - 1.

Arcibiskupský palác

Palazzo Arcivescovile bolo postavené v 16. storočí, keď patriarcha Aquileia opustil hrad a presťahoval sa do mesta. Od roku 1995 je palác domovom diecézneho múzea a galérií Tiepolo. Múzeum pozostáva zo 6 izieb, z ktorých exponáty patria do jednej z období epochy: románsky a gotický, renesančný a manýristický, barokový a rokokový.

Tiepolo galérie sú naplnené majstrovskými dielmi maestro. Tu môžete zdôrazniť fresky z rokov 1726-1729, nádherné portréty patriarchov Aquileia, strop zdobený postavami prorokov Izaiáša, Jeremiáša, Ezechiela a Daniela.

Miesto: Piazza del Patriarcato - 1.

Radnica Loggia del Lionello

Radnica Udine sa nachádza na krásnom nábreží Piazza del Libertà. V roku 1441 sa na návrh starostu, Nicolae Savorgnan, rozhodlo postaviť novú radnicu. V roku 1448 bol projekt schválený architektom Bartolomeom Bonom. Stavba bola dokončená v roku 1456.

Veranda budovy je ozdobená obrazom Madony a Dieťaťa, dielo Pordenone a pomníkom poručíka Trevisana. 19. februára 1876 požiar úplne zničil budovu. Reštaurovanie bolo zverené architektovi Andrejovi Scalovi, ktorý presne nasledoval pôvodný dizajn a menil iba tvar strechy.

Miesto: Piazza della Libertà - 10.

Hrad Udine

Prvý hrad na vysokom kopci údolia Friul bol postavený v 10. storočí. Sídli v rezidencii patriarchu, mestskej správy mesta Udine, parlamentu Friulia. Dnes môžete spomenúť na hrad, ktorý bol postavený v roku 1517 projektom architekta Giovanni da Udine. Robil tiež interiérový dizajn. Okrem múzea starovekého umenia sa nachádzal v zámku aj prístrešok Pinakothek, mestský fotoarchív, numizmatické múzeum. Vybavená tu a pozorovacia paluba, kde nájdete takmer celý Udine.

Miesto: Piazzale del Castello - 2.

Veža s hodinami

Torre dell'Orologio bolo postavené na námestí slobody v roku 1527 namiesto starej veže, ktorá bola zničená požiarom a zemetrasením. Dizajnový projekt navrhol Giovanni da Udine, ktorý vzal ako príklad slávny orientačný bod Benátok z Piazza San Marco. Hodiny na veži zdobia postavy 2 Moorovcov, ktoré každú hodinu zasiahnu zvon.

Miesto: Piazza della Libertà - 3.

Mercato Vecchio, Old Market Street

Udineho najrušnejšia ulica, ktorú miestni obyvatelia nazývajú hlavná "tepna" mesta, sa nachádza hneď vedľa múrov starého hradu. V roku 1200 sa otvoril prvý trh Udine, ktorý počas stáročí priniesol do pokladnice mesta najviac peňazí.

Priťahoval obchodníkov z celej severnej časti benátskeho kniežatstva a potom z Talianska. V súčasnosti je Via Mercato Vecchio plné obchodov, obchodov, kaviarní, obľúbeným miestom pre obchodných fanúšikov a cestujúcich.

Vináreň Ars Bibendi

Ak si chcete vyskúšať najlepšie vína regiónu Friuli-Venezia-Julia, nie je lepšie miesto ako vináreň Ars-Bibendi, ktorá sa nachádza v historickom centre mesta Udine. Vináreň zariadenia je pôsobivá: má najmenej 1000 položiek. Tu si môžete kúpiť také majstrovské diela vínneho umenia ako Franciacorta Brut Ferghettina a Merlot Venica, ktoré ich predtým ochutnali.

Bar sa nachádza v historickej budove z 15. storočia, útulný a predjedlo je ideálne pre vybrané víno. Čo by mohlo byť viac chutné ako slávne San Daniele prosciutto pod pohárom čarovného Friulano Ronco delle Cime Venica?

Miesto: Via Paolo Sarpi - 11.

Pin
Send
Share
Send
Send