Poľsko

Pamiatky Opole: prehľad, fotografie a popis

Pin
Send
Share
Send
Send


Poľský opol je hlavným mestom Opole, jeho vedeckým a kultúrnym centrom. V tom žije viac ako 127 tisíc ľudí. Jedná sa o jedno z najstarších poľských miest, ktoré sa nachádzajú v historickom regióne Horného Sliezska na brehoch rieky Odry. Po dlhú dobu bol pod vládou rakúskych habsburčanov. V rokoch 1742 až 1945 bola súčasťou Prusku. Po oslobodení z nacistických jednotiek - ako súčasť Poľska.

Mesto má veľké množstvo historických budov, pamiatok architektúry a jedinečných umeleckých diel. Dnes je Opole významným kultúrnym centrom s inštitúciami vysokoškolského vzdelávania, divadiel, filharmonickou spoločnosťou a tradičným festivalom piesní. Tu sa prejavuje vplyv nemeckej kultúry, existujú české a ukrajinské menšiny. Mesto sa stáva atraktívnym miestom pre turistov.

Miléniový amfiteáter

Tento pozoruhodný architektonický objekt má šancu stať sa symbolom mesta. Tu v hale na päť tisíc miest každý rok od roku 1963, festival poľských piesní.

K dispozícii je múzeum poľských piesní s jedinečnými exponátmi o národných piesňových tradíciách. Jeho jedinečnosť spočíva v tom, že komplex je postavený na mieste, z ktorého mesto začalo v staroveku. Po dokončení modernizácie v roku 2011 bol amfiteáter schopný realizovať najkomplexnejšie kreatívne projekty.

Miesto: Piastowska - 14A.

Veža Kráľovského horného hradu

Zo zničeného Horného kráľovského hradu v Opole sa zachovala jediná mohutná obdĺžniková veža červených tehál. Z horného miesta sa monitorovalo okolie. Bolo zdobené diamantmi z tmavších tehál. Veža má štyri úrovne.

Horná plošina je ozdobená gotickými plastikami. Na druhom poschodí je portál času výstavby veže. Cez to bol vstup do hradu. V blízkosti veže ležala hlboká priekopa, cez ktorú bol mostík vrhaný.

Piast Tower

Jedná sa o jedinú prežúvajúcu budovu hradu Piast, ktorý bol postavený v 13. storočí. Veža na ostrovo Apiary je považovaná za symbol Opole a jednu z najstarších pamiatok obrannej architektúry. Budova, v ktorej sa nachádzal strážnik a ďalšie priestory, postavené z tehál.

Šírka stien v spodnej časti dosahuje šesť metrov. V dôsledku rekonštrukcie sa na veži objavila strechová strecha a obraz orla na veže. Pôda, ktorá v priebehu času ustúpila, viedla k miernemu sklonu štruktúry.

Miesto: Piastowska - 14.

Vodárenská veža

Mesto vodárenská veža bola postavená na konci XIX. Storočia a je živým príkladom mestskej priemyselnej architektúry tej doby. Má výšku 52 metrov a 750 metrov kubických ocele. Vežové čerpadlá boli poháňané parným strojom. Je zdobený bohatou ozdobou, vlysy a rímsami. Vodárenská veža fungovala až do roku 2009, po ktorej bola vyradená z prevádzky a zachovaná ako pôvodná architektonická pamiatka Opole.

Katedrála Svätého Kríža

73 m vysoká kostolná veža tohto rímskokatolíckeho kostola je viditeľná odkiaľkoľvek v meste. Kostol bol založený v roku 1005. Jej murovaná gotická budova s ​​dĺžkou 60 metrov je široká 27 metrov. Je ozdobený sochami a oltármi s prvkami barokovej práce poľských a talianskych majstrov. V kostole je jedna hlavná a dve bočné lodičky. Sú doplnené polkruhovou apsidou. V roku 2009 bola katedrála obnovená. Počas týchto prác boli objavené unikátne artefakty 19. storočia.

Miesto: Katedrálna - 2.

Kostol sv. Šebestiána

Tento chrám bol postavený v roku 1696. Existuje legenda, ktorá bola vytvorená na pamiatku zázračného spasenia ľudí na tomto mieste. Tam bola taverna, v ktorej ľudia mohli zostať na noc. Počas morovej epidémie nebol žiadny z hostí ublížený.

Obyvatelia mesta umiestnili na tomto mieste rímskokatolícky kostol v barokovom štýle. Počas rekonštrukcií sa výrazne nezmenila. V tridsiatych rokoch minulého storočia bola postavená veranda a presbytéria bola rozšírená. Z nekonzervovaného jezuitského kostola bol prepravovaný cenný orgán. K dispozícii boli bohoslužby pod rímskym obradom.

Miesto: Plac w. Sebastiana - 2.

Múzeum v obci Opole

Toto prírodné múzeum vzniklo v roku 1961. Už niekoľko rokov vznikali fondy a v roku 1970 bola slávnostne otvorená. Zobrazuje rekonštruované obydlie miestnych roľníkov minulého a devätnásteho storočia. Návštevníci majú možnosť navštíviť mlyn, stodolu, stodolu a kováčstvo. Tu nájdete starý kostol, krčma a školu. Viac ako sedem tisíc exponátov poskytuje pohľad na domáce predmety, nástroje pre poľnohospodársku a remeselnú prácu.

Miesto: Wrocławska - 174.

Opole Benátky

Sieť kanálov bola vytvorená na základe rieky Mlinuwki, ktorá prechádzala stredom rieky Mlynuwka poľskými architektmi a staviteľmi, na brehoch ktorých bolo vybudované úctyhodné obytné územie mesta. Jeho nádherná architektúra a romantická atmosféra umožnili neoficiálne nazvať toto miesto v Benátkach Opole.

V stredoveku existoval prístav pre malé lode s kotvení, sklady, stodoly a pomocné zariadenia. Tu boli postavené vodné mlyny, ktoré dali názov rieky. Mnohé z týchto štruktúr sú zachované a spolu s modernými budovami sú pre turistov zaujímavé.

Opole Zoo

Táto zoologická záhrada na ostrove Bolek je jednou z najväčších v Poľsku. Obsahuje dvadsať hektárov tisíc zvierat a veľa vtákov rôznych druhov. Jeho príbeh začína v roku 1912 so súkromnou zoologickou záhradou na ploche 1,5 hektára, ktorá sa špecializuje na exotické vtáky.

V 30. rokoch minulého storočia boli v zoologickej záhrade prezentované antilopy, opice, jelene a lev. Počas vojny bola zoologická záhrada zničená. V roku 1953 bola otvorená po oživení. Dnes je to jedna z najmodernejších poľských zoologických záhrad. Je členom Asociácie európskych zoologických záhrad.

Miesto: Spacerowa - 10.

Univerzita v Opole

Táto inštitúcia vysokoškolského vzdelávania bola založená v marci 1994. Vyplynulo to z dôvodu zlúčenia miestnej vyššej pedagogickej školy a pobočky známej dublinskej katolíckej univerzity. Má osem fakúlt, v ktorých študuje 17-tisíc študentov. Nová vzdelávacia inštitúcia má vysokú vedeckú kvalifikáciu, aktívne sa podieľa na európskych vzdelávacích projektoch. Tu sú výhody zahraničných Poliakov.

Miesto: Kopernika -11A.

Pamätník sovietskych vojakov

V oblasti mesta boli ťažké boje počas prechodu Oder koncom januára 1945. Po skončení Veľkej vlasteneckej vojny na jeseň roku 1945 bola na bojovom mieste postavená pomník vojakov prvej ukrajinskej fronty, ktorí zahynuli pri tejto operácii.

Jeho výstavba bola vykonaná sovietskym vojenským konštrukčným oddelením za pomoci miestnych orgánov. V roku 2017 sa pomník dobrovoľníkov obnovil a otvoril s účasťou ruského konzula, veteránov a predstaviteľov miestnych orgánov.

Ignacy Dashinsky Square

Toto pozoruhodné mestské námestie s fontánou a pozoruhodnými budovami sa v 19. storočí objavilo v Opole. V povojnovom období získala meno Ignacy Dashinsky - prominentného poľského politika - bojovníka za nezávislosť svojej vlasti. Na mieste tohto krásneho námestia v stredoveku bola lúka s malým prameňom. Začiatkom minulého storočia tu bola postavená fontána Ceres, bohyne plodnosti. Jeho plastika v secesnom štýle je obrazom rímskej bohyne, pod ktorou sú plastiky horáka, rybári a dievča vyberajúca ovocie.

Stará synagóga

V roku 1842 bola postavená synagóga s darmi v meste. Bola to 20 metrov krásna budova v klasickom štýle. Časom jej oblasť nebola dostatočná a v júni 1896 sa tu konala posledná modlitba. Budova sa predávala a časť výťažku sa venovala výstavbe novej synagógy. Stará synagóga unikla zničeniu. Po skončení vojny tu bola knižnica. Od roku 1972 bola budova prevedená do poľskej televízie pre jeden z národných televíznych kanálov.

Miesto: Barlickiego - 2.

Divadlo je. Ya Kokhanovsky

V januári 1975 sa v meste predstavilo prvé predstavenie divadla Yan Kochanowski. Budova divadla bola postavená v samom centre mesta na jednom z jeho námestia. Divadlo je zaslúžene obľúbené obyvateľmi a hosťami mesta. Je organizátorom tradičného každoročného festivalu poľských divadiel Opole Divadelné Juxtapositions Polish Classics. Výstavy a ďalšie podujatia tohto festivalu priťahujú do mesta poľských aj zahraničných turistov.

Miesto: Plac Teatralny - 12.

Františkánsky kostol Najsvätejšej Trojice

V roku 1309 bol na mieste vypáleného gotického kostola vystavaný kostol sv. Trojice františkánskymi mníchmi. Spálil, bol vyplienený. Na konci 18. storočia bola prestavaná v barokovom štýle. V chráme pod hlavným oltárom je hrob, v ktorom sú pochovaní zástupcovia slávnej poľskej rodiny Piast. Ich krypta je zdobená zachovanými freskami. Jeden z nich, podľa vedcov, znázornený ako krucifix, je najstarším obrazom tohto typu v Opole av jeho okolí.

Miesto: Plac Wolności - 2.

Pozrite si video: Jazdenka Hyundai i30 GD 2011 - 2017 - (Smieť 2020).

Загрузка...

Pin
Send
Share
Send
Send