Chorvátsko

Hlavné pamiatky Chorvátska: zoznam, fotografie a popis

Pin
Send
Share
Send
Send


Malá horská krajina (počet 4,2 milióna obyvateľov), umývaná vodami pobrežia Jadranského mora, je šťastne obdarená vynikajúcim subtropickým podnebím a bohatou históriou, ktorá sa odráža v nádherne zachovaných pamiatkach. Hlavným mestom krajiny je mesto Záhreb. Chorvátsko hraničí s Slovinskom, Maďarskom, Srbskom, Bosnou a Hercegovinou a Čiernou Horou a tiež má námornú hranicu s Talianskom.

Táto krajina je len rajom pre milovníkov vzdelávacích výletov a pestrého voľného času.

Plitvické jazerá

Toto miesto je národným parkom Chorvátska. Nachádza sa pod ochranou UNESCO. Je to samostatný, samoobnovujúci ekosystém. Park sa nachádza v nadmorskej výške od 400 do 1200 metrov. Na jeho území je šestnásť jazier s nepredstaviteľnými odtieňmi modrej a tyrkysovej, rovnako ako veľké množstvo vodopádov. A celý tento zázrak nie je niekde ďaleko, ale tu je blízko v centre Európy. Krása je ohromujúca.

Diokleciánov palác

Nachádza sa v meste Split. Palác postavil rímsky cisár Dioklecián v roku 305 nl. Otvorená recepčná hala Peristyle, diokleciánove mauzóleum, fragmenty rôznych budov sa dodnes zachovali. Keď sa dostanete sem, cítite dych histórie. Táto pevnosť je považovaná za predchodcu všetkých nasledujúcich hradov postavených po celej Európe.

Miesto: Ul. kralja Petra Krešimira lV - 5.

Hvar

Najznámejšie zo všetkých ostrovov v Chorvátsku. Zahrnuté do desiatich najkrajších ostrovov na svete. Svieža subtropická vegetácia a jasné slnečné počasie takmer 365 dní v roku, robí tento ostrov rajom pre turistov.

Na ostrove sa zachováva Stari Grad, nazývaný Faros v staroveku, na ktorého území môžete vidieť palác renesančného básnika Petra Hectoroviča.

Mljet

Ľudia prichádzajú sem, aby obdivovali nedotknutú krásu, pretože hlavným lákadlom ostrova je národný park. Zaberá 70% z celkovej plochy.

Jeho centrálnymi exponátmi sú dve soľné jazerá: Veľký a Malý. Navyše je tu raj pre nadšencov potápania, pretože na ostrove je mnoho pozostatkov vrakov a koralových útesov. A zátoky okolo ostrova sa vyznačujú rôznym morským životom.

Lokrum

Ostrov, ktorý sa nachádza vedľa starej časti Dubrovníka. Na jej území sa nachádza botanická záhrada, v ktorej prechádzajú početné pasúce píky. Poskytujú toto miesto extra exotické. Napriek svojej popularite je ostrov plný osídlenia, pre tých, ktorí chcú veľa vychutnať okolitú krásu. Preto je ostrov - obľúbeným prázdninovým miestom pre nudistov.

V hlbinách je slané jazero Mrtvo obľúbené na dovolenku s malými deťmi. Na pobreží je skoro skalnaté, aby ste mohli plávať v mori, musíte ísť po železných schodoch.

Národný park Krka

Národný park Chorvátska, ktorý sa nachádza pri ústí rieky Krka. Ústie rieky je uznané ako výnimočný prírodný fenomén. V ňom sa zmiešava čerstvá voda s morskou vodou. Z tohto dôvodu je obývaný ako riečnymi a morskými rybami, tak aj mäkkýšmi.

Veľké množstvo druhov vtákov, viac ako dvesto, dáva právo nazývať tento ornitologický park. Najvýraznejším javom na jeho území je kaskáda sedem vodopádov tvorených pozdĺž cesty rieky.

Vysoký vrch Medvezhak

Mesto Medvezhak sa nachádza v historickom centre chorvátskeho hlavného mesta. Tu sú najstaršie a najkrajšie záhrebské budovy: Záhrebská katedrála, Kaptol, kostol sv. Marka, ktorý okamžite priťahuje pozornosť neobvyklej strechy. Je obložená farebnými dlaždicami. Zobrazujú erb Záhrebu a erb zjednoteného Chorvátska, Dalmácie a Slavónie.

Toto je jediné miesto na svete, kde sa môžete vo večerných hodinách stretnúť so žhářcami, ľuďmi, ktorí ručne rozsvietia svetlá a plynové lampy, aby rozsvietili miestne priestory. Nezabudnite prejsť po veľkej pešej ulici Tkalchicheva s množstvom útulných kaviarní a reštaurácií, ako aj obchodmi a dizajnovými dielňami.

Ostrov vis

Najvzdialenejší ostrov Chorvátska. Tam sa objavila prvá grécka kolónia - Issa. Odtiaľ odišlo ich osídlenie na susedné ostrovy a pevninu. Zvyšky tohto osídlenia prežili až dodnes. A tu môžete vidieť pozostatky rímskeho divadla, františkánskeho kláštora XVI. Storočia. Neďaleko od mesta Komiz sa môžete dostať do jaskyne, v ktorej sa v dôsledku špeciálneho lomu svetla zdajú byť všetky steny modré. Okolo ostrova je veľa pozostatkov zapustených lodí. Tak milovníci potápania majú tu čo robiť.

Splitská katedrála

Najstaršia funkčná katedrála na svete pochádza z IV. Storočia našej éry. Katedrála je súčasťou svetového dedičstva UNESCO. Väčšina z nich je umiestnená pod mauzóleom rímskeho cisára Diokleciána, ktorý kedysi fanaticky zničil kresťanov a teraz sa na mieste jeho pozostatkov stane chrám postavený kresťanmi. Toto nie je nič iné ako úsmev histórie. Vnútri chrámu sú stĺpy ružovej žuly, zachované z cisárskeho mauzólea.

Miesto: Ul. Kraj Svetog Duje - 5.

Amfiteáter z Puly

Hlavnou atrakciou mesta Pula a možno celého Chorvátska. Staroveký rímsky amfiteáter prvého storočia nášho veku je skutočne ohromujúcou vecou. Toto je šiesty najväčší amfiteáter na svete. A dnes sa tu konajú hudobné koncerty rôznych žánrov, ako aj divadelné zápasy gladiátorov, ktoré sa uspokoja s potešením turistov. Spojenie časov v činnosti.

Miesto: Flavijevska ul ...

Kolocep

Ostrov, ktorý sa nachádza v blízkosti Dubrovníka. Po dlhú dobu bola súčasťou Dubrovníckej republiky. Vybudovala lode a ťažené koraly. Dnes sú na ostrove len dve osady, chýbajúca automobilová premávka, nádherné piesočné pláže a najčistejší vzduch.

Miestne reštaurácie ponúkajú rôzne jedlá z morských plodov. Toto miesto je vytvorené pre relaxačnú dovolenku pre dvoch alebo s deťmi, ako aj pre potápačov. Tam je jaskyňa v hĺbke 28 metrov, koraly a veľké množstvo ďalších obyvateľov hlbokomorského mora.

germander

Historické centrum Dubrovníka je krásne zachovalé stredoveké mesto ohraničené mestskou hradbou. Bol postavený v 10. storočí a prežil najsilnejšie zemetrasenie, zostáva spoľahlivé obranné opevnenie.

Mesto získalo veľké množstvo pamiatok zo stredoveku, ktoré vám umožnia plne zažiť atmosféru tých čias. Toto a Onofriho fontána, palác Sponza, palác rektora, dominikánsky kláštor a mnoho ďalších. V poslednej dobe veľký príliv turistov tu spôsobil natáčanie televíznych seriálov "Battle of Thrones", ktoré sa konali na tomto mieste.

Fruska Gora

Národný park Fruska Gora sa rozkladá na území 25 tisíc hektárov, Nachádza sa tu tri vrcholy 500 metrov, šestnásť stredovekých kláštorov a malebný pravý breh Dunaja.

Existujú poľovnícke areály, v ktorých sa nachádzajú srnče a jelene. A tiež na jar môžete vidieť, ako asi tridsaťtisíc včelích včel sú vystavené. Ľudia tu prichádzajú, aby si mohli vychutnať krásu prírody, a pozostatky neolitických miest a miest bronzovej doby tiež lákajú milovníkov histórie.

Ulica Stradun Dubrovník

Najširšia ulica sa nachádza v starom meste Dubrovník. Prechádza mesto z jednej steny do druhej. Obložená vápencom je otvorená len pre chodcov. Všetky domy po zemetrasení a požiaru v XVII. Storočí sa rozhodlo postaviť v rovnakom štýle. Podľa neho v každom dome v prvom poschodí je miesto pod lavičkou. A tak na oboch stranách ulice je neuveriteľný počet kaviarní, obchodov, obchodov so suvenírmi a reštaurácií. Na začiatku a na konci sú dve fontány - veľký a malý Onofrijev, ktorý bol zvyknutý na zásobovanie mesta sladkou vodou. Po celé stáročia tu navštívilo toľko ľudí, že dlažobné kamene sú leštené tisíckami stôp takmer do zrkadlového stavu.

Pevný kastel

V centre Puly stúpa jeho stará pevnosť, ktorá sa nachádza na kopci s výškou 34 metrov, Postavený v štrnástom storočí bol neskôr prebudovaný počas tridsaťročnej vojny XVII storočia. Pre jej steny boli použité nielen kamene z miestnych lomov, ale aj časť zrúcaniny z rímskeho amfiteátra. Dnes sa nachádza historické a námorné múzeum Istrie.

Pirátske mesto Omiš

Piráti, ktorí tu žili, priniesli slávu tomuto mestu, rýchlo sa dostali na svoje plavidlá a potom sa vrátili späť s kořisti, dnes vidíte dve zachované pevnosti - Mirabellu a Vortitsu. a kamienkové pláže.

Môžete tiež ísť na lezenie alebo ísť hore na rieku Cetina. Kde je päť kilometrov od mesta, je obľúbeným miestom pre odpočinok obyvateľov mesta. Tu si môžete vyskúšať domácky pečený chlieb pečený na železných plechovkách a pokúsiť sa chytiť čerstvý pstruh v rieke.

Risnjak

Národný park Chorvátska, ktorý sa nachádza na severe jeho takmer na hraniciach so Slovinskom. Je to model povahy vysočiny. Výškový rozdiel sa tu pohybuje od 300 metrov v údolí rieky Kupy po tisíc a pol metrov na vrchole Risnjakskej hory. Môžete to vyliezť pešo, čo trvá asi tri hodiny. Hora má svoj vlastný historický pamiatok - hradnú bránu, ktorú postavil Josip Schlosser, priekopník týchto miest.

Mnohí sem prichádzajú, aby sa pozreli na zdroj miestnej rieky Kupy, ktorá pochádza z horského jazera Kupeshko. Dĺžka tohto jazera je len 200 metrov, ale hĺbka je osemdesiat. Risnyak preklad znamená lynx. A tak na území rezervy sa nachádza halo biotopu tejto krásnej mačky, rovnako ako medvede, jeleň a ladom jeleň.

Pin
Send
Share
Send
Send