Lotyšsko

Slávne pamiatky mesta Liepaja: prehľad a popis

Pin
Send
Share
Send
Send


Liepaya je tretie najväčšie mesto v Lotyšsku, ktoré sa nachádza v juhozápadnej časti krajiny. Nachádza sa medzi Baltským morom a Liepajským jazerom. Prvé zmienky o tomto meste pochádza z roku 1253, kedy tu žil Livs. Avšak v roku 1418 bolo mesto úplne spálené litovskými jednotkami.

Liepaja získal nový vývoj po skončení švédsko-poľskej vojny. Teraz sa dynamicky rozvíjali obchodné vzťahy a postavil sa prístav. V roku 1795 sa mesto stalo súčasťou ruskej ríše a získalo práva prístavu prvej triedy. Okrem toho bol obľúbeným odpočinkom kráľovskej rodiny. V roku 1919 sa Liepāja dokonca považovalo za hlavné mesto Lotyšska počas šiestich mesiacov.

Mesto má dnes vysoko rozvinutú turistickú infraštruktúru, a to aj pre ľudí so zdravotným postihnutím. Okrem toho je tu mnoho zaujímavých pamiatok kultúry a histórie.

Place Square

Tento námestie, ktorého meno sa prekladá ako námestie Rose, je srdcom starobylého mesta Liepaja. Jeho hlavnou výzdobou je záhradná záhrada vysadená ružovými kríkmi. V roku 2000 bolo námestie rekonštruované, po ktorom boli na záhrade postavené pomníky na počesť dvojčat Liepaja. Námestie vytvára veľmi romantickú náladu a priaznivú atmosféru pre relaxáciu.

Kostol Najsvätejšej Trojice

Jedinečnosť chrámu spočíva v tom, že jeho budova nebola nikdy obnovená a bola postavená v polovici 18. storočia. Najdôležitejším znakom kostola je však zachovaný orgán katedrály, ktorý bol až do roku 1912 najväčší na svete.

Cirkev neustále hostí koncerty organovej hudby, ktoré potešili občanov v najťažších časoch. Okrem toho je katedrála pozoruhodná svojou vežou, ktorá ponúka ohromujúci výhľad na mesto. Výška veže je 55 m.

Miesto: Lielā - 9.

Námorná katedrála Svätého Mikuláša

Táto ortodoxná cirkev bola postavená v roku 1903. Pri vysvätení kostola navštevoval cisár Mikuláš II. A jeho celá rodina. Počas prvej svetovej vojny bola katedrála spustošená a jej interiér bol silne zničený. Počas vojny v rokoch 1941-1945 ho obsadili nemeckí fašisti, ktorí v ňom vytvorili protileteckú obranu. Cirkev sa vrátila veriacim až v roku 1991, po ktorých sa služby obnovili a vykonali sa reštaurované práce.

Miesto: Katedrales iela - 7.

Vojenské mesto Karosta

Karosta bola postavená na konci XIX. Storočia a zaberá 1/3 celého mesta zo severnej strany. Je to úžasný historický a architektonický pamiatok, v ktorom sa nachádza oceľový padací most, kostol sv. Mikuláša, vojenská väznica, ktorá sa dnes používa ako múzeum. V súčasnosti žijú vo vojenskom tábore miestni obyvatelia.

Múzeum "Dom remeselníkov"

Galéria sa nachádza v historickej budove postavenej v štýle miestnych domov zo vzorky XVII - XVIII. Storočia. Múzejná expozícia pozostáva z rôznych predmetov užitočného umenia. Najdôležitejšími exponátmi galérie sú jarné perličky dlhé 123 m.

Kusy jantáru pre ne boli zhromaždené vďaka charitatívnej udalosti, ktorá sa tu konala v roku 2003, počas ktorej si niekto mohol darovať kameň na výrobu týchto korálkov. Táto expozícia dokonca vstúpila do Guinnessovej knihy rekordov.

Miesto: Dārza iela 4/8.

Múzeum histórie a umenia

Prvá budova galérie bola otvorená v roku 1924 na námestí J. Čakste. Avšak v roku 1935 bola múzeu vystavaná budova z roku 1901, postavená na Kurmajas Avenue. Táto miestnosť je veľmi zaujímavá vo svojej štruktúre. Je založená na veľkej hale, ktorá je prepojená s dvoma poschodiami. Strecha budovy je pokrytá vzormi červených a čiernych dlaždíc.

V prvej časti galérie sa návštevníci môžu oboznámiť s históriou vývoja mesta od doby kamennej až po neskorú železnú dobu. Druhá časť výstavy rozpráva o stredovekom živote Liepaja. Tam je tiež oddelenie s názvom "cínu", kde sú prezentované miestne domáce predmety z tohto kovu. K dispozícii je aj oddelenie venované formovaniu mesta v 19. storočí.

Miesto: Kūrmājas prospekts 16-18.

Múzeum okupácie

Táto galéria predstavuje svojich návštevníkov v období takmer pol storočia, kedy bolo mesto pod okupáciou. Tu sú historické dokumenty a fotografie, ktoré hovoria o politike okupačnej moci a čase teroru, ktorý miestna populácia utrpela v 20. storočí.

Umiestnenie: ulica Ukstina, 7/9.

Hudobná prechádzka slávy

Toto je miesto, kde sú zachytené úspechy lotyšských hudobníkov, objavené v roku 2006. Ulička je reťaz kociek, na ktorých sú vyryté mená umelcov a ich bronzové ručné odtlačky. Všetky tieto kamenné kocky sú tu 50 kusov a sú usporiadané v šachovnici. Každú jar sa zbierka doplňuje novými výtlačkami. Okrem toho sú tu dve sôchka s bielou farbou, na ktorej hviezdy opúšťajú svoje autogramy.

Pobrežný park

To je najväčší park v celej Lotyšsku, ktorý zaberá 70 hektárov. Jeho druhé meno je "Jurmala Park". Jeho územie sa nachádza pozdĺž pobrežia Baltského mora. Vytvorenie parku sa uskutočnilo v roku 1902. Samozrejme, jeho súčasný vzhľad je veľmi odlišný od pôvodného vzhľadu.

Nachádzajú sa tu veľa ciest a chodníkov, po ktorých môžete vychutnať nádhernú prírodu a obrovskú rozmanitosť rastlín, ktoré rastú v tejto oblasti. V parku sa nachádza koncertná platforma, sú znázornené kotvy a rybárske lode. Tu je všetko usporiadané pre ostatných malých návštevníkov, ako aj pre šport.

Divadlo Liepaja

Toto je najstaršie profesionálne dramatické divadlo v Lotyšsku, ktoré nedávno oslávilo výročie svojho výročia. Keď bolo divadlo prvýkrát založené, jeho súbor zahŕňal len 19 umelcov, ktorí predstavovali opery a operety. V roku 1957 bola v divadle otvorená bábková skupina. Divadelné scény sa nachádzajú v budove postavenej v roku 1915 v neoklasickom štýle. Spočiatku bola táto miestnosť postavená pre nemecké divadlo Liepaja.

Avšak, keď divadelné divadlo sa zjednotilo s miestnou operou, bolo rozhodnuté, aby mu táto budova dala. Štruktúra je veľmi dobre vybavená a má vynikajúcu akustiku. Pre dospelých a malých milovníkov divadelného umenia sú predstavené predstavenia.

Miesto: Teatra iela 4.

Pin
Send
Share
Send
Send