Rumunsko

Iasi: zaujímavosti a zaujímavé miesta

Pin
Send
Share
Send
Send


Druhým mestom v Rumunsku podľa počtu obyvateľov, Iasi je známe univerzitné centrum v Európe. Najstaršia univerzita v krajine tu pôsobí a je tu viac ako 50 000 študentov. V Iasi je dostatok priestoru na ubytovanie: môžete zostať v luxusných hoteloch aj lacných hoteloch, ktoré zostali od čias Ceausesca.

Ak si vyberiete najkrajšiu oblasť mesta, s ľahkým prístupom k väčšine jeho atrakcií, mali by ste uprednostniť námestie Unification. A ak si vyberiete tie najzaujímavejšie turistické objekty, môžete použiť nasledujúci zoznam:

Metropola Moldavska a Bukoviny

Symbol Iasi, Metropola Moldavska a Bukoviny sa nachádza v centre mesta. Na tomto mieste sa nachádzajú pozostatky sv. Praškovia, jedného z pravoslávnych svätyne. Spoločnosť bola založená koncom 14. storočia, v roku 1401 ju uznala patriarcha Konštantínopolu. Hlavným chrámom metropoly je katedrála sv. Praškovija, ktorá je dnes v rekonštrukcii, ale ktorú denne navštevuje.

Miesto: Bulevardul tefan cel Mare i Sfânt - 16.

Múzeum asociácie

Všetky hodnotné dedičstvá rumunského Moldavska sa zhromažďujú v Múzeu združenia mesta Iasi. Budova samotného múzea je jeho prvou a dôležitou expozíciou, ktorá bola v minulosti sídlom suverénneho Alexandra Jána Cuza a kráľa Ferdinanda. Tu sa môžete oboznámiť s množstvom dokumentov, vzácnych kníh, starých máp, fotografií, kostýmov, predmetov dekoratívneho a užitočného umenia kráľovskej rodiny. Zaujímavosťou je zbierka mincí a medailí.

Miesto: Strada Alexandru Lăpuşneanu - 14.

Múzeum "Kabína Iony Creanga"

Iona Creanga Hut Museum je skromný vidiecky dom veľkého spisovateľa, ktorý tu žil od roku 1872 až do svojej smrti. Dom bol v roku 1918 premenený na múzeum. Už takmer 100 rokov tu, vo výbornom stave, nábytok, veci, knihy, spisovateľské poznámky sú zachované. Prehliadka múzea sa najlepšie uskutoční sprievodcom.

Miesto: Strada Simion Bărnuţiu - 4.

Palác kultúry

Palác kultúry Yass je diel architektov Berindey, Xenopol a Cherkez. Jeho výstavba trvala od roku 1906 do roku 1925. Palác otvoril kráľ Ferdinand. Dnes je sídlom Národného múzejného komplexu Moldavsko, ktoré zahŕňa: historické múzeum, etnografické múzeum, múzeum umenia, múzeum vedy a techniky.

Nachádzajú sa tu: centrum pre zachovanie a obnovu kultúrnych hodnôt Moldavska, ako aj mestská knižnica Gheorghe Asaki. Priamo pred Palácom kultúry môžete vidieť ďalšiu atrakciu Yass - socha Štefana Veľkého.

Park Kopou

Najstarší park, Iasi, bol založený v roku 1834. Jeho hlavnou atrakciou je legendárna lipa Mihai Eminescu, ktorá inšpirovala básnika počas celej svojej tvorivej činnosti a je všeobecne uznávaným symbolom mesta. Vedľa lipa je dnes založená busta Eminesca a od roku 1984 sa otvorilo múzeum venované básnikovi.

Jeho exponáty sú najdôležitejšie diela Eminesca. Navyše v parku možno vidieť mnoho ďalších sôch a pamiatok vrátane "obelisku s ľuďmi", ktorý je venovaný ruskému generálovi Pavlovi Kiselyovovi a reformám, ktoré predstavil v rumunskom Moldavsku.

Národné divadlo Vasile Alecsandri

Postavený na mieste starého radnice v rokoch 1894-1996, divadlo Vasile Alecsandri je domovom niekoľkých unikátnych majstrovských diel. Prvý rozhovor je o:

  • Záclona, ​​maľovaná v roku 1896.
  • Železná opona a strop, práca umelca Goltsa.
  • Benátsky sklenený luster s 109 žiarovkami.

Dnes pôsobí operná budova opery známa v Rumunsku pod oblúkmi tohto kultúrneho objektu.

Miesto: Strada Barsescu Agatha - 18.

Univerzita Alexandra Iana Cuzu

Univerzita v Iasi je považovaná za najstaršiu univerzitu v Rumunsku založenú 26. októbra 1860. Súčasná budova tejto školy bola postavená na konci 19. storočia architektom Louisom Blancom a otvorila sa v prítomnosti kráľa Carola a kráľovnej Alžbety. Jeho hlavnou a farebnou izbou je "Sála stratených schodov" zdobená maľbami Sabine Balasovej.

Miesto: Bulevardul Carol I - 11.

Brownsteinov palác

Postavený na príkaz obchodníka Adolfa Braunsteina, palác nesúci jeho meno bol hotel, kancelária a sídlo politických strán. V súčasnosti sídli výstavná sieň umelcov, členovia Zväzu umelcov Rumunska. Stavba paláca začala v roku 1900 a skončila v roku 1915, v eklektickom štýle so secesnými prvkami, veľmi módne na začiatku 20. storočia.

Miesto: Strada Cuza Vodă - 2.

Mestský súbor "Palác"

Nachádza sa v centre mesta Yass, komplex Palace je super moderný Eden postavený v 21. storočí. Skladá sa z jedinečných obchodných priestorov, hotelov vysokej triedy, kancelárií triedy A, luxusných apartmánov, podzemných parkovísk na 2500 miest a zábavných atrakcií s minimálnou výmerou 270 000 metrov štvorcových.

Mestský súbor "Palác" nemá v Rumunsku žiadne analógie, čo je najväčšia súkromná investícia, ktorej cena celkovo dosahuje 265 miliónov eur.

Miesto: Strada Palas - 7A.

Pin
Send
Share
Send
Send