Poľsko

Gdynia: atrakcie a zaujímavosti (s fotografiami)

Pin
Send
Share
Send
Send


Gdynia je nielen najmladšie mesto v Poľsku, ale aj najpohodlnejšie, ako to uznávajú obyvatelia Commonwealthu. Nachádza sa na samotnom pobreží Baltského mora. Pre svoju krátku históriu sa mesto Gdynia podarilo zmeniť z miniatúrnej rybárskej dediny na hlavné prístavné mesto s počtom obyvateľov najmenej 250 000 ľudí.

Kvôli svojmu veku Gdynia nemôže ponúknuť svojim hosťom starožitné alebo stredoveké pamiatky. To však neznamená, že nič nevidí. Existuje veľa zaujímavých miest v meste a hlavná atrakcia môže byť nazývaná obrovským, ultramoderným prístavom, odkiaľ prichádzajú lode z celej Terry.

Kostol svätého archanjela Michaela

Považovaná za najstaršiu budovu v Gdyni, kostol Archanjela Michaela je katolícka cirkev, ktorá bola úplne zničená počas druhej svetovej vojny a bola v poválečných rokoch kvalitatívne obnovená. História chrámu pochádza z 13. storočia, kedy bola založená miestna farnosť príkazom biskupa Michaela. Ak hovoríme o dizajne kostola, je to prominentný predstaviteľ farských kostolov stredovekého Pomerania.

Umiestnenie: UL. Plk. DĄBKA - 1.

Kostol Najsvätejšej Panny Márie

Postavený v renesancii, v 17. storočí bol kostol Panny Márie niekoľkokrát prestavaný, najčastejšie v dôsledku požiarov, ktoré v Pomeransku zahynuli v staroveku. Od tej doby sa zázračne zachoval len mramorový oltár a drevená kazateľnica zdobená nádhernými rezbármi. V roku 1955 bola postavená veža na území chrámu, kde boli umiestnené kupoly a pridali sa 3 oltáre. Dnes je kostol pod autoritou rímsko-katolíckej cirkvi.

Miesto: Podkramarska - 5.

Kostol sv. Mikuláša

Postavený v roku 1352, kostol sv. Mikuláša v 16. storočí prešiel protestantom. Na mieste tohto kostola v roku 1887 bol postavený kamenný kostol, ktorý sa stal v roku 1915 samostatným farským kostolom. Ďalšia farnosť kostola bola postavená v roku 1981 podľa projektu Janusza Kowalského a zasvätená v roku 1990 arcibiskupom Kharitonikom. Príťažlivosťou chrámu je jeho oltár zdobený umelcami Matvey Zychovičom a Adamom Brinkenom.

Miesto: Świętego Mikołaja - 1.

Mestské múzeum

Fotografie a publikácie, historické dokumenty a materiály sú hlavnými exponátmi Mestského múzea v Gdyni, založeného v roku 1983. Spočiatku sa múzeum nachádzalo v dome Abraháma a v roku 2007 sa presťahoval do novej budovy s modernou výstavnou halou. Najväčší záujem o múzeum je výstava venovaná námornej histórii mesta Gdynia, kde si môžete prezrieť starodávnu a modernú formu dôstojníkov a námorníkov, artefakty z celého sveta.

Miesto: Zawiszy Czarnego - 1.

Lodné múzeum "Blyskavitsa"

Blyskavitsa je najstarším ničiteľom na svete, ktorý patril poľskému námorníctvu počas druhej svetovej vojny. Bol navrhnutý pre poľské námorníctvo lodenicami Anglicka a bol uvedený do prevádzky v roku 1936. Počas vojny bol torpédoborca ​​súčasťou britského námorníctva a ukázal zázraky odvahy pri obrane ostrova Wight z razie 160 nacistických bombardérov. V roku 1947 sa loď vrátila pod vlajku Poľska av roku 1967 zastavila službu. V roku 1976 sa stalo múzeom.

Miesto: al. Jana Pawła - II.

Lodné múzeum "Dar Pomorie"

Pobočka Centrálneho námorného múzea v Gdansku, trojtvádová fregata "Dar z Pomorie", ktorej história sa začala v roku 1909, je najobľúbenejším múzeom medzi turistami v Gdyni. Pôvodne nesúci názov "princezná Eitel Friedrich" bol výcvikovou loďou nemeckej flotily.

Po prvej svetovej vojne bola fregata dostala meno "Kolbert" a bola majetkom Barona De Foresta, odkiaľ ho kúpil pomeranská národná flotila v roku 1930. V múzeu, ktoré je vybavené na lodi, môžete navštíviť kabíny námorníkov s originálnym interiérom, aby ste sa oboznámili s vzrušujúcou zbierkou námorných trofejí, zhromaždených posádkami počas plavby po mori. Lokalita: al. Jana Pawła II.

Námorné múzeum

Múzeum, kde sa môžete oboznámiť s históriou Poľskej flotily, zbierali dokumenty, fotografie, filmy, námorné predmety. Jedno z pobočiek múzea je vybavené vonku. Jeho exponáty sú rôzne jednotky vojenských bojových vozidiel. Múzeum bolo založené v roku 1953.

Miesto: Zawiszy Czarnego - 1B.

oceanárium

Akvárium v ​​Gdyni bolo otvorené v roku 1971. Väčšinu obyvateľov priniesli miestni vedci a námorníci. Viac ako 1 500 organizmov z celej planéty, vrátane plazov a obojživelníkov, bezstavovcov a rýb, našlo tu svoje domovy asi 250 druhov zvierat.

Najzaujímavejšou atrakciou oceánaru je živý koralový útes, ktorého dom bol vybavený v obrovskom tanku na 3000 litrov. Ak chcete vidieť pestrý žralok alebo elektrický úhor, obrovskú chobotnicu alebo pliatku rýb, akvárium mesta Gdynia poskytne takúto príležitosť.

Miesto: al. Jana Pawła II - 1.

Pin
Send
Share
Send
Send