Švédsko

Slávne pamiatky mesta Štokholm s fotografiami a popisom

Pin
Send
Share
Send
Send


Štokholm je hlavné mesto a jedno z najväčších miest vo Švédsku. Mesto sa nachádza na kanáloch, ktoré spájajú jazero Malaren s Baltským morom. Od XIII. Storočia má Štokholm skutočne dôležitú úlohu v hospodárskej sfére Švédska. Zároveň mesto priťahuje množstvo turistov, z ktorých každý má dobrú príležitosť na cestu.

Ak sa chcete oboznámiť so všetkými pamiatkami, bude trvať týždeň alebo dokonca viac. Štokholm, ktorý sa nachádza na ostrovoch, ktoré sú spojené mostmi, je najlepším miestom pre odpočinok cestujúcich.

Kráľovský palác

Kráľovský palác zahŕňa stovky izieb. Navyše tu môžete vidieť nasledujúce pamiatky, ktoré vám umožnia lepšie pochopiť vlastnosti histórie mesta Štokholm:

 • Kráľovské apartmány.
 • Komory rytierskych rádov.
 • Treasury.
 • Palácové múzeum "Tri koruny".
 • Sála slávností.
 • Arsenal.
 • Starožitné múzeum Gustava III.

V apríli až októbri na námestí pred paláci každý deň môžete pozorovať, ako sa koná ceremoniál zmeny kráľovskej gardy.

Výstavba palácového komplexu sa uskutočnila v rokoch 1697 - 1754. Kráľovské komory sú vyzdobené v takých štýloch ako barok, rokok, neoklasicizmus, eklektizmus.

Radnica

Radnica v Štokholme je jedným z najznámejších miestnych symbolov. Tu sa každoročne koná slávna večera pre nositeľov Nobelovej ceny.

V roku 1907 bola vyhlásená súťaž o najlepší projekt, ktorá umožnila vytvorenie radnice. Súťaž vyhrala Ragnar Ostberg. Následne sa stavebné činnosti uskutočňovali už veľa rokov, vďaka čomu ich bolo možné dokončiť až v roku 1923. Počas výstavby architekt pravidelne zmenil projekt, a preto sa v architektúre budovy mohlo pozorovať niekoľko štýlov.

Radnica má tieto architektonické prvky:

 • Základom je prísny severoeurópsky štýl.
 • Zmierňovanie sa dosahuje vďaka hviezdam, balkónom, sochám, ktoré predstavujú východnú a benátsku architektúru.
Radnica Tower, ktorá prekvapí svojou monumentálnou exekúciou, je zdobená tromi pozlátenými stĺpmi, ktoré sú hodnotným symbolom Švédska. Veža má vyhliadkovú palubu, z ktorej sa otvára pekná panoráma mesta Štokholm. Umiestnenie: Hantverkargatan - 1.

Váza múzeum

Váza je plachetnica, ktorej história sa začala v sedemnástom storočí. Bol postavený v rokoch 1625 - 1628 vyhláškou švédskeho kráľa Gustava II. Adolfa.

Na stavbu plavidla sa použili tisíce stromov. Súčasne sa na projekte podieľali stovky ľudí, konkrétne telieri, kováči a maliari. V dôsledku tohto prístupu sa lode ukázalo byť hodnou vlajkovou loďou švédskeho námorníctva. Vaza prekvapila a potešila miestnych obyvateľov Štokholmu a mnohých ďalších ľudí. Avšak loď, ktorá sľubovala, sa potopila počas prvej plavby, a to 10. augusta 1628. Počas prešetrovania bolo možné pochopiť, že pri návrhu lode sa vyskytli chyby.

Múzeum VAZ bolo otvorené v roku 1990 v Štokholme. V súčasnosti je múzeum centrum považované za jedno z najobľúbenejších.

Umiestnenie: Galärvarvsvägen - 14.

Ostrov Yurgorden

Djurgorden je ostrov nachádzajúci sa v blízkosti centrálnej časti Štokholmu. Najskôr tu lovili mnohí švédski králi. Ostrov Djurgården je však jednou z najznámejších atrakcií mesta, pretože tu sú tie najlepšie a naozaj unikátne múzejné centrá. Každý turist v čo najkratšom čase môže urobiť správne dojmy zo Švédska. Ostrov má tiež kaviarne a reštaurácie, obchody so suvenírmi.

Junibacken

Junibacken je miesto, kde môžete vidieť miesta a rozprávkové postavičky, ktoré vytvorila Astrid Lindgren a ďalší slávni švédski spisovatelia. Tu sú námestie Fairy Tale, skladňa Peppi Dlinny, vlak na stanici Vimmerbrew.

Každý, kto sa rozhodne ísť do Junibackenu, oslávi svetlé a nezabudnuteľné dojmy. Pravidelne hostí detské prehliadky a zaujímavé výstavy. Ak si prajete, môžete navštíviť miestne reštaurácie, ktoré ponúkajú rôzne druhy jedál.

Miesto: Galärvarvsvägen - 8.

Kostol Riddarholmenov

Kostol Riddarholmen je kláštor a bol založený v stredoveku. Rehoľný objekt sa nachádza na ostrove rovnakého mena, alebo skôr v blízkosti kráľovského paláca.

Kostol bol postavený v 13. storočí. Reštaurovanie sa uskutočnilo v XVI. Storočí. Takže kostol je považovaný za jeden z najstarších v celom Štokholme.

Kostol je tiež hrobkou švédskych vládcov. Pohreby boli vykonávané až do polovice 20. storočia. Dnes sa tu konajú len pohrebné a pamätné služby.

Kostol prekvapí svojim nádherným predstavením. Rehoľný objekt sa stará o starú výzdobu, vežu, železnú vežu, ktorá bola inštalovaná na mieste zničeného objektu v 19. storočí.

Drottningholm

Drottningholm je palác, ktorý je od roku 1981 sídlom švédskych kráľov. Medzník v roku 1991 bol oficiálne zaradený do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO.

Palácový komplex postavil kráľ Švédska Johan III. V roku 1662 však hrad spálil. Následne si kráľovná Hedwig Eleanor nariadil výstavbu nového paláca.

Palác prekvapí hodnotnou realizáciou barokového štýlu. Za týmto objektom je jedinečné súdne divadlo, ktoré je jedným z najstarších na svete.

Drottningholm je obklopený nádherným parkom, vrátane francúzskych záhrad, altánkov a labyrintov, anglických záhrad s krásnymi trávnikmi a rybníky.

Budova Riksdag

Budova Riksdag je švédsky parlament nachádzajúci sa v centrálnej časti Štokholmu. Architektonická pamiatka bola postavená naproti Kráľovskému palácu a nikdy sa nevzdal do zámku luxusu a veľkoleposti. Parlament sa presťahoval do Riksdagu po roku 1865, alebo skôr po zmene ústavy.

V súčasnosti sú parlamentné schôdze otvorené. Tieto podujatia sa môžu zúčastniť obyčajní občania.

Návštevníci majú tiež prístup do starej časti budovy, kde sú zachované obrazy, sochy a iné cenné exponáty.

Miesto: Riksgatan - 1.

Riddarholmen

Riddarholmen je malý ostrov v Štokholme, ktorý patrí do historického centra. Až do XVI. Storočia ostrov patril k cirkvi a v tejto oblasti mohli žiť iba mnísi. Napriek tomu, počas obdobia reformácie, švédsky kráľ vzal pôdu od duchovenstva, dávať krajine svojim podriadeným. Šľachta dostala prázdne územie, v dôsledku čoho dokázala vybudovať ostrov a postaviť veľa krásnych budov. Ak si prajete, môžete si vychutnať nielen krásnu architektúru, ale aj prechádzku po miestnej promenáde.

Kráľovské dramatické divadlo

Kráľovské dramatické divadlo bolo postavené v roku 1908. Spočiatku predstavitelia divadla predstavili hru "Master Olof", vytvorenú podľa scenára Augusta Strindberga. Dielo bolo však možné založiť oveľa skôr ako stavba budovy v secesnom štýle, a to v roku 1788.

Divadlo bolo postavené v exkluzívnej oblasti Štokholmu. Vedľa neho sú hotely, bary a kaviarne, Berzeli park komplex, Nybroviken marina.

Miesto: Nybroplan - 11.

Nobelovo múzeum

Nobelovo múzeum sa venuje slávnemu vedcovi a zakladateľovi Nobelovej ceny. Každý návštevník centra múzea sa môže spojiť s jedinečnými vedeckými úspechmi v rôznych oblastiach a sledovať vývoj Nobelovej ceny, ktorá sa týka všetkého historických udalostí. Ak si prajete, môžete navštíviť múzeum a navštíviť Nobelovu zmluvu, sledovať vzdelávacie filmy. Každý človek určite objaví niečo nové a osobitné pre seba.

Miesto: Stortorget - 2.

Zábavný park Gröna Lund

Zábavný park Gröna Lund existuje od roku 1883. Tento objekt je jedným z najstarších zábavných parkov. Aj napriek malej veľkosti a nedostatku možnosti aktívnej expanzie, zábava bude určite priniesť živé emócie. Okrem toho mnohé atrakcie ponúkajú nádherný výhľad. Návštevníci si môžu vychutnať tunel lásky, tunel smiechu, horskú dráhu a ďalšie atrakcie.

Miesto: Lilla Allmänna Gränd - 9.

Múzeum severských krajín

Múzeum je venované dejinám kultúry Švédska, etnografii a folklóru krajiny. Súčasne expozícia odhaľuje špecifiká vývoja štátu od XVI. Storočia až po súčasnosť.

Expozícia zahŕňa viac ako jeden a pol milióna položiek, medzi ktoré patria aj nasledujúce cenné exponáty6

 • Nábytkové predmety.
 • Odevy.
 • Veľa vecí, ktoré sa používajú v každodennom živote.
 • Nástroje Sprievodcovia.
 • Domáce predmety malých kočovných ľudí a kmeňov, ktoré predtým obývali škandinávske krajiny.

Táto expozícia umožňuje lepšie pochopiť charakteristiky kultúry Švédska.

Miesto: Djurgårdsvägen 6-16.

Aquarius Water Museum

Vodné Vodné múzeum existuje od roku 1991. Múzeum je jedinečným miestom, kde sa udržiava tropické prostredie pomocou umelých technológií.

Centrum múzeí zahŕňa:

 • Deštný prales, cez ktorý rieka prúdi ryby, vlhkosť je 70-100% a teplota vzduchu je 25-30 stupňov. hrom.
 • Špeciálna chata, ktorá je ideálna na čakanie na dážď.
 • V ďalšej miestnosti sú obývané rôzne nezvyčajné stvorenia - postrekovače, jedovaté ropuchy.

Jedinečné múzeum vám umožní lepšie pochopiť prírodu Afriky, Amazónie, Indonézie. V dôsledku toho bude možné dosiahnuť aj studené vody vo Švédsku.

Múzeum je považované za unikátne, takže si zaslúži zvláštnu popularitu.

Miesto: Falkenbergsgatan - 2.

Bývalý väzeň Langholmen

Bývalé väzenie Langholmen sa nachádza v centre Štokholmu, alebo skôr na ostrove rovnakého mena. Toto väzenie bolo predtým najväčšie vo Švédsku a jeho história sa začala v 19. storočí. Bolo to vo väzení, že posledný trest smrti bol vykonaný, keď bol Langholmen popravený, keď bol popravený vrah Alfreda Andera. Väzenie úspešne pracovalo až do roku 1975.

V súčasnosti je hlavná budova prestavaná na hotel, hostel a konferenčnú miestnosť. Bývalá väzenská nemocnica sa používa na hospodu a reštauráciu. Kaviareň sa nachádza, kde kontrolný bod fungoval.

V prípade potreby môžu návštevníci navštíviť malé, ale zaujímavé múzeum. Tímové hry sú k dispozícii ako zábava.

Miesto konania: Långholmsmuren - 20.

Palác Stenbock

Palác Stenbock je staré sídlo nachádzajúce sa na ostrove Riddarholmen vo Švédsku. Zámok bol postavený v roku 1640 pre Frederika Stenbocka. Pôvodný komplex paláca bol vytvorený s prihliadnutím na najlepšie princípy renesancie. Avšak v roku 1670 bol prestavbu postavený Johanom Stenbockom, ktorý bol synom Fridrichom. Budova bola postavená v štýle rímskeho baroka. V roku 1773 štátne orgány kúpili komplex palácov, kde umiestnili kancelárie národného archívu. Dnes je budova Najvyšším správnym súdom.

Miesto: Birger Jarls torg - 4.

Kostol Adolfa Frederika

Kostol je venovaný kráľovi Švédska a zakladateľovi krajiny, a to Adolfovi Frederickovi, ktorý bol strýkom Kateřiny II. Kostol bol postavený na mieste, kde sa bývala malá kaplnka sv. Olofa. Stavebné činnosti boli vykonané v roku 1774.

Kostol Adolfa Frederika je dôstojným objektom barokovej architektúry. Náboženská medzera dokonale zachovaná vnútri aj vonku.

Vo vnútri kostola sa nachádza jedinečná pomník zobrazujúci pravdu vo forme lopty, ktorá je oslobodená od lží. Táto pamiatka je považovaná za jednu z najvýznamnejších pamiatok kostola.

Miesto: Holländargatan - 16.

Múzeum "ABBA"

Múzeum ABBA je považované za jedno z najznámejších a má bohatú výstavu venovanú hudobnej skupine zo Švédska. Múzeum sa nachádza v švédskej hudobnej sieti slávy. Návštevníci majú možnosť oboznámiť sa s dielami legendárnych skupín a dokonca sa dotýkať vecí svojich najlepších idolov.

Miesto: Djurgårdsvägen - 68.

Port Frihamnen

Frihamnen je prístav, ktorý je jedným z hlavných miest v Štokholme. Mnoho liniek prichádza tu z Helsínk, Turku, Rigy, Tallinnu, vďaka čomu sa otvárajú nové možnosti cestovania. Port má terminál pre cestujúcich a dve vybavené prístavby.

Birger Jarl Tower

Veža Birger Jarl je kanónová veža v Štokholme, ktorá prežila dodnes. Bol postavený v roku 1530 a pôvodne bol súčasťou mestskej opevnenej steny. Spočiatku bola veža nazývaná Okrúhla, ale v 18. storočí bola premenovaná na počesť Birgera Jarla, ktorý založil Štokholm.

Valcová veža prekvapí mnohými úzkymi oknami a nízkou kopulovitou strechou. Architektonické predstavenie pamiatok prekvapí mnohých cestovateľov. Vo veži Birger Jarl sú vládne kancelárie a archívne priestory.

Štokholm je jedným z najvýnimočnejších miest vo Švédsku.

Pin
Send
Share
Send
Send