Bulharsko

Pamiatky mesta Veliko Tarnovo: recenzie a fotografie

Pin
Send
Share
Send
Send


Staroveké bulharské mesto Veliko Tarnovo bolo v XII-XIV storočí hlavným mestom krajiny. Nachádza sa na severnej strane Balkánu na brehu rieky Yantra. V ňom žije viac ako 67 tisíc ľudí. Je to dôležité kultúrne, obchodné a ekonomické centrum Bulharska.

Jeho história je spojená s bojom proti cudzím útočníkom, posilňovaním bulharskej štátnosti a pravoslávnosťou na Balkáne. V 19. storočí bola prijatá prvá ústava krajiny. Mesto priťahuje mnoho turistov s pozoruhodnou históriou a pamiatkami architektúry.

Vojenská univerzita

Nasadená na Národnej vojenskej univerzite Veliko Tarnovo. Vasil Levski je najstaršia bulharská univerzita. Jeho história pochádza z vojenskej vzdelávacej inštitúcie založenej v roku 1878. Toto sa uskutočnilo počas predbežnej ruskej správy v Bulharsku.

Otvorenie tejto školy znamenalo začiatok vojenského vzdelávania v krajine. V roku 2001 sa na univerzitu spojili letecké sily, delostrelectvo a vojenské školy. Dostal meno Vasil Levský - národný bulharský hrdina.

Miesto: Bulharsko Blvd. - 76.

Historické múzeum

Veliko Tarnovo má unikátny múzejný komplex, nazývaný Regionálne veľkokapacitné múzeum Veľkej Británie. Zahŕňa archeologické múzeá, väznice, niekoľko domácich múzeí prominentných bulharských osobností.

Expozície múzeí o renesancii, histórii posledných storočí sú zaujímavé. Zahŕňa aj rezervácie Tsarevets, rímske mesto Nikopolis peklo Istrum a ďalšie múzejné lokality. Ich prostriedky sú neustále doplňované novými exponátmi, čo vyvoláva záujem turistov.

katedrála

Pravoslávna katedrála Narodenia Panny Márie sa nachádza na malom námestí v starej časti mesta. Bol postavený v roku 1934 na mieste kostola stojaceho tu, zničeného zemetrasením. Je to nádherný chrám krížovej dome, ktorého priestory sú umiestnené v tvare kríža.

Priestranná krytá veranda je korunovaná vežou s zvonmi. Talentovaní bulharskí majstri vytvorili biskupský trón a vyrezali ikonostas pre katedrálu, maľovali svoje klenby bohatými obrazmi.

Miesto: Ivan Vazov - 25.

Pevnosť Tsarevets

V 12. storočí, keď bolo mesto hlavným mestom, bola postavená pevnosť na vrchu Tsarevets. Hrad vo vnútri sa stal kráľovskou rezidenciou. Bol obklopený hrubými múrmi s tromi bránami. V komplexe okrem hradu patriarchálna katedrála, štyri stovky domov, palácový kostol. K dispozícii boli kláštory a mnohé kostoly. Dnes sú veže, brány, chrám, pozostatky múrov. Vo večerných hodinách je na historických témach vzrušujúca hudobno-laserová show.

Miesto: námestie Tsar Asen.

Múzeum zeleniny

Neďaleko mesta Veliko Tarnovo v meste Lyaskovets sa nachádza unikátne múzeum venované umenie miestnych obyvateľov, ktoré pestujú zeleninu a ovocie. Presne raz sa na území Osmanskej ríše pestovali exotické paradajky, zemiaky, cukety, baklažány, sladké papriky a mrkva.

Tieto výrobky boli populárne v Európe. Múzeum vystavuje stovky unikátnych exponátov vrátane pôvodného vodného zdvíhacieho kolesa na zavlažovanie. Model zeleninovej záhrady je reprodukovaný zo sadry, čo prináša predstavu o práci pestovateľov zeleniny a nástrojoch, ktoré používajú.

Premenený kláštor

Sedem kilometrov od mesta na brehu rieky Yantra je najväčší premenený kláštor v meste a jeho okolí. Predpokladá sa, že v štrnástom storočí založili členovia kráľovskej rodiny. Neskôr ju Turci vyplienili, zničili a zapálili, po ktorom začal obdobie poklesu.

V roku 1882, po päťdesiatich rokoch obnovy, bol kláštor prestavaný. Kláštor zohral veľkú úlohu v bulharskom národnom oslobodzovacom hnutí. Tu sa skrývali mnohí jeho účastníci, počas bojov pracovali ošetrovatelia. Dnes je tu múzeum a knižnica.

Obec Arbanassi

Niekoľko kilometrov od mesta, na horskej plošine je obec Arbanasi, ktorá je architektonickou pamiatkou. Počas tureckej vlády tu bolo obchodné centrum, obyvatelia chovali dobytok a zaoberali sa rôznymi remeslami.

Počas tohto obdobia bohatí obchodníci postavili domy podobné malým pevnostiam, bohato zdobené vo vnútri. Z 80 takýchto pozostalých budov je 36 národných kultúrnych pamiatok. Zachovalo sa aj päť kostolov a kláštora.

Staré mesto

Jednou z najkrajších oblastí je Staré mesto. Jeho veľa starých budov je postavených vedľa rieky, ktorá preteká mestom, a ako keby to visel nad ním. Tu sú budovy vytvorené vynikajúcim bulharským architektom XIX storočia Kolyu Ficheto.

V roku 1872, podľa jeho projektu, bola postavená budova, v ktorej bola vypracovaná prvá bulharská ústava. Neďaleko sa nachádza niekoľko nádherných kostolov. K dispozícii sú staré workshopy remeselníkov, tu je záhradný hostinec a ďalšie unikátne budovy.

Ulica generála Gurka

Jedna z najkrajších ulíc mesta je pomenovaná podľa ruského generála Gurka. Práve on prikázal ruským vojakom, ktorí v júni 1877 oslobodili mesto od tureckých vojsk. Ruská skupina potom pochodovala touto ulicou k výkone Bulharov. Táto úzka strmá ulica priťahuje pozornosť turistov s krásne zrekonštruovanými domami, kamennými schodiskami. Domy sú bohato zdobené jasnými farbami, skrútené zábradlie, dubové dvere a balkóny. Z tejto ulice sa nachádza krásny výhľad na rieku a okolie.

Univerzita Sv. Cyrila a Metoda

Mesto je univerzitou "sv. Cyrila a Metoda" - druhá najväčšia univerzita v Bulharsku. Bola založená v roku 1963 ako pedagogický inštitút a v roku 1971 sa transformovala na univerzitu. Má deväť fakúlt najmä humanitárneho profilu. Spolupracuje s viacerými univerzitami v európskych krajinách a je členom renomovaných medzinárodných univerzitných združení.

Miesto: T. Tarnowski - 2, s. Sveta Gora.

Kostol štyridsiatich mučeníkov

Tento stredoveký ortodoxný chrám bol postavený v 13. storočí. Bol postavený na počesť jednej z víťazstiev nad tureckými jednotkami, ktorá bola spojená s príhovorom mučeníkov Štyridsať Sebastiánov. Neskôr bol pomenovaný po nich. V tom čase bol chrám hlavným kostolom v hlavnom meste.

Až do začiatku 18. storočia, napriek osmanskej vláde, bola to kresťanská cirkev. Následne bola budova prestavaná na mešitu. V tejto budove bola vyhlásená nezávislosť Bulharska od Osmanskej ríše v roku 1908.

Miesto: LCD Asenov.

Pozrite si video: Foto v kostce - Fotozajímavosti - Fujifilm Instax Mini (Júl 2020).

Загрузка...

Pin
Send
Share
Send
Send